Jump to content

User:Victor Trevor/Türkçe Vikipedi ve (veya versus?) motivasyon

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Bu sayfayı oluşturacağımı düşünmezdim. 2 yıldan uzun bir süredir neredeyse her gün aktif biri olarak ve Kasım 2021'den bu yana Türkçe Vikipedi'de engelli olmama rağmen Vikipedi'nin misyonuna inandım ve orada düzenleme yapamıyor olmak, küreselde ve büyük projelerde deneyim kazanmak için harika bir yoldu - nitekim öyle yaptım; düzenlemeye ve aktif olmaya devam ettim. Ancak sona yaklaştığımı hissettiğim için artık herhangi bir projede daha fazla düzenleme yapmak istemediğime karar verdim. Bu kararı vermek için kapsamlı bir şekilde düşünmedim çünkü Vikipedi'nin en temel ilkelerine hâkim olduğumu düşünüyorum ve düşünülecek fazla bir şey yok: değerli ve uzun süreli bir kullanıcının Vikipedi'nin herkes tarafından düzenlenebilirlik ilkesine olan bağlılığına rağmen engelimin kaldırılmasına yönelik başarısız ve umursanmayan itirazlar, beni heyecanlandıran ve odaklanmak istediğim şeylerin azalması ve bunları yapmaktan artık mutluluk duyamıyor olmam, Vikipedi'nin sürdürülebilir bir şey olmadığının (herkes tarafından düzenlenebilirlik) farkına varmış olmamla birlikte -kelimenin tam anlamıyla!- artık emekli olmam gerektiğini düşünmeme neden oldu.

Vikipedi'nin harika yönlerinden biri, bu fikrin yalnızca pratikte uygulanabilir olmasıdır - ve evet, bu fikrin teoride işe yaraması mümkün değildir. Güvenilir bir kaynak olmamasına rağmen ona ilginç bir güven duyuluyor ve oldukça popüler ve erişilebilir bir kaynak olarak varlığını korumaya devam edecek.

Kullanıcı:Visnelma'nın Ağustos 2021'de dediklerini anımsıyorum. Biraz değiştirerek, ondan alıntı yapmak isterim:

Bu yorumu okuyan herkese tavsiyem, Türkçe Vikipedi'deki hizmetlilerle ve oradaki kullanıcılarla akıl yürütmeye çalışmak yerine İngilizce Vikipedi'ye katılmaları. Çünkü İngilizce Vikipedi çok daha az toksiktir ve gerçekten takip edilebilir politikalara [ve işleyişe] sahiptir.

İngilizce Vikipedi'de oldukça yüksek bir ihtimalle hizmetli olarak devam edemeyecek ve Hakem Kurulu tarafından yetkisi alınacak birinin, ki 2022 standartlarına göre de uygun bir hizmetli değildir, hâlen hizmetli olarak kalacak olması, üstteki alıntıyla örtüşen yalnızca bir örnek. :)

Türkçe Vikipedi'yi geliştirmek isteyen ve bu satırları okuyan herkese tavsiyem, Hakem Kurulu'nun aktif bir hâle gelmesinin sanıldığından daha çok önemli olduğudur. Vikipedi'nin zaman açısından bir sorunu yok. Asıl sorun, -az sayıda olmalarına rağmen- sağduyulu kullanıcıların daha fazla yetkiye (hakemlik) sahip olmamaları.

Ah, bir de, bu konuya da biraz ilgi gösterin lütfen!

İş birliği içinde bulunduğum ve bana zaman ayıran herkese teşekkür ederim,

And here we are, the end of the line. --Victor Trevor (talk) 16:37, 5 September 2022 (UTC)


Son günlerde şaşırtıcı bir şekilde aktifim. Bilgi ekleme ve madde yazma konusunda isteksiz olsam da, kayda değer bir süre boyunca küreselde yaptığım devriyeliğin bilinciyle, bilgiyi koruma içgüdüsünü bir sorumluluk olarak görmeyi tercih ettiğimi fark ettim. Verdiğim 3 aylık mola, üzerimde ciddi bir pozitiflik yarattı ve bunu net bir şekilde görebiliyorum. Nihayetinde, Vikipedi'nin bana ve/veya bize ihtiyacı yok ancak bilginin korunması... gerekli. Elimden geldiği kadarıyla ve iyi hissettiğim süre boyunca bunu yapacağım & yapmaya devam edeceğim. --Victor Trevor (talk) 21:47, 14 December 2022 (UTC)


Wow, bu ilginç. Bu sayfadaki düşüncelere "zamanında" sahip olduğum gerçeğinin tarihsel bir kayıt olarak kalması gerektiğini düşünüyorum ve bu nedenle sayfanın silinmesine gerek yok. Vikipedi'de düzenleme yapmak ve bunun motivasyonu her zaman zorlayıcı olmuştur ve herkes, bir noktada, üzerine düşeni yapmak ister. Bu uzun yıllar devam edebilir, kısa veya uzun süreliğine veya tamamen duraksayabilir, daha sonra bir anlam ifade etmediği görülebilir ve diğer şeylerle birlikte tam bir trajik anlam karmaşası hâline bürünür. Doğrusu, bunların hiçbirini umursamıyorum - zaman zaman, üzerime düşeni yapmam gerektiğini düşünmemin haricinde. Bunu yapmamaktan keyif almayacaksam ve rahatsız olacaksam, yapmayı tercih ederim. --Victor Trevor (talk) 12:55, 15 October 2023 (UTC)