Wikimedia press releases/Funddrive December 2005/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Informacja prasowa: Fundacja Wikimedia rozpoczyna zbiórkę pieniężną na koniec roku dla swoich projektów

ZŁÓŻ PODARUNEK WIEDZY NA ŚWIĘTA: FUNDACJA WIKIMEDIA ROZPOCZYNA ZBIÓRKĘ PIENIĘŻNĄ NA KONIEC ROKU DLA SWOICH PROJEKTÓW

ST. PETERSBURG, FLORYDA, USA / WARSZAWA, POLSKA - 16 grudnia, 2005 - Fundacja Wikimedia (http://wikimediafoundation.org) rozpoczęła dziś trzy-tygodniową zbiórkę pieniężną, mającą na celu pomoc dla operacji swoich projektów oraz rozrastaniu swoich darmowych, wielojęzykowych projektów opartych na technologii wiki. Zbiórka pieniężna rozpoczyna się 16 grudnia 2005 roku i potrwa do 6 stycznia 2006. Wikimedia przyjmuje w tym czasie dotacje w wielu walutach od osób fizycznych i prawnych oraz od organizacji z całego świata.

Fundacja Wikimedia jest organizacją typu non-profit, zajmującą się mobilizacją tworzenia oraz dystrybucji wolnej, wielojęzykowej zawartości, zapewniając dostęp do projektów opartych na technologii wiki wszystkim zainteresowanym za darmo. Fundacja Wikimedia operuje największymi projektami edytowanymi przez ochotników z całego świata, w tym Wikipedią, wolną encyklopedią (http://www.wikipedia.org), jedną z 50 najpopularniejszych stron na świecie oraz w Polsce.

W zbiórce pieniędzy uczestniczy także polski oddział Fundacji, Stowarzyszenie Wikimedia Polska. "Pieniądze które wpłyną do nas z dotacji zostaną przeznaczone na rozwój projektów Fundacji, ich promocje w Polsce oraz szerszą ich dystrybucję - nie tylko przez Internet" - powiedział Dariusz Siedlecki, członek zarządu Wikimedia Polska. "Planujemy wydać zawartość polskich projektów Fundacji na płytach CD/DVD, a w przyszłości także na papierze. Na razie jesteśmy na etapie szukania zainteresowanych wydawnictw, jednak jesteśmy dobrej myśli."

"Każda dotacja, którą dostaniemy od pojedynczej osoby lub organizacji pomoże nam w dostarczeniu darmowej zawartości edukacyjnej milionom ludzi, łącznie z tymi, którzy nie mogą sobie pozwolić na kupno drukowanej encyklopedii, czy słownika" - powiedział Jimmy Wales, współzałożyciel Fundacji Wikimedia. "Każdy dolar, sprzęt czy czas wolontariuszy ma ogromne znaczenie dla naszej zdolności do utrzymania projektów oraz rozszerzania ich, aby pomagały większej ilości osób."

Fundacja Wikimedia opiera się głównie na wsparciu pojedynczych wolontariuszy. Tysiące osób i organizacji z całego świata oddało swój czas, pieniądze lub sprzęt, aby wesprzeć misję Fundacji w dostarczeniu darmowej wiedzy oraz informacji. Dzięki ogromnej ilości dotacji Wikipedia zawiera teraz około 2,5 miliona artykułów w więcej niż 120 językach świata. Ponadto, Wikimedia Commons, darmowe repozytorium mediów, zawiera teraz ponad 300 tysięcy darmowych zdjęć, grafik, plików audio oraz video (http://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_główna).

Fundacja Wikimedia przyjmuje dotacje poprzez PayPal, MoneyBookers, przelewy pocztowe lub przelewy bankowe na jedno ze swoich dwóch kont, w Stanach Zjednoczonych, oraz w Belgii, dla obywateli Unii Europejskiej. Możliwe jest także przekazanie pieniędzy polskiemu lokalnemu oddziałowi Fundacji, Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Więcej informacji o złożeniu dotacji znajduje się na stronach Fundacji (http://wikimediafoundation.org/wiki/Dary_pieniężne).

O Wikipedii[edit]

"Wyobraźcie sobie świat, w którym każda osoba na świecie ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy." --Jimmy Wales, twórca Wikipedii

Wikipedia (http://wikipedia.org), założona w styczniu 2001 roku, jest obecnie najszybciej rozwijającą się, najbardziej aktualną i największą encyklopedią, zawierającą ok. 2,5 miliona artykułów w ciągłym tworzeniu w ponad 120 językach. Jest ona tworzona przez ochotników, którzy dodają nowe informacje, aktualizują stare oraz poprawiają błędy w artykułach we współpracy z innymi. Angielska edycja zawiera 10 milionów wewnętrznych linków, i wykonywanych jest na niej 25 tysięcy edycji oraz dodawanych jest 1000 nowych artykułów dziennie. Polska edycja Wikipedii jest jedną z największych encyklopedii w Polsce, zawiera ok. 150 tysięcy haseł.

Wikipedia jest pisana przez wszystkich użytkowników Internetu, a dokładność, czytelność i poprawność zawartych w niej informacji jest cały czas weryfikowana. Cała zawartość Wikipedii, łącznie z zamieszczonym w niej tekstem, zdjęciami i plikami audio jest dostępna na licencji GNU Free Documentation License (GFDL), która pozwola użytkownikom na kopiowanie i modyfikowanie wspólnej pracy twórczej na zasadzie znanej jako copyleft. Pełna baza danych jest ogólnodostępna do ściągnięcia.

Presskit dotyczący Wikipedii - http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Presskit

O Fundacji Wikimedia[edit]

Fundacja Wikimedia (http://wikimediafoundation.org/) to organizacja non-profit mająca swoją siedzibę na Florydzie w USA. Została założona w 2003 roku, aby opiekować się i tworzyć wolno-dostępne projekty, takie jak Wikipedia, oraz udostępnić zawartość tych projektów szerszej publice bez żadnych opłat. Posiada ona lokalne oddziały we Francji, w Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce.

O Stowarzyszeniu Wikimedia Polska[edit]

Stowarzyszenie Wikimedia Polska (http://pl.wikimedia.org/) jest lokalnym oddziałem Fundacji Wikimedia założonym w 2005 roku w Polsce. Zajmuje się promocją projektów Fundacji oraz rozpowszechnianiem wolno-dostępnej informacji pochodzącej z projektów. Wspomaga także finansowo Fundację Wikimedia w utrzymywaniu serwerów przeznaczonych na projekty.

Kontakt[edit]

Dariusz Siedlecki - datrio@gmail.com
Sekretarz Stowarzyszenia Wikimedia Polska
Telefon: +48 511447623