Jump to content

User:Nazif İLBEK/Birkaç not

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Bu sayfa, Türkçe Vikipedi'deki engellenmem hakkında birkaç not içermektedir.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, ne engellendiğim ilk anda ne de daha sonrasında engeli geçersiz kılacak hiçbir hamlede bulunmadım. Bunu neden söylüyorum, çünkü Vikipedi'de bunu iddia eden birçok yazı mevcut, burada alıntı yapmak istemiyorum. Yeni kullanıcı hesabı oluşturup köy çeşmesinde bir konu başlattığım, diğer kullanıcılara mesaj attığım şikayetlerde bulunduğum veya hiçbir şey olmadan anonim olarak katkıya devam ettiğim gibi söylentiler mevcut. Fakat bunların hiçbirisini yapmadım. Zaten haketmediğimi düşündüğüm ve karmaşık bir durumun içinde bulunduğum şu aşamada yapabileceğim en kötü şeylerden birisi de galiba adımın engel delmekle anılması olacaktır. Engellendiğim günden itibaren -katkı yapmam engellense de giriş yapabiliyorum- kendi hesabımla giriş yapıp izleme listemdeki sayfaları düzenli olarak kontrol ediyorum ve açıkca belirtmek isterim ki yapılan her değişikliği benimle bağdaştırmaya çalışmak ve hiçbir bağlantı olmadığı halde adımın bir de engel delici, kuklacı gibi gösterilmesi hiç hoş değil. Bunu düşünmek bile üzücü, çünkü engellenmeme sebep olan çalışmaları da -topluluktaki sadece çok az sayıda insan buna inansa da- Vikipedi için yapmıştım, şu anda da Vikipedi için bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

OTRS hakkında[edit]

Köy çeşmesindeki tartışmada OTRS konusu da gündeme gelmişti ve engellenmemle beraber OTRS yetkilerim de askıya alınmıştı. Fakat yapılan incelemenin ardından OTRS'de bir yaptırım gerekmediği kararlaştırılmış olacak ki hesabım yeniden açıldı. Bunu burada belirtmekte fayda görüyorum, OTRS topluluk adına konuşma veya topluluğu temsil etme yetkisi vermemektedir. Beni yanlış anlayan topluluğumuz galiba bu konuyu da yanlış anlamış olacak ki -hem daha önce de söylemiştim çeşitli ortamlarda vakıf ile Vikipedi birbirine karıştırılıyor topluluğumuzda- OTRS yetkilerimin de elimden alınması gerektiği konusunda fikir belirtmiş. Fakat info-tr kuyruğundaki OTRS gönüllüleri OTRS adminlerine karşı sorumludurlar ve Vikipedi'ye veya Türkçe Vikipedi'ye değil Vikimedya hakkında Türkçe iletişimi sağlamaktadırlar. Bu sebeple herhangi bir projede engellenmek, bu hesabın da engellenmesini gerektirmemektedir.

info-tr kuyruğundaki gönüllülüğümün devam etmesi konusunda memnun olduğumu belirtmek isterim. Belki ön yargılardan uzak olarak şunu düşünmek lazım, "yeni bir kullanıcının ilk mesajında bir hata yapması onu asıp kesmek için gerçekten yeterli mi?" OTRS yönetimi topluluğumuzdan farklı olarak galiba bu soruya "hayır" cevabı vermiş olacak ki yetkilerimi tekrar aldım.

Daha sonra en:User:Keegan imzalı bir yazıyla "At this time the OTRS admins recognize that Nazif cannot work with the other Turkish agents on OTRS because of Turkish community issues. We hope that the issue is resolved to the benefit of the Turkish community, and if the Turkish OTRS community can work with Nazif in the future we welcome the opportunity, because we believe he is capable as an agent to help the Turkish community." ifadeleri kullanılarak, OTRS yetkilerim tekrar geri alınmıştır bu süreçte.

