Sabat/Podsumowanie Wikibooks

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Wstęp[edit]

Na Sabacie spotkała się grupa edytorów Wikibooks. Dyskutowaliśmy w gronie: Karolus, Klondek, Lethern, Magalia, Nova, Polimerek oraz Viatoro. Wnioski z naszej dyskusji zaprezentowane są poniżej.

Wnioski[edit]

Rezygnacja z monografii na rzecz podręczników specjalistycznych[edit]

 • jest to jakiś pomysł (Viatoro)
 • ale - obecne monografie trzeba by przeredagować (Lethern)
 • Polimerek - niech każdy pisze to co lubi i w formia jakiej lubi
 • Viatoro - ale niech robi spis treści
 • Karolus - przewodniki, to przykład zbyt szerokich tematów
 • Poli - zrobić opiekunów tematów (wikiopiekunów), którzy by spokojnie rozmawiali z nowymi, aby mierzyli siły na zamiary, to jest związane z polityką kasowania starych nieuzupełnianych książek, np. przenosić do archiwum na stronie autora. Można wpływać na uczestników nie poprzez wiążące zasady, lecz wpływ. Niech mierzą siły na zamiary. Spis treści nie powinien być zbyt szeroko zakreślony. Generalnie ustalić zasady kasowania porzuconych podręczników. Podręczniki powinny być selekcjonowane. Należy rozmawiać z autorami o tworzonej przez nich strukturze; nakłaniać do pisania mniejszych książek, krótszych o bardziej zwartej tematyce. Pojawiają się książki ogólne o zakreślonych zbyt szerokich spisach treści. Książki, które nie są kompletnymi podręcznikami mogłyby lądować w wylęgarni. Są także podręczniki na jeden moduł, a potem ten moduł mógłby zostać włączony do już istniejącej książki lub pozostać jako zalążek. Można pisać książki w brudnopisach userów, ale nie wrzucać od razu do księgozbioru. Potem dopiero wrzucać książki do przestrzeni nazw. Istotne jest kontrolowanie wpisów pojawiających się nowych podręczników.
 • Magalia - warto zachęcać nowych aby pisali bardziej specjalistyczne teksty. Wikiopiekunami powinny zostać aktywni użytkownicy.
 • Lethern - zachęcać aby zaczynali od węższego zakresu, a potem to najwyżej rozwijać
 • Polimerek - książka jednomodułowa może funkcjonować, czekając na rozwinięcie. Powinna zostać wypracowana polityka usuwania wadliwych podręczników.
 • Karolus - do księgozbioru dodawać skończone w pewnym procencie pozycje, ale wtedy mamy ileś modułów, których nie ma w księgozbiorze - są także książki ukryte, w trakcie akcji sprzątania Wikibooks zostały odkryte w ten sposób książki, które i tak potem zostały usunięte po głosowaniu na SdU. Generalnie niepełne podręczniki powinny być archiwizowane na stronach userów.
 • Lethern - niech sobie tworzy w głównej przestrzeni, ale nie dodawać tego do księgozbioru, aby dla czytelnika nie było w spisie widoczne
 • Karolus - nie należy tworzyć szeroko zakrojonych monografii, powinno to być zalecenie,
 • Poli i Klondek - może inaczej sformułować - nie róbmy monografii nie wiadomo dla kogo czy po co, ale dać wymóg żeby zdefiniować grupę odbiorców (adresatów podręcznika) - np. dla uczniów gimnazjum
 • Karolus - no to jeśli tak, to trzeba kroić potem na kawałki, jeśli zostawiona przez autora pozycja nie jest skończona. W przypadku porzuconej monografii: puste rozdziały wyciąć, stuby na stronę autora, wykroić kompletny rozdział i zrobić z niego osobny podręcznik
 • ale kto taką decyzję podejmie, co jeśli autorów jest kilku, komu wrzucić do przestrzeni
 • druga rzecz obok odbiorcy, to zakres - musi się odnosić do podstawy programowej.
 • Nova - dajmy wymóg aby przy pisaniu podręczników podawać link do podstawy programowej
 • Polimerek - tak robią wolne podręczniki, ale z nimi nie wygramy, żeby napisać coś lepszego - mają dydaktyków, nauczycieli, którzy to piszą, jest ściśle zdefiniowana grupa autorów merytorycznych, bazują na minimum programowym. Zwyczajowy podział zadań: dydaktyka = wolne podręczniki; reszta = Wikibooks. Wikibooks nie ma szansy na szkolne podręczniki.
 • Karolus - może tych zainteresowanych tą tematyką odsyłać do Wolnych Podręczników, jako informacja dla potencjalnego autora, żeby się zastanowił czy zrobi coś lepszego. Podlinkować do wolnych podręczników.
 • Nova - ma sens drugi podręcznik, jeśli ktoś prowadzi autorski program, lub stosuje inną metodę. Dzięki temu będziemy mieć na Wikibooks autorski podręcznik; kwestia odpowiedzialności Wikibooks za jakość
 • Lethern - możemy w naszym księgozbiorze dawać linki do Wolnych P.
 • Viatoro - wersje zweryfikowane wprowadzić, obok przejrzanych, wtedy jakieś wersje zaakceptowane np. przez eksperta czy ministerstwo można w prosty sposób zobaczyć
 • weryfikacja merytoryczna edycji (Klondek)
 • a konieczność obowiązku rejestracji i edytowanie przez IP-ków (Karolus)

