Talk:Privacy policy/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Podsumowanie[edit]

Podczas odwiedzania stron internetowych projektów Wikimedia, nie są gromadzone żadne inne informacje o odwiedzającym, niż ma to typowo miejsce na innych stronach.

Autorzy wkładu w projekty Wikimediów muszą mieć jednak świadomość, że faktycznie publikują wszystko co napiszą na dostępnych stronach. Wpisując treść należy przyjąć, że zostanie ona zachowana na zawsze. Dotyczy to artykułów, stron użytkowników i stron dyskusji. Poniżej opisane jest tylko kilka odstępstw od tej zasady.

Nowelizacja[edit]

Uchwałą z dnia 21 czerwca 2006 roku Rada Powiernicza Wikimedia Foundation, Inc. znowelizowała zasady polityki prywatności, obowiązujące na serwerach Fundacji. W związku z powyższym wystąpiła konieczność uaktualnienia polskiego tłumaczenia tego dokumentu. Ingerencja w treść dotychczasowej polskiej wersji językowej następuje – co do zasady – jedynie w zakresie objętym nowelizacją. Ponadto poprawiono pisownię form grzecznościowych zaimków oraz konsekwentnie zastosowano regułę nietłumaczenia nazwy własnej Wikimedia Foundation, Inc. (B§S 2006-2) --A.P.W. 16:16, 12 November 2006 (UTC)

Uwagi do zmian w 2008 roku[edit]

Privacy vs. prywatność, poufność[edit]

Poprzednie wersje tłumaczeń używały terminu „Polityka prywatności”, co nie było uzasadnione przedmiotem i treścią dokumentu w wersji angielskiej oraz znaczeniem pojęcia „prywatność” w polskiej przestrzeni językowej, ponadto stanowiło najprostszą kalkę językową. Było to szkodliwe semantycznie, gdyż w sposób nieuprawniony zacierało oczywistą w starannym języku polskim różnicę znaczeniową pomiędzy pojęciami „prywatność” i „poufność” (przy czym tylko to ostatnie jest związane z pojęciem „anonimowość”). Niniejsze tłumaczenie konsekwentnie używa pojęcia „poufność”, zgodnie z istotą danego dokumentu.(Przeniesione ze strony tłumaczenia, autor: User:Ency,  « Saper // @talk »  01:29, 20 May 2009 (UTC))

Pozwoliłem sobie pójść dalej i zmieniłem politykę poufności na zasady zachowania poufności.  « Saper // @talk »  01:29, 20 May 2009 (UTC)
Bardzo dobre. Ency 14:57, 9 December 2010 (UTC)

Wikimedia project: Projekt, przedsięwzięcie, serwis?[edit]

Moim zdaniem przedsięwzięcia kojarzą się bardziej z wysiłkiem w celu zarobkowym (jak przedsiębiorstwo), ale oczywiście nie muszą nimi być. Z drugiej strony, projekt sugeruje istnienie jakegoś założonego planu. Może to po prostu powinny być serwisy? No i poza tym chętnie odmieniałbym Wikimedia, być może nazywając serwisy/przedsięwzięcia/projekty Wikimedia po prostu Wikimediami. Pozwala to na uniknięcie polskiego "dyrektorskiego" żargonu, którego naczelna zasada mówi, że każdy rzeczownik musi mieć przymiotnik (patrz szkoła kontra placówka oświatowa:). Już np. w kontekście zmiany użytkownika, gdzie mowa jest o mowa o policies of individual projects - zasady poszczególnych przedsięwzięć jakoś mi przestają pasować, już chyba wolę projekty.  « Saper // @talk »  01:29, 20 May 2009 (UTC)

