Meta:Ders/Temel kaynaklar/Başlayan öğrencilere yardım.

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Meta:Training/coreresources/Helping students get started and the translation is 100% complete.
Other languages:

Yazdırılabilir kılavuzlar

bu yazdırılabilir PDF belgesi Vikipedi temellerine ilişkin talimatlar içermektedir.

  • Viki biçimlendirme hızlı başvuru – en sık kullanılan Viki biçimlendirme kodlarını (Vikipediye hoş geldiniz broşürünü de dahil) hatırlamanıza yardımcı olması için bir sayfalık hızlı başvuru kaynağıdır.
  • Kaynaklar – kaynakların neden önemli olduğunu, nerelere yerleştirileceklerini ve "ref" etiketini eklemenin temellerini açıklar.
  • Kaynak biçimlendirme – kaynaklara dayanarak nasıl dip not oluşturulacağını ve aynı kaynağın birden çok yerde nasıl kullanılabilineceğini açıkar.
  • Tartışma sayfalarının kullanımı – tartışma sayfalarını kullanarak diğer editörler ile nasıl iletişime geçilebileceğini açıklar.
  • Bir madde seçme – Üzerinde çalışmak için bir madde seçerken neleri yapıp neleri yapmamak gerektiğini açıklar.
  • Nerden yardım almalı (İngilizce) -yardım ve geribildirim almak için tavsiye edilen yolları açıklar. Ayrıca faydalanabileceğiniz ek yardım kaynakları sözlükçesini de içerir.
  • Aşırmacılıktan kaçınma – Vikipedi'de aşırmacılığın ne anlama geldiğini - "yakın başka sözcüklerle açıklama" da dahil - ve aşırmacılıktan neden ve nasıl kaçınabileceğimizi açıklar.

Viki kılavuzları

Öğretici videolar

Editing basics: Sandboxes Editing basics: bold and links
Bir makale taslağı başlatmak ve viki biçimlendirmesi alıştırmaları yapmak için bir deneme tahtası nasıl başlatılır? (1d 16s) Diğer sayfalara bağlantı verme ve kalın metinler oluşturma gibi Viki biçimlendirmenin en temel özellikleri nasıl kullanılır? (3d 37s)
How to use a watchlist How to use talk pages
İlgilendiğiniz veya düzenlediğiniz bir sayfayı takip etmek için izleme listesi nasıl kullanılır? (2d 16s) Makale tartışma sayfaları ve kullanıcı tartışma sayfaları dahil tartışma sayfalarını kullanılır ve diğer editörlerle nasıl etkileşime geçilir? (2d 43s)
Editing basics: citing sources Citing sources with RefToobar
"ref" etiketi kullanarak nasıl alıntı eklenebilir? (2d 3s) "Cite" aracını kullanarak otomatik biçimlendirilmiş kaynaklar nasıl eklenir? (2d 25s)
Adding images
Wikimedia Commons'a, yükleme sihirbazı kullanarak dosya yükleme ve dosyaları maddelere ekleme. (2d 41s)