Reguły[edit]

Dyskusja toczyła się wokół tego, czy - a jeśli tak, to jak - należy traktować zalążki podręczników, podręczniki niedokończone oraz porzucone. Zaproponowano ustalenie limitu czasu, po którym takie "stuby" byłyby przenoszone do archiwum. Uznano, iż należy też monitorować działania autorów, którzy nie radzą sobie z podjętym podręcznikiem. Nakłaniać ich na zawężenie zakresu takiego podręcznika. Problemy mogą nastręczać prace całościowe, które trudno jest podzielić; ew. z których ciężko byłoby wydzielić osobny podręcznik, a resztę (tą niedokończoną) zarchiwizować na stronie użytkownika. Można również po ok. pół roku, jeśli podręcznik nie osiągnie ok. 1/4 objętości, blokować takie "dzieło" i przenosić do kategorii np. "podręczniki rozgrzebane", wykorzystując przestrzeń wikibooks. Uciążliwością dla czytelników jest to, iż poprzez wyszukiwarkę są wskazywane także niedokończone moduły tym bardziej, iż jest ich dużo więcej niż gotowych podręczników. Jednakże archiwizując (usuwając z księgozbioru, przestrzeni głównej) "stuby" ograniczamy dostęp do nich (i wiedzę o nich) nowym (potencjalnym) edytorom. Dlatego można by było te potencjalnie interesujące, ale niedokończone "stuby" oszablonować zamiast przenosić, żeby można je było odnaleźć. Chodzi o to, żeby wyszukiwarka mogła znajdować rozdziały (jak obecnie), mogła znajdować podręczniki w głównej przestrzeni nazw, a pomijała stuby. Stuby mogłyby wylądować w osobnej przestrzeni nazw, np. "Wylęgarnia:" albo w przestrzeni użytkownika. Zwrócono uwagę, że można pozostawić "stuby" w księgozbiorze. Byłoby to wyjście dla tych, którzy nie korzystają z wyszukiwarki (zwłaszcza aktywni autorzy). Dlatego można wstawić na Stronie Głównej wyraźną informację typu: "korzystaj z księgozbioru", tudzież link do Księgozbioru na Stronie Głównej.

