Wikimedia Community User Group Turkey/Reports/2017 tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Wikimedia CUG Turkey Logo in English.svg
Yıllık Rapor 2017
English version

Özet

Ocak - Nisan arasında kullanıcı grubumuz üniversitelerde ve dernekleri ziyaret ederek Vikipedi tanıtım toplantıları ve düzenleme maratonları düzenledi ve grup içerisinde çevrimiçi ve çevrimdışı toplantılar gerçekleştirdi. Ancak 29 Nisan'da Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engellenmesi ile planlanmış etkinlikler gerçekleştirilemedi. Gerek işbirliği yapılan kurumların engelin kaldırılmasını beklemeyi tercih etmesi, gerekse üyelerin anonim kalma isteği nedeniyle yüzyüze buluşma ve etkinlikler uzun süre gerçekleşmedi. Mevcut etkin üyeleri koruma, sosyal medya yoluyla Vikipedi'nin imajını koruma ve Vakfın engelin kaldırılmasına ilişkin girişimlerinde destek olmaya ağırlık verildi. Uluslararası madde düzenleme yarışmalarının Türkiye ayağı düzenlendi ve katılım sağlandı. Uluslararası Wikimedia etkinliklerinde kullanıcı grubu üyeleri Türkiye editör topluluğunu temsil etti. Engelin ilk altı ayından sonra gelen talep üzerine birkaç üniversite etkinliği gerçekleştirildi. Daha ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

VEP ve üniversitelerdeki seminerler[edit]

Üsküdar Üniversitesi, 25 Şubat 2017
 • 4 Şubat 2017 - Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde Doç. Dr. Sezen Özeke'nin yüksek lisans dersinde başlatılan Vikipedi Eğitim Programı için derse konuk olundu.
 • 25 Şubat 2017 - Üsküdar Üniversitesi'nde Özgür Ansiklopedi Günü altında gerçekleşen etkinlikte 3 vikipedist katılımcılara Vikipedi'yi ve Vikiveri'yi anlattı.
 • 14 Mart 2017 - Uludağ Üniversitesi Psikoloji bölümünde Sosyal Davranış ve Teknolojik İletişim dersine konuk olundu.
 • 10 Nisan 2017 - Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Bizans Sanatı ve Mimarisi dersine konuk olup Vikipedi Eğitim programı başlatıldı.
 • 21 Kasım 2017 - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü dersinde Vikipedi'nin Eğitim Aracı olarak kullanılması konulu sunum yapıldı.

Üniversite dışı tanıtımlar[edit]

Genç Beyin, Genç Bakış Genç Bilişim Zirvesi, Bursa
 • 4 Ocak 2017 - Olay TV'de sabah kuşağı programına konuk olarak Vikipedi tanıtıldı.
 • 22 Şubat 2017 - Bursa'da gerçekleşen Genç Beyin, Genç Bakış, Genç Bilişim Zirvesi adlı etkinlikte Vikipedi hakkında sunum yapıldı.
 • 28 Şubat 2017 - Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursa Şubesi Görükle Eğitim Birimi'nde Vikipedi tanıtıldı ve madde oluşturma uygulaması yapıldı.
 • 19 Mart 2017 - İstanbul'da Bigenç Derneği'nde sunum yapıldı.

Düzenleme Maratonları[edit]

Kadın Eserleri Kütüphanesi, 4 Mart 2017
 • 4 Mart 2017 - Art+Feminism etkinliklerinin İstanbul ayağı için Kadın Eserleri Kütüphanesi'nde düzenlenen Vikimaraton'a katılan grup üyeleri katılımcılara destek verdi, sunum yaptı.
 • 8 Mart 2017 - Art+Feminism etkinliklerinin Ankara ayağı için Cer Modern'de düzenlenen vikimaratonda sunum yapıldı, katılımcılara eğitim verildi.

Yarışmalar[edit]

Uluslararası etkinliklere katılım[edit]

 • 31 Mart - 2 Nisan 2017 - Berlin'de gerçekleşen WMCON konferansına katılım sağlandı.
 • 22 - 25 Ekim 2017 - Varşova'da gerçekleşen Wikimedia CEE Toplantısına katılım sağlandı.

Grup toplantıları[edit]

İstanbul buluşması, 21 Nisan 2017

Sosyal ağlar[edit]

 • Grubun Facebook ve Twitter hesapları Türkiye'de Vikipedi engelinin kalkması yönünde çağrı yapmak ve Vikipedi'nin imajını korumak üzere etkin biçimde kullanıldı.