Twitter hesabım hakkında[edit]

Kişisel sosyal medya hesabım da eleştirilere konu olmuştu. O hesapta gönderdiğim tweetler ile Vikipedi'yi kendi çıkarlarım için kullandığım iddia edildi. Müsadenizle Vikipedi'yle ilgili tweetimi paylaşayım: "Vikipedi bu kadar bilgiyi nasıl böyle hergün güncel tutabilir hayret doğrusu" içerikli bir tweete "dünyanın dört bir yanındaki gönüllü kişiler ile, sizinle, bizimle... #Vikipedi'yi birlikte yazıyor ve güncelliyoruz..." yazmışım. Bir kullanıcı "tabi bu arada #Vikipedi'ye katkıda bulunmaya da bekleriz, madem bu kadar çok geziyorsunuz biraz da katkı yapın :)" mesajım üzerine katkı yapmaya başlamış olacak ki "@nazifilbek merhabalar ben foursquare başlığı oluşturup bilgi girdim fakat tamamıyla zararlı görüldü:( oysaki alıntı da yapmadım ama yardım?" içerikli soru yöneltmiş. Bu soruya "muhtemelen hiç vikikodu içermeyen bir içerik oluşturdunuz, bu sayfayı incelemenizi tavsiye ederim: http://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi:H%C4%B1zl%C4%B1_rehber #Vikipedi" şeklinde yanıt vermişim. "artık ben de bir vikipedi üyesiyim." şeklindeki bir tweete "#Vikipedi'ye hoş geldiniz :)" şeklinde yanıt vermişim. "Vikipedi'de Barbary Corsairs'in Türkçesi nasıl yok yaa nası olmaz" içerikli bir tweete "#Vikipedi'ye siz de katkıda bulunabilirsiniz :)" şeklinde yanıt vermişim. "Vikipedi sana minnettarim. :-)" yazan birisine "#Vikipedi de sizin katkılarınızı bekliyor :)" yazmışım. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bunlar benim özellikle seçtiklerim değil, en son tweetlerimden aşağıya doğru inerken karşılaştıklarım. Bu içerikteki tweetleri kişisel çıkar sağlamak olarak değerlendirmeyi gerçekten anlayamıyorum. Sosyal medyanın aktif olarak kullanılması ve bu bağlamda Vikipedi'ye faydalı olmaya çalışmaktan eleştirileceğim hiç aklıma gelmezdi. Bir diğer ilginç iddia da şu ki: ben insanların Vikipedi'ye olan ilgisini cezbedip internet sitemin dolaylı yoldan reklamını yapıyormuşum. Vikipedi ile ilgili mesajlarımı gördünüz, hiç birisinde bırakın internet sitemi, benimle ilgili çıkar sağlama düşüncesine kapılmak bile mümkün gözükmüyor.

Belki konuya netlik getirebilir diye bir durumu daha paylaşmak istiyorum: Vikipedi'yi çıkar sağlama amacıyla kullandığım iddia edilen kişisel twitter hesabımın takipçi sayısı -ne yazik ki-, benimle ilişkilendirilen internet sitesinin twitter hesabının takipçi sayısının çok çok altındadır, yarısından da azdır. Umarım bu yönde gelebilecek iddiaları tatmin edici bir cevap olacaktır.

Bir araya getirince[edit]

Çoğu kullanıcı da şöyle düşünüyor ki: belki hepsi teker teker çok masum gözüküyor ama hepsini birlikte ele alınca arkasındaki amaç ortaya çıkıyor... Bu cümle bile kendi içerisinde çelişkili ama ona değinmek istemiyorum. Topluluğun hakkımdaki önyargısını köy çeşmesindeki tartışmalarda görmek mümkün. Zaten engellenme sebeplerimden birisi de toplulukta gerginliğe sebep olmak. Ama bu gerginliğe sebep olan ben değilim. Ortaya sorular üretip kendince cevaba varanlar bu gerginliğin sebebi. Çünkü ortada bir tartışma bir düşünce varsa bu konunun muhatabı da dinlenir, görüşlere bakılır bir karara varmaya çalışılır. Ama köy çeşmesinde olan durum bundan farklıdır.

Köy çeşmesindeki tartışmanın ben engellenmeden önceki durumunu incelemek için bu linki kullanabilirsiniz. Benim tartışmaları cevaplandırdığım, her ifadeyi ve durumu açıklamaya çalıştığım da görülebilir. Fakat o durumda verilmiş bir engellemenin ne kadar yanlış olduğu, tartışmanın son hâlinin uzunluğuna kıyas edilerek bile anlaşılabilir. Bu durum bile benim savunma hakkımın elimden alındığını göstermeye yeter diye düşünüyorum.

