Регіональні відділення Вікімедіа/Вимоги

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia chapters/Requirements and the translation is 100% complete.
Бажаєте допомогти з перекладом? Перекладіть решту сторінок.
Wikimedia Conference 2015 - May 15 and 16 - 116.jpg
Ця сторінка окреслює вимоги та очікування від регіональних відділень Фонду Вікімедіа, визначені Комітетом з приєднання. Регіональні відділення є незалежними неприбутковими організаціями, заснованими для підтримки та популяризації проектів Вікімедіа в межах конкретного географічного регіону.


Вимоги для визнання

Вимоги для заснування офіційно визнаного регіонального відділення Фонду Вікімедіа розроблені таким чином, аби допомогти групам виправдати очікування руху Вікімедіа після того, як вони отримають офіційне визнання.

 1. Місія, спрямована на підтримку Вікімедіа
  Місія організації має узгоджуватися з місією та баченням Фонду Вікімедіа, а також з керівними принципами Фонду Вікімедіа та принципами афіліатів руху. Незалежно від обраної юридичної форми методу інкорпорування, цілі регіонального відділення мають бути такими ж, як і цілі Фонду Вікімедіа, а його діяльність не повинна відхилятися від визначеної мети.
 2. Географічний фокус
  Регіональне відділення географічно базується/закріплюється за певною регіональною юрисдикцією. На відміну від проектів, що базуються на певній мові, регіональні відділення є утвореннями, що потребують географічного базису. Це означає, що вони мають бути закріплені за певною країною/юрисдикцією, яка надає їм базис для їхньої юридичної структури. Цей базис поширюється на весь регіон, в якому таке відділення бажає працювати. Тоді як може існувати велика кількість груп користувачів, що бажають працювати в межах кількох однакових, або навіть єдиного географічного регіону, регіональне відділення, що займається справами визначеного географічного регіону, може бути лише одне.
 3. Юридична структура
  Регіональне відділення повинно мати юридичну структуру/корпорацію, яка є юридично незалежною від Фонду Вікімедіа. Регіональні відділення мають надавати реальної форми проектам, які можуть виникати в процесі діяльності учасників спільноти чи третіх осіб, якщо цілі цих проектів відповідають цілям Фонду Вікімедіа. Однак, регіональні відділення не призначені для управління проектами Вікімедіа, а також вони не є юридично відповідальними за вміст таких проектів. Аби досягти такого статусу, потрібно, щоб юридична структура, обрана для створення такого регіонального відділення, була цілковито незалежною від Фонду Вікімедіа. Керівні документи організації, загалом — статут, — має розглянути та затвердити Комітет з приєднання.
 4. Залучення критичної маси активних дописувачів Вікімедіа
  Регіональне відділення повинно залучити щонайменше десять, а ще краще — щонайменше двадцять активних дописувачів проектів Вікімедіа. Активний дописувач визначається як користувач із 300 або більше редагувань у проектах Вікімедіа, виконаних із зареєстрованого облікового запису, який проіснував вже понад 6 місяців та має хорошу репутацію в спільноті (тобто цей обліковий запис не є заблокований чи в будь-який інший спосіб обмежений в участі). В той час як регіональні відділення повинні вітати внесок людей, які не є активними редакторами проектів Вікімедіа, вони, все ж, не повинні відходити надто далеко від спільноти. Активна участь дописувачів проектів Вікімедіа є необхідною для того, аби регіональне відділення могло втілити в життя реальні ініціативи, пов'язані з проектами Вікімедіа. Початкове членство має широко відображати обрану сферу дії, географічний регіон діяльності та обрані робочі мови організації.
 5. Щонайменше два роки діяльності
  Групи повинні мати за собою два роки наочної програмної діяльності з відповідними результатами ще до того, як подаватимуть заявку на визнання їх регіональними відділеннями. В ідеалі, ця діяльність має відбуватися від імені визнаної групи користувачів Вікімедіа. Ця діяльність та її результати мають документуватися у вікі, в ідеалі — на сторінці групи на Мета-вікі. Необхідні широкі зусилля із заохочення до участі та залучення до заснування та формування організації. Діяльність має бути сумішшю оффлайн- та онлайн-активності, спрямованої на заохочення людей до участі в проектах Вікімедіа. Група повинна вчасно опублікувати всі звіти щодо діяльності та фінансові звіти перед тим, як розглянуть питання її визнання регіональним відділенням.
 6. Поточна чи запланована здатність виправдати майбутні очікування
  Тим, що відрізняє регіональні відділення та тематичні організації від груп користувачів, є підвищені очікування від них. Чи має ваша група здатність виправдати очікування від регіональних організацій, після того, як ви отримаєте визнання? Це буде один з тих факторів, крізь призму якого Комітет з приєднання та Рада повірених розглядатимуть вашу заявку. Якщо ваша група не має чіткого запису прикладів діяльності, які свідчать про те, що ви зможете успішно виправдати усі такі очікування, це може стати причиною для відмови у відповідь на вашу заявку. Розглядатимуться фінансові умови групи, реалістичні потреби, обумовлені областю фокусу групи, а також плани по забезпеченню майбутнього фінансування для виправдання усіх відповідних очікувань.


