Jump to content

New Editor Experiences/Czech participant introduction/cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page New Editor Experiences/Czech participant introduction and the translation is 100% complete.

Úvod k výzkumu v České republice 2017

Dobrý den!

Jsme tým výzkumníků pracujících pro Wikimedia Foundation, neziskovou organizaci, která šíří svobodné znalosti po celém světě provozováním Wikipedie a jiných projektů. Provádíme výzkum, jehož cílem je lépe porozumět, jak lidé používají Wikipedii a jiné stránky tak, abychom mohli udělat Wikipedii lepším zdrojem znalostí pro lidi po celém světě. Tento projekt proběhne v půlce června 2017 a zaměřuje se na lidi v České republice.

Děkujeme za Váš čas! Chceme se od Vás učit. Tato stránka obsahuje odpovědi na některé časté dotazy o tomto projektu. Pokud máte otázku, kterou tato stránka nezodpovídá, můžete napsat email našemu spolupracovníkovi Václavu Zouzalíkovi na adresu vzouzalik@wikimedia.org.

Podepsáni,

Abbey Ripstra
vedoucí výzkumu, Wikimedia Foundation
aripstra@wikimedia.org

Neil Patel Quinn
produktový analytik, Wikimedia Foundation
nquinn@wikimedia.org

Proč děláme tento výzkum?

Desítky tisíc lidí upravují Wikipedii každý měsíc. Tito lidé pocházejí z různých prostředí, mají pro své přispívání různé důvody a dělají na Wikipedii různé věci. Když tyto rozdíly a podobnosti pochopíme, můžeme najít lepší způsoby, jak podpořit naše přispěvatele.

Proč jste mě kontaktovali?

Kontaktovali jsme Vás, protože jste přispěl(a) na českou Wikipedii a chceme se dozvědět víc o Vašich zkušenostech! Vaši emailovou adresu jsme mohli získat při Vaší registraci na českou Wikipedii nebo od někoho z komunity české Wikipedie, kdo si myslel, že bychom si s Vámi měli promluvit.

Jak provádíte tento výzkum?

Uspořádáme kolem 40 osobních rozhovorů s lidmi v České republice, na kterých se budeme ptát na to, jak používají Internet a jaké mají zkušenosti s přispíváním do Wikipedie.

Můžu si vybrat průzkumu se nezúčastnit?

Samozřejmě ano. Výzkumu se nemusíte účastnit a i pokud se rozhodnete se zúčastnit, můžete si to kdykoli rozmyslet, a to i během samotného rozhovoru.

V jakém jazyce budou vedeny rozhovory?

Budeme mluvit jazykem, který je pro Vás nejpohodlnější. V našem týmu jsou česky i anglicky mluvící členové.

Dělali jste i jiné projekty jako je tento?

V minulosti jsme prováděli projekty v Mexiku, Indii, Nigérii a Indonésii za použití podobných metod, ale zaměřovali jsme se na to, jak lépe sloužit lidem, kteří by mohli ocenit nebo potřebují dostupné svobodné znalosti, ale sami Wikipedii nepoužívali.

V květnu jsme uskutečnili podobný projekt zaměřený na to, jak lidé přispívají do Wikipedie v Jižní Koreji.

Co je Reboot?

Reboot je organizace, která zkoumá a navrhuje sociální programy. Spolupracují s námi na provedení tohoto výzkumu. Zde je odkaz na jejich web.

Co uděláte s tím, co se ode mě dozvíte?

Poté co si promluvíme s více lidmi, budeme hledat obecné vzorce nebo témata napříč rozhovory. Tyto vzorce a témata se stanou výsledkem výzkumu, který podpoří práci nadace Wikimedia Foundation. Protože pokryjeme mnoho témat a nechceme vynechat nic, co nám řeknete, budeme si během rozhovorů pořizovat poznámky a možná i fotografie a videa Vás jak používáte techniku. Vždy se Vás zeptáme na Váš souhlas než tak učiníme a získané informace použijeme jen na základě Vámi indikovaných preferencí.

Můžu vidět výsledky výzkumu?

Ano, samozřejmě! Poté co dokončíme výzkum v Jižní Koreji a v České republice, vydáme report a budeme ho sdílet. Zde najdete informaci, kde budeme sdílet report po jeho dokončení. Report bude v angličtině, ale shrnutí budeme mít přeložené do češtiny.

Oznámili jste tento projekt na české Wikipedii?

Ano, oznámili jsme náš projekt komunitě v dubnu.