Image filter referendum/FAQ/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
همه‌پرسی در ۳۰ اوت ۲۰۱۱ خاتمه یافت. آراء دیگر مورد قبول واقع نخواهند شد.
نتایج در ۳ سپتامبر ۲۰۱۱ اعلام شد.

همه‌پرسی فیلتر تصویر

سازمان

در این صفحه فهرستی از سؤالات مکرراً پرسیده شده و پاسخشان را ملاحظه می‌کنید. پرسش‌های شخصی و سایر مباحث باید در صفحهٔ بحث همه‌پرسی فیلتر تصویر مطرح شوند.

ویژگی پنهان‌سازی شخصی تصاویر در پروژه‌های ویکی‌مدیا چیست؟[edit]

ویژگی پنهان‌سازی شخصی تصاویر به کاربران وارد شده به سیستم و کاربران مهمان این قابلیت را می‌دهد که به سادگی تصاویری را پنهان کنند که نمی‌خواهند در پروژه‌های ویکی‌مدیا ببینند.

چه اصولی در ورای ایجاد این ویژگی هستند؟[edit]

  1. این ویژگی کاملاً اختیاری است. به صورت پیش‌فرض همهٔ محتوای صفحه‌های ویکی‌مدیا بارگذاری می‌شود؛ این ویژگی فقط در صورتی فعال می‌شود که کاربر درخواست کند.
  2. این ویژگی یک سیستمِ شخصی است. تصمیماتی که می‌گیرید فقط برای خود شماست.
  3. تصاویر توسط این ویژگی قابل حذف نیستند، فقط پنهان می‌شوند. یک فرمان ساده می‌تواند هر تصویری را در هر زمانی آشکار سازد.
  4. قرار بر این است که این ویژگی از نظر فرهنگی بی‌طرف (خنثی) باشد و جامعیت داشته باشد.
  5. اصل حداقل غافلگیری برای ایجاد این ویژگی مهم و پایه‌ای است.

اصل حداقل غافلگیری چیست؟[edit]

اصل حداقل غافلگیری به این معنی است که کاربران هیچ گاه نباید از مواجهه با مطالبی که انتظار رو به رو شدن با آن‌ها را در سایت‌های ویکی‌مدیا ندارند، حیرت‌زده شوند. اگر شما مقاله‌ای را در مورد دوچرخه‌سواری مطالعه می‌کنید، انتظار ندارید که با تصویری از یک دوچرخه‌سوار برهنه مواجه شوید. اگر در حال مشاهده مقاله‌ای در مورد قفل هستید، انتظار ندارید که تصاویری گرافیکی از، به عنوان مثال، برده‌داری جنسی ببینید. ویژگی پنهان‌سازی تصویر به شما اجازه می‌دهد تا خودتان تصمیماتی اتخاذ کنید و احتمال وقوع این رویدادهای غیر قابل انتظار را کاهش دهید.

ویژگی پنهان‌سازی تصویر چگونه کار می‌کند؟[edit]

کاربران (چه افرادی که با نام کاربری خود وارد سایت شده‌اند و چه کاربران غیر عضو) می‌توانند از میان دسته‌های مشخصی از تصاویر، آن‌هایی را انتخاب کنند که مایل هستند در صفحه‌های ویکی با آن‌ها برخورد نکنند. این افراد همچنین می‌توانند زمانی که برای اولین بار با تصاویری در این دسته‌ها مواجه می‌شوند آن‌ها را پنهان کنند. کاربر هر زمانی که مایل باشد می‌تواند دوباره این تصاویر را آشکار کند. تصاویری که قبلا پنهان شده‌اند، تنها با یک گزینه ساده دوباره قابل برگشت هستند.

کدام تصاویر را می‌توان پنهان کرد؟[edit]

تصاویری که می‌توان آن‌ها را پنهان کرد به دسته‌های مختلفی تقسیم خواهند شد. جامعه ویکی در مورد ساختار دسته‌بندی و تصاویری که در هر دسته قرار می‌گیرد تصمیم‌گیری خواهد کرد.

پیش‌زمینهٔ پنهان‌ساز شخصی تصویر چیست؟[edit]

هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا در ماه مه گذشته از بنیاد و جامهٔ ویکی‌مدیا خواست تا این ویژگی را طراحی و پیاده‌سازی کنند تا به عنوان قسمتی از قطعنامهٔ مطالب بحث‌برانگیز در تمامی پروژه‌های ویکی‌مدیا به اجرا گذارده شود.

