Jump to content

Wikispecies

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikispecies and the translation is 100% complete.

Wikispecies jest projektem Wikimedia Foundation i został uruchomiony 5 września 2004. Szczegóły dotyczące powstania projektu można znaleźć w FAQ. Jest wielojęzyczny i nie ma wariantów językowych, podobnie jak Commons.

Wikispecies ma być darmowym źródłem i katalogiem taksonomicznym, zarówno dla naukowca, jak i przeciętnego czytelnika. Istnieje jako baza danych agregująca klasyfikacje i genetyczne drzewo genealogiczne wszystkich gatunków życia ze wszystkich sześciu królestw. Jednak jego treść na temat życia różni się od artykułów na Wikipedii tym, że faktyczna dyskusja jest pomijana w Wikispecies i zamiast tego jest ściśle zastępowana taksonomicznymi korzeniami danego gatunku. Od czerwiec 2024 na Wikispecies dostępnych jest 877,465 artykułów.

O potrzebie projektu takiego jak Wikispecies świadczy brak formalnego centrum klasyfikacji taksonomicznej; głównym problemem biologii w przeszłości i obecnie jest nieuporządkowany charakter puli klasyfikacji gatunków ludzkości. Ponieważ klasyfikacja nie miała odpowiedniego centralnego miejsca, pojawiły się problemy z wielokrotną klasyfikacją tego samego gatunku, dwukrotnie, trzykrotnie lub nawet więcej. Sukces Wikipedii w utrzymywaniu i przechowywaniu ogromnej ilości wiedzy pokazał, że agregator online jest naprawdę najlepszym narzędziem do tego rodzaju katalogu gatunków, jakiego potrzebuje społeczność biologiczna.

Zobacz też