Jump to content

Регіональні відділення Вікімедіа/Вимоги

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia chapters/Requirements and the translation is 100% complete.
Ця сторінка окреслює вимоги та очікування від відділень Фонду Вікімедіа, визначені Комітетом з приєднання. Регіональні відділення є незалежними неприбутковими організаціями, заснованими для підтримки та популяризації проєктів Вікімедіа в межах конкретного географічної області.


Вимоги для визнання

Вимоги для заснування офіційно визнаного відділення Вікімедіа розроблені таким чином, аби допомогти групам виправдати очікування руху після того, як вони отримають визнання.

  1. Місія, спрямована на підтримку Вікімедіа
    Місія організації має узгоджуватися з місією та баченням Фонду Вікімедіа, а також з керівними принципами Фонду Вікімедіа та принципами афіліатів руху. Незалежно від обраної юридичної форми або методу реєстрації, цілі відділення мають бути такими ж, як і цілі Фонду Вікімедіа, а його діяльність не повинна відхилятися від визначеної мети.
  2. Географічний фокус
    Відділення географічно базується/закріплене в певній правовій юрисдикції. На відміну від проєктів, що базуються на мові, відділення є утвореннями, що потребують географічної бази. Це означає, що вони повинні бути закріплені в країні/юрисдикції, яка пропонує їм основу для їхньої юридичної структури. Ця база повинна знаходитися в регіоні, в якому вони бажають служити. Хоча може існувати кілька груп користувачів, що обслуговують схожу або одну географічну область, може бути тільки одне відділення, що охоплює визначену ними географічну область.
  3. Юридична структура
    Відділення повинно мати юридичну структуру/корпорацію, яка є юридично незалежною від Фонду Вікімедіа. Відділення мають надавати реальної форми проєктам, які можуть виникати в процесі діяльності учасників спільноти чи третіх осіб, якщо цілі цих проєктів відповідають цілям Фонду Вікімедіа. Однак, відділення не призначені для управління проєктами Вікімедіа, а також вони не є юридично відповідальними за вміст таких проєктів. Аби досягти такого статусу, потрібно, щоб юридична структура, обрана для створення такого відділення, була цілковито незалежною від Фонду Вікімедіа. Керівні документи організації, загалом — статут, — має розглянути та затвердити Комітет з приєднання.
  4. Залучення критичної маси активних дописувачів Вікімедіа
    Відділення повинно залучити щонайменше десять, а ще краще — щонайменше двадцять активних дописувачів проєктів Вікімедіа. Активний дописувач визначається як користувач із 300 або більше редагувань у проєктах Вікімедіа, виконаних із зареєстрованого облікового запису, який проіснував вже понад 6 місяців та має хорошу репутацію в спільноті (тобто цей обліковий запис не є заблокований чи в будь-який інший спосіб обмежений в участі). В той час як відділення повинні вітати внесок людей, які не є активними редакторами проєктів Вікімедіа, вони все ж не повинні відходити надто далеко від спільноти. Активна участь дописувачів проєктів Вікімедіа є необхідною для того, аби відділення могло втілити в життя реальні ініціативи, пов'язані з проєктами Вікімедіа. Початкове членство має широко відображати обрану сферу дії, географічну область діяльності та обрані робочі мови організації.
  5. Щонайменше два роки діяльності
    Групи повинні мати за собою два роки наочної програмної діяльності з відповідними результатами ще до того, як подаватимуть заявку на визнання їх відділеннями. В ідеалі, ця діяльність має відбуватися від імені визнаної групи користувачів Вікімедіа. Ця діяльність та її результати мають документуватися у вікі, в ідеалі — на сторінці групи на Мета-вікі. Необхідні широкі зусилля із заохочення до участі та залучення до заснування та формування організації. Діяльність має бути сумішшю оффлайн- та онлайн-активності, спрямованої на заохочення людей до участі в проектах Вікімедіа. Група повинна вчасно опублікувати всі звіти щодо діяльності та фінансові звіти перед тим, як розглянуть питання її визнання відділенням.
  6. Поточна чи запланована здатність виправдати майбутні очікування
    Тим, що відрізняє відділення та тематичні організації від груп користувачів, є підвищені очікування від них. Чи має ваша група здатність виправдати очікування від організацій, після того, як ви отримаєте визнання? Це буде один з тих факторів, крізь призму якого Комітет з приєднання та Рада повірених розглядатимуть вашу заявку. Якщо ваша група не має чіткого запису прикладів діяльності, які свідчать про те, що ви зможете успішно виправдати усі такі очікування, це може стати причиною для відмови у відповідь на вашу заявку. Розглядатимуться фінансові умови групи, реалістичні потреби, обумовлені областю фокусу групи, а також плани з забезпечення майбутнього фінансування для виправдання усіх відповідних очікувань.