IMHO jednak "projekt". Chodzi tu o konkretne projekty wiki Wikimedia a nie o wszelkie przedsięwzięcia tej organizacji. Polimerek 20:27, 5 December 2010 (UTC)
Trochę mi szkoda tego słowa "przedsięwzięcie, gdyż wg sjp projekt to "zamierzony plan działania, postępowania; pomysł, zamysł" lub "plan, szkic czegoś, np. budowli, konstrukcji, przedsięwzięcia, ustawy", natomiast przedsięwzięcie to "rzecz przedsięwzięta", co oznacza rzecz, coś wykonywane, realizowane. Tak na to patrząc w powyższym zdaniu powinno być konkretne przedsięwzięcia wiki Wikimedia [będące podzbiorem] wszelkich przedsięwzięć tej organizacji. Ponadto każde przedsięwzięcie jest projektowane, więc jeśli zamienimy przedsięwzięcie na projekt, to trzeba będzie mówić, że projektujemy projekt i dokumentujemy to w projekcie projektu. Ale ok., usus jest silny :-)) . Ency 15:15, 9 December 2010 (UTC)

Jeszcze parę uwag[edit]

Starałem się uprościć język tego tłumaczenia, żeby ten tekst był bardziej zrozumiały. Usunąłem nietypowe, mało znane terminy (które pewnie są poprawniejsze, ale prawie nikt ich nie stosuje - np: sławetne "listele") i zastąpiłem je powszechnie przyjętymi. W paru miejscach dostosowałem też tekst tak aby mniej odbiegał od oryginału (zachowując np: taką samą liczbę gramatyczną, czy styl zwracania się bezpośrednio do czytelnika). Polimerek 22:13, 5 December 2010 (UTC)

Fajnie! Dzięki, że przejrzałeś to do końca. Wygląda chyba nieźle. Jedno tylko zdanie nie daje mi spokoju: Czyniąc to, edytorzy publikują utwory wraz z publicznie dostępnym rejestrem ich zmian, zawierającym informacje o każdym słowie, które zostało dodane, zmienione lub usunięte. . Na pewno nie "utwory" (bo oryginalność wielu zmian można kwestionować), ale cała konstrukcja zdania nie daje mi spokoju. Zdanie wydaje mi się bardzo ważne i powinno być napisane w miarę przystępnie, nie tracąc oczywiście precyzji. Próbowałem to rozbić na dwa zdania wcześniej, ale też nie jestem z tego jakoś specjalnie zadowolony. Myślę, że po poprawieniu tego możemy dać "ready"  « Saper // @talk »  12:32, 9 December 2010 (UTC)
No to może zamiast "utwory" "wytwory" (swojej pracy) ;-)) . Wg mnie utwory mogą być, bo wcale utwory nie muszą być oryginalne czy wyjątkowe (np. hasła w każdej encyklopedii to kompilacja), lub ewentualne można użyć dosłownego tłumaczenie z wersji en "dokumenty". Na zdanie w całości nie mam pomysłu. Ency 15:20, 9 December 2010 (UTC)
treści? Przykuta 15:35, 9 December 2010 (UTC)
Bingo! Chodziło mi to po głowie, ale nie wiem dlaczego w liczbie pojedyńczej :-)) . W l.mn. jest ok. Ency 19:15, 9 December 2010 (UTC)
Moim zdaniem treści mogą być żołądkowe. Może "teksty"?  « Saper // @talk »  12:27, 17 January 2011 (UTC)
wiem, że nie lubisz grafik, ale... ;) Przykuta 21:59, 17 January 2011 (UTC)

Tytuł w stopce[edit]

Jaki tytuł damy w stopce Wikipedii:

  1. Zasady zachowania poufności
    jestem za tym tytułem Ency 15:21, 9 December 2010 (UTC)
  2. Zasady zachowania poufności i ochrony danych osobowych
  3. ...

 « Saper // @talk »  12:32, 9 December 2010 (UTC)

New title selected foundation:Zasady zachowania poufności (please keep redirect from the old one).  « Saper // talk »  02:34, 13 March 2011 (UTC)[[Category:[[Category:[[Category:]]]]]]