Wówczas dyskutanci wpadli na pomysł stworzenia "Czytelni", tj. podzielenia podręczników na "Czytelnię" i "Księgozbiór". Wówczas dysponowalibyśmy trzema spisami: Księgozbiorem zawierającym wszystkie podręczniki; Czytelnię z 75 % i szablon z polecanymi książkami na Stronie Głównej. Zauważono przy tym, iż na Stronie Głównej szablon "polecanych książek" (wybranych 100 % z Czytelni) z rotacją książek na Stronie Głównej, jest od dawna nieaktualizowany (ponoć nawet od trzech lat). Ewentualnie można podzielić podręczniki na: polecane (wysokiej jakości), czytelnię (w miarę kompletne) i księgozbiór (wszystkie). Na marginesie podniesiono konieczność maksymalnego odchudzenia strony głównej. Inni znowuż akcentowali potrzebę patrzenia na Stronę Główą i Księgozbiór (ogólnie na Wikibooks) z punktu widzenia czytelnika. Na boku pojawiła się kwestia kategorii. Podział w/w można zrobić przez stworzenie stron z podlinkowanymi podręcznikami zgodnie z kompletnością i jakością, ponieważ kategorie są zaniedbane i w zasadzie nie wykorzystywane. Można też zwyczajnie oszablonować "stuby".

Przeważały głosy nad potrzebą archiwizowania, usuwania "stubów" z przestrzeni wyszukiwarki, z koniecznością zostawienia możliwości odnalezienia podręcznika przez edytora, który będzie chciał napisać na nowo podręcznik o tożsamej nazwie. Tylko nie wiadomo jak rozwiązać problem odnalezienia linku. Można przyjąć następujący schemat działania: aktywni użytkownicy przeglądają ostatnie zmiany, wychwytują czy ktoś tworzy nowy podręcznik; zauważają tworzenie nowego podręcznika. Mają jednocześnie pod ręką osobną stronę z zarchiwizowanymi podręcznikami i informują nowego autora o już istniejącym, ale zarchiwizowanym podręczniku.

Użyteczność[edit]

Koniecznie należy przejrzeć wszystkie podręczniki po to, aby 1) pododawać im okładki; 2) wprowadzić skrypt "imagemap" przenoszący użytkownika po kliknięciu na obrazek na okładce do spisu treści podręcznika. Wymóg stosowania tego skryptu powinien być obligatoryjny dla wszystkich autorów.

Wikibooks muszą być użyteczne dla czytelników. Obecnie gdy wchodzą na Księgozbiór to widzą "śmietnik". Wymieszane ze sobą podręczniki kompletne, niekompletne i porzucone. Warto zrobić selekcję podręczników. Nakłaniać autorów do pisania podręczników krótkich i zwartych. Może nie tyle wprowadzać to jako odgórną - twardą zasadę, ale zalecenie. Trzeba uporządkować księgozbiór pod kątem jakości i kompletności. Koniecznie więc trzeba dokończyć sprzątanie księgozbioru w sekcji "Informatyka".

Warto pomyśleć nad wprowadzeniem "fiszek" takich, jak w katalogu bibliotecznym. Fiszka zawierałaby informacje o tytule, autorze, dacie podręcznika, słowa kluczowe i obrazek z okładki. Można wdrożyć coś na wzór http://pl.wikisource.org/wiki/Wikiskryba:EMeczKa/brudnopis4 ze zmianami, np. mniejszą okładką.

Archiwizacja[edit]

Problemem jaki zauważono jest to, iż w księgozbiorze znajduje się wiele porzuconych podręczników na etapie "stuba". Zaśmiecają one księgozbiór i odstraszają potencjalnych czytelników. Z drugiej jednak strony pokazują potencjalnym edytorom, które podręczniki można uzupełnić, poprawić, rozbudować itp. Istnieje też niebezpieczeństwo, iż nowo - przychodzący edytorzy będą woleli napisać własny podręcznik od nowa, niż poprawiać (praktycznie od nowa pisać) obcą książkę, która nie odpowiada ich koncepcji. Utarła się reguła, iż porzucone podręczniki po konsultacji z autorem i innymi użytkownikami w Barze archiwizuje się na stronie userów. Jednak powoduje to, iż podręcznika przeniesionego do przestrzeni użytkownika nikt potem nie odnajdzie. Co prawda dzięki temu nie kasujemy go całkowicie, więc istnieje szansa, że jeśli po dłuższym czasie autor takiego stuba powróci na Wikibooks, to odnajdzie swój podręcznik.

