Jump to content

Meta:Ders/Eğitmenler için/Kaynaklar

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Training/For educators/Resources and the translation is 93% complete.
  Wikipedia Training  
  For educators  
         
Menu
     
Resources

Oryantasyon eğitimine dönmek için tarayıcınızdaki "Geri"ye tıklayın.

Ödev tasarımı

Ders sayfaları

For instructions on setting up a course page, see w:Wikipedia:Course pages.

Öğrencilerin başlamasına yardımcı olma

Yazdırılabilir kılavuzlar

bu yazdırılabilir PDF belgesi Vikipedi temellerine ilişkin talimatlar içermektedir.

 • Viki biçimlendirme hızlı başvuru – en sık kullanılan Viki biçimlendirme kodlarını (Vikipediye hoş geldiniz broşürünü de dahil) hatırlamanıza yardımcı olması için bir sayfalık hızlı başvuru kaynağıdır.
 • Kaynaklar – kaynakların neden önemli olduğunu, nerelere yerleştirileceklerini ve "ref" etiketini eklemenin temellerini açıklar.
 • Kaynak biçimlendirme – kaynaklara dayanarak nasıl dip not oluşturulacağını ve aynı kaynağın birden çok yerde nasıl kullanılabilineceğini açıkar.
 • Tartışma sayfalarının kullanımı – tartışma sayfalarını kullanarak diğer editörler ile nasıl iletişime geçilebileceğini açıklar.
 • Bir madde seçme – Üzerinde çalışmak için bir madde seçerken neleri yapıp neleri yapmamak gerektiğini açıklar.
 • Nerden yardım almalı (İngilizce) -yardım ve geribildirim almak için tavsiye edilen yolları açıklar. Ayrıca faydalanabileceğiniz ek yardım kaynakları sözlükçesini de içerir.
 • Aşırmacılıktan kaçınma – Vikipedi'de aşırmacılığın ne anlama geldiğini - "yakın başka sözcüklerle açıklama" da dahil - ve aşırmacılıktan neden ve nasıl kaçınabileceğimizi açıklar.

Viki kılavuzları

Öğretici videolar

Editing basics: Sandboxes Editing basics: bold and links
Bir makale taslağı başlatmak ve viki biçimlendirmesi alıştırmaları yapmak için bir deneme tahtası nasıl başlatılır? (1d 16s) Diğer sayfalara bağlantı verme ve kalın metinler oluşturma gibi Viki biçimlendirmenin en temel özellikleri nasıl kullanılır? (3d 37s)
How to use a watchlist How to use talk pages
İlgilendiğiniz veya düzenlediğiniz bir sayfayı takip etmek için izleme listesi nasıl kullanılır? (2d 16s) Makale tartışma sayfaları ve kullanıcı tartışma sayfaları dahil tartışma sayfalarını kullanılır ve diğer editörlerle nasıl etkileşime geçilir? (2d 43s)
Editing basics: citing sources Citing sources with RefToobar
"ref" etiketi kullanarak nasıl alıntı eklenebilir? (2d 3s) "Cite" aracını kullanarak otomatik biçimlendirilmiş kaynaklar nasıl eklenir? (2d 25s)
Adding images
Wikimedia Commons'a, yükleme sihirbazı kullanarak dosya yükleme ve dosyaları maddelere ekleme. (2d 41s)


Madde yazma

Yazdırılabilir kılavuzlar

Madde-yazma eğitim videoları

Article creation Article improvement
Bir Vikipedi maddesinin nasıl oluşturulacağına dair canlı kaydedilmiş bir demonstrasyon (7 dk 50 sn) Bir maddenin eksiklerini tespit etme ve geliştirme üzerine (4dk 22sn)
Article assessments Article evolution
Standart madde değerlendirme sistemi, her kalite seviyesinde örneklerle açıklamalı(11dk 30sn) Bir maddenin geçmişine yolculuk, mütevazi başlangıçlardan Kaliteli Madde statüsüne (6dk 25sn)


Genel Vikipedi yardım alanları

Vikipedi'deki yardım türlerinin çoğu -Teknik sorular; politika ve rehberler; nezaket; editörlerle anlaşmazlıklar; yaptıklarınıza dair geribildirim ve incelemeler - öğrencilerin bakacağı ilk yer ders sayfanızın "Tartışma" sekmesi olmalıdır. Ders tartışma sayfasında, sınıfınızın hangi sorular ve geribildirim isteklerini bıraktıklarını görebilirsiniz ve onların aldıkları yanıtlardan faydalanabilir veya sorularını kendiniz yanıtlayabilirsiniz. Siz ve öğrencilerinizin başka seçenekleri de vardır.


Yardım alınabilecek yerler

Doğru yerlerde tartışmak

 • Madde tartışma sayfaları – Tipik olarak makalelerin içeriği ile ilgili tartışmaların gerçekleştiği yer makale tartışma sayfalarıdır. Diğer editörler çalışmaları hakkında buraya mesaj bırakmış olabilirler. Bir kullanıcı çalıştığınız maddede yaptığınız değişiklikleri geri alırsa, tartışma sayfasında bir tartışma başlatabilirsiniz. Tartışma sayfalarını da izleme listenize eklemeniz önerilir.
 • Vikipedi kampüsü ve çevirim içi elçiler – Eğer sınıfınız bir veya daha fazla Vikipedi büyükelçileriyle birlikte çalışıyorsa, Elçi(ler) Vikipedi hakkındaki sorularınız veya problemleriniz hakkında sizinle yüz yüze veya e posta aracılığıyla görüşürler.
 • Ders tartışma sayfası – Ödevleriniz için ana tartışma yeriniz burasıdır, burada maddeleriniz hakkında geri bildirim alınır, sorular veya sorunlar burada tartışılır. Ders tartışma sayfalarını izleme listenize eklmeniz önerilir.
 • VikiProje tartışma sayfaları – Burası belirli konulardaki maddeleri düzenleme ile ilgilenen kullanıcılar için bir mesaj panosudur.

Sabit yardım

İnteraktif yardım

 • The Çayhane - Yeni editörlerin kendilerini tanıtabilecekleri, sorular sorabilecekleri ve diğer editörlerden destek bulabilecekleri bir yerdir.
 • The Yardım masası - Vikipediyi kullanma ve düzenleme hakkında sorular sorabileceğiniz yerdir.
 • Eğer tartışma sayfanıza sorunuzdan sonra {{Help me}} (kıvırcık parantez de dahil) şablonu bırakırsanız, bir gönüllü size yardım etmek üzere tartışma sayfanızı ziyaret edebilir.

Acil yardım

Acil yardım için göz atabilirsiniz? Büyük mor buton sizi doğru yere götürecektir.

Sohbete dahil olmak için Vikipedi kullanıcı adınızı girin, CAPTCHA kodunu doldurun, ve "Connect" butonunu tıklayın. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz konuyu anlatın. Size yardımcı olabilecek deneyimli Vikipedistler burada genellikle vardır.

Diğer sorunlar

 • Eğer kamuya açık olarak tartışmak istemediğiniz bir başka editörle aranızda anlaşmazlık olduysa sınıfınızın birlikte çalıştığı bir deneyimli Vikipedistle konuşmayı deneyin.

Dersle ilişkili konularda yardım alanları

Derse özgü sorunlarla ilgili olarak yardım için gidilecek yer; Eğitim duyuru panosudur..

Öğrenci katkılarının analizi