Přístup k IP adresám dočasných účtů - často kladené otázky

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Access to temporary account IP addresses FAQ and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Často kladené otázky

Jak budou redaktoři o toto nové uživatelské právo žádat?
Ve výchozím nastavení se automaticky přiřadí oprávněným uživatelům. Jediné, co budete muset udělat, je přihlásit se, až bude k dispozici na vaší wiki.
Každá wiki si však může nastavit vlastní proces se standardy vyššími než minimálními, například proces vyžadující individuální přezkoumání. Nadace Wikimedia nevyžaduje proces, který by odpovídal tomu, aby se člověk stal administrátorem v největších komunitách. Komunity se mohou rozhodnout, že tyto žádosti budou vyřizovat prostřednictvím svých stávajících procesů, nebo si založí nové stránky. Například anglická Wikipedie se může rozhodnout přijímat požadavky na adrese w:en:Wikipedia:Requests for permissions, německojazyčná Wikipedie se může rozhodnout vyřizovat požadavky na adrese w:de:Wikipedia:Administratoren/Anfragen a ukrajinská Wikipedie se může rozhodnout vyřizovat požadavky na adrese w:uk:Вікіпедія:Заявки на права патрульного. Velmi malé komunity často přijímají podobné požadavky na své vesnické pumpě.
Moje komunita chce stanovit vyšší požadavky. Jak to uděláme?
Postupujte podle pokynů v části foundation:Special:MyLanguage/Access to temporary account IP addresses#Local requirements. Obvykle to znamená uspořádat diskusi v místní komunitě, zdokumentovat rozhodnutí komunity a poté postupovat podle postupu pro Special:MyLanguage/Requesting wiki configuration changes.
Kdy bude uživatelské právo k dispozici? Kdy jej můžeme začít přidělovat?
Uživatelské právo bude pravděpodobně přidáno do softwaru MediaWiki ještě letos (2023), i když zpočátku nebude použitelné ve všech wiki. Pokud budou chtít, mohou komunity, které chtějí používat proces vyžadující individuální kontrolu, začít s předběžným schvalováním editorů kdykoli.
Moje wiki má existující skupinu, jejíž uživatelská práva jsou již vyšší než minimální požadavky. Všichni by toto právo získali automaticky, kdybychom se nerozhodli pro samostatný proces. Můžeme toto nové právo přidělit všem?
Pokud všichni uživatelé ve skupině splňují nebo překračují všechny minimální požadavky, lze ji přiřadit k existující skupině. Budoucí členové této skupiny budou muset splňovat nebo překračovat všechny minimální požadavky.
Minimální požadavky na uživatele, kteří nejsou administrátory, jsou příliš nízké.
Každá komunita se může rozhodnout stanovit vyšší standardy. Některé komunity se například mohou rozhodnout omezit toto uživatelské právo pouze na osoby, které splňují všechny minimální požadavky a navíc se aktivně zapojily do práce proti vandalismu. Jiné se mohou rozhodnout odebrat oprávnění dříve, než je požadováno, nebo vyžadovat pravidelné opakované potvrzování.
Minimální požadavky na uživatele, kteří nejsou administrátory, jsou příliš vysoké.
To může být občas pravda, například když je wiki nově vytvořena. V takových případech musí někdo z wiki požádat právní oddělení nadace Wikimedia o výjimku. Kontaktujte privacy(_AT_)wikimedia.org s vysvětlením situace ve vaší komunitě.
Splňuji minimální požadavky pro automatický přístup, ale moje komunita vyžaduje individuální posouzení a oni mou žádost zamítli!
Zda toto uživatelské právo udělíte někomu, kdo splňuje minimální požadavky, záleží pouze na místní komunitě. Nikdo není povinen vám toto uživatelské právo udělit.
Jsem správce, ale nechci toto uživatelské právo.
Žádné z těchto informací se vám nezobrazí, pokud nekliknete na souhlas se smlouvou.
Domnívám se, že někdo tyto informace zneužívá.
Obavy týkající se ochrany soukromí nahlaste na adresu Special:MyLanguage/ombuds commission. Pro zajištění odpovědnosti jsou vedeny záznamy o používání nástroje a o tom, kteří uživatelé mají k nástroji přístup.
Další obavy týkající se možného zneužití lze sdělit stevardovi zadáním požadavku na stránce Steward requests/Permissions#Removal of access. Stevardi jsou oprávněni zablokovat přístup uživatele k IP adresám, pokud zjistí, že došlo ke zneužití. Tím se zabrání přístupu i v případě, že by uživatel byl automaticky oprávněn nebo mu byl přístup udělen v rámci komunitního procesu.