Problem polega także na tym, iż jak zarchiwizujemy stub na stronie użytkownika, to nowy autor nigdy nie dowie się o jego istnieniu. Traci tym samym możliwość użycia wartościowych treści, które w tym stubie mogą się znajdować i pisze od nowa coś, co już napisano, a zostało potem zarchiwizowane, "wyważając otwarte drzwi". Powstało też pytanie, co robić jeśli stub ma kilku autorów i na stronie którego, archiwizować taki niedokończony podręcznik. Wydaje się, iż najlepiej na stronie tego użytkownika, który miał najwięcej edycji lub tego, który edytował najpóźniej z pozostawieniem powiadomienia pozostałym na ich stronach dyskusji. Naturalnie - zwyczajowo - utarło się już od ponad roku, iż jako stuby są traktowane podręczniki o zawartości poniżej ok. 25 %.

Dlatego też uznano za najlepsze następujące rozwiązanie: należy archiwizować na stronach użytkowników, ale jednocześnie tworzyć specjalną stronę z wykazem zarchiwizowanych podręczników (może "Archiwum" linkowane spod Księgozbioru i stron Pomocy?). Dzięki temu aktywni użytkownicy i admini, znający taką stronę będą mogli informować nowych autorów, zaczynających pisanie podręcznika podobnego do takiego, który został uprzednio zarchiwizowany o tym, że takowy podręcznik już kiedyś istniał, i że można go wykorzystać. Ewentualnie można skonstruować bota, który by przeglądał i spisywał nowe podręczniki.

Inicjatywa międzyprojektowa[edit]

Warto wybrać jeden temat i pracować nad nim wspólnie, gromadząc ludzi z różnych projektów, którzy będą pomagać w opracowaniu istniejącego podręcznika. Powstał pomysł tygodnia pracy międzyprojektowej, polegający na równoczesnym dopracowaniu danego tematu (np. geografii) na Wikipedii i siostrzanych projektach. Wykorzystać można tym samym do pracy nad projektem ludzi z innych projektów.

Wikijunior[edit]

Należy usprawnić nawigację w modułach wikijuniora. Chodzi o ułatwienia w nawigacji, żeby nie trzeba było celować w niewielkie elementy nawigacji po to, aby przeskakiwać między stronami książeczki. Podręczniki z wikijuniora mogą być także świetnym materiałem dla przedszkoli. Warto więc spróbować pokazać przedszkolankom wikijuniora. Nawiązać współpracę z wybranymi przedszkolami (zwłaszcza interesującymi się nowatorskimi metodami wychowawczymi) w celu weryfikacji oczekiwań i adekwatności wykorzystanych metod. Przypomniano więc deklarację Ali_z, która wyraziła chęć do pracy nad książeczką z przedszkolankami.

Należy kłaść nacisk na adekwatność treści do wieku odbiorców. Są też potrzebne chętne osoby do uzupełnienia wierszyków w Alfabecie roślin / zwierząt. Należy też dodać przestrzeń Wikijuniora do "domyślnych". Problemem jest to, że wyszukiwarka nie znajduje wikijuniora, ponieważ jest to osobna przestrzeń nazw.

Mechanizm "Quiz"[edit]

Zwrócono uwagę, iż mechanizm quizu jest od strony technicznej przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Zaproponowano więc stworzenie formularza do tworzenia quizu; ewentualnie szablonu do wstawiania kodów poszczególnych jego elementów. Póki co można tworzyć jeden quiz na moduł. Przy wielu wstawionych quizach pojawia się czasem błąd - który już został zgłoszony, ale jeszcze nie naprawiony - że od razu są rozwiązywane wszystkie quizy na danej stronie.

