Jump to content

Template:Wikipedia Asian Month Portal/Archive/mk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Template:Wikipedia Asian Month Portal/Archive and the translation is 100% complete.
ПОЧЕТНА Корисничка група 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015

Добре дојдовте на метапорталот за Азискиот месец на Википедија! Азискиот месец на Википедија (WAM) е годишен семрежен настан кој има за цел да ги промовира азиските содржини на Википедија. Почнувајќи од 2015 г., заедниците што учествуваат спроведуваат семрежен уредувачки маратон секој ноември, со што се промовира создавањето и подобрувањето на википедиски содржини за Азија со исклучок на нивната матична земја.

Учеството не е ограничено на уредници од Азија. Проектот се одржува на разни јазични изданија на Википедија и други мрежни места нза Фондацијата Викимедија (Викимедииното движење). Сепак, извесни потфати се одржуваат во поединечни земји со Викимедиини заедници со месни приредувачи.

Азискиот месец на Википедија постигна многу во текот на овие 5 години: напишани се преку 37.500 висококвалитетни статии на повеќе од 63 јазични изданија од преку 2.900 уредници.