Jump to content

صفحه‌های نیازمند تصویر ویکی‌پدیا ۲۰۲۱

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia Pages Wanting Photos 2021 and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikipedia Pages Wanting Photos 2021

Home Participating Communities Organizing Team Participate Results Resources FAQ & Campaign Rules
Please do not add photos in a language you do not speak. Do not add images without a good caption. In your edit summary, add a good edit summary, and the hashtag #WPWP.

صفحه‌های ویکی‌پدیا که عکس می‌خواهند (به انگلیسی Wikipedia Pages Wanting Photos یا WPWP) یک مسابقهٔ سالانه است که در آن ویکی‌نویسان در ویکی‌پدیاهای زبان‌های مختلف تصاویری به آن دسته مقاله‌های ویکی‌پدیا می‌افزایند که تصویر ندارند. هدف این مسابقه آن است که پرونده‌های رسانه‌ای دیجیتالی که در مسابقه‌های عکاسی مختلف در ویکی‌پدیا جمع‌آوری شده‌اند (از جمله عکاسی حین پیاده‌روی که توسط اجتماع ویکی‌مدیا برپا می‌شود) به دیگران شناسانده شوند. یک تصویر در جلب توجه خواننده بهتر از متن عمل می‌کند، محتوا را به خوبی نمایش می‌دهد، و مقاله را بیش از پیش آموزنده و سرگرم‌کننده می‌کند.

هزاران تصویر توسط برنامه‌های مختلف و مسابقه‌های بین‌المللی مختلف در زمینهٔ عکسی نظیر ویکی دوستدار لحظه‌ها، ویکی دوستدار آفریقا، ویکی دوستدار زمین، ویکی دوستدار فولکلور و غیره به ویکی‌انبار افزوده یا اهدا شده‌اند. با این حال تنها تعداد کمی از این تصاویر در مقاله‌های ویکی‌پدیا استفاده شده‌اند. تا امروز، ویکی‌انبار میزبان میلیون‌ها تصویر بوده‌است اما فقط بخش کمی از آن‌ها در مقاله‌های ویکی‌پدیا به کار رفته‌اند. این شکاف بزرگی است که پروژهٔ WPW قصد دارد روی آن پل بزند.

شیوهٔ مشارکت

پیش از مشارکت، مهم است که راهنمای مشارکت و قوانین زیر را به طور کامل بخوانید. عدم پیروی از این قوانین می‌تواند منجر به سلب صلاحیت شما شود.

 1. ابتدا به سامانه وارد شوید یا در ویکی‌پدیا حساب بسازید (شما می‌توانید در هر کدام از زبان‌های ویکی‌پدیا حساب بسازید، از جمله در ویکی‌پدیا به زبان خودتان). فهرستی از ویکی‌پدیاهای زبان‌های مختلف در اینجا قرار دارد. یک حساب کاربری برای تمامی این پروژه‌ها قابل استفاده است.
 2. مقاله‌ای را پیدا کنید که نیاز به تصویر دارد. راه‌های زیادی برای شناسایی این مقاله‌ها وجود دارد. در اینجا چند راهنمایی ارائه شده‌است.
 3. تصویری مناسب در ویکی‌انبار پیدا کنید. می‌توانید بر اساس عنوان یا رده‌بندی، به جستجوی تصاویر بپردازید. برای این کار چند راه وجود دارد. این راهنمای استفادهٔ مجدد از رسانه را ببینید. این نکات تکمیلی را هم ببینید. توجه کنید که هدف از تصویر آن است که به درک مقاله توسط خوانندگان کمک کند؛ مثلاً با به تصویر کشیدن افراد، چیزها، فعالیت‌ها یا مفاهیمی که در مقاله شرح داده شده‌اند. بخش مرتبط تصویر باید واضح باشد. تصاویر باید مهم و متناسب با موضوع مقاله باشند، نه این که فقط نقش زینتی داشته باشند.
 4. در صفحهٔ مقاله، بخشی را پیدا کنید که تصویر با آن بیشترین ارتباط را دارد و افزودن تصویر می‌تواند به خواننده در درک مطلب کمک کند. روی «ویرایش» کلیک کنید و تصویر را اضافه کنید؛ یک توضیح مختصر در مورد آنچه تصویر به نمایش می‌گذارد نیز به مقاله بیفزایید. از باکیفیت‌ترین تصویر ممکمن استفاده کنید. تصاویری که کیفیت کمی دارند — مثلاً تاریک یا محو هستند، سوژه در آن‌ها کوچک دیده می‌شود یا پنهان است، و غیره — نباید به کار بروند مگر آن که واقعاً چنین چیزی لازم باشد. به این که کدام تصویر برای ارائهٔ موضوع بهتر است به دقت بیندیشید. توجه کنید که باید خلاصه ویرایشی برای ویرایش‌هایتان ذکر کنید، و از «پیش‌نمایش» استفاده کنید و اصلاحات لازم را پیش از ذخیره کردن صفحه انجام دهید. لطفا از هشتگ #WPWP در خلاصه ویرایش استفاده همه مقالاتی که بهبود می‌بخشید استفاده کنید. سپس بر روی "انتشار تغییرات" کلیک کنید. لطفا برای راهنمای استفاده از هشتگ‌ها اینجا را بررسی کنید.
 5. لطفاً به نحو دستور تصویر دقت کنید! اگر تصویر را به یک جعبهٔ اطلاعات اضافه می‌کنید کارتان راحت‌تر است — کافی است نام پرونده را ذکر کنید؛ یعنی به جای [[File:Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg|thumb|The Obamas worship at [[African Methodist Episcopal Church]] in Washington, D.C., January 2013]] کافی است The Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg را بنویسید.