Порівняння вимог до моделей приєднання
Вимога Відділення Тематичні організації Групи користувачів Вікімедіа
Мінімальна кількість активних редакторів Вікімедіа 10 10 3
Рекомендована мінімальна кількість членів 20 20 10
Фокус Географічний Тематичний Будь-що для прогресу Вікімедіа
Місія узгоджується з цілями Фонду Вікімедіа
Дотримання настанов щодо найменування та політики щодо товарних знаків.
Інформація про групу публікується у вікі Вікімедіа
Плани щодо діяльності чи зусиль для забезпечення прогресу проектів Вікімедіа
Можливість залучення нових членів
Дві призначені контактні особи для Фонду Вікімедіа
Легально інкорпоровані
Статут, затверджений Комітетом з приєднання, із можливістю внесення поправок
Два роки діяльності перед поданням заявки
Необхідне затвердження Радою повірених Фонду Вікімедіа
Рада правління обирається членами організації (в т. ч. й новими)
Звіти про діяльність та фінансові звіти публікуються регулярно на Мета-вікі
Здатність репрезентувати рух Вікімедіа у сфері свого фокусу
Типовий період розвитку 2–3 years 2–3 years 1–4 months
Прогнозований час для затвердження 4–6 months 4–6 months 1–3 weeks


Очікування після визнання

Окрім виконання вимог, необхідних для визнання, які продовжують бути такими ж вимогами і після визнання, існує ще певна кількість очікувань спільноти Вікімедіа від активності та конкретних дій відділення.