Порівняння вимог до моделей приєднання
Вимога Регіональні відділення Тематичні організації Групи користувачів Вікімедіа
Мінімальна кількість активних редакторів Вікімедіа 10 10 3
Рекомендована мінімальна кількість членів 20 20 10
Фокус Географічний Тематичний Будь-що для прогресу Вікімедіа
Місія узгоджується з цілями Фонду Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Дотримання настанов щодо найменування та політики щодо товарних знаків. MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Інформація про групу публікується у вікі Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Плани щодо діяльності чи зусиль для забезпечення прогресу проектів Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Можливість залучення нових членів MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Дві призначені контактні особи для Фонду Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Легально інкорпоровані MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Статут, затверджений Комітетом з приєднання, із можливістю внесення поправок MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Два роки діяльності перед поданням заявки MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Необхідне затвердження Радою повірених Фонду Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Рада правління обирається членами організації (в т. ч. й новими) MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Звіти про діяльність та фінансові звіти публікуються регулярно на Мета-вікі MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Здатність репрезентувати рух Вікімедіа у сфері свого фокусу MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Типовий період розвитку 2–3 years 2–3 years 1–4 months
Прогнозований час для затвердження 4–6 months 4–6 months 1–3 weeks


Очікування після визнання

Окрім виконання вимог, необхідних для визнання, які продовжують бути такими ж вимогами і після визнання, існує ще певна кількість очікувань спільноти Вікімедіа від активності та конкретних дій регіонального відділення.