Strony pomocy[edit]

Strony "Pomocy" są niestety chaotyczne, nieuporządkowane i nieaktualne; przez co nieprzydatne dla początkujących użytkowników. Pokrywają się także treściowo ze stronami innych projektów. Podzielone są pomiędzy: Pomoc:Spis treści a Wikibooks:Pomoc i należy to zintegrować oraz odchudzić. Można utworzyć stronę "Czym Wikibooks różni się od Wikipedii". (od dawna istnieje b:Wikibooks:Różnice między Wikipedią i Wikibooks) Finalnie należy ułożyć jednolite strony pomocy dla wszystkich wikiprojektów, a potem dostosować do potrzeb Wikibooks.

Strona główna[edit]

W trakcie dyskusji padły propozycje odświeżenia strony głównej, a zwłaszcza jej uproszczenia. Uznano, iż obecna wersja Strony Głównej zawiera za dużo niepotrzebnego tekstu i nie stanowi wizytówki projektu. Niepotrzebne mogą być sekcje "Wikibooks dla szkół", czy "Podręczniki do druku". Można zostawić wykaz polecanych książek, ale który powinien być częściej aktualizowany; po to aby można było łatwo nakierować czytelnika na jakościowe i kompletne podręczniki. Generalnie kierunek dyskusji szedł w kierunku radykalnego odchudzenia Strony Głównej. Dodatkowo zwrócono uwagę na potrzebę umieszczenia dużego, wyraźnego linku do Księgozbioru i Czytelni, z jednoczesnym zachowaniem możliwości przeglądania zasobów Wikibooks przy użyciu wyszukiwarki i kategorii.

Kategorie[edit]

Zgodnie uznano, iż w przeciwieństwie do Wikipedii kategorie na Wikibooks powinny mieć charakter ogólny. Za niepotrzebne uznano zbytnie uszczegóławianie kategorii. Za konieczne uznano zwrócenie autorom uwagi, iż kategoria może być umieszczana tylko na okładce podręcznika (to się tyczy zwłaszcza podręczników językowych). Zalecono sprawdzenie kategoryzacji stron pomocy i meta-stron. Podkreślono, iż czytelnicy (zwłaszcza korzystający zwykle z Wikipedii) mogą być przyzwyczajeni do przeszukiwania zasobów Wikibooks z pomocą kategorii, a nie poprzez księgozbiór. Dlatego uznano, iż warto upowszechnić taką metodę wyszukiwania podręczników.

Książka kucharska[edit]

Zaproponowano dodanie pod przepisami (dołączaną przez mechanizm szablonów) treść podstron, na których czytelnicy mogliby zgłaszać uwagi do przepisów, np. dotyczące drobnych wariantów składników lub przygotowania. Jednak powstały wątpliwości na tym tle, ponieważ takie podstrony (ew. strona dyskusji) mogłaby zamienić się w forum kulinarne. Zgodniej potraktowano pomysł wstawiania szablonów linkujących do Książki w artykułach o potrawach na Wikipedii. Do podlikowania Książki służyć może szablon: pl:Szablon:Wikibooks_kuch. Zwrócono uwagę na możliwość nawiązania kontaktu z Wikiprojektem:Życie codzienne.

Wikiwersytet[edit]

Można spróbować założyć zalążek wikiwersytetu na Wikibooksach. Dzięki temu można ominąć biurokratyczne procedury "Inkubatora".

Wikipedia[edit]

Należy zaktualizować i wykasować stare, i nieaktualne szablony Wikibooks na Wikipedii: pl:Szablon:Wikibooks2, pl:Szablon:Wikibookspar, a zostawić: pl:Szablon:Wikibooks. Do promocji oraz rozwoju projektu można spróbować wykorzystać tematyczne czywiesze oraz współpracę z wikiprojektami. Uczestnicy wikiprojektów zaglądaliby przy okazji jakiegoś wydarzenia (akcji) wówczas do podręczników o danej tematyce, np. do podręczników z matematyki z okazji "Dnia liczby Pi".

Pomoc[edit]

Należy uporządkować strony pomocy, gdyż istnieją teraz dwa równoległe systemy pomocy po części się pokrywające:

 • Nowy w przestrzeni "Pomoc": [1] - mający raczej formę szczątkową i mocno chaotyczną
 • Stary w przestrzeni "Wikibooks": [2] - dużo lepiej rozwinięty, ale już mocno zdezaktualizowany

Istnieje też pomysł zrobienia wzoru stron pomocy dla wszystkich projektów polskojęzycznych Wikimedia.

