Новини Вікімедіа, грудень 2014

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, December 2014 and the translation is 100% complete.

Основні моменти блогу Вікімедіа за грудень 2014 року, від діяльності Фонду Вікімедіа до інших важливих подій руху Вікімедіа.


HHVM надає такий "полум'яний графік". Він візуалізує, які частини коду споживають більшість часу CPU, що полегшує подальше покращення продуктивності МедіаВікі.

Як зробити редагування Вікіпедії вдвічі швидшим

Протягом останніх 6 місяців Фонд Вікімедіа запроваллив нову технологію, яка прискорює МедіаВікі, код на основі PHP, що лежить в основі Вікіпедії. HipHop Virtual Machine (скорочено - HHVM) зменшує середній час на збереження редагування статті для редакторів з бл. 7,5 секунд до 2,5 секунд, а середній час зберігання сторінки з бл. 6 до 3 секунд. Подовіться тут наш технічний звіт, як це було розроблено.



Стаття Pacific typhoon season (сезон тайфунів Тихого океану) стала однією з найбільш редагованих статей на англійській Вікі в 2014 році.
Image by Keith Edkins. Data from NASA/Joint Typhoon Warning Center. Public domain.

10 найбільш редагованих сторінок англійської Вікі в 2014 році

В 2014 році редактори-волонтери всіма мовами Вікіпедії створили більш ніж три мільйони сторінок та зробили більше 100 мільйонів редагувань статей. Подивіться тут 10 найбільш редагованих сторінок англійської Вікіпедії в 2014 році. Теми включали "Померли в 2014 році", катастрофи з літаками Малазійських Авіалінй та конфлікт в секторі Газа.




Це зображення з Карпатського національного парку в Україні отримало перший приз на конкурсі "Вікі любить Землю" 2014 року.
Photo by Dmytro Balkhovitin, under CC-BY-SA-3.0

Оголошено переможців конкурсу «Вікі любить Землю» 2014

Фотоконкурс пам'яток природи "Вікі любить Землю" в 2014 році вперше став міжнародним - він був проведений в 16-ти країнах. Після уважної оцінки, міжнародне журі оголосило переможців. Призи отримали різні фото - від Карпатського Національного Парку (Україна) до скелі Палець Бога (Бразиція) та Природного парку Мукрі (Естонія). На цей конкурс було подано більше 70 000 фото від більш ніж 3 000 учасників з 15 країн. Перегляньте деякі фото-переможці тут.



Вікіпедія: Хештег #Edit2014 розповідає історію про те, що ви читали чи редагували в 2014 році. Ви також можете переглянути це відео на YouTube.
Video by Victor Grigas, CC BY-SA 3.0.

Перше відео про рік у Вікіпедії

Найперше year-in-review відео-огляд року Фонду Вікімедіа задокументувало святкування, вшанування, біль, страх, мужність та відкриття, які характеризують 2014 рік. Переглядаючи відео, ви поринете у подорож світом та Вікіпедією, знову відвідавши те, що ви читали та редагували цього року. Від Чемпіонату світу з футболу до загальних виборів в Індії, та від "Ice Bucket Challenge" до спалаху Еболи у Західній Африці, ми рухаємося вздовж ліній відкриття по Вікіпедії різними мовами, відкриваючи можливості зробити в свій внесок на цьому шляху. Перегляньте відео, яке проведе вас від Сочі до космосу менш ніж за три хвилини.



Багато учасників спільноти вважають, що 'гарне ставлення один до одного' може допомогти покращити Вікіпедію.
'How can we improve Wikipedia?' photo by Fabrice Florin, CC BY-SA 3.0.

Культура доброти

Чи можемо ми поліпшити Вікіпедію, покращивши ставлення один до одного? Фабріс Флорен у власному погляді ділиться ідеями для культивування “культури доброти” на Вікіпедії. Протягом останніх декількох років, він зібрав сотні пропозицій спільноти для поліпшення Вікіпедії -- запрошуючи учасників писати свої ідеї на папері та фотографуючись з ними. Деякі з найбільш частих пропозицій були заклики до учасників бути більш ввічливими: "Будьте ввічливі", "Будьте добрими", "Будьте доброзичливими". Учасники його досліджень часто розмірковують, що участь у Вікіпедії може бути негативним досвідом як для новачків, так і для досвідчених користувачів, оскільки багатьом учасникам не вистачає ввічливості. Ідеї для побудови більшої довіри у нашій спільноті включають: допомагайте новачкам, тренуйте редакторів, винагороджуйте доброту, будуйте більше соціальних знарядь, використовуйте більш доброзичливі канали та давайте голос кожному. Прочитайте більше та передивіться відео тут.


Глобальний вплив: Бібліотека Вікіпедії та перська Вікі

Бібліотека Вікіпедії минулої осені оголосила новий раунд співробітництв у галузі цифрового доступу до ресурсів. Такі партнерства дозволяють досвідченим редакторам з усього світу мати безкоштовний доступ до дослідницьких матеріалів, щоб просувати нашу мету зі створення та поширення суми всіх знань людства. Одним з найбільш тривалих та корисних є співробітництво з архівом журналів JSTOR. Відбувалось його значуще використання неангломовними редакторами, тими, хто розмовляє німецькою, французькою, іспанською, -- та фарсі, що стало приємним сюрпризом. Щоб дізнатись про це більше, ми запитали одного з наших найбільш активних редакторів мовою фарсі з рахунком на JSTOR, User:4nn1l2, чому він вважає Бібліотеку Вікіпедії важливою для своєї роботи.


Ознайомлення зі знаннями корінних спільнот

Вікіпедія досягла величезного прогресу в напрямку виконання своєї місії надати вільний доступ до суми людських знань. Однак знання корінних спільнот переважно не включено до такого доступу, оскільки його переважна більшість не існує в письмовому вигляді. Для того, щоб виправити це, волонтер спільноти Пітер Галлерт організував робочий семінар в рамках Конференції по формуванню участі 2014 року в Намібії, з метою створити та задокументувати приклади відповідних усних цитувань. У жовтні 2014 року, маленька група вікіпедійців здійснила подорож до селища От'їнене (Otjinene) в Намібії та опитала старійшин селища про традиції, культуру та розвиток місцевої спільноти Гереро. Метою інтерв'ю було прямо перетворити оповіді в контент Вікіпедії з усними цитуваннями.


Ця збірка включає топ 5 історій, надрукованих у блозі Вікімедія у грудні 2014 року (за кількістю переглядів сторінок до 30 січня 2015 року), а також інші варті уваги історії, надані учасниками спільноти того місяця.



Відео щомісячних зборів Фонду Вікімедіа з вимірів та заходів, яке відбулось 15 січня 2015 року та було присвячено проблемам якості (слайди)

Фабріс Флорен (WMF), менеджер з комунікацій Руху, Фонд Вікімедіа

Тільман Баєр, старший аналітик Фонду Вікімедіа