Wikimedia Community User Group Turkey/Reports/2022 tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Yıllık Rapor 2022
English version

Özet

2022, Türkiye'deki wikimedia gönüllüleri için wiki-doğumgünü kutlama yılıydı. Ocak'ta Vikipedi'nin doğumgünü kutladıktan sonra Ekim ayında Vikiveri'nin 10. doğumgününü İstanbul'da Türk dilli ülkelerden konuklarımızla kutladık. Aralık ayında ise Türkçe Vikipedi'nin 20. doğumgününü kutladık.

Kuşkusuz Türk Dilleri Wikimedia Gönüllüleri Kullanıcı Grubu ile birlikte İstanbul'da düzenlediğimiz 3 günlük Vikiveri etkinliği yılın en heyecan verici olayıydı çünkü kullanıcı grubumuz ilk defa uluslararası bir Wikimedia etkinliğine ev sahipliği yaptı. Yine de Wikimedia gönüllülerinin gündemi başka bir çok etkinlikle dolu geçti. Mülteci hakları, sağlık hakları, LGBTQ+ hakları gibi konularda çalışan sivil toplum örgütlerinin ortaklığında 11 vikimaraton düzenlendi. Türkiye'deki ilk WikiGap etkinliği İstanbul'da düzenlendi ve daha sonra Ankara'da da bir WikiGap yapıldı. Art&Feminism için bir çevirmiçi ve bir de yüzyüze etkinlik yaptık. Topluluk üyeleri ile 22 çevrimiçi buluşma gerçekleştirdik ve her zamanki gibi Türkiye'deki üniversitelerde ve ilk defa bu yıl Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerde etkinlikler düzenledik.

Her zaman, üniversiteleri ziyaretlerimizden sonra öğrencilerin önderliğinde daha başka Wikimedia etkinliklerinin yapılacağını düşleriz. Bu sene sene Üsküdar Üniversitesi'nde Türkiye'deki ilk Vikipedi Öğrenci Kulübü'nün kurulması ile bu düş gerçekleşti. Tüm bu etkinliklerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. İyi Okumalar!

Wiki projeleri doğum günü kutlamaları[edit]

2022 Türkiye'de wiki doğumbgünü kutlamaları yılıydı! Grubumuz üç doğum günü partisi düzenledi: Vikipedi'nin 21. doğumgününü Ocak'ta İstanbul'daki Bilgi Üniversitesi öğrencileri ile kutladık. Ekim'de Vikiveri'nin 10. doğum gününü Üsküdar Üniversitesi, İstanbul'daki 3 günlük Vikiveri Konferansı için Türk dili ülkelerinden gelen Wikimedia gönüllüleri ile birlikte kutladık. Ve Türkçe Vikipedi'nin 20. yaş gününü gururla yine İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde kutladık.

Topluluğumuzun bu tür yıldönümlerini kutlama geleneği yoktu, o yüzden doğum günü partileri topluluk üyeleri için çok yeni ve bu nedenle heyecan yaratmakta. Bu tür kutlamaların topluluk üyelerini bir araya getirdiğini, wiki projelerine potansiyel içerik üreticilerinin dikkatini çekme fırsatı yarattığını ve pasta yemek için hepimize iyi bir bahane verdiğini düşünüyoruz!

Türk dilleri Wikimedia Gönüllüleri için Vikiveri Eğitimleri[edit]

Kuşkusuz kullanıcı grubumuz için bu sene en önemli etkinlik, grubun tarihinde ilk defa uluslararası bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktı. Türk Dilleri Wikimedia Gönüllüleri Kullanıcı Grubu ile birlikte İstanbul'da Türk Dilli Wikimedia gönüllüleri için Vikiveri Eğitimleri 'ni düzenledik. Bu, Ekim ayında gerçekleşen üç günlük bir etkinlikti. Yerel topluluktan katılımcıların yanı sıra Türkî ülkelerden 35 katılımcı yer aldı. WMF ve Wikimedia DE'den gelen 5 davetli konuşmacımız, yerel topluluktan 5 konuşmacı ve uluslararası katılımcılardan 4 konuşmacı vardı.