نحو نام پرونده و توضیحات

یک سگ سفید در قلاده‌اش با یک پسربچه بازی می‌کند
یک سگ از نژاد هاسکی سیبری به عنوان سگ نگهبان گله به کار گرفته می‌شود

مثال ساده (که تصویر سمت چپ را تولید می‌کند):
[[File:Siberian Husky pho.jpg|thumb|alt=یک سگ سفید در قلاده‌اش با یک پسربچه بازی می‌کند |یک سگ از نژاد هاسکی سیبری به عنوان سگ نگهبان گله به کار گرفته می‌شود]]

 • File:Siberian Husky pho.jpg نام پرونده (تصویر) باید عیناً وارد شود (از جمله بزرگی و کوچکی تصاویر باید رعایت شود) و شامل .jpg و .png و پسوندهای دیگر باشد. (استفاده از دستور تصویر: و پرونده: هر دو یک نتیجه را حاصل می‌کند). اگر دو تصویر همنام، یکی در ویکی‌پدیا و یکی در ویکی‌انبار موجود باشند، نسخهٔ ویکی‌پدیا استفاده می‌شود.
 • انگشتی در بیشتر موارد لازم است
 • alt=یک سگ سفید در قلاده‌اش با یک پسربچه بازی می‌کند متن جایگزین برای افرادی وارد می‌شود که قادر به دیدن تصویر نیستند؛ برخلاف توضیحات تصویر، هدف از متن جایگزین آن است که دقیقاً آنچه در تصویر دیده می‌شود را توضیح دهد. متن جایگزین باید با رهنمودهای دسترسی‌پذیری سازگار باشد و نام رویدادها، افراد و چیزهای معروف را ذکر کند.
 • یک سگ از نژاد هاسکی سیبری به عنوان سگ نگهبان گله به کار گرفته می‌شود توضیحات در انتها می‌آید و معنا و اهمیت تصویر را شرح می‌دهد.

برای توضیحات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و گزینه‌ها، fa:ویکی‌پدیا:ساختار درج پرونده را ببینید. اگر تصویر نمایش نمی‌یابد و شما مطمئنید که از نحو صحیح استفاده کرده‌اید، ممکن است تصویر در فهرست سیاه باشد.

قوانین کارزار

تصاویر باید بین ۱ ژوئیه و ۳۱ اوت ۲۰۲۱ در مقاله‌های ویکی‌پدیا استفاده شده باشند.

هیچ محدودیتی در تعداد تصاویری که استفاده می‌کنید وجود ندارد. اما جایزه‌ها در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار دارند (پایین را ببینید). با این حال، لطفاً ظاهر مقاله‌های ویکی‌پدیا را با افزودن تصاویر به هم نریزید. فقط به مقاله‌هایی تصویر بیفزایید که از پیش تصویری ندارند.

تصاویر باید با یک اجازه‌نامهٔ آزاد منتشر شده باشند یا در مالکیت عمومی باشند. اجازه‌نامه‌های آزاد شامل CC-BY-SA 4.0 و CC-BY 4.0 و CC0 1.0 است.

مشارکت‌کنندگان باید به سامانه وارد شوند یا در ویکی‌پدیا حساب بسازند (شما می‌توانید در هر کدام از زبان‌های ویکی‌پدیا حساب بسازید، از جمله در ویکی‌پدیا به زبان خودتان). فهرستی از ویکی‌پدیاهای زبان‌های مختلف در اینجا قرار دارد.

تصاویری که کیفیت کمی دارند اصولاً پذیرفته نمی‌شوند.

