Jump to content

Річний план Фонду Вікімедіа/2024-2025/Цілі

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2024-2025/Goals and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.

Фонд Вікімедіа має чотири основні цілі на 2024-2025 роки. Вони розроблені відповідно до Стратегічного напрямку руху Вікімедіа та Рекомендацій Стратегії руху, а також продовжують значну частину роботи, визначеної у минулорічному плані. Вони є такими:

  1. ІНФРАСТРУКТУРА: Просувати знання як послугу. Покращити досвід користування у вікі-проєктах, особливо для досвідчених редакторів. Розвивати збір показників та звітність.
  2. СПРАВЕДЛИВІСТЬ: Підтримувати справедливість знань. Зміцнювати справедливість у прийнятті рішень в межах Руху, сприяти справедливому розподілу ресурсів, підтримувати спільноти у заповненні прогалин у знаннях та сприяти справедливим глобальним і регіональним зв'язкам.
  3. БЕЗПЕКА ТА ЦІЛІСНІСТЬ: Захищати наших людей та проєкти. Зміцнювати системи, що забезпечують безпеку волонтерів. Захищати цілісність наших проєктів. Розвивати середовище для вільних знань у проєктах Вікімедіа. (Примітка: цю ціль було перейменовано з минулорічної цілі «Безпека та інклюзія»).
  4. ЕФЕКТИВНІСТЬ: Посилити нашу загальну ефективність. Оцінювати, ітерувати та адаптувати наші процеси для досягнення максимального впливу з більш обмеженими ресурсами.

Інфраструктура

Справедливість

Безпека і цілісність

Ефективність

Метрики: Вимірювання прогресу на шляху до наших цілей

Для того, щоб виміряти прогрес у досягненні наших цілей, ми визначили обмежений набір основних показників, на які Фонд Вікімедіа планує впливати наступного року. Ці показники мають мотивувати нашу роботу і слугувати сигналами, що вказують на те, чи рухаємося ми у правильному напрямку. Там, де ми не бачимо очікуваного впливу, ми скоригуємо нашу роботу так, щоб вона мала потрібний нам вплив.

Основні показники були обрані за наступними критеріями:

  • Ми вважаємо, що показник вказує на те, що ми рухаємося в правильному напрямку до наших цілей.
  • Ми вважаємо, що можемо виміряти наш прогрес у досягненні цього показника протягом фінансового року.
  • Ми можемо вимірювати зміни в показнику щоквартально, щоб за потреби коригувати курс протягом фінансового року.
  • Ми можемо виміряти та встановити базовий рівень до початку фінансового року.

Результати нашої найефективнішої роботи потребують часу, щоб проявитися. Тому ми відстежуватимемо наш прогрес, використовуючи провідні показники та віхи, пов'язані з кожною з основних метрик. Крім того, існують додаткові точки даних, які Фонд відстежуватиме протягом наступного року для повнішої картини.

Фонд Вікімедіа визначив чотири основні області вимірювання на 2023-2024 фінансовий рік.

  • ВМІСТ: Підвищення якості та надійності енциклопедичного вмісту.
  • ДОПИСУВАЧІ Підтримувати та покращувати здоров'я спільнот дописувачів Руху.
  • ЗНАЧУЩІСТЬ: Забезпечити нашу значущість та стійкість для широкої аудиторії по всьому світу.
  • ЕФЕКТИВНІСТЬ: Забезпечити нашу довгострокову стійкість, покращивши роботу Фонду та його масштаби.

Вміст: Підвищувати якість та надійність енциклопедичного вмісту

Наша місія — забезпечити поширення вільних знань у всьому світі, і вміст наших проєктів є ключовим способом надання доступу до вільних знань. Наш Рух має неймовірний масштабний вплив, і наші спільноти витратили багато років на покращення вмісту у наших проєктах. Шляхом експериментів і партнерства ми знайшли ефективні способи підтримати постійні зусилля наших спільнот, спрямовані на підвищення якості та надійності вмісту. Мови, регіони та тематичні області, де ми можемо найімовірніше мати найбільший вплив, - це ті, де ми також покращуємо справедливість вільних знань у всьому світі. Зважаючи на нещодавнє зростання кількості вмісту, створеного штучним інтелектом, цінність знань, створених людиною, багаторазово зростає. Ефективність методів, що використовуються для збільшення обсягів вмісту, якому довіряють, є показником здорового прогресу, на який можуть покладатися наші спільноти. У цьому фінансовому році ми зосереджені на наданні інструментів і систем, які підтримують здатність дописувачів виявляти й закривати прогалини в знаннях.

