Wikimedia Czech Republic/Tisk/Wikipedie dosáhla deset milionů článků v 250 jazycích

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Wikipedie dosáhla deset milionů článků v 250 jazycích[edit]

Nicholas Hilliard, subjekt desetimiliontého článku

Maďarský článek o malíři z konce 16. století Nicholasu Hilliardovi byl vyhlášen desetimiliontým článkem.

San Francisco, Kalifornie, 28. března 2008

Nadace Wikimedia Foundation oznámila, že v tomto týdnu dosáhla významného milníku: dne 27. března v 01:07 hodin středoevropského času (00:07 UTC) dosáhl počet článků na všech Wikipediích dohromady deset milionů. Jubilejní článek, krátká biografie anglického zlatníka a malíře přelomu 16. a 17. století Nicolase Hilliarda, byl vytvořen na maďarské Wikipedii uživatelkou Pataki Márta.

Wikipedie se může pyšnit články ve více než 250 jazycích, přičemž nejvíce jich je v angličtině, následují postupně němčina, francouzština, polština, japonština, italština, holandština, portugalština, španělština a švédština. Česká edice se nachází na 21. místě žebříčku. Projekt také zaznamenává prudký růst u mnoha mladých Wikipedií, například v maráthštině, tagalogu nebo kantonštině.

Jimmy Wales, zakladatel Wikipedie a nadace Wikimedia Foundation při této příležitosti poznamenal: "Je neuvěřitelné uvědomit si, že jsme rozrostli z jedné Wikipedie v angličtině na více než 250 jazyků. Když jsme v roce 2001 zakládali Wikipedii, nikdy jsme si nepředstavovali, že tak rychle dosáhneme deseti milionů článků. To je dokladem neuvěřitelné obětavosti všech dobrovolných přispěvatelů po celém světě."

V prosinci 2007 zveřejnil německý časopis Stern nezávislou studii 50 článků, které byly v německé Wikipedii přesnější, úplnější a aktuálnější, než dlouholetá tištěná encyklopedie Brockhaus. V dubnu 2007 prokázala studie provedená laboratoří Hewlett Packard Information Dynamics Laboratory, že nejkvalitnějšími články anglické Wikipedie jsou ty články, které jsou nejčastěji upravovány největším počtem uživatelů. Z toho plyne, že vztah mezi kvalitou článku a počtem jeho úprav dokazuje, že Wikipedie je úspěšný kolaborativní projekt.

Podobné studie jsou prováděny po celém světě a poukazují na zvyšující se přesnost a kvalitu Wikipedie, svobodné encyklopedie, která je vytvářena, měněna a udržována komunitou tisíců dobrovolníků.

Wikipedie je projekt nadace Wikimedia Foundation, dobročinné neziskové organizace sídlící v kalifornském San Franciscu.

Související odkazy[edit]

O nás[edit]

O Wikipedii
Cílem Wikipedie, největší encyklopedie v historii, je vytvořit svobodné encyklopedie ve všech jazycích světa. Každý uživatel Internetu může přispět vytvořením nových článků nebo úpravou již existujících. Wikipedie se dle statistik servisu Alexa trvale drží mezi deseti nejnavštěvovanějšími stránkami na Internetu a každý měsíc zaznamená několik miliard přístupů.
Wikipedie byla založena v lednu 2001 a v současnosti nabízí přes deset milionů článků ve více než 250 jazycích. Největší Wikipedií je anglická edice s přibližně 2,2 miliony článků, následovaná německou a francouzskou edicí, z nichž každá má přes 600 000 článků. Devět dalších Wikipedií má více než 200 000 článků a přes 150 Wikipedií překročilo hranici 1000 článků. Wikipedie je vytvářena a udržována pouze komunitou aktivních dobrovolníků.
O nadaci Wikimedia Foundation
Wikimedia Foundation Inc. je nezisková dobročinná organizace věnující se podpoře tvorby, rozvoje a šíření svobodného mnohojazyčného obsahu, a bezplatnému poskytování tohoto obsahu veřejnosti prostřednictvím projektů založených na technologii wiki. Provozuje některé z největších kolaborativních projektů, včetně Wikipedie, jedné z deseti nejnavštěvovanějších stránek.
Seznam všech projektů nadace Wikimedia Foundation naleznete na stránkách nadace.
Všechny projekty nadace Wikimedia Foundation jsou společně vytvářeny dobrovolníky z celého světa za použití software MediaWiki. Obsah těchto projektů může být svobodně užíván, upravován, kopírován a šířen při dodržení podmínek jejich licence.
O sdružení Wikimedia Česká republika
Wikimedia Česká republika je neziskové apolitické občanské sdružení, jehož cíle jsou zjednodušení dostupnosti všeobecných a odborných informací ze všech oblastí lidského vědění a činností a podpora a šíření svobodné tvorby, zejména děl, která je možno svobodně užívat, šířit a modifikovat. Sdružení na území České republiky podporuje a propaguje všechny projekty nadace Wikimedia Foundation.

Kontaktní osoby[edit]

Nadace Wikimedia Foundation
jwalsh@wikimedia.org
+1 415-839-6885
Maďarská Wikipedie
Peter Gervai
press@wikipedia.hu
Sdružení Wikimedia Česká republika
Jan Urbánek
wiki@zirland.org
+420 777 939 128