Wikimedia Community User Group Turkey/Reports/2018 tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Yıllık Rapor 2018
English version

Özet

2018 yılı, Wikimedia'nin en önde gelen projesi Vikipedi'ye Türkiye'den erişimin engelli olduğu bir yıl idi. Erişim engeli, üniversitelerde gerçekleştirdiği Eğitim Programı etkinlikleri dahil kullanıcının gurubunun her türlü etkinliğini olumsuz etkiledi. Düzenleme maratonları ve müzelerle ortaklıklar engel nedeniyle ertelendi. 2018'deki en önemli etkinlik, İstanbul'da Üsküdar Üniversitesi'nde Vikiveri Doğumgünü vesilesi ile gerçekleşen toplantı idi. Bu toplantı, kullanıcı grubu üyelerinin Vikipedi engeli ile ilgili soruları izleyicilerin önünde yanıtlama fırsatı buldukları ilk etkinlikti.

Sosyal Medya Kampanyası: Vikipedi'yi Özledik[edit]

  • 5 Mart. Vakıf, "Türkiye'yi Özledik" sloganı ile bir sosyal medya kampanyası başlattı. Kullanıcı grubu üyeleri bu kampanya için İletişim birimi ile birlikte çalıştı. Türkçe konuşan kullanıcılar "Vikipediyi Özledik" sloganını kullanmaya davet edildi. Türkçe Vikipedi'nin logosunda halen "Özledik" logosu mevcut.

Sunumlar[edit]

  • 28 Mart. Bir üyemiz, Uludağ Üniversitesi'nde bir yüksek lisanssosyal psikoloji dersine konuşmacı olarak konuk oldu. Wikimedia projelerinin ve özellikle Vikipedi'nin işleyişi hakkında bir sunum yapıldı. Teknolojik iletişimin sosyal psikolojik yönlerini daha iyi anlamaları için öğrencilere bir Vikipedi maddesi hazırlamaları ödevi verilmişti. Öğrenciler bu konuda deneyimli kullanıcılardan destek aldılar.
  • 6 Nisan. Bursa'da Patika Akademi adlı öğrenci topluluğuna Vikipedi hakkında sunum yapıldı. Wikimedia projelerine katkı vermeye gönüllüleri teşvik eden olası nedenler üzerine tartışıldı.
  • 1 Mayıs. Bursa'da Gönüllü Hareketi Derneği'nde bir sunum yapıldı. Dijital gönüllülük kavramı üzerine konuşuldu, Wikimedia Hareketi tanıtıldı.

Madde düzenleme yarışmaları[edit]

Wikimedia etkinliklerine katılım[edit]

  • 20-22 Nisan- 2 üye Berlin'deki WMCON toplantısına katıldı. Katılımcı notları için tıklayın:Basak, Elmacenderesi
  • 13 - 15 Ekim - 2 üye Lviv'deki Wikimedia Orta ve Doğu Avrupa toplantısına katıldı. Katılımcı notları için tıklayın: HakanIST

Vikiveri Doğumgünü[edit]

  • 31 Ekim. Vikiveri projesinin doğum gününü Üsküdar Üniversitesi'nde kutladık. Vikiveri hakkında bir panel düzenlendi, İngiltere'den bir konuk konuşmacı Vikiveri hakkında sunum yaptı. Bu sunum öncesinde bir Türk gönüllü Wikimedia Hareketi hakkında sunum yaptı ve Vikipedi'nin işleyişini anlattı; ardından 3 üye Wikimedia projelerini tartıştıkları bir panel oturumu gerçekleştirdi ve izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal Medya[edit]

  • Grubun Facebook ve Twitter hesapları Türkiye'de Vikipedi engelinin kalkması yönünde çağrı yapmak ve Vikipedi'nin imajını korumak üzere etkin biçimde kullanıldı.