Jump to content

GDJ 2009/info dla prasy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Wikipedia: wolontariusze wolą pracować niż świętować

Tort z okazji 8. urodzin Polskiej Wikipedii, autor: Awersowy, licencja: CC-BY-SA-3.0

26 września mija 8 lat od założenia Wikipedii w języku polskim. Nie jest to jednak najważniejsze wydarzenie dla wolontariuszy rozwijających ten projekt. W dniach 12-13 września odbyła się w Sopocie trzecia z kolei burza mózgów pod nazwą "Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?", poświęcona dalszemu rozwojowi tego projektu. Właśnie ukazał się raport i materiały wideo z warsztatów.

Za jedną z najbardziej kluczowych kwestii uważane jest pozyskiwanie nowych redaktorów do projektu. Na ten temat odbyły się dwie dyskusje – jedna dotycząca sposobu witania nowych edytorów, a druga odnosząca się do barier, na które natrafiają nowicjusze. Na sali obecna była także osoba niewidoma, która opowiedziała o swoich problemach w edytowaniu Wikipedii. Zwrócono także uwagę na niedogodności, na które napotykają osoby niezalogowane – muszą one dokonać kilku operacji, których nie dokonuje zalogowany użytkownik, zanim ich materiał zostanie zapisany.

Podczas spotkania padł także pomysł napisania książki o Wikipedii, w tym także krótkiego poradnika o tym "jak edytować i przeżyć". Mimo popularności wolnej encyklopedii, w Polsce nadal niezbyt dobrze znana jest ona "od kuchni". Wojciech Pędzich, który przybliżył ideę stworzenia książki, przedstawił także przebieg prac nad organizacją światowego zlotu wolontariuszy związanych z projektami Wikimedia, który odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja na temat oceny jakości haseł w Wikipedii, a także problem wersji przejrzanych, czyli haseł wolnych od wandalizmów. Wersje przejrzane pojawiły się po zeszłorocznym zebraniu roboczym, które odbyło się w Poznaniu. W ciągu niecałego roku ponad 60% z 600 tys. haseł zostało dokładnie przeczytanych i oznaczonych jako wolne od wandalizmów. Pod względem jakości, podobnie jak inne Wikipedie, polska wersja ma coraz obszerniejsze hasła, coraz więcej z nich zawiera bibliografię i przypisy, a także dobrej jakości ilustracje. Okazuje się, że wersja polskojęzyczna pod względem jakości coraz bardziej zbliża się do projektu anglojęzycznego.

Poruszane były także inne problemy:

  • kwestia pisania haseł jako formy edukacji w szkołach i na uczelniach;
  • tworzenie specjalnych akcji mobilizujących wikipedystów do określonych działań;
  • sposoby promowania projektu i jego zasobów oraz reagowanie na nieścisłości w mediach;
  • kwestie dotyczące prawa autorskiego i podejmowania działań, aby światowe zasoby wiedzy nie ulegały komercjalizacji.

Przedstawiony został także zrealizowany w tym roku projekt tzw. Wikiekspedycji po województwie podlaskim, w wyniku którego w zasobach Wikimedia Commons (siostrzanego projektu Wikipedii) pojawiło się prawie 2 tys. dobrej jakości fotografii z regionu.

Pełny raport ze spotkania znajduje się pod adresem:

Nagrania wideo znajdują się na stronie:Tekst jest udostępniony na zasadzie domeny publicznej.