Jump to content

Fundraising 2007/Testimonials/The ideal Wikipedian - translation/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Idealny wikipedysta

Wikipedyści, ludzie tworzący Wikipedię, mają różne wykształcenie, są różnych narodowości, pochodzą z różnych krajów. Ich wspólną cechą jest dążenie do ulepszania świata i to, że zwykle są poważani w swoich społecznościach.

Na pierwszy rzut oka, Patricio Lorente wygląda jak każdy inny Argentyńczyk - uwielbia piłkę nożną, dobre jedzenie i czas spędzony z przyjaciółmi. Jednak podchodząc do niego o jeden krok bliżej, szybko można odkryć, co czyni z niego typowego wikipedystę - jest to krzewiona przez lata pasja do ulepszania świata, jak też jego niebywale bogate w doświadczenia życia.

Urodzonego w Buenos Aires Patricio Lorente można nazwać człowiekiem Renesansu.

"Zawsze przyciągała mnie możliwość podjęcia nauki w nowej dla mnie dziedzinie wiedzy. Sprawiło to, żę w moim przypadku ukończenie nauki na uczelni stało się dość trudne, gdyż zmieniałem główne przedmioty mojej nauki - przez pewien czas była to literatura, filozofia, informatyka, prawo, i tak dalej. chciałem kształcić się we wszystkich tych dziedzinach!" - żartuje Lorente.

Na szczęście jego ciekawość świata zawsze wiodła go do nowych przeżyć. W roku 1991 Patricio podjął pracę, która na długo przykuła jego uwagę. Zatrudnił się w charakterze lokalnego przedstawiciela międzynarodowej agencji, gdzie jego zadaniem była pomoc w udzielaniu pożyczek, przewodzenie programom pomocy społecznej, czy pomoc rodzinom potrzebującym pomocy medycznej i pożywienia.

"była to ważna praca. Pomagałem ludziom, którzy nie mieli środków do życia, będącym w trudnym położeniu. Jednak moja rola polegała na tym, by dać im możliwość udzielenia pomocy samym sobie, by dać im narzędzia, za pomocą których mogli budować dla siebie lepszą przyszłość" mówi Lorente.

Patricio twierdzi, że podczas tego okresu swojego życia zyskał głębokie zrozumienie przepaści dzielącej tych, którzy "mają" od tych, którzy "nie mają". Mniej więcej w tym samym czasie nastąpił jego pierwszy kontakt z Wikipedią.

"W trakcie mojej aktywności zawodowej nauczyłem się, ze żeby naprawdę pomóc ludziom, muszą oni być aktywnymi uczestnikami procesu pomocy, nie tylko odbiorcami. Wikipedia stawia każdego uczestnika w roli odtwórcy znaczącej roli i to właśnie przyciągnęło mnie do projektu. Jest to encyklopedia, z której każdy może korzystać, w której tworzeniu każdy może uczestniczyć - i jednocześnie jest to największe zbiorowisko informacji, jakie było kiedykolwiek stworzone przez ludzkość" twierdzi Lorente.

Pierwszy wpis dokonany przez Patricio dotyczył jego lokalnej drużyny futbolowej, lecz wktórce zaczął dokonywać edycji w bardziej skomplikowanych merytorycznie artykułach, stając się regularnym uczestnikiem projektu. Jego uwielbienie dla serwisu rosło w miarę jak stawał sie coraz bardziej świadomy znaczenia Wikipedii w odwiedzanych przez niego w ramach pracy zawodowej lokalnych społecznościach. W ciągu kilku lat Patricio dopomógł w stworzeniu Wikimedia Argentina, ochotniczej grupy, która poświęciła się rozwijaniu projektów Wikimedia na skalę lokalną. Grupa oficjalnie powstała we wrześniu ubiegłego roku.

"Wikimedia Argentina ma przed sobą bardzo ambitne plany. W następnym tygodniu organizujemy spotkanie z lokalnymi plemionami, czym mamy nadzieję pobudzić ich do tworzenia Wikipedii w wykorzystywanych przez nie językach. Miedzy poszczególnymi plemionami prowadzone już był rozmowy mające na celu ustalenie, jak zapisywać języki, które mają tylko formę ustną. Ironiczne jest to, że nie tylko wprowadzamy w ich świat Wikipedię, lecz również pochodzący z wiki mechanizm konsensusu. W ten sposób pokazujemy im najlepszą metodę podejmowania decyzji.

Cytując Patricio, Wikimedia Argentina prowadzi również badania nad sposobami pomocy argentyńskim uczniom i szkołom o niższym statusie: "Jeden z naszych pomysłów opiera się na stworzeniu Wikiczytanek, książek stworzonych z wolnej zawartości znajdowanej w Wikipedii. Istnieje wiele szkół, w których brakuje zasobów wiedzy, nie mówiąc już o połączeniu z Internetem."

Dziś Patricio jest żonaty, a jego rodzinę uzupełnia dwójka wspaniałych dzieci. Często zmieniał pracę, aktualnie przewodniczy jednemu z działów Uniwersytetu w La Plata. Jest odpowiedzialny za przyznawanie stypendiów uczniom o mniejszych możliwościach kształcenia się. Święcie przekonany jest o tym, że Wikipedia, jak i jej bliźniacze projekty dopomogą w przekształceniu rzeczywistości pokrzywdzonych przez los ludzi z jegoojczyzny i sprawieniu, że będzie ona jasna i pełna nadziei.

“Wszystko, czego nam potrzeba w Wikimedia Argentina to czas.”

Opis zdjecia: Wikimedia Argentina świętuje swoje początki. Grupa ma wiele ambitnych planów - chce pomagać pokrzywdzonym przez los społecznościom południowoamerykańskim za pomocą wolnych treści Wikipedii.