Bu üç günde ve organizasyon sürecinde birçok şey öğrendik. Uluslararası katılımcıların birçoğu için bu, katıldıkları ilk Wikimedia etkinliği idi. O yüzden Wikimedia kültürünü yeni katılanlarla paylaşmak ve içten bir karşılama yapma sorumluluğunu hissettik. Çocukluğumuzdan beri öğrendiğimiz meşhur Türk konukseverliği çok işimize yaradı!

Etkinlikten sonra katılımıcıların telegram kanalını aktif kullanmaya devam edip Vikiveri ile ilgili konularda konuşmasından, küçük bir grup Türk katılımıcının zaman zaman Türkçe sözcükbirimler hakkında çalışmak üzere toplanmasından ötürü memnunuz. Bu etkinlik ayrıca daha önce hiçbir etkinliğe katılmamış İstanbul'daki bazı editörlerin katılımı için iyi bir fırsat yarattı ve olumlu ilişkiler kurmaya yardım etti.

Videolar, Commons Kategorisi

VYS 2022[edit]

Bu senenin üyelerimizi en çok sevindiren gelişmelerinden biri Uluslararası Viki Yeryüzünü Seviyor 2022 Yarışması'ndan geldi. Viki Yeryüzünü Seviyor yerel yarışması bu sene Türkiye'de üçüncü defa düzenlendi. Yerel yarışma sonuçları, geçen senekine çok benzerdi: 444 kullanıcı tarafından 2443 fotoğraf yüklendi ve tıpkı geçen sene gibi Türkiye yüklenen görsel sayısı bakımından 6. sırada idi. Katılanların %89'u yarışma başladıktan sonra kaydolmuş kimselerdi.[1]

Bu yarışmada topluluğu sevindiren gelişme, yerel yarışmada dereceye giren 15 fotoğraf içinden 6'sının uluslararası VYS'de ilk 20'de yer alması oldu. Bu sonuç, yerel yarışmanın Wikimedia projelerinde ülkemizin olağanüstü doğal güzelliklerine dair kaliteli fotoğraflar kazandırmada başarılı olduğunu kanıtladı. Fotoğrafların öyküsüne buradan ulaşabilirsiniz>>

Art&Feminism etkinlikleri[edit]

2022'de Batı Anadolu'da küçük bir kasabada yeni kurulan kadın odaklı bir film festivali derneği ile bir Art&Feminism etkinliği düzenledik: Akhisar Sinema Derneği. Dernek, Akhisar Kadın Film Günleri yoluyla sinemaya erişimi kısıtlı yerel kadın izleyicilere ulaşmaya çalışmaktadır. Akhisar Kadın Film Günleri kapsamında kadınlar için bir dijital okuryazarlık atölyesi gerçekleşti ve biz bu atölyenin katılımcıları ile bir çevrimiçi Art&Feminisim etkinliği gerçekleştirdik.

İkinci Art&Feminism etkinliği İstanbul'da gerçekleşti. Sinemaseverler yeni açılan Sinamatek'te toplandı ve Sinema Kitaplığı'ndaki kitaplar ve kütüphanecilerin yardımı ile kadın film yönetmenleri hakkında maddeleri düzenlediler.

Vikibahar Yarışması[edit]

Vikibahar 2022 Madde Yazma Yarışması 21 Mart-31 Mayıs arasında gerçekleşti. Yarışma sonucunda 17 katılımcı 952 yeni madde üretti[2]

Spor kulüpleri ile ortaklıklar[edit]

Grubumuz dijital bağışlar almak üzere spor kulüpleri ile görüşmeler yaptı. Bu seneki görüşmelerin sonucunda şu kulüpler ve etkinliklerin görsellerini açık lisanslarla paylaşmaya başladı: Kocaelispor, Bahçeşehir Spor Kulübü, 5. İslami Dayanışma Oyunları, Fenerbahçe Basketbol Medya Günü, Beşiktaş Basketball Medya Günü.

