Jump to content

User:Nazif İLBEK/Wikimania 2012 hakkında

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Wikimania 2012 logo ve promosyonları
Jimmy Wales açılış seremonisinde
Etkinlik salonunda buluşma duyurusu
Vaşington'daki Türkiye Büyükelçiliği'ni ziyaret ettiğim sırada çekip commons'a yüklediğim resimlerden bir tanesi
Wikimania 2012 toplu fotoğraf


Wikimania 2012 hakkında sayfası, 12-15 Temmuz 2012 tarihleri arasında Washington, D.C.'deki George Washington Üniversitesi'nde yapılmış olan Wikimania 2012 hakkındaki anı ve yorumlarımı içermektedir.

Katılım durumum[edit]

İnternet üzerinden katılım kaydını tamamladım. Bu bilgiyi paylaşmamın Türkçe Vikimedya projelerindeki kullanıcılar için faydalı olacağını düşündüğüm için bu sayfayı oluşturdum. Konferans hakkında Türkçe olarak takip edilebilecek ve Türkiye'den katılan bir kullanıcının düşünceleriyle oluşturulmuş bir sayfa olmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü Vikimedya Türkiye'de ve Türkçe Vikipedi'de, Wikimania için başvuru düzeyine gelmiş çalışmalar mevcut.

Daha önceki Wikimania'lara -benim bildiğim kadarıyla 2006 ve 2011- Türkçe Vikipedi kullanıcılarından katılanlar da oldu. Türkçe Vikipedi'nin köy çeşmesinde "Evet 40 yılın sonunda Wikimania'ya Türkçeden birisi gidecek." ifadeleri kullanıldığı için bunu belirtmek istedim.

Bu arada şunu da belirtmekte fayda görüyorum: Vikimedya Vakfı'na burs için başvurmamıştım zaten. Ulaşım ve konaklama masraflarını kendi cebimden karşıladım.

Açılış seremonisi ve ilk gün[edit]

Bugün sabah Vaşington'a geldim ve sabahki açılış seremonisinde bulundum. Açılış seremonisinde, Jimmy Wales'ın eğlenceli konuşmasının yanı sıra, üniversite, devlet ve vakıf yetkililerinin konuşmaları oldu. İlk gün, öğleden önce ve sonra 6 farklı paralel oturumlardaki etkinlikler ile devam etti. Daha önce Turkic Wikimedia Conference'de tanıştığım kişilerle ve Türkiye'deki etkinlikte bulunan Asaf Bartov'la tekrar görüşebilme fırsatı buldum. Ayrıca Kazakça Vikipedi üyelerinden Rauan, Farsça Vikipedi üyelerinden Mardatenha ve Azerice Vikipedi kullanıcılarından Ergül ile Türkçe sohbet edebilmek güzeldi :) Türkçe Vikipedi'den katılan başka bir kullanıcı olduğunu öğleden sonra öğrendim. Tanıştığım birisi, bana bir başka Türk'le daha tanıştığını söyledi ve sonrasında Emin ile karşılaşmamız fazla uzun sürmedi.

Bu sıkıcı anıları bir kenera bırakırsak, faydalı olarak neler öğrendim?

