Wikiquality/Portal/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Wiki-Quality.png Blue Glass Arrow.svg Wikimedia-logo-meta.png
This page was recently moved from Quality Wiki.
The page probably requires cleanup – please feel free to help out. Remove this template once that is done.

ما می‌خواهیم ویکی‌مدیا را مفیدتر کنیم، و به کمک شما نیازمندیم!

کیفیت مهم است. ما می‌خواهیم که مجموعه‌ای جهانی از صاحبان فن، آزمایشگرها، ویرایشگرها و افرادی که وقتشان را به ما می‌بخشند بسیج کنیم که به ما کمک کنند راه‌های تازه‌ای برای بهتر کردن درستی و اعتمادپذیری ویکی‌پدیا و پروژه‌های خواهر آن پیدا کنیم. اگر شما می‌خواهیم در مفیدتر کردن ویکی‌پدیا کمک کنید، به خواندن متن ادامه دهید.

شما چه می‌توانید بکنید: به بنیاد ویکی‌مدیا کمک کنید.

ویکی‌پدیا توسط یک سازمان غیرانتفاعی به نام بنیاد ویکی‌مدیا اداره می‌شود. با کمک مالی، شما می‌توانید مطمئن شوید که ما منابع کافی در اختیار داریم تا فن‌آوری‌های نوینی را توسعه دهیم و ابتکارهای بزرگی را به کار ببریم که به بهبود کیفیت می‌انجامند.

شما چه می‌توانید بکنید: علامت‌گذاری نسخه‌های مقاله‌ها را بیازمایید.

ما مایلیم اجازه دهیم که عده‌ای از کاربران مورد اعتماد هر ویکی نسخه‌ای از هر مقاله را که عاری از خرابکاری و حاوی اطلاعات دقیق است مشخص کنند. برای این منظور ما روی یک افزونه نرم‌افزاری کار می‌کنیم که Flagged Revisions نام دارد.

یک نسخه اولی نمایشی و غیر رسمی را می‌توانید در این نشانی پیدا کنید: http://wikixp.org/qa/‎. توجه داشته باشید که کارگزار (سرور) مربوط به این نشانی تنها برای تعداد کمی بازدید آماده‌سازی شده است و ممکن است بازدید زیاد از آن باعث از کار افتادن موقتی آن بشود.

هم‌چنین یک نسخه عمومی گسترده‌تر (بر اساس محتوای ساختگی) برای آزمایش تا چند روز دیگر در اختیار شما گذاشته خواهد شد. شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این ویژگی و برنامه‌های فعلی توسعه و به کار گیری آن کسب کنید.

شما چه می‌توانید بکنید: نمونه آزمایشی «نمایش رنگی اعتماد» پروفسور Luca de Alfaro را امتحان کنید

Luca de Alfaro یک استادیار مهندسی رایانه در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز است. او یک گروه تحقیقاتی را هدایت می‌کند که به مطالعه الگوهای موجود در تاریخچه مقاله‌های ویکی‌پدیا می‌پردازند. گروه او یک نمونه نمایشی ساخته‌اند که مقاله‌های ویکی‌پدیا را بر اساس یک شاخص اعتمادپذیری که با توجه به سوابق ویرایش‌کنندگان مقاله تعیین می‌شود، رنگ‌آمیزی می‌کند.

بنیاد ویکی‌مدیا از کار Luca حمایت می‌کند، و به راه‌های مختلفی که این ابزار را بتوان به طور مفیدی در ویکی‌پدیا به کار گرفت می‌اندیشد. نمونه آزمایشی آن را امتحان کنید و آن چه در این باره می‌پندارید را از طریق فهرست پست الکترونیکی wikiquality-l به ما بگویید.

شما چه می‌توانید بکنید: ویکی را ویرایش کنید. :-)

ویرایش در ویکی‌پدیا برای همه آزاد است و خواهد بود. اگر تا به حال در ویکی‌پدیا مشارکت نکرده‌اید، لطفاً صفحهٔ آشنایی با ویکی‌پدیا را بخوانید. اگر با ویرایش کردن ویکی‌پدیا آشنا هستید اما نمی‌دانید که چه چیز را ویرایش کنید، درگاه کاربران پیوندی به صفحه‌هایی دارد که می‌توانید از آن‌ها آغاز کنید. به علاوه می‌توانید عضو یکی از ویکی‌پروژه‌ها بشوید تا مشغول بهتر کردن مقاله‌هایی بشوید که مربوط به موضوعی هستند که شما راجع به آن مطلع هستید.

شما چه می‌توانید بکنید: ایده‌های خود را با ما شریک شوید!

از زمانی که ویکی‌پدیا آغاز شد ما در مورد روش‌های بهبود کیفیت آن بحث کرده‌ایم. اگر می‌خواهید به این بحث بپیوندید، می‌توانید عضو فهرست پست الکترونیکی subscribe to wikiquality-l بشوید. هم‌چنین اگر شما به برنامه‌نویسی به زبان PHP‌ وارد هستید می‌توانید به بهتر کردن برنامه مدیاویکی کمک کنید. دست آخر این که صفحهٔ ایده‌های ما را ببینید تا بدایند آیا ایدهٔ شما قبلاً مطرح شده یا خیر. اگر نشده، همان صفحه را ویرایش کنید و ایده خودتان را مطرح کنید!

لوگوی ویکی‌پدیا

درباره ویکی‌پدیا

از ژانویه ۲۰۰۱ که ویکی‌پدیا آغاز به کار کرد، اجتماع جهانی افرادی که داوطلبانه در آن شرکت کرده‌اند بالغ بر ۶ میلیون مقاله در ۲۵۰ زبان نوشته‌اند.

ویکی‌پدیا رایگان است، خالی از تبلیغات است، و می‌توانید آزادانه مورد استفاده قرار بگیرد: ما معتقدیم که دانش نباید حد و مرزی داشته باشد، و آموزش یک حق اساسی انسان‌ها است. به همین خاطر است که ویکی‌پدیا توسط یک مجموعه نیکوکار (بنیاد ویکی‌مدیا) اداره می‌شود.

ما می‌خواهیم اعتمادتان را جلب کنیم.

ویکی‌پدیا یک دانشنامه متفاوت است، چون به طور مداوم توسط همگان ویرایش می‌شود. ما می‌خواهیم به طور کاملاً شفاف به شما نشان بدهیم که هر مقاله توسط چند نفر دیده شده‌است، و جمع‌بندی آن‌ها در مورد کیفیت مقاله چه بوده است. این به آن معنی نیست که ما می‌خواهیم که اصول اساسی مشارکت جمعی را نادیده بگیریم، که همان به حداقل رساندن محدودیت‌ها و ساختار یک دست است.

اما وقتی شما یک مقاله ویکی‌پدیا را می‌بینید، ما می‌خواهیم به شما نشان دهیم که دقیقاً چه چیزی را می‌بنید. این درست مثل وقتی است که شما برچسب روی یک ظرف غذا را می‌خوانید تا از کیفیت و محتوای آن با خبر شوید. بدون چنین برچسب‌هایی، شما همیشه باید احتیاط کنید، تاریخچه مقاله را بررسی کنید، و به منابع آن‌ها مراجعه کنید.

ویکی‌پدیا متعلق به همهٔ ما است. بیایید با هم کمک کنیم تا آن را به بهترین دانشنامه‌ای که می‌تواند باشد تبدیل کنیم.