 1. توضیحات تصویر باید واضح و متناسب با مقاله باشد.
 2. تمام تصاویری که اضافه می‌شوند باید شامل توضیحاتی باشند که محتوای تصویر را شرح می‌دهد.
 3. تصاویر باید در جای مرتبطی در مقاله قرار داده شوند.
 4. در ویکی‌پدیای زبانی دیگر که خود به آن نمی‌توانید راحت صحبت کنید، تصویر اضافه نکنید. کاربرانی که به دفعات تصاویری اضافه کنند که توضیحات ندارد یا نامرتبط است ممکن است سلب صلاحیت شوند.

در خلاصه ویرایش مقاله‌هایی که به آن‌ها تصویر می‌افزایید حتماً عبارت #WPWP را وارد کنید. مثلاً می‌توانید بنویسید «بهبود جعبه اطلاعات با افزودن تصویر #WPWP». توجه کنید که هشتگ #WPWP را متن مقاله وارد نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر رو راهنمای استفاده از هشتگ‌ها کلیک کنید.


چگونه می‌خواهید در این کارزار مشارکت کنید؟

این بخش چنان طراحی شده که با سطح مشارکت شما در کارزار WPWP متناسب باشد. از دکمه‌های زیر استفاده کنید تا روش‌های مختلف برای مشارکت را کشف کنید.

زمان‌بندی کارزار

کارزار WPWP سالانه برگزار می‌شود.

 • آغاز: ۱ ژوئیهٔ ۲۰۲۱ ساعت ۰۰:۰۱ (UTC)
 • مهلت افزودن تصاویر: ۳۱ اوت ۲۰۲۱ ساعت ۲۳:۵۹ (UTC)
 • اعلام نتایج: ۱ اکتبر ۲۰۲۱

دسته‌بندی جوایز بین‌المللی

جایزه‌های رتبهٔ اول تا سوم برای کاربرانی که بیشترین مقاله‌های ویکی‌پدیا را با کمک تصویر بهبود داده‌اند:

نفر اول ― ۲۰۰ دلار آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه نفر دوم ― ۱۵۰ دلار آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه نفر سوم ― ۱۰۰ دلار آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه

جایزهٔ کاربری که بیشتری مقاله‌های ویکی‌پدیا را با کمک پروندهٔ صوتی بهبود داده‌است:

 • ۱۰۰ دلار آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه

جایزهٔ کاربری که بیشتری مقاله‌های ویکی‌پدیا را با کمک پروندهٔ ویدیو بهبود داده‌است:

 • ۱۰۰ دلار آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه

جایزهٔ کاربری تازه‌کار که بیشتری مقاله‌های ویکی‌پدیا را با کمک تصاویر بهبود داده‌است:

 • کارت هدیه ۱۰۰ دلاری آمریکا + سوغاتی WPWP + گواهینامه

گروهی از جایزه‌های ویژه جامعه عربی

جوایز برندگان برای سه کاربر برتر با بیشترین مقالات ویکی پدیای عربی با عکس‌های بهبود یافته:

 1. نفر اول - کارت هدیه ۲۰۰ دلاری
 2. نفر دوم کارت هدیه ۱۵۰ دلاری
 3. نفر سوم کارت هدیه ۱۰۰ دلاری

جایزهٔ کاربر تازه‌کار جامعه عرب که بیشتری مقاله‌های ویکی‌پدیا را با کمک تصاویر بهبود داده‌است:

 • کارت هدیه ۵۰ دلاری آمریکا

دسته‌های جوایز «ویکی دوستدار آفریقا»

این جایزه‌ها برای کاربرانی است که بیشترین تصاویر از ویکی‌دوستدار آفریقا (WLA) را برای بهبود مقاله‌ها استفاده کرده باشند. تصاویر تمام دوره‌های WLA قابل قبول هستند... اما برای جایزهٔ نفر اول به ویرایش‌هایی که به زبانی غیر از انگلیسی و فرانسوی باشد اهمیت داده می‌شود. اطلاعات بیشتر در: Wiki Loves Africa/WPWP

 • نفر اول – کارت جایزهٔ ۱۰۰ دلار آمریکا
 • نفرات اول تا سوم - سوغاتی «ویکی دوستدار آفریقا»

شرایط جایزه:

 1. علاوه بر هشتگ #WPWP باید از هشتگ #WLA هم در خلاصه ویرایش استفاده کنید
 2. حساب‌تان باید پیش از ژانویهٔ ۲۰۲۱ ثبت شده باشد
 3. تا پیش از ۱ ژوئن ۲۰۲۱ باید دست کم ۳۰۰ ویرایش در فضای نام اصلی یکی از ویکی‌پدیاها انجام داده باشید.