 • Aşağı yukarı her Vikipedi topluluğu -aklınıza ne geliyorsa- aynı sorunlara sahip. (Aralarda yapılan sohbetlerde bunu farketmek hiç zor değil.)
 • Arapça, Hintçe, Portekizce Vikipedi toplulukları eğitim projelerine önem vermiş, bu konuda yapılacak çalışmalarında kendilerinin görüşlerine başvurulabilir. Ben, Wikimania sırasında bir zaman diliminde, konu hakkında aralarında yaptıkları bir buluşmaya konuk olarak katıldım ve dinledim onları. Tabiki ilgilenenlerin ve projenin sonunda Vikipedi'ye kazandırılan aktif editör sayısının az olması gibi sorunlar da oluyor, -ve farklı ülkelerde kullanıcıları bulunan- üç dil topluluğu da aynı problemlerden bahsetti.
 • Wikimedia Chapters isimli bölüme katıldım bunun yanı sıra. Yerel vakıfların neler yaptığıyla ilgili bilgiler verildi, vakıfların yıllara göre sayısından bahsedildi. Yapılan aktivitelerden örnekler verildi. "Monmouthpedia"ya en esinlendirici etkinlik olarak özellikle değinildi.
 • Ayrıca, Vikikültürü ve kullanıcılar arasındaki iletişim isimli bölüme katıldım. İngilizce ve Almanca Vikipedi'de yapılmış hoş geldiniz ve uyarı şablonlarında yapılan testlerden ve sonuçlarından bahsedildi. Hoş geldin mesajlarında, yazanın ismini kullanmasının ve bir robot olmadığı izlemini vermesinin, kısa ve az bağlantı içeren "istatiksel manada" çok önemli etkileri olduğu vurgulandı. Karşılaştırmalı deneylerin sonuçları paylaşıldı, veriler sunuldu. Bu manada,tr:Kullanıcı:Nazif İLBEK/hg2 sayfası güzel bir örnek kabul edilebilir.
 • Diğer ülkelerin ve dil topluluklarının katılımcı sayılarına bakınca Türkçe Vikipedi'nin ve Türkiye'nin çok az olduğunu farkettim. Belki henüz karşılaşmadığım katılımcılar da olabilir. Kayıt masasından ve organizatörlerden öğrenmeye çalıştım ama bazı sebeplerden dolayı öğrenemedim. Eğer -en iyi yol olarak gördüğüm ve- oluşturduğum buluşmaya (Turkic Wikimedia Community Meetup) gelen olursa tanışırız artık :) Yarın sabah ana salonun girişine buluşmayı duyuran bir not düşmeyi de planlıyorum. (Notu yazdım :) fotoğrafı yanda.)

İkinci gün ve buluşma[edit]

Her gün yeni bir Türkçe Vikipedi kullanıcı ile tanışıyorum, bugünkü ise Bahar'dı. İlk güne katılmadığı için bugün karşılaşabildik. Onun yanında daha önce de kararlaştırıldığı gibi Türki Vikimedya Topluluğu buluşması -yapmaya çalıştık ve- yaptık :) 3 Türkçe Vikipedi üyesi, 2 Farsça Vikipedi üyesi, 1 Azerice Vikipedi üyesi ve -Özbeçke Vikipedi'den katılan 2 kullanıcıdan birisi buluşmadan önce ayrılmak zorunda olduğu için- 1 Özbekçe Vikipedi üyesi ile buluştuk. 2 Kazaçka Vikipedi üyesi de buluşmada bekleniyordu ama buluşmada göremedik. Fotoğraf çekme işini ise yarına bıraktık, zaten giden yok, belki daha geniş bir katılım olur diye :) Zaten fazla kalabalık olmadığımız için hadi buluşuyoruz desek buluşuruz zaten düşüncesiyle... Genelde Türkçe konuşmaya müsait bir toplantı olsa da herkesin en yüksek verimi alabileceğini düşündüğümüz İngilizce olarak konuştuk, arada çevirilerin de faydalı olduğunu söylemeliyim :) Arada ikililer arasında Türkçe, Azerice, Rusça ve Farsça açıklamalar da faydalı oldu sanıyorum.

Neyse, faydalı olabileceğini düşündüğüm kısma geçmek gerekirse: gün içerisinde İngilizce Vikipedi'nin 4 milyondan fazla maddeye ulaşması ve Farsça Vikipedi'nin Türkçe Vikipedi'yi geçmesi gibi konuların konuşulması üzerine Türkçe Vikipedi'nin durumunu konuştuk. Bu arada yeri gelmişken söyleyeyim, konferans birçok farklı salonda devam ederken İngilizce Vikipedi, 4. milyonuncu maddeyi aştı ve salonlarda alkışlar koptu. Buluşmaya geri dönecek olursak, uzun yıllar birbirini görmeyen kardeşlerin bir araya gelmesi gibi bir durum söz konusuydu Türki Vikimedya Topluluğu buluşmasında. Bu sebeple kısa bir sürede belki sadece birbirimizi tanıyacak kadar sohbet edebildik. Diller arasındaki benzerlik ve farklılıkları görüştük, Sovyetler hakkında dedikodu yaptık filan :)

Gün içerisinde katıldığım etkinliklerin genel konusu ise VikiTV projesi, çeviri çalışmaları ve topluluk arasında iletişim konularındaydı. Bunlar hakkında yazacağım birkaç cümleyle konuyu anlatmak mümkün olsaydı Wikimania'ya hiç gerek kalmazdı zaten, ama şunu söyleyebilirim ki yaklaşık 60 gün sonra tüm videoları izlemenin mümkün olduğuna dair bir bilgiye ulaştım. Çünkü tüm salonlardaki konuşmalar profesyonel çekimlerle kaydediliyor.

