Tydzień Edytowania Wikipedii

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Other languages:

Co to jest "Tydzień Edytowania Wikipedii" ?[edit]

"Tydzień Edytowania Wikipedii" to ogólnoświatowa akcja, która planowana jest w tygodniu rozpoczynającym się dnia 3 grudnia 2007. Jeżeli akcja powiedzie się, być może będzie powtarzana corocznie.

Każdy, jeśli może, powinien włączyć się w zorganizowanie jednej z wielu imprez z cyklu "Tydzień Edytowania Wikipedii". Idea jest taka, aby na całym świecie zorganizować różnorodne przedsięwzięcia skierowane do ludzi z poza społeczności Wikipedystów, które mają zachęcić ich do dołączenia do naszego projektu.

Przedsięwzięcie może być praktycznie dowolne - duże czy małe; możesz wygłosić mały wykład na temat projektów Wikimedia w szkole, w Twoim sąsiedztwie; zaistnieć w jakimś programie telewizyjnym; porozmawiać z członkami lokalnego klubu fotograficznego na temat ich udziału w Commons; zorganizować maraton-tydzień tłumaczeń; namówić kilka osób do dołączenia do jakiegoś wikiprojektu; albo chociażby nauczyć swoją mamę edytować wiki. Wszystko o czym myślisz, że może wyjść na dobre projektom Wikimedia: koncepcja polega na tym, żeby dotrzeć do ludzi, którzy nie edytowali i zachęcić ich aby zaczęli to robić.

"Tydzień Edytowania" jest w tym roku rodzajem eksperymentu. Założenie jest takie, że każdy może zorganizować dowolne przedsięwzięcie, jeśli tylko wydaje mu się ono sensowne. Nikt nie potrzebuje oficjalnego zezwolenia: bez pytania kogokolwiek o zgodę możesz w tym uczestniczyć.

Nie ma żadnych ścisłych reguł oprócz:

  • Zachęcaj w sposób jaki odpowiada Twojej kulturze, językowi, lokalnemu oddziałowi Wikimedia, projektowi, rodzinie itd.
  • Nie zapomnij zarejestrować pomysłów i ich efektów, które rozwinęły się w Twoim lokalnym oddziale, wspólnocie, projekcie czy rodzinie.
  • Uruchom swoją wersję językową strony "Tygodnia Edytowania Wikipedii" po to aby promować i rejestrować działania prowadzone w ramach tego projektu.

Dziel się swoimi inicjatywami[edit]

Poniżej wpisuj swoje inicjatywy o tym jak zachęcałeś w ramach "Tygodnia Edytowania Wikipedii".

Zaplanowane działania[edit]

Tutaj umieść listę przeprowadzonych lub planowanych działań:

  • {kraj} {data} {krótki opis wydarzenia}
  • {projekt} {data} {krótki opis wydarzenia}

Dlaczego Wikipedia?[edit]

Akcja jest skierowana na Wikipedię ponieważ jest to nasz największy i najbardziej znany projekt i co za tym idzie ma największy potencjał wyzwolenia zainteresowania mediów i ogólnej opinii społecznej. Nie znaczy to, że nie można organizować podobnych imprez w celu promowania Wikinews, Wikibooks, Wikiźródeł i innych projektów Wikimedia. Planowane jest uruchomienie strony edit.wikipedia.org, na której będą łącza do odpowiednich stron na lokalnych Wikipediach. Każda z tych stron powinna zawierać łącze do strony ze zbiórką pieniężną.

Źródła[edit]

Aby uniknąć zrażenia nowo pozyskanych edytorów, w wyniku rewertów ich pierwszych edycji, doskonałym miejscem na zorganizowanie imprezy jest publiczna biblioteka. W trakcie prezentacji demonstrującej jak edytować, pokaż im również od razu jak dodawać odnośniki do źródeł - najlepiej ćwicząc początkowo w brudnopisie.

Zobacz też[edit]

Linki zewnętrzne[edit]