  • Ціль: Цей показник відповідає нашій цілі верхнього рівня — Справедливість.
  • Вимірювання: Ми збільшимо кількість якісних статей у Вікіпедії. We will measure our success this year based on achieving the key results outlined under the Equity goal: Closing Knowledge Gaps.

Дописувачі: Підтримувати та покращувати здоров'я спільнот дописувачів Руху

Успіх Вікіпедії та її глобальне охоплення залежить від стійкості наших спільнот волонтерів, які виконують роботу з розбудови та захисту проєктів. З розмов з волонтерами, з даних і досліджень, а також з тенденцій у зовнішньому світі ми знаємо, що стійкість наших спільнот перебуває під загрозою. Фонд допомагає забезпечити успіх і здоровий стан наших спільнот багатьма способами: вдосконалюючи інструменти для досвідчених редакторів, створюючи можливості для новачків швидко й ефективно долучатися до роботи, зміцнюючи регіональні та глобальні зв'язки, працюючи над захистом волонтерів, безпека яких перебуває під загрозою, підтримуючи волонтерське врядування та надаючи гранти афіліатам руху.

Ми прагнемо виплекати кілька поколінь волонтерів і будувати квітучі волонтерські спільноти. Оскільки наші спільноти різноманітні й мають багато різних ролей учасників (функціонери, організатори, редактори вмісту, новачки тощо), щоб оцінити наш прогрес ми будемо використовувати додаткові показники, пов'язані з нашою основною метрикою. Ці показники базуються на даних про внесок у наших проєктах, опитуваннях настроїв спільноти та показниках результатів програм.

Значущість: Забезпечити нашу значущість та стійкість для широкої аудиторії по всьому світу

Вікіпедія - це світовий ресурс для пошуку, отримання вільних знань та обміну ними. Ми частково судимо про успіх нашої роботи на основі нашої читацької аудиторії, повторного використання вільно ліцензованого вмісту і нашої здатності збирати кошти для підтримки наших широких цілей Руху. Рух за вільні знання стикається з численними викликами. Шукачі знань звертаються до короткої форми вмісту, орієнтованого на особистість. Пошук змінюється з розвитком ШІ. Платформи соціальних медіа використовують для залучення аудиторії відео, аудіо та алгоритми рекомендацій на основі машинного навчання, а не текст і відкриту мережу. Протистояння цим викликам вимагає нового мислення на багатьох фронтах — збору коштів, пошуку нових аудиторій та творчої взаємодії з зі світом, що змінюється.

  • Цілі: Цей показник відповідає нашій цілі верхнього рівня — Інфраструктура.
  • Вимірювання: Ми збільшимо кількість унікальних пристроїв у Вікіпедії. We will measure our success this year based on achieving the key results outlined under Infrastructure.

Ефективність: Забезпечити нашу довгострокову стійкість, покращивши роботу Фонду та його масштаби

Ми обрали pкоефіцієнт програмних витрат як метрику ефективності Фонду. Коефіцієнт програмних витрат — це показник обсягу фінансування, що йде на програми, порівняно з адміністративними витратами. Це загальновживаний і чітко визначений показник фінансової підзвітності, що використовується такими сервісами, як Charity Navigator, для оцінки ефективності неприбуткових організацій. Цей показник базується на загальнодоступній інформації з нашої форми 990, яку ми подаємо до IRS.

Цей показник ефективності дає змогу Фонду оцінити ключові компроміси у розподілі ресурсів та їхні наслідки. Він допомагає нам інформувати про ці компроміси наші зацікавлені сторони. Він також допомагає нам гарантувати, що ми виділяємо більшу частину нашого бюджету на діяльність, яка безпосередньо підтримує нашу місію, відповідно до найкращих практик неприбуткового сектору, або навіть перевершує їх.

  • Цілі: Цей показник відповідає нашій цілі верхнього рівня — Ефективність.
  • Вимірювання: Ми будемо підтримувати наш коефіцієнт програмних витрат на рівні 77%.