Bir de bu konuşmaların hepsinde, ilk defa duyacağınız şeyler beklemeyin zaten. Konuşmacıların yetkin olup olmadığı konusunda sohbetler de olmuyor değil çünkü. Asıl etkileyici tarafı dünyanın dört bir yanındaki Vikipedistlerle tanışmak ve onların da aynı sizin gibi olduğunu farketmek. İnsanlar, milliyetler, diller, tarihler ne kadar farklı olsa da Vikipedistler aynı. Belki daha önce e-posta yazdığınız, mesaj sayfasını karaladığınız dünyanın öbür ucundaki kullanıcılarla bir araya gelmenin heyecanının yanında, kendi ülkenizde bir araya gelemediğiniz Vikipedistleri dünyanın başka bir tarafında görebilmek de farklı bir heyecan sunuyor. Kendi ana dilinizde konuştuğunuzda rahatlıkla sizi anlayacak farklı Vikipedi topluluğu üyeleriyle Türkçe sohbet edebilmek de benim için gerçekten heyecan vericiydi.

Şunu da belirtmeliyim ki birçok farklı topluluktan birçok Vikipedistin yanıma gelip "Wikimania ne zaman Türkiye'de olacak?" sorusunu sorması da gurur vericiydi bence. Türkçe Vikipedi topluluğu veya daha doğru ifade etmek gerekirse Türkiye'deki Vikimedya projeleri topluluğu bu konuda pek heyecanlı değil galiba ama bunu belki bizden çok isteyenlerin de olduğunu belirtmek isterim :)

Üçüncü gün ve kapanış[edit]

Üçüncü sabah ve akşam olmak üzere iki kez toplu konuşma yapıldı büyük salonda. Türkçesini tam bilmiyorum ama galiba Devlet Arşivleri'nden bir yetkili konuşma yaptı. Daha sonrasında farklı ortamlarda sunumlara devam edildi. Akşamki kapanış konuşmasında da teşekkürler ve istatistikler vardı. O sırada bahsedilmedi ama şöyle ki, bundan önceki son iki Wikimania olan Gdansk ve Hayfa'ya katılanların toplamından daha fazla kayıtlı katılımcı vardı. En sonda da toplu fotoğraf çekimi vardı.

Wikimania tavsiyeleri[edit]

Önceki konferanslardan esinlenerek yazılmış herkese açık e-posta listesindeki bir mesajı Türkçe'ye çevirerek burada yayınlıyorum. Katılımcılara ve katılmayı düşünenlere faydalı olacağını düşünüyorum.

 • Dizüstü bilgisayarınızın şarj aletini -ve prizler farklı olduğu durumlarda dönüştürücünüzü- bilgisayar çantanızdan, bilgisayar çantanızı da yanınızdan ayırmayın. Çantanıza isim etiketinizi veya ayırt edici bir işaret takmayı unutmayın.
 • 5-2-1 kuralı: etkinliğin her günü, en az, 5 saat uyuyun, 2 öğün düzenli yemek yiyin ve 1 duş alın.
 • Her gün, en az yarım saatinizi etkinlik alanının dışında ve etkinlikle ilgisi olmayan bir şeye ayırın.
 • Eğer kendinizi bitmiş tükenmiş hissediyorsanız, odanıza dönün ve uyuyun. Her etkinliği takip edemeyeceğinizi unutmayın.
 • Eğer her gün oda temizliği olan bir otelde kalıyorsanız, her gece bahşiş bırakmanız nezaket gereğidir. Her gece, her kişi için birkaç dolar -veya onun değerinde yerel para biriminde- bahşiş bırakmanız ve "Oda temizliği için teşekkürler!" anlamında İngilizce veya yerel dilde basitçe bir mesaj yazarak, bıraktığınız paranın bahşiş olduğunu belirtmeniz tavsiye edilir.
 • Etkinliğin düzenlenmesinde ve yürütülmesinde görev alan gönüllülere, size bu şansı ve imkanları sundukları için teşekkür edin. Bu iş onlar sayesinde yürüyor.

Ayrıca bakınız[edit]