Jump to content

Biographies of living people/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Poznámka: Toto je návrh pravidla. Komentáře, kritiku apod. můžete přidávat na diskusní stránku.

Správní rada nadace Wikimedia Foundation vydala v dubnu 2009 rozhodnutí, ve kterém upozorňuje na úskalí při tvorbě biografií žijících osob.

Uživatelé musí být velmi opatrní při tvorbě a editaci článků, které se týkají žijících lidí, kvůli dopadu, které takové články mohou mít v reálném světě. Přispěvatelé článků o žijících osobách nesmí spekulovat nebo překrucovat fakta. Uvědomte si, že bez spekulací a překrucování faktů je možné informovat o spekulacích či překrucování faktů někým jiným; to, zda je takové informování samo o sobě spekulací či překrucování faktů, závisí na použité formě.

Všechny projekty, na kterých jsou dovoleny články o žijících lidech, musí rychle opravit či okamžitě odstranit cokoli týkající se žijící osoby, co nemá uvedený dostatečně spolehlivý zdroj. Které zdroje jsou k tomuto účelu dostatečně spolehlivé, se posuzuje podle zvyklostí příslušného projektu.

Projekty se vyzývají k tvorbě dodatečných vlastních pravidel, pomocí kterých se zajistí zvýšená pozornost principům neutrality a ověřitelnosti u obsahu týkajícího se žijících lidí.