 • Регулярні фінансові звіти та звіти про діяльність, що публікуються у вікі
  Регіональні відділення повинні публікувати на сторінці звітів на Мета-вікі хоча б детальний щорічний звіт про їхню діяльність та фінансове становище. Спільнота пересвідчилася, що ознаками здорової організації, окрім основного звіту, є додаткові звіти протягом року, а також річний план діяльності організації. В той час як річний план та регулярні звіти є необов'язковими для статусу афіліата, вони можуть бути необхідними для отримання грантів, і є тим, чого спільнота очікує від регіонального відділення.
 • Сповіщення про зміни в керівних документах та зміни керівництва правління
  Керівні документи групи перший раз переглядає та затверджує Комітет з приєднання. Договір з регіональними відділеннями теж вимагає, щоб відділення повідомляли Фонд Вікімедіа про внесення будь-яких змін у ці документи. Крім того, спільнота очікує, що поточне правління організації має бути детально описане на відповідній сторінці на Мета-вікі.
 • Численні офлайн- та онлайн-заходи кожного кварталу
  Фундаментальною метою моделей приєднання до руху Вікімедіа є популяризація співпраці на проектах Вікімедіа. Від афіліатів очікують, що вони проводитимуть численні заходи, як в офлайні, так і в онлайні, аби підтримати цю мету.
 • Моніторинг та реакція на питання зв'язків з громадськістю, пов'язані зі сферою дії групи
  Від регіонального відділення очікують, що воно матиме здатність проводити моніторинг, та, за необхідності, реагувати на питання зв'язків з громадськістю, пов'язані з його тематичною сферою дії. Сюди входить моніторинг висвітлення їхньої теми в ЗМІ, коли це зачіпає Вікімедіа, та поширення інформації про діяльність Вікімедіа як серед членів групи, так і в мережі. Від регіональних відділень очікують, що, при виконанні усіх цих завдань, вони координуватимуть свої дії з департаментом з питань зв'язків з громадськістю Фонду Вікімедіа.
 • Моніторинг та участь у вирішенні питань публічних політик, пов'язаних зі сферою дії групи
  Від регіонального відділення очікують, що воно матиме здатність виконувати моніторинг та, коли необхідно, реагувати на питання щодо публічних політик, пов'язані зі сферою дії групи. Від усіх організацій Вікімедіа очікується, що вони реалізуватимуть ефективну стратегію при виконанні цих завдань, та не братимуть участі в питаннях, що не торкаються сфери інтересів місії Вікімедіа. Афіліати руху заохочуються до зосередження на п'яти основних ділянках, які Фонд Вікімедіа визначив як такі, що мають стосунок до діяльності, пов'язаної з публічними політиками Вікімедіа. Дуже рекомендується при виконанні цих завдань використовувати сайт, присвячений публічним політикам, що обслуговується та розробляється Фондом Вікімедіа, а також координувати свої дії з юридичним відділенням Фонду Вікімедіа.
 • Дотримання правил та керівних принципів руху
  Афіліати руху Вікімедіа повинні дотримуватися політик та керівних принципів руху. Основними їх прикладами є, зокрема, Керівні принципи Фонду Вікімедіа, принципи афіліатів, політика щодо товарних знаків, настанови щодо візуальної ідентичності, та політика дружнього простору.
 • Збереження спеціальних знань в межах сфери дії групи, із доступом спільноти Вікімедіа до цих знань
  Від регіональних відділень очікують, що вони зберігатимуть спеціальні знання в межах географічної сфери дії групи та зроблять ці спеціальні знання доступними для ширшого руху Вікімедіа. Ця важлива ресурсна роль допомагає волонтерам, що працюють у проектах Вікімедіа, оскільки створює задокументовану базу відповідних знань, до якої можна звернутися при потребі допомоги з виконанням завдань Вікімедіа.
 • Співпраця з іншими афіліатами та волонтерськими проектами
  Від регіональних відділень Вікімедіа очікують, що вони відіграватимуть координаційну роль в межах свого відповідного географічного фокусу, і це — роль, яка вирізняє їх з-поміж інших організацій Вікімедіа. Тоді як може бути багато афіліатів, що працюють в межах одного й того ж географічного фокусу, регіональне відділення тут може бути лише одне. Об'єкти, що мають спільний географічний фокус, не мають якоїсь конкретної ієрархії, але повинні якось узгоджувати свої дії, аби не перешкоджати одні одним та уникати взаємного дублювання виконуваної роботи.
 • Репрезентація Вікімедіа на публічних заходах, пов'язаних зі сферою дії групи
  На основі спеціалізованих відомостей, доступних завдяки географічному фокусу, та використовуючи доступні комунікаційні можливості, від регіональних відділень очікується, що вони матимуть здатність представляти рух Вікімедіа і його інтереси на публічних заходах, коли це буде потрібно.
 • Розмаїті джерела фінансування
  Регіональні відділення мають шукати різноманітні джерела фінансування. Їм наполегливо рекомендується використовувати програму грантів Фонду Вікімедіа. Однак регіональні відділення мають також досліджувати інші способи фінансування, такі як членські внески, зовнішні гранти або традиційні кампанії зі збору коштів.


Порівняння очікувань від моделей приєднання
Очікування Регіональні відділення Тематичні організації Групи користувачів Вікімедіа
Офлайн- та онлайн-активність на підтримку Вікімедіа MW-Icon-CheckMark.svg
Декілька разів за квартал
MW-Icon-CheckMark.svg
Декілька разів за квартал
MW-Icon-CheckMark.svg
Щонайменше раз на рік
Сповіщення про зміни в документах правління чи зміну керівних осіб правління MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Дотримання правил та керівних принципів руху MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Співпраця з іншими афіліатами та проектами MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Публікація річного звіту на Мета-вікі MW-Icon-CheckMark.svg
Детальний
MW-Icon-CheckMark.svg
Детальний
MW-Icon-CheckMark.svg
Стислий
Збереження спеціальних знань в межах сфери дії групи, із доступом спільноти Вікімедіа до цих знань. MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Регулярна публікація звітів щодо діяльності та фінансових звітів на Меті MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Моніторинг та участь в обговореннях питань зв'язків з громадськістю, пов'язаних зі сферою дії групи MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Моніторинг та участь у вирішенні питань публічних політик, пов'язаних зі сферою дії групи MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Репрезентація Вікімедіа на публічних заходах, пов'язаних зі сферою дії групи MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg
Розмаїття джерел фінансування MW-Icon-CheckMark.svg MW-Icon-CheckMark.svg