این قطعنامه پاسخ هیئت امنا به گزارش مطالب بحث‌برانگیز بود که تابستان گذشته ارائه شد تا هيئت امنا و جامعهٔ ویکی‌مدیا را با موضوعات پیرامون این نوع مطالب در پروژه‌های ویکی‌مدیا آشنا و درگیر کند، موضوعاتی که بحث‌های مفصل و ادامه‌داری راجع به آن در پروژه‌های ویکی‌مدیا صورت گرفته‌است. معرفی یک ویژگی نظیر پنهان‌ساز شخصی تصویر یکی از توصیه‌های آن گزارش بود. تصمیم به بررسی واکنش ویرایشگران به این ویژگی از طریق برگزاری یک همه‌پرسی از جانب بنیاد گرفته شد.

اضافه شدن این ویژگی بر مطالب موجود در پروژه ویکی‌مدیا چه تأثیری دارد؟[edit]

این ویژگی هیچ تأثیری بر مطالب موجود در سایت‌های ویکی‌مدیا ندارد. جامعه ویکی‌مدیا بنا بر سیاست‌ها و راهبردهای کنونی مطالب موجود در سایت‌های پروژه ویکی‌مدیا را مدیریت می‌کنند. ویژگی پنهان کردن تصاویر، صرفاً به کاربران (عضو یا مهمان) اجازه می‌دهد تا بنا به تمایل خود برخی از مطالب را در مقالات مشاهده یا پنهان کنند. به بیان دیگر، مطالب درون وبسایت هیچ تغییری نمی‌کنند؛ این کاربر است که انتخاب می‌کند برخی از مطالب را ببیند یا خیر.

هدف از ایجاد ویژگی پنهان کردن تصاویر چیست؟[edit]

هدف از اجرای این پروژه افزایش رضایت و حق انتخاب کاربرانی است که از سایت‌های ویکی استفاده می‌کنند. در نتیجه انتظار می‌رود که استفاده از سایت‌های پروژه ویکی‌مدیا در سراسر جهان افزایش یابد. از آن جا که این ویژگی حق انتخاب برخی افراد را، بدون ایجاد محدودیت برای دیگران، افزایش می‌دهد؛ بنا بر این مسئولین پروژه‌های ویکی‌مدیا قادر خواهند بود تا به کاربران خود خدمات بهتری را ارائه دهند.

آیا ویژگی پنهان‌سازی شخصی تصویر نوعی سانسور است؟[edit]

خیر. این ویژگی فقط بر روی تجربهٔ دیداری شخصی اثر می‌گذارد که تصمیم به استفاده از آن را گرفته‌است و فقط به نحوی که خودش برای خودش انتخاب کرده‌است. این ویژگی بر روی دیگر کاربران تأثیر نمی‌گذارد. گسترهٔ کامل مطالب ویکی‌مدیا همواره برای هر کاربری که می‌خواهد آن را ببیند در دسترس است. هیچ محتوایی از پروژه‌های ویکی‌مدیا به وسیلهٔ این ویژگی حذف نمی‌شود، حتی برای کاربرانی که آن را فعال کرده‌اند. محتواهای انتخاب شده فقط از دید آنها به صورت موقتی خارج می‌شوند.

ماهیت پرسش‌هایی که در همه‌پرسی مطرح می‌شوند چیست؟[edit]

طراحی فیلتر پنهان‌سازی شخصی تصویر در مراحل ابتدایی‌اش به سر می‌برد. کارهای مقدماتی‌ای که بر روی این ویژگی انجام گرفته‌است را می‌توانید در فیلتر شخصی تصویر مشاهده نمایید. این ویژگی بر پایهٔ اصول معینی قرار دارد. پیش از آنکه بیشتر بر روی طراحی این ویژگی کار کنیم، مایلیم از دیدگاه‌های شما راجع به اهمیت نسبی این اصول آگاه شویم. این بازخوردها نحوهٔ توسعهٔ این ویژگی را که با مشارکت همه‌جانبهٔ جامعه روی خواهد داد، جهت‌دهی و هدایت می‌کنند.