Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları 2021

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikipedia Pages Wanting Photos 2021 and the translation is 92% complete.
Outdated translations are marked like this.

Fotoğraf Arayan Vikipedi Sayfaları 2021

Anasayfa Katılan Topluluklar Organizasyon Ekibi Şimdi katılın Sonuçlar Kaynaklar SSS & Kampanya Kuralları
Please do not add photos in a language you do not speak. Do not add images without a good caption. In your edit summary, add a good edit summary, and the hashtag #WPWP.

Fotoğrafını Arayan Vikipedi Sayfaları (Wikipedia Pages Wanting Photos, WPWP), Vikipedistlerin Vikipedi dil projeleri ve toplulukların, görselleri eksik olan Vikipedi maddelerine fotoğraf eklemesini içeren, her yıl tekrarlanan bir kampanyadır. Bu etkinlik, Wikimedia toplulukları tarafından düzenlenen çeşitli VP fotoğraf yarışmalarında, Fotoğrf yürüyüşlerinde toplanan dijital medya dosyalarının Vikipedi maddelerinde kullanımını teşvik etmek içindir. Fotoğraflar, okuyucunun dikkatini bir sayfa dolusu metinden daha iyi bir şekilde kavramaya, içeriği görselleştirmeye ve maddeyi okuyucular için daha öğretici ve ilgi çekici hale getirmeye yardımcı olur.

Viki Anıtları Seviyor, Viki Afrika'yı Seviyor, Viki Yeryüzünü Seviyor, Viki Folklorü Seviyor, gibi uluslararası fotoğraf yarışmaları yoluyla binlerce görsel açık lisanslarla Wikimedia Commons'a yüklenmiş durumda. Ancak bu fotoğrafların çok azı Vikipedi maddelerinde kullanılıyor. Wikimedia Commons günümüzde milyonlarca fotoğrafı barındırıyor, ancak bunların yalnızca küçük bir kısmı Vikipedi maddelerinde kullanılıyor. Bu, WPWP kampanyasının gidermeyi amaçladığı büyük bir eksiktir.

Nasıl katılabilirsiniz

Katılmadan önce, aşağıdaki katılım yönergesini ve kuralları baştan sona okumanız önemlidir. Aksi takdirde diskalifiye edilebilirsiniz.

 1. Vikipedi'de oturum açın veya eğer henüz bir hesabınız yeni bir hesap oluşturun. Kendi diliniz de veya herhangi bir Vikipedi dil sürümünde bir hesap oluşturabilirsiniz. Vikipedi'lerin tüm dil sürümlerinin listesini burada bulabilirsiniz. Bir hesap, Vikipedi'deki tüm farklı dil sürümlerinde kullanılabilir.
 2. Fotoğrafsız bir madde bulun. Bunu yapmanın birçok yolu vardır. İşte bazı ipuçları.
 3. Commons'ta uygun bir resim bulun. Doğru başlığı veya kategoriyi kullanarak resim arayın. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Şuradaki basit medya yeniden kullanım kılavuzuna bakın. Lütfen bir görselin amacının; genelde maddede açıklanan kişileri, nesneleri, etkinlikleri ve kavramları doğrudan betimleyerek okuyucuların maddede açıklanan konuyu daha iyi anlamalarını sağlamak olduğunu unutmayın. Resmin o konuyla ilişkisi açık seçik görülür olmalıdır. Görseller süs için değil, o konunun bağlamında anlamlı ve alakalı olmalıdır.
 4. Madde sayfasında, resmin alakalı olduğu ve okuyucunun konuyu anlamasına yardımcı olan bir bölüm bulun. Değiştir'e tıklayıp görseli ekleyin ve görselin maddede neyi gösterdiğini açıklayan kısa bir açıklama ekleyin. Mevcut olan en kaliteli görselleri kullanın. Düşük kaliteli görseller (karanlık veya bulanık; konuyu çok küçük, dağınık ve gizlenmiş veya belirsiz bir şekilde gösteren vb.) zorunlu olmadıkça kesinlikle iyi düşünün. Tüm değişiklileriniz için bir değişiklik özeti eklemeniz, gerekli değişiklikleri ve "Önizleme" yapmanız ZORUNLUDUR. Görsellerle geliştirilmiş tüm maddelerin değişiklik özetine #WPWP hashtag'ini ekleyin. Ardından "Değişiklikleri yayınla"ya tıklayın. Lütfen WPWP Kampanya Hashtag'lerinin nasıl kullanılacağına dair kılavuza bakın.
 5. Lütfen resim sözdizimine dikkat edin! Maddelerdeki bilgi kutularına görseller ekleyecekseniz, sözdizimi çok daha kolaydır - sadece dosya adı, yani [[File:Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg|thumb|The Obamas worship at [[African Methodist Episcopal Church]] in Washington, D.C., January 2013]] yerine sadece The Obamas at church on Inauguration Day 2013.jpg.