Müzecilere viki eğitimleri[edit]

2022'de Wikimedia projelerinde Türk müzeleri hakkındaki bilgileri güncellemek ve genişletmek için müzecilerle ortak bir çalışma başlattık. Müzeciler Derneği ve Ankara'daki İngiliz Arkeoloji Araştırma Enstitüsü toplantılarında Vikipedi ve Vikiveri düzenleme konusundaki bilgileri genişletmek için müzecilerle buluşuyoruz.Türk müzelerinin tam bir listesini Vikiveri'ye eklemek üzere çalışıyoruz.

Yaşlı hanımlar için Vikipedi eğitimi[edit]

Şubat ayında sıradışı bir gruplu Vikipedi eğitimi denemesi yaptık:Yaşlı hanımlar. Bunun için Antalya'da bir yaşlılık çalışmaları derneği olan Senex ile işbirliği yaptık. Senex Muratpaşa Belediyesi ile birlikte yaşlı kadınlar için dijital yetkinlik eğitimi düzenlemektedir.

Bir derse çevrimiçi olarak katılıp Vikipedi'yi iki farklı perspektifen tartıştık: Okur perspektifi ve katkıveren perspektifi. İnternetten erişilen bilgiye katkı vermenin de bilgiyi tüketmede eleştirel olmak gibi dijital yetkinliklerin bir parçası olduğunu vurguladık. Bu deneyim, etkinliklerimizde daha çoğulcu bir kitleye ulaşma için bir adımdı.

Eğitim Programı[edit]

AGÜ, Kayseri'de sunum
Lefke Üniversitesi, KKTC'de sunum
2021-2022 Güz dönemi

Grubun ana çalışmaları her zamanki gibi, Wikimedia projelerinin deneyimli editörlerinin üniversitelerde derslere veya öğrenci topluluğu etkinliklerine konuk olup öğrencilere ve hocalara Vikipedi'nin işleyişini daha iyi anlamada yardımcı oldukları Eğitim Programı etrafında yoğunlaşmıştır. Güz döneminde Ocak 2021'den itibaren 5 şehirdeki (Bursa, Çanakkale, Erzurum, İstanbul, İzmir) 9 üniversitede 12 aktivite daha yapıldı. En geniş eğitim etkinliği Kadir Has Üniversitesi'ndeki idi. Bu yıl üniversite ile bir protokol yaptık ve zorunlu Sivil Sorumluluk Projesi dersini alan farklı bölümlerden 195 öğrenciye üniversitedeki ilk yıllarında Wikimedia projeleri tanıtıldı. Sadece Vikipedi'yi değil, VikiSöz, Commons Wikimedia projelerini de tanıttık ve öğrencilerden Wikimedia projelerine dayalı bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirmeleri istendi. Sonuçtan memnunuz ve gelecekte de bu tür projelere devam etmek istiyoruz. Bu çalışma hakkında daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz.

2022-2023 Bahar dönemi

Bahar döneminde 4 üniversitede 9 eğitim etkinliği yaptık; ayrıca iki lisede ve bir ortaokulda öğrenciler için bir sunum, bir başka lisede öğretmenler için iki sunum yaptık. En büyük etkinliklerden birisi Abdullah Gül Üniversitesi'nde sürdürülebilirlik üzerine zorunlu bir dersi (AGU 300) alan 295 öğrenciyle çevrimiçi bir derste buluşmak idi. Çevrimiçi dersten sonra iki Wikimedia gönüllüsü öğrencilerle yüz yüze tanışıp sunum ve atölye çalışmaları yapmak üzere Kayseri'yi ziyaret etti ve üniversitenin güzel kampüsünde 3 gün kaldı.

