Domena Polskiej Wikipedii

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Next.svg Sytuacja obecna: domena wikipedia.pl jest własnością Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Planujemy zakup domeny wikipedia.pl

Przesłanki:

 • Chcemy ją zarezerwować dla celów Wikipedii, tak by nikt nie używał jej do celów nie mających z Wikpedią nic wspólnego wywołując nieporozumienia wokół naszego projektu.
 • Umieszczenie adresu www.wikipedia.pl we wszelkich materiałach reklamowych, a zwłaszcza linkach', w przyszłości zