Wikimedians of Slovakia/Reports/2021/sk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Toto je výročná správa skupiny používateľov Wikimedia Slovakia (WMSK) za rok 2021. Rok 2021 bol z dôvodu globálnej pandémie rokom zložitejším ako obvykle. Priniesol však aj zaujímavé výzvy a situácie.


Schôdza valného zhromaždenia[edit]

Valné zhromaždenie sa uskutočnilo 20. marca 2021 online. Zúčastnilo sa ho 6 členov zo 7 a bolo teda uznášaniaschopné. Na valnom zhromaždení bolo:

prijatá výročná správa za rok 2020
zvolené predsedníctvo: predseda Matej Grochal, podpredsedovia Radoslava Semanová a Dávid Štefan (tím, ktorý bol zvolený aj v roku 2019)
schválený plán na rok 2021

Organizačné[edit]

V roku 2021 sme pokračovali v konsolidácii vnútorných procesov a komunikácie. Kľúčové boli online stretnutia konané aspoň raz mesačne, často aj viackrát.

Činnosť organizácie[edit]

V roku 2021 občianske združenie organizovalo a spoluorganizovalo tieto projekty:

WikiJar SVE 2021[edit]

V roku 2021 WMSK zorganizovala štvrtý slovenský ročník medzinárodnej súťaže WikiJar strednej a východnej Európy 2021, ktorej cieľom je zvyšovanie kvality a počtu článkov o strednej a východnej Európe na Wikipédii. V čase jej trvania na slovenskej Wikipédii, od 21. marca do 31. mája 2021, sa do nej zapojilo 9 redaktorov. Tí spolu vytvorili 49 článkov. Podľa pravidiel súťaže bolo akceptovaných 42 článkov a 7 redaktorov. Slovensko sa umiestnilo na 27. mieste z 30 projektov podľa počtu článkov. V špeciálnej kategórii pre židovské kultúrne dedičstvo nebol vytvorený žiadny článok. WikiJar 2021 nevyšla k spokojnosti, počas organizovania „odpadol“ hlavný organizátor a trochu trvalo, kým úlohy pozbierali iní. Za prácu ďakujeme Dávidovi Štefanovi, Patrikovi Kunecovi, redaktorovi ScholastikosSVK a Matejovi Grochalovi.

WikiGap 2021[edit]

Podujatie sme plánovali počas roka, nakoniec sa však neuskutočnilo kvôli pandémii COVID-19 a zníženým kapacitám partnerov.

Ázijský mesiac Wikipédie[edit]

V novembri a decembri 2021 sa na slovenskej Wikipédii uskutočnil štvrtý slovenský ročník súťaže Ázijský mesiac Wikipédie. Táto medzinárodná súťaž sa zameriava na zvyšovanie obsahu o Ázii na Wikipédii. Počas Wikimánie 2021 sme dohodli spoluprácu s Wikimedia Taiwan. Slovenská komunita písala o taiwanských témach a taiwanská komunita o slovenských. Zorganizovali sme aj online stretnutie a zoznámenie. Tradične trvá jeden mesiac od 1. do 30. novembra, no tento rok bola súťaž posunutá do 31. decembra. Traja redaktori a 10 článkov bolo súčasťou medzinárodnej časti, ďalší dvaja redaktori a 4 články boli súčasťou taiwanskej časti. Organizátormi boli Dávid Štefan a Matej Grochal.

Medzinárodná spolupráca[edit]

Matej Grochal sa zúčastnil Wikimánie 2021. Jedným z výstupom bolo dohodnutie spolupráce s Wikimedia Taiwan (podrobnosti vyššie). Ako reprezentant WMSK aj osobne som sa zúčastnil ďalších online stretnutí, medzi inými CEE 2021, spolupráce s WMCZ, WMAT a WMHU.

V septembri sme sa zúčastnili výskumu o navrhovanom CEE Hub-e (v gescii WMPL). Ako WMSK sme tiež poskytli naše vyjadrenie pre UCoC Discussions.

Granty[edit]

V spolupráci s WMCZ, WMPL a WMSE sme požiadali o grant v programe Erazmus+. Grantová žiadosť nebola úspešná.

Spolupráca s ďalšími organizáciami[edit]

Počas roka sme nadviazali kontakt s viacerými organizáciami s podobnými cieľmi za účelom nadviazania (užšej) spolupráce. V pláne je spolupráca na WikiGap so švédskym veľvyslanectvom a so Záujmovým združením žien Aspekt. Rokujeme s knižnicami (napr. s Univerzitnou knižnicou v Bratislave) a s inými organizáciami o ďalšej spolupráci.

Granty[edit]

Spolupracovali sme na grante pre rómsku Wikipédiu s ETP Slovensko pre grantový program Google. Grantová žiadosť nebola úspešná.

V spolupráci s Verejnou knižnicou M. Kováča v B. Bystrici sme dvakrát podali grant na vzdelávací projekt, venovaný problematike vytvárania a šírenia konšpirácií, dezinformácií a hoaxov v on-line priestore. Prvýkrát bol grant adresovaný Ministerstvu vnútra SR, druhýkrát bol predložený do "Férovej nadácie O2" s názvom "Vráťme spolu rozum na internet". Bohužiaľ, v oboch grantových výzvach náš spoločný projekt nebol úspešný.