Ortaya atılan iddialara tarafımdan cevap verilmiş -ve verilmeye devam ediliyor olmasına rağmen- tartışmanın başlamasından 26 saat sonra, tartışmayı başlatan kullanıcı tarafından engellendim. Kendisinin konuya tarafsız yaklaşmakta zorlanacağını kendisi de kabul etmiş olacak ki, daha sonra engeli kaldırdı. (Ama ben engelimin kaldırıldığını öğrendiğimde çoktan tekrar engellenmiştim zaten.)

Engellenmeme kadar olan sürece bakıldığında da tartışmaya konu olan olaylar hakkında uzunca bir sayfa oluşturup köy çeşmesinde paylaştığım ve soruların hepsini yanıtladığım görülecektir. Fakat tüm bunlara rağmen cevaplarım tatmin edici olamamakla değerlendirilmiştir. Çünkü kullanıcılar yorumlarıma taraflı bir gözle bakmakta, "doğru" kabul etmemekte her yazdığımın arkasında bir artniyet aramaktadır. Bunu gerek o sayfada gerekse kullanıcı mesaj sayfalarında görmek mümkündür.

Eğer "Nazif İlbek'e güvenmiyoruz" konulu bir tartışma açılırsa gidişat da böyle olacaktır. Konu en başından itibaren bu yönde ilerlemekte, Nazif İlbek'in güvenilir olacağına ihtimal verilmemektedir. Gelen yorumlardan da bunu anlamak mümkün. "İddialarınızı ispatlayın" şeklinde gelen bir talep de "Mahkeme mi burası?" benzeri bir ifade ile geri çevrilmiştir. Ortada gerçeklere göre değil iddialara göre yaptırım söz konusudur.

Son olarak[edit]

Şunu belirtmek isterim ki, kararın aceleci olarak verildiğini ve tarafların gerekli özende dinlenilmediğini, böylece olaya taraflı yaklaşıldığını düşünüyorum. Tüm bunlarla beraber karara olan saygım mutlaktır. Bu sayfayı oluşturma amacım da kararı reddetmek için değil, olaylar hakkındaki düşüncelerimi yansıtmak içindir. Çünkü, Türkçe Vikipedi'de kendimi savunma hakkım elimden alınmıştır.

Şunu da belirtmek isterim ki, engelleme kaldırılmadığı sürece Vikipedi'de değişiklik yapmak aklımın ucundan bile geçmedi, bundan sonra da engelleme devam ettiği sürece öyle bir şey yapmam. Topluluğun kararı bu şekildeyse farklı yollardan bunu da denemem. Birisi çıkıp "Ben Nazif İlbek'im" derse bile onun ben olmayacağıma canı gönülden inanmanızı beklerim.

Bunları söylememin sebebi de -başta da bahsettim- gerek kuklacılıkla gerekse vandallıkla itham edilmiş olmam. Bu yakışıksız iddiaların adımla birlikte anılması bile üzücü aslında. Ben düşüncelerimi meta'da veya başka projelerde dile getirebilirim, getiriyorum. İçinde bulunduğum durumu daha zora sokacak hiç bir davranışta bulunmak istemeyeceğim de herkesin kabulüdür diye düşünüyorum.

Vikipedi topluluğunu veya Vikipedi'yi zora düşürecek hiç bir davranışımın olmadığını, olmayacağını düşündüğünüzü umuyorum.

Yanlış anlaşılmalardan dolayı ve özellikle de bana güvenen kullanıcıları -kendimi savunup doğru şekilde açıklayamadığım için ve dolayısıyla da- "şaşırttığım" için özür dilerim.

Saygılarımla.

Nazif İlbek 11:22, 17 June 2012 (UTC)

Ek olarak[edit]

Topluluğun arkasından iş çevirme[edit]

Engellenme sebebim olarak gösterilenlerden birisi de topluluğun arkasından iş çevirmekti. Bu durum Türkiye'de yapılan Vikimedya etkinliklerini kapsıyordu. Vakıf'tan Asaf Bartov da yaptı açıklamaları. Vakıfın inisayitifi ve girişimiyle oldu o etkinlikler. Yani topluluğun arkasından veya topluluk adına değildi. Köy çeşmesindeki açıklamaların ve benim açtığım açıklamaların ([1]) konuyu kapsar nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Ama şunu tekrar ve tekrar belirtmekte fayda görüyorum ki o etkinlikleri düzenleyen Vikimedya Vakfı ve üniversiteler. Eğer bunları haber vermemek engel sebebiyse benim değil Vakıfın ve üniversitelerin engellenmesi gerekir. Ben sadece gönüllü bir Vikipedist olarak Amerika'dan gelen Vakıf çalışanına yardımcı oldum Türkiye ziyareti sırasında. Olayların bu şekilde yorumlanması gerçekten üzücü.

