Jump to content

Meta:Ders/temel/Madde geliştirme

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Training/core/Article development and the translation is 100% complete.

Vikipedi maddeleri genellikle mütevazi bir biçimde başlar, büyür ve bir veya birkaç Vikipedistin katkısı ile genişçe yazılmış olsalar da zaman içinde yavaş yavaş gelişirler.

Genelde bir "taslak" oluşturarak -bir konuyu tanımlamaya yarayan bir iki paragraftan ibaret madde- başlarsınız ve okuyucuları bu konuda bir madde olmasının gerektiğini göstermeye yetecek kaynakları eklersiniz. Maddeyi geliştirdikçe belki onu BM adayı gösterirsiniz; maddeyi konunun farklı başlıklarına ilişkin bölümlere ayırırsınız. Madde göerce olarak daha kapsamlı hale geldiğinde; en azından konunun belli başlı yönlerinden bahseder duruma ulaştığında başkalarının görüşlerini almalısınız. Geribildirimleri de değerlendirdikten sonra eğer Kaliteli madde kirtierlerini karşıladığını düşünüyorsanız onu Kaliteli madde olmaya aday gösterebilir ve değerlendirmecilerle varsa eksikleri üzerinde çalışırsınız. Biraz daha cila ve maddenin konunun bütün önemli yönlerini içermesi için biraz daha araştırmadan sonra seçkin madde adaylğını deneyebilirsiniz. Eğer sonunda madde daha zorlu olan Seçkin madde kriterlerini de karşılarsa, artık Vikipedi'nin Ana Sayfasında yer alma ve onbinlerce okuyucu tarafından okunma günü gelmiş demektir.