FAQ dostępu do adresów IP tymczasowych kont

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Access to temporary account IP addresses FAQ and the translation is 100% complete.

Jak edytorzy będą mogli ubiegać się o te uprawnienia?

Domyślnie będą one nadawane automatycznie wszystkim uprawnionym użytkownikom. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, by je otrzymać, będzie wybranie odpowiedniej opcji w preferencjach, kiedy grupa stanie się dostępna na Twojej wiki.

Każda wiki może jednak ustalić swój własny proces nadawania tych uprawnień oraz ustanowić wymogi wyższe niż minimalne (na przykład związane z ręcznym przejrzeniem wkładu). Wikimedia Foundation nie wymaga, by ta procedura wyglądała analogicznie do nadawania uprawnień administratorskich na największych wiki. Społeczności mogą zdecydować, by wnioski przetwarzać według istniejących już procesów lub utworzyć nowy, specjalnie w tym celu. Na przykład, angielska Wikipedia może zdecydować, że wnioski będą składane na w:en:Wikipedia:Requests for permissions, niemiecka że na w:de:Wikipedia:Administratoren/Anfragen, a ukraińska – na w:uk:Вікіпедія:Заявки на права патрульного. Bardzo małe społeczności często tego typu rzeczy rozpatrują w swoich kawiarenkach.

Moja społeczność chciałaby wyższych wymagań. Jak to zrobić?

Prześledź wskazówki na tej stronie. Zazwyczaj oznacza to, że społeczność będzie musiała odbyć dyskusję, której rezultat zostanie udokumentowany, a następnie zawnioskowana zostanie zmiana konfiguracji wiki.

Kiedy to uprawnienie będzie dostępne? Kiedy będziemy mogli zacząć je nadawać?

To uprawnienie zostanie najprawdopodobniej dodane do MediaWiki później w tym roku (2023), ale na początku nie będzie użyteczne na wszystkich wiki. Jeśli społeczność zdecyduje, że proces dodawania do odpowiedniej grupy będzie wymagał ręcznej weryfikacji, wstępna akceptacja użytkowników może się rozpocząć w dowolnym czasie.

Na mojej wiki jest już grupa, której wymagania są wyższe niż te określone przez Wikimedia Foundation. Czy to oznacza, że wszyscy oni dostaną nowe uprawnienia automatycznie, jeśli nie zdecydujemy się na odrębny proces? Czy możemy wszystkim nadać to nowe uprawnienie?

Jeżeli wszyscy członkowie danej grupy spełniają minimalne wymogi określone przez WMF, te uprawnienia mogą zostać dodane do istniejącej grupy. Przyszli jej członkowie również będą musieli spełnić te kryteria.

Minimalne wymagania dla nie-administratorów są za niskie.

Każda społeczność ma prawo zdefiniować swoje wyższe standardy. Na przykład pewna wiki może ograniczyć te uprawnienia wyłącznie do osób, które (oprócz spełnienia podstawowych wymagań) są aktywnie zaangażowane w zwalczanie wandalizmów. Inni z kolei mogą chcieć odbierać te uprawnienia prędzej, niż to jest wymagane, albo oczekiwać okresowej ich weryfikacji.

Minimalne wymagania dla nie-administratorów są za wysokie.

Może tak się zdarzyć, na przykład kiedy wiki zostanie nowo utworzona. W takich sytuacjach któryś z użytkowników powinien zawnioskować o wyjątek w dziale prawnym Wikimedia Foundation (Legal Department), pisząc wiadomość pod adres privacy(_AT_)wikimedia.org z wyjaśnieniem sytuacji w społeczności.

Spełniam minimalne kryteria dla automatycznego nadania uprawnień, ale moja społeczność wymaga oceny przez człowieka i odmówili mi.

Komu nadać nowe uprawnienia to kwestia, którą pozostawiamy całkowicie w gestii społeczności lokalnej. Nikt nie jest zobligowany do nadania Tobie tych uprawnień.

Jestem administratorem, ale nie chcę tych uprawnień.

Nie będziesz w stanie zobaczyć żadnych z omawianych informacji, dopóki nie wyrazisz zgody.

Podejrzewam, że ktoś nadużywa tych informacji.

Prosimy o zgłaszenie obaw związanych z prywatnością do komisji rzeczników. Dla zapewnienia odpowiedzialności przechowujemy rejestr wykorzystania tego narzędzia oraz listę użytkowników, którzy mają do niego dostęp.

Inne obawy o potencjalnych nadużyciach mogą być kierowane do stewardów, poprzez zgłoszenie na stronie z prośbami do stewardów. Stewardzi mają możliwość odebrania użytkownikowi dostępu do adresów IP, jeśli stwierdzą, że używa go niepoprawnie. W takiej sytuacji użytkownik utraci dostęp do narzędzia, nawet gdyby został on przyznany w drodze ręcznego nadania lub gdyby kwalifikował się do tego automatycznie.