GDJ 2007/Przegląd inicjatyw społecznych i kolaboracyjnych

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Przegląd inicjatyw społecznych i kolaboracyjnych polskiej Wikipedii[edit]

Przegląd inicjatyw społecznych i kolaboracyjnych. Które z nich odniosły sukces, a które mimo potencjału porażkę. Dlaczego ?

Kanon[edit]

 • Rozpoczęła się faza oceny artykułów wybranych do kanonu.
 • Przy wybieraniu haseł do kanonu włączyła się duża grupa wikipedystów. Być może więc także część z nich zaangażuje się w ich rozbudowę.
 • Potencjalnie dobry materiał na PR.
 • Generalnie na razie stagnacja...

WikiProjekt zapoczątkowany przez Olafa, w oparciu o działanie jego bota, który przeszukuje polską Wikipedię w poszukiwaniu artykułów których nie można znaleźć przez wyszukiwarkę internetową Google.

Projekt ruszył: kiedy ???

Sukces mimo opozycji Polimerka ;-)

Rezultaty[edit]

Duże zaangażowanie Wikipedystów i duża aktywność. Rezultaty w postaci poprawy jakości:

 • odesłanie niektórych na PoczSDU/SDU
 • skasowanie niektórych bezpośrednio (? - do sprawdzenia)
 • wykrycie przypadków hoaxów (ile ? - do sprawdzenia)

Dlaczego[edit]

Sukces:

 • hoax jest uważany przez wielu zaangażowanych/aktywnych Wikipedystów za ważne dla Wikipedii jako takiej zagadnienie (impuls do działania)
 • uważają że uczestniczą w czymś wartościowym czemu warto poświęcić czas i energię
 • szybka możliwość uzyskania spektakularnych wyników (wykrycie hoaxa/uratowanie cennych artów)
 • współzawodnictwo (lista uczestników) ???
 • zaangażowanie prowadzącego powodujące ze na stronie projektów nie ma przestojów tak charakterystycznych dla innych projektów.

Wioski by Przykuta[edit]

Według stanu na maj 2007 na 100 wiosek (polskich) 60 było później co najmniej raz edytowanych nie przez bota. 5% było dość szeroko opisanych (zazwyczaj historia i obiekty), 5% także posiadało grafikę (nie licząc herbów). 1 na 100 posiadała wandalizm lub silniejszy POV.

Adziura parokrotnie rzucał hasło Weekend z aparatem fotograficznym, czego rezultatem miały być zdjęcia wiosek (trudno ocenić, czy te, które się pojawiły, to dzięki tej akcji).

Pojawił się projekt Opis polskich wsi i gmin. Przez rok działali w nim lepiej właściwie tylko wikipedyści z woj. świętokrzyskiego, obecnie jest to ponad 10 osób. Generalnie jedna osoba skutecznie może zająć się jednym powiatem, tak więc na razie jeszcze brakuje osób, by mieć wszystko pod kontrolą.

Stan na... Edytowane tylko przez boty Dodane grafiki Znaczna rozbudowa Dodanie informacji Drobne uzupełnienia
Wiosna 2007 60/100 ? 5/100 5/100
46/100
Jesień 2007 31/100 4/100 6/100 11/100 34/100

Drobne uzupełnienia to dopiski w infoboxie, dodanie niemieckojęzycznej nazwy wsi. ok 10-15% wiosek zostało dodanych przez Lajsikonika lub Alfisti.gd.

Wiosną było pierwsze liczenie, więc nie było dokładne, ale wydaje się, że specjalne zmiany nie zaszły, no może poza tym, że jesienią nie wisiały w wylosowanej setce POVy i NPA.

Rewitalizacja inicjatywy[edit]

W akcję rozbudowy włączyło się kilka osób - na razie jednak inicjatywa nie działa bez popychania. Potrzebna byłaby szersza akcja - np. "Rowerem przez Polskę" i info w mediach.

Mamy za mało osób na tak dużą liczbę wiosek, ale gdyby zrobić akcję dodawania wiosek z pobliskich powiatów do obserwowanych, można byłoby mieć większą kontrolę.