Dosya adlarının ve altyazıların sözdizimi

Burnuyla bir oğlanı şaka yollu dürten beyaz bir köpek
Yük hayvanı olarak kullanılan bir Sibirya kurdu

Temel örnek (sağdaki resmin oluşturulması):
[[File:Siberian Husky pho.jpg|thumb|alt=Burnuyla bir oğlanı şaka yollu dürten beyaz bir köpek |Yük hayvanı olarak kullanılan bir Sibirya kurdu]]

 • File:Siberian Husky pho.jpg Dosya (görsel) adı tam olmalıdır (büyük harf, noktalama ve boşluk dahil) ve .jpg, .png veya başka bir uzantı içermelidir. (Image: ve File: aynı şekilde çalışır.) Vikipedi'de ve Wikimedia Commons'da aynı ada sahip bir dosya varsa, maddede görünecek olan Vikipedi'deki sürümdür.
 • thumb çoğu durumda gereklidir
 • alt=Burnuyla bir oğlanı şaka yollu dürten beyaz bir köpek Alternatif metin (alt), dosyayı görüntüleyemeyenler içindir; altyazının aksine, dosyanın görünümü özetler. Erişilebilirlik yönergeleri ile uyumlu olmalıdır.
 • Yük hayvanı olarak kullanılan bir Sibirya kurdu Altyazı görselden sonra gelir ve görselin anlamını veya önemini söyler.

Diğer özellikler ve seçenekler için en:WP:Extended image syntax sayfasına bakın. Sözdizimini dikkatlice kontrol etmenize rağmen görsel görüntülenmiyorsa, kara listeye alınmış olabilir.

Kampanya kuralları

Görseller, 1 Temmuz-31 Ağustos 2021 tarihleri arasında Vikipedi maddelerinde kullanılmalıdır.

Kullanılabilecek dosya sayısında bir sınırlama yoktur. Bununla birlikte, farklı ödül kategorileri vardır (aşağıya bakın). Ancak, Vikipedi maddelerini fotoğraflarla okunmaz hale getirmeyin.

Resim açık kullanım lisansı altında veya kamu malı olarak yayınlanmalıdır. Olası lisanslar: CC-BY-SA 4.0, CC-BY 4.0, CC0 1.0.

Katılımcılar, herhangi bir Wikimedia projesinde kayıtlı kullanıcı olmalıdır. Vikipedi'de oturum açın veya kaydolun (Kendi VP'nizde ve tüm Wikimedia projelerinde kullanmak için Vikipedi'nin herhangi bir dilinde bir hesap oluşturabilirsiniz).

Kötü (çok düşük) kaliteli fotoğraflar genellikle kabul edilmez.

 1. Resim başlığı ve açıklaması net olmalı ve maddeye uygun olmalıdır.
 2. Eklenen tüm resimler, resmin ne olduğunu açıklayan bir başlık içermelidir.
 3. Görseller, maddenin alakalı yerine yerleştirilmelidir.
 4. Akıcı konuşamadığınız bir dildeki maddelere fotoğraf eklemeyin. Defalarca altyazısız ve alakasız görseller vb. ekleyen kullanıcılar diskalifiye edilebilir.

Katılımcılar, fotoğraf ekledikleri maddenin açıklama özetine, açıklamaya ek olarak, #WPWP etiketini eklemelidir. Örneğin, bilgi kutusuna bir görsel eklendi #WPWP. Maddenin içinde hashtag (#WPWP) eklemeyin. Lütfen WPWP Kampanya Hashtag'lerinin nasıl kullanılacağına dair kılavuza göz atın.


#WPWP'ye nasıl katılmak istersiniz?

Bu bölüm, WPWP'ye katılım seviyenize tam olarak uyacak şekilde tasarlanmıştır. Katılım seçeneklerini keşfetmek için aşağıdaki düğmeleri tıklayın.

Kampanya zaman çizelgesi

WPWP Kampanyası yıllıktır.

 • Girişlerin başlaması: 1 Temmuz 2021 00:01 (UTC)
 • Girişlerin bitişi: 31 Ağustos 2021 23:59 (UTC)
 • Sonuçların ilanı: 1 Ekim 2021

Uluslararası ödül kategorileri

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren ilk üç kullanıcı için ödüller:

 1. Birincilik ödülü - 200 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 2. İkincilik ödülü - 150 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika
 3. Üçüncülük ödülü - 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini seslerle geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini videolarla geliştiren kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren "yeni" kullanıcı için ödül:

 • 100 ABD doları hediye kartı + WPWP hatıra eşyası + Sertifika

Arap topluluğu özel ödül kategorileri

En çok Arapça Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren ilk üç kullanıcı için ödüller:

 1. Birincilik ödülü - 200 ABD doları hediye kartı
 2. İkincilik ödülü - 150 ABD doları hediye kartı
 3. Üçüncülük ödülü - 100 ABD Doları hediye kartı

En çok Vikipedi maddesini fotoğraf ile geliştiren Arap topluluğu için ödül:

 • 50 ABD doları hediye kartı

Viki Afrika'yı Seviyor ödül kategorileri

Viki Afrika'yı Seviyor'dan resimlerle geliştirilmiş en çok Wikipedia makalesine sahip kullanıcı için ödüller. Tüm Viki Afrika'yı Seviyor yılları uygundur... ancak birincilik ödülü için, İngilizce ve Fransızca dışında herhangi bir dilde yapılan değişiklikler dikkate alacaktır. Daha fazla bilgi burada: Wiki Loves Africa/WPWP

 • Birincilik ödülü - 100 ABD doları hediye kartı
 • Birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülü – WLA hatıra eşyası

Uygun olmak için:

 1. düzenlemenize bir hashtag olarak ayrıca #WLA eklemelisiniz (#WPWP eklediğiniz gibi)
 2. hesabınızı Ocak 2021'den önce oluşturmuş olmalısınız
 3. 1 Haziran 2021'den önce herhangi bir dildeki Vikipedi'de ana ad alanında en az 300 düzenleme yapmış olmalısınız.