Promocja[edit]

 • Facebook
 • portale społecznościowe: Goldenline, Profeo, Nasza Klasa
 • fora dyskusyjne
 • strony poradnikowe -> niech przenoszą poradniki na Wikibooks, gdzie będą mieli do dyspozycji wikikod
 • portale tematyczne
 • portale twórców, autorów, pisarzy
 • grupy undergroundowe, subkultury
 • fankluby
 • wikie: http://pl.wikia.com/wiki/Wikia_Polska
 • studenci (prace dyplomowe i magisterskie na Wikibooks?)
 • koła naukowe, organizacje studenckie
 • młodzi naukowcy
 • uczelnie wyższe
 • film reklamujący Wikibooks na Youtube
 • wlepki
 • okrągłe plakietki przypinane
 • wikigranty dla autorów
 • ankieta wśród autorów nowych podręczników (co ich przyciągnęło?)
 • informacja o Sabacie do wszystkich aktywnych użytkowników, których nie było

Podział zadań[edit]

 • Karolus [styczeń 2011]
  • wywiad środowiskowy wśród znajomych z doktoratami
  • napisanie maila ofertą o Wikibooks
  • zaangażować własnych studentów (akcja "Uczymy się Wikipedii!") oraz seminarzystów
  • scenariusz filmiku reklamowego (już mam gotowy pomysł w głowie)
 • Lethern
  • wywiad środowiskowy na uczelni - zachęcanie autorów skryptów do przenoszenia ich na Wikibooks
  • przejrzeć mechanizm na wikia literatki. Chodzi o program do automatycznego wikikodu
  • sprawdzić szablony
   i czy działa w nich wstawianie linków zewnętrznych [http:// ...] oraz [[...]]
  • pomyśleć nad skryptem do wstawiania nawigacji: 1) wybór szablonu, 2) pole do wstawienia poprzednika i następnika (autouzupełnianie obecnym modułem)
 • Magalia
  • konto na Facebooku
  • wysłanie informacji do kół naukowych
  • zachęcenie wikiprojektów do pomocy przy podręcznikach (np. Wikiprojekt Geografia -> podręcznik do geografii) - wykorzystać dni tematyczne (dzień chemii?) i robić akcje na wikiprojektach (np. tydzień pracy nad geografią)
  • ankieta do autorów nowych podręczników -> Przykuta?
 • Viatoro
  • wywiad środowiskowy wśród znajomych studentów
  • kontrola rozszerzenia Quiz i praca nad stroną główną
  • sprawa nawigacji stron w Wikijuniorze
 • _dodatkowo_
  • filmiki-tutoriale uczące edytowania Wikibooks - "scenariusz", pomysły, wykonanie
 • Polimerek
  • Uporządkowanie i rozwinięcie stron pomocy.

Skrócony raport[edit]

Podręczniki specjalistyczne[edit]

Słowem wstępu: czy powinniśmy tworzyć podręczniki ogólne czy przeciwnie? Warto robić książki specjalistyczne lub o obciętej tematyce, ponieważ łatwiej taki jest skończyć.

Zastrzeżenia: każdy ma prawo pisać to, na co ma ochotę, nie wprowadzamy żadnej zasady ani ograniczeń.

Wnioski: nowo tworzone podręczniki są obserwowane (może to robić bot), aby w razie problemów z jego rozwijaniem Wikiuserzy mogli zaproponować autorowi pracę nad mniejszym wycinkiem książki, pozbywając się części zbyt obszernej (i pustej) podręcznika. W przypadku istnienia podobnych, mniejszych podręczników, można wysuwać propozycje scalenia ich w większą całość.