Dobre artykuły[edit]

Sukces. W ciągu 3 miesięcy udało się znaleźć i ocenić ponad 60 artykułów jako dobre. Część z nich po dalszym rozbudowaniu może stać się artykułami medalowymi. Część wikipedystów zaczęła traktować DA jako "przetarcie" przed głosowaniem na medal. W niektórych dziedzinach (np. medycyna) brak jeszcze odpowiedniej liczby zaangażowanych wikipedystów aby artykuły mogły uzyskać wymagana trzy głosy "za".

Co można z tym zrobić?[edit]

 1. Utworzenie Wikiprojektu rozbudowy DA do formy medalowej.
 2. Dodanie DA na wspólnych podstronach do Wikiprojektów.
 3. ...

Lepsze artykuły[edit]

Stagnacja - była to inicjatywa zastępcza, póki nie ruszyły Dobre Artykuły - w kilku Wikiprojektach była to słabo rozwijająca się inicjatywa potencjalnych artykułów na medal.

Ważne byłoby zastanowić się dlaczego padła ? Prawdopodobne przyczyny:

 • zbyt mała ilość wikipedystów chcących się zaangażować w nowy projekt wymagający wiedzy eksperckiej.

Mimo sporych oporów Roo72 ruszyła.Ma w odróżnieniu od SDU charakter konsensusu, gdzie SDU jest koniecznością przy zbyt wielkich rozbieżnościach. Według statystyk Erika Zachte jest jedna z najczęściej edytowanych stron w pl wiki (zaraz po SDU).

 • Obecnie tworzone są nowe zasady SDU na bazie de wiki, gdzie podobnie jak w poczekalni ustala się konsensus, zamiast bazować na jałowym głosowaniu. Być może przyszłe SDU na tyle zbliży się do PoczSDU, że sama poczekalnia stanie się zbędna.

Helion DVD[edit]

???

Wikiprojekty i portale[edit]

Które okazały się sukcesem (społecznościowym i kooperacyjnym) na tle innych ?

 • W przypadku portali wiele z nich się rozwija mimo niewielkiej liczby osób się nimi opiekujących - przykłady Wojsko (głownie kkic), Łódź (głównie Arewicz), Astronautyka NH2501, tenis ziemny (Hhst i AnneMarie), Zoologia (Ark), Szachy (Pjahr), Katolicyzm (Albertus Teolog), Biografie (kpjas), Synagogi (Slav). Niektóre leżą - Śląsk, Fantastyka, Piłka nożna - co zazwyczaj związane jest ze słomianym zapałem osób, które je utworzyły. Często jednak są one ożywiane - jak np. Zoologia czy Biografie.
  • Pojawia się też coraz więcej portali regionalnych - od portali województw po portale dużych miast i powiatów. Poza tym duża część portali to portale poszczególnych państw. Mało jest natomiast portali poświęconych poszczególnym dziedzinom nauki i te też z mniejszym stopniu są aktualizowane. W tym przypadku lepiej działają Wikiprojekty poświęcone nauce.
 • Jeżeli chodzi o Wikiprojekty, to często mają one na początku fazę stagnacji, co związane jest z brakiem osób, które faktycznie by je rozwijały, mimo licznych na początku deklaracji. Jednak 3-4 osoby to już dla Wikiprojektu wystarczająca masa krytyczna, by działał on sprawnie.

Kooperacje[edit]

Tłumaczenie miesiąca[edit]

Częściowy sukces - przetłumaczono ok 30 haseł medalowych, połowa z nich już otrzymała medal w pl wiki, wykryto braki w artykułach medalowych w innych Wikipediach. Inicjatywa nadal działa, choć przeważają tłumaczenia z en wiki. Potrzeba jest przypominania części społeczności deklarującej znajomość języka na N lub 4, by przyłączyła się do inicjatywy. Wtedy projekt ożywa.

Inicjatywa działa bez "popychania". Najlepiej rozwija się tłumaczenie z en wiki. Rzadziej pojawiają się tłumaczenia z innych języków. W odróżnieniu od zalążka miesiąca nazwa tej inicjatywy z "miesiącem" nie ma wiele wspólnego i prawdopodobnie bez tych ograniczeń czasowych rozwija się lepiej.

Zalążek miesiąca[edit]

Mimo, że został uznany za porażkę, odżył i to bardzo. W ciągu miesiąca przedstawiane w postaci zalążka miesiąca artykuły były rozbudowywane w znacznym stopniu.

Skok okazał się jednorazowy. Inicjatywa zbyt wiele nie wnosi.
Raczej pojawiają się fale aktywności. Wszystko zależy do tego, czy ktoś tę inicjatywę ciągnie. Zalążki miesiąca dobrze się rozwijały, gdy osoby będące specjalistami lub hobbystami danej dziedziny zapraszano do rozbudowy danego zalążka miesiąca.

Ilustracja miesiąca[edit]

Obecna ani poprzednia formuła nie zdobyła zbyt wielu zwolenników i jest raczej słabsza od starego zadania w WikiFaktorii (obrazkizacja). Natomiast spontaniczna akcja umieszczania medalowych zdjęć z commons i innych Wikipedii pod koniec 2006 roku okazała się pełnym sukcesem.

 • Trudność może wynikać z tego, że trzeba działać w dwu projektach - Wikipedii i Commons. Podobnie słabo ostatnio działają inne inicjatywy związane z grafikami.

Ważne artykuły[edit]

Na razie trudno cokolwiek powiedzieć, powoli rusza.

Porządkowanie ujednoznacznień[edit]

Netsprint potrzebuje ładnie przetrawić strony ujednoznaczniające (formaty są różne).

 • Poprawienie zasad ujednoznacznia
 • Podjęte prace porządkowania.
 • Statystyki są na stronie pl:Wikipedysta:Kocio.

Potrzebne kooperacje[edit]

Meta Babel[edit]

Pomysł, który zrodził się przy okazji tłumaczenia stron Komitetu arbitrażowego z angielskiej i niemieckiej Wikipedii. Często bywa tak, że na obcojęzycznych Wikipediach trafi się na jakąś ciekawa meta-stronę. Czasami potrzeba szybko tłumaczy, którzy tłumaczyliby ważne komunikaty fundacji, newsy z meta-wiki itp.

Aktualności w Wikipedii[edit]

Ta strona powstała testowo, ponieważ nie ma polskiego Wikizine. Coś takiego także bardzo by się przydało.

Szablony[edit]

Coraz więcej ludzi zna zaawansowane szablony. Pomogły w tym przede wszystkim polskojęzyczne strony pomocy, infoboksy, Funkcje parsera, etc. Potrzeba dokończyć tłumaczenia tych stron.

 • Potrzeba skategoryzować kilka tysięcy szablonów, które zbierane sa na podstronach przez malarza pl.

Wnioski (wstępne)[edit]

 1. Inicjatywy, które są dobrze i jasno zdefiniowane i na tyle łatwe, by więcej osób mogło wziąć w nich udział okazują się skuteczne.
 2. Świadomość/przeświadczenie że uczestnictwo w przedsięwzięciu jest ważne/cenne/mające wpływ na bieg spraw
 3. Każdy projekt wymaga ludzkiej masy krytycznej. Bez niej, nawet doskonale przemyślany projekt, z inicjatywami które są dobrze i jasno zdefiniowane i na tyle łatwe, by więcej osób mogło wziąć w nich udział, nie okaże się skuteczny.
 4. Lepiej rozwijają się inicjatywy, które nie mają sztucznych ograniczeń (np. czasowych)
 5. Potrzebny jest czynnik ludzki, czyli ktoś, kto początkowo będzie te inicjatywy pchać i organizować w taki sposób, by były bardziej atrakcyjne. Innymi słowy w fazie początkowej inicjatywa potrzebuje lidera, który po jej ogłoszeniu nie zaprzestanie działania, aż do uzyskania "masy krytycznej" pozwalającej inicjatywie działać bez "popychania".
 6. Czego jeszcze potrzeba?...