Wikimedia Sverige/Protokoll 2007-10-01
From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
| Wikimedia Sverige |
| Nyliga redigeringar |
| Senaste ändringarna |
| För medlemmarna |
| Medlemssidan |
| Protokoll |
| Årsmötesprotokoll |
| Styrelsemötesprotokoll |
| Diverse |
| Wikimedia och media |
| Stadgar - en. |
| Årsmöte |
| Kontonummer |
| Styrelsens arbetsmaterial |
| Alla undersidor |
| Bilder och dokument |
| #Wikimedia-se |
| Maillista |
| Webshop |
| Om mallen |
| För att Wikimedia Sveriges egen senaste ändringar skall fungera måste den här mallen läggas in på alla våra sidor. |
Contents |
[edit] Mötesanteckningar från möte i Interimstyreskommittén för WMF Sverige den 1 oktober 2007
Tid och plats: Skypemöte mellan 17.05 och 17.50.
Närvarande: Lars Aronsson, Lennart Guldbrandsson, Anders Wennersten och Joakim Larsson.
[edit] Programmet den 20 oktober
- Vi beslöt att Joakim slutför den detaljerade dagordningen så den kan finnas klar senast till nästa möte den 8 oktober.
- Vi beslöt att Anders skall försöka få besked av en som kommer till mötet den 20e att fungera som justerare/rösträknare.
[edit] Inbjudan mm
- Vi beslöt att i anslutning till nästa möte den 8 oktober gå ut med en förnyad inbjudan till wikicommunitien, då "allt" skall vara klart.
[edit] Stadgar
- Vi beslöt att det förenklade förslag Joakim lagt upp nu fryses och förs fram till mötet. Den engelska versionen är redan uppdaterad.
- Vi beslöt att Lars kontaktar Delphine på WMF för att få deras OK på denna justerade text.
[edit] Föreningsaktiviteter
- Vi beslöt att Lennart och Joakim följer upp deltagande på bokmässan nästa år. Beslut etc i frågan är en fråga för "nya" styrelsen.
- Lars berättade om kontakter på mässan med ansvarig för NE och person i Nordiska Kulturfonden. Söndagsartikel i DN noterades.
- Lars hade inte lyckats få kontakt med reklamaren och vi bedömde att det nu är för sent att lyckas få till något material innan den 20e
[edit] Medlemsfrågor och sammansättning av styrelsen
- Vi beslöt att vi till den 15 oktober bör ha klart att det finns minst fem kandidater som är intresserade ingå i den kommande styrelsen, inklusive oss själva. Vi skall arbeta för och underlätta för fler kandidater att anmäla intresse att arbeta i föreningen så styrelsen kan bli större än fem och så att också revisorsrollerna och valberedning blir tillsatta.
[edit] Nästa möte mm
- Vi beslöt att hålla Skypemöte nästa måndag den 8 oktober 17.00.