Poboczne kwestie:

 • małe książki mają prawo egzystowania, usuwamy jedynie wadliwe podręczniki.
 • podręczniki tworzone do szkół powinny uwzględniać podstawę programową, ewentualnie autorów można odsyłać do projektu Wolne Podręczniki. Nie ma problemu w przypadku, gdy podręcznik ma autorski program
 • wszystkie porzucone książki, zarchiwizowane, stuby itd. są spisane na osobnej stronie. W momencie, gdy powstaje nowy podręcznik, aktywni użytkownicy mogą sprawdzić w owym spisie, czy są podobne materiały i zasugerować autorowi, że może z nich skorzystać / rozwijać

Docieranie do książek[edit]

Słowem wstępu: jak umożliwić czytelnikom znalezienie wartościowych książek? Jak jednocześnie nie ukryć raczkujących podręczników przed edytorami i potencjalnymi autorami?

 • strona główna - dać wyraźny link odsyłający do Księgozbioru
 • księgozbiór - zrobić 3 poziomy spisów: spis najlepszych książek na stronie głównej (może być zachowana obecna forma: ramka rotacyjnie wybierana spośród kilku paskow), czytelnia - zawierająca książki nadające się do czytania (np. ok. 20-30% tytułów) oraz księgozbiór.
 • czytelnia może zawierać, zamiast wpisu z podręcznikiem, fiszkę zawierającą też opis, autorów, słowa kluczowe, okładkę itd. ([[3]])
 • stworzenie nowej przestrzeni nazw (np. Zalążki:Programowanie w XYZ). Dzięki temu wyszukiwarka nie będzie odnajdywać modułów, które są niemal puste, choć nadal w zaawansowanych można tę przestrzeń włączyć. Oprócz tego nazwa modułu będzie jednoznacznie określać stan Stub


Projekt tematyczny do opracowania na wszystkich wiki[edit]

Słowem wstępu: wybrany temat, np. związany z jakąś okazją, staje się tematem projektu do prac nad podręcznikami, hasłami wikipedii, cytatami itd.

 • mając spis świąt, możemy wybrać tematykę, np. matematyka z okazji dnia Pi, albo informatyka na poziomie gimnazjum
 • do inicjatywy zachęcamy wiele projektów, oprócz Wikibooks i Wikipedii można: dodawać tłumaczenia trudnych słów z tematyki, dodać autorów i cytaty ludzi związanych z tematyką, dodać lub poprawić newsy związane z tematyką
 • projekt trwa okreslony czas (np. 2 tygodnie), przez który autorzy z różnych projektów mogą uzupełniać, tworzyć i poprawiać materiał danej tematyki na pozostałych projektach
 • można stworzyć stronę koordynującą (materiały, linki, źródła itd.) na metawiki lub pseudo-wikiversity (wikipedia lub wikibooks)

Inne[edit]

 • odchudzić stronę główną: usunąć wszelką zbędną część, zostawić tylko linki do ważnych stron (księgozbiór, pomoc) oraz zestaw podręczników. Dzięki temu użytkownik nie będzie miał problemu z trafieniem w ważne linki, a szczegóły doczyta na miejscu
 • poprawić okładki podręczników (kliknięcie na okładkę)
 • dokończyć sprzątanie księgozbioru - sekcja informatyka
 • ułatwienie wykorzystania Quiz: szablon lub formularz ułatwiający wstawianie
 • strony pomocy - opracować je na podstawie stron pomocy na Wikipedii itd., rezultat można wykorzystać na wszystkich projektach
 • kontakt z Wikiprojektem Życie codziennie - Książka Kucharska

Wikijunior[edit]

 • poprawienie nawigacji
 • adekwatność treści do wieku odbiorców. Poprawić wyrazy, obrazki itd. które mogą mieć zbyt wysoki poziom
 • nawiązanie współpracy z Wolnymi Podręcznikami - możemy odsyłać autorów chcących pisać podręczniki ściśle związane z podstawą programową, dodać linki do Księgozbioru odwołujące się do Wolnych P., etc.
 • nawiązanie współpracy z przedszkolankami (inicjator: Ala_z)

Promocja[edit]

...


Patrz również Dyskusja w Barze.