Jump to content

Новини Вікімедіа, січень 2015

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2015 and the translation is 100% complete.

Наводимо основні моменти з блогу Вікімедіа за січень 2015 року, які висвітлюють окремі дії Фонду Вікімедіа та інші важливі події руху Вікімедіа.



Еразм Ротердамський був відомим гуманістом, вченим та теологом.
Erasmus portrait by Hans Holbein, from Le Musée du Louvre and The Yorck Project. Public Domain.


Вікіпедії виповнилось 14 років 15 січня 2015 року. Того ж дня Вікіпедію та спільноту Вікімедіа вшанували престижною Премією Еразма -- однією з найбільш шанованих європейських нагород. Ми дуже вдячні Фонду Премії Еразма за цю нагороду.




Створення енциклопедії вимагає спільної роботи, навіть коли теми є складними.
US Navy Photo by Johansen Laurel. Public domain.

У Вікіпедії (англійській) відбувались палкі дебати щодо питання Геймергейту. Деколи учасники з різних сторін суперечки порушували стандарти ввічливості Вікіпедії. Фонд Вікімедіа вірить, що залучення та різноманітність є надзвичайно важливими для досягнення місії вільного поширення знань, і що цивілізована дискусія є ключовою у досягненні такої мети.



Старшокласник Джек Андрака розповідає, які Вікіпедія допомогла йому винайти тест на рак підшлункової залози.
Ви також можете переглянути це відео на YouTube.com та Vimeo.com — або подивитись його повну промову на Вікіманії 2014 року в Лондоні тут.


Після того, як член його родини помер від раку підшлункової залози, старшокласник Джек Андрака вирішив знайти ліки від цієї хвороби, використовуючи Вікіпедію як основне джерело свого дослідження. Його швидкий та недорогий тест може колись почне використовуватись для діагностування раку підшлункової залози, яєчників та легенів.




Це зображення самиці м'ясної мухи (Chrysomya chloropyga) є частиною колекції медичних зображень "Wellcome Library", які тепер доступні у Вікіпедії.
Drawing by Amedeo John Engel Terzi. From Wellcome Library, licensed under CC-BY-4.0.


Сайт Wellcome Images надає вільний онлайн-доступ до своєї цифрової колекції, яка розкриває теми від медичної і соціальної історії до сучасної охорони здоров'я та біомедичної науки. Фотографії та скани високої чіткості, які вони щойно безкоштовно передали Вікіпедії, використовуються для ілюстрування статей Вікіпедії на різну тематику - хвороби, історія мистецтв, мультфільми, сексуальність та біографії. У Вікісховищі колекцію можна переглянути тут у Вікісховищі.




Люди старшого віку вчаться редагувати Вікіпедію на особливих заняттях в Празькій муніципальній бібліотеці.
“Senior citizens class photo” by Pavla Pelikánová, licensed under CC-BY-SA-4.0.


Нова чеська тренувальна програма показує літнім громадянам, які редагувати Вікіпедію. Тут можна побачити декілька уроків, отриманих від трьох окремих щотижневих занять, проведених у Празі минулого року. Після того, як учасники дізнались, що таке Вікіпедія та як її редагувати, вони відредагували велику кількість статей -- і близько половини зареєстрованих літніх учасників тренінгу продовжили редагувати Вікіпедію після завершення програми.


Відео: Як перекласти статтю Вікіпедії за три хвилини з "Контекстним перекладачем".
Це відео також можна передивитись на YouTube (4:10). Screencast by Pau Giner, licensed under CC BY-SA 4.0


Мовно-інжинірингова команда Фонду Вікімедіа оголосила про першу версію "Контекстного перекладача" у Вікіпедії. Цей новий інструмент полегшує переклад статей з однієї мови на іншу. Зараз він доступний для бета-тестування 8-ма різними мовами.



Щаслива група вікіпедійців збирається на щотижневий редагувальний марафон у Готенбурзі.
“Edit-a-thon photo” by Lennart Guldbrandsson, licensed under CC-Zero


Протягом 2014 року шведська "Wikimedia Sverige" організувала нову серію регулярних марафонів з редагування та семінарів з фокусом на проблему подолання гендерної нерівності. В цілому було проведено 35 таких щотижневих марафонів у Готенбургу, другому за розміром місті у Швеції. Близько 15 різних вікіпедійців відредагували більше 100 різних статей про жінок та літературу.



Фабріс Флорен (WMF), менеджер з комунікацій Руху, Фонд Вікімедіа
Ендрю Шерман, інтерн з цифрових комунікацій, Фонд Вікімедіа


Posted on the blog on February 17th