Ben bunları gizli yapmadım veya gizlemedim. Sorulduğunda da uzunca açıkladım. Açıkladığım zaman da eleştirilerin yönü değişmiş ve "geçmişte toplulukta kimsenin bilmediği toplantılarda yaşadıklarını yazdığı bir sayfa oluşturmuş ve aslında topluluğa karşı samimi olmadığını kanıtlamıştır." şeklinde yıpratıcı ifadeler kullanılmıştır. Samimi olmadığımı kanıtladığımı iddia eden kullanıcı benim Kazakistan'a gideceğimi de topluluktan gizlediğimi de söylemişti. "Sayın İLBEK, Kazakistan'da gerçekleşen Türk Dilleri Wikimedia Konferansı'na katılmış ve buna katılacağını ... topluluk ile paylaşmamıştır." ifadelerini "Köy çeşmesinde konferansa katılacağımı beyan etmiştim" şeklinde yanıtlamış ve bağlantıyı vermiştim.

Etkinlikler hakkında uzunca bir açıklamam mevcut, engellenmeden önceki kısa zaman zarfında açıklama fırsatı bulamadığım için Kazakistan etkinliği hakkındaki bilgilerimi User talk:とある白い猫 sayfasında belirttim.

Yani[edit]

Asaf Bartov'un Türkiye'deki ziyaretleri hakkındaki görüşlerimi paylaşmamdaki gecikme sonucunda bu tür eleştirilen gelmesi normal ama işin abartılarak topluluğun arkasından iş çevirme olarak düşünülmesi bence büyük bir yanlışlık. Fakat bu durumun topluluğun ilgisizliğinden de kaynaklandığını belirtmek isterim. Çünkü:

Tartışmalara konu olan etkinliklerdeki aktifliğim eleştiriliyordu. Ben de bunun aslında benden başka kullanıcıların ilgilenmediği için öyle gözüktüğünü söylemiştim. Bunu da hiç yorum gelmeyen tarafımdan başlatılmış sayfalara link vererek göstermiştim. Fakat kullanıcılar olayın bu yüzünü hiç değerlendirmeden işleri gizli saklı yapılmakla itham etmektedir. Vikipedi tartışma:Buluşma/Sorumlu, Vikipedi:Buluşma/Sorumlu, Vikipedi:Etkinlik, Vikipedi:Etkinlik/KOU, Vikipedi:Buluşma/İstanbul-8, Vikipedi:Buluşma/Ankara-3, bunların köy çeşmesindeki duyuruları...

Kimse ilgilenmiyor, ama ilgilenen kullanıcılar da tek başına etkinlik düzenlemek, topluluğun arkasından iş çevirmek gibi şekilde itham ediliyorlardı. Bunun son örneğini de köy çeşmesindeki röportaj isteğinde gördük. Röportaja katılmak isteyen kullanıcılar varken onların istekleri kırılmış bu işin yapılmasının da önüne geçilmiştir. Yani kimse yapmıyor, az sayıdaki gönüllü de bunları yapmaktan vazgeçiriliyordu.

Vikipedi'nin sadece bir internet projesi olduğu, bilgisayar başından yürütülmesi gerektiği düşünülüyordu. Fakat onu yazan insanların hayatları ve Vikipedi'yle özgür bilgiyle olan ilgileri sadece bilgisayar başıyla sınırlı değildi. Bir VikiProje, Vikimedya Vakfı'nın da övgüyle bahsettiği bir şekilde dünyanın ilk Vikipedi şehri olarak tanıtılmıştı ama kullanıcılar onun bile yanlış olduğunu düşünüyordu, anlam veremiyordu. Amerika'da onlarca Vikipiknik düzenleniyordu ama Türkçe Vikipedi'de gelen teklif acımasız eleştirilere sebep oluyordu. Topluluğumuzun bu konuda biraz geri kaldığını söylemek yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Son olarak[edit]

Bunları, olayın -ve de benim- daha tarafsız olarak anlaşılmasına sebep olacağını düşündüğüm paylaştım.

Nazif İlbek 16:05, 17 June 2012 (UTC)