Bu seneki önemli gelişmelerden birisi Türkiye'den Wikimedia gönüllülerinin Kuzey Kıbrıs'a giderek 3 farklı Türk üniversitesinden Wikimedia projeleri ile ilgili sunumlar yapması idi. Üniversitelerden ikisine Mühendislik Fakültelerinin daveti ile, diğerine ise öğrenci kulüplerinin daveti ile gidildi. Kuzey Kıbrıs üniversitelerinin çoğu Afrika ülkelerinden olmak üzere yabancı öğrencilerle dolu olduğunu gördük; bu nedenle sunumlarımızı İngilizce yaptık ve Kuzey Kıbrıs üniversitelerine ziyaretimizin katılımcıların ana dillerindeki projelere yeni katkılar sağlayacağından umutluyuz.

Etkinlik listesi[edit]

Vikimaratonlar[edit]

2022'de sivil toplumdan ortaklarla 11 vikimaraton düzenledik ve bu etkinliklerle 270 katılımcıya ulaştık. Vikimaratonlar genellikle belli bir alandaki haklara ilişkin Türkçe Vikipedi maddelerini düzenlemek üzerineydi (Mülteci hakları, LGBTIQ+ hakları, sağlık hakkı...) ve o alanda çalışan ortaklarla işbirliği içinde düzenlenmişti. Burada öne çıkarmak istediklerimiz, 2 WikiGap etkinliği (biri İsveç İstanbul Konsolosluğu, ve diğeri İsveç Ankara Büyükelçiliği ile) ve İstanbul'da farklı üniversitelerden 70 öğrencinin katıldığı "Gençler Vikipedi'yi Yazıyor" atölyesidir.

İlk WikiGap 2022, Mart ayında İstanbul'da düzenlendi. Bu, Türkiye'de gerçekleşen ilk Wiki Gap etkinliği idil. Konsolosluk tarafından farklı sivil toplum kuruluşlarından 35 kişi davet edildi ve bir pizza partisini de içeren 5 saatlik etkinlikte sadece yeni Vikipedi maddeleri üretilmedi, birbiriyle konuşma, tanışma kadınların görünürlüğü konularını tartışma ortamı sağlandı. İstanbul'daki WikiGap etkinliğinin başarısı üzerine Konsolosluk bizi Ankara'da Ekim ayında bir WikiGap düzenlemeye davet etti. Ankara'daki etkinlik ülkenin başka bölgelerinden sivil toplum kuruluşları ile de tanışmamıza imkan sağladı.

Gençler Vikipedi'yi Yazıyor bir Türk bankasının mali desteği ile gençler için düzenlenen bir etkinlik serisinin parçası idi. Katılımcıların yeni bir şey öğrenmesi ve sonra da öğrendiklerini bir gönüllü çalışmada uygulamaları gerekiyordu. 15 Ekim'deki etkinliğimizde Vikipedi'yi düzenleyebileceklerinden habersiz 70 üniversite öğrencisi vardı ve öğrendikleri onları çok heyecanlandırdı. Etkinlik öncesi ve sonrası anketi ile ilgili raporu burada bulabilirsiniz. Bu video için görüşülen iki katılımcı duygularını aşağıdaki gibi açıkladı:

Etkinlik listesi[edit]

Topluluk buluşmaları[edit]

Yıl boyunca gurup 22 buluşma gerçekleştirdi. Ayda iki kere Salı geceleri "VikiSalı" dediğimiz toplantılar yapıldı. Her birinin toplantı notlarına aşağıdaki tablodan ulaşılabilir.

Etkinlik listesi[edit]

2022
Ocak 04 - 18 - -
Şubat 01 - - 22 -
Mart - - 15 - 29
Nisan - - - 26 -
Mayıs - 11 - 24 -
Haziran - 07 - 21 -
Temmuz 05 - 19 - -
Ağustos 02 - 16 - -
Eylül - 13 - 27 -
Ekim - 10 - - -
Kasım - 08 - 22 -
Aralık 06 - 20 - -


Kaynakça[edit]