  • Регулярні фінансові звіти та звіти про діяльність, що публікуються у вікі
    Відділення повинні публікувати на сторінці звітів на Мета-вікі хоча б детальний щорічний звіт про їхню діяльність та фінансове становище. Спільнота пересвідчилася, що ознаками здорової організації, окрім основного звіту, є додаткові звіти протягом року, а також річний план діяльності організації. В той час як річний план та регулярні звіти є необов'язковими для статусу афіліата, вони можуть бути необхідними для отримання грантів, і є тим, чого спільнота очікує від відділення.
  • Сповіщення про зміни в керівних документах та зміни керівництва правління
    Керівні документи групи перший раз переглядає та затверджує Комітет з приєднання. Договір з відділеннями теж вимагає, щоб відділення повідомляли Фонд Вікімедіа про внесення будь-яких змін у ці документи. Крім того, спільнота очікує, що поточне правління організації має бути детально описане на відповідній сторінці на Мета-вікі.
  • Численні офлайн- та онлайн-заходи кожного кварталу
    Фундаментальною метою моделей афіліації руху Вікімедіа є популяризація співпраці на проєктах Вікімедіа. Від афіліатів очікують, що вони проводитимуть численні заходи, як в офлайні, так і в онлайні, аби підтримати цю мету.
  • Моніторинг та реакція на питання зв'язків з громадськістю, пов'язані зі сферою дії групи
    Від відділення очікують, що воно матиме здатність проводити моніторинг, та, за необхідності, реагувати на питання зв'язків з громадськістю, пов'язані з його тематичною сферою дії. Сюди входить моніторинг висвітлення їхньої теми в ЗМІ, коли це зачіпає Вікімедіа, та поширення інформації про діяльність Вікімедіа як серед членів групи, так і в мережі. Від відділень очікують, що, при виконанні усіх цих завдань, вони координуватимуть свої дії з департаментом з питань зв'язків з громадськістю Фонду Вікімедіа.
  • Моніторинг та участь у розв'язанні питань публічних політик, пов'язаних зі сферою дії групи
    Від відділення очікують, що воно матиме здатність виконувати моніторинг та, коли необхідно, реагувати на питання щодо публічних політик, пов'язані зі сферою дії групи. Від усіх організацій Вікімедіа очікується, що вони реалізуватимуть ефективну стратегію при виконанні цих завдань, та не братимуть участі в питаннях, що не торкаються сфери інтересів місії Вікімедіа. Афіліати руху заохочуються до зосередження на п'яти основних ділянках, які Фонд Вікімедіа визначив як такі, що мають стосунок до діяльності, пов'язаної з публічними політиками Вікімедіа. Дуже рекомендується при виконанні цих завдань використовувати сайт, присвячений публічним політикам, що обслуговується та розробляється Фондом Вікімедіа, а також координувати свої дії з юридичним відділенням Фонду Вікімедіа.
  • Дотримання правил та керівних принципів руху
    Афіліати руху Вікімедіа повинні дотримуватися політик та керівних принципів руху. Основними їх прикладами є, зокрема, Керівні принципи Фонду Вікімедіа, принципи афіліатів, політика щодо торговельних знаків, настанови щодо візуальної ідентичності, та політика дружнього простору.
  • Збереження спеціальних знань в межах сфери дії групи, із доступом спільноти Вікімедіа до цих знань
    Очікується, що відділення зберігатимуть спеціальні знання в межах географічної сфери дії групи та зроблять ці спеціальні знання доступними для ширшого руху Вікімедіа. Ця важлива ресурсна роль допомагає волонтерам, що працюють у проєктах Вікімедіа, оскільки створює задокументовану базу відповідних знань, до якої можна звернутися при потребі допомоги з виконанням завдань Вікімедіа.
  • Співпраця з іншими афіліатами та волонтерськими проєктами
    Від відділень Вікімедіа очікують, що вони відіграватимуть координаційну роль в межах свого відповідного географічного фокусу, і це — роль, яка вирізняє їх з-поміж інших організацій Вікімедіа. Тоді як може бути багато афіліатів, що працюють в межах одного й того ж географічного фокусу, відділення тут може бути лише одне. Об'єкти, що мають спільний географічний фокус, не мають якоїсь конкретної ієрархії, але повинні якось узгоджувати свої дії, аби не перешкоджати одні одним та уникати взаємного дублювання виконуваної роботи.
  • Репрезентація Вікімедіа на публічних заходах, пов'язаних зі сферою дії групи
    На основі спеціалізованих відомостей, доступних завдяки географічному фокусу, та використовуючи доступні комунікаційні можливості, від відділень очікується, що вони матимуть здатність представляти рух Вікімедіа і його інтереси на публічних заходах, коли це буде потрібно.
  • Розмаїті джерела фінансування
    Очікується, що відділення шукатимуть різноманітні джерела фінансування. Їм наполегливо рекомендується використовувати програму грантів Фонду Вікімедіа. Однак відділення мають також досліджувати інші способи фінансування, такі як членські внески, зовнішні гранти або традиційна діяльність зі збору коштів.


Порівняння очікувань від моделей приєднання
Очікування Відділення Тематичні організації Групи користувачів Вікімедіа
Офлайн- та онлайн-активність на підтримку Вікімедіа
Декілька разів за квартал

Декілька разів за квартал

Щонайменше раз на рік
Сповіщення про зміни в документах правління чи зміну керівних осіб правління
Дотримання правил та керівних принципів руху
Співпраця з іншими афіліатами та проектами
Публікація річного звіту на Мета-вікі
Детальний

Детальний

Стислий
Збереження спеціальних знань в межах сфери дії групи, із доступом спільноти Вікімедіа до цих знань.
Регулярна публікація звітів щодо діяльності та фінансових звітів на Меті
Моніторинг та участь в обговореннях питань зв'язків з громадськістю, пов'язаних зі сферою дії групи
Моніторинг та участь у вирішенні питань публічних політик, пов'язаних зі сферою дії групи
Репрезентація Вікімедіа на публічних заходах, пов'язаних зі сферою дії групи
Розмаїття джерел фінансування