GDJ 2009/Czy polskie muzea mogą pokochać Wikipedię?

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

2009 rok dostarczył kilka ciekawych wydarzeń w świecie Wikimediów, których celem było zachęcenie instytucji kulturalnych do współpracy z wolontariuszami. Mam zamiar opowiedzieć o tych wydarzeniach - na czym one polegały, gdzie one miały miejsce, które muzea się przyłączyły, ile osób wzięło udział w akcji, ile zdjęć pozyskano, jak zostało to odebrane w mediach itd.

Przy okazji można wspomnieć o sierpniowej konferencji "GLAM" (Galleries, Libraries, Archives, Museums), która została zorganizowana przez Wikimedia Australia i zastanowić się czy niektóre pomysły/wnioski można przenieść na nasz grunt.

Następnie warto przybliżyć sytuację w Polsce i jakie działania poczyniono - w tej kwestii mogę nie mieć szczegółowej wiedzy, zwłaszcza prawnej, dlatego liczę na pomoc innych wikipedystów w przybliżeniu dotychczasowej sytuacji :).

No i ostatecznie zastanowić się czy jest szansa zorganizować podobną akcję w Polsce, a tym samym odpowiedzieć sobie na pytania:

  • czy zmiana podejścia i sposobu rozmowy z osobami zarządzającymi instytucjami kulturalnymi sprawi, że znajda się chętni do współpracy?
  • czy zrobienie czegoś na pokaz wyjdzie obu stronom z korzyścią?
  • czy walentynki są do tego dobrym pretekstem? :-)

LeinaD (t) 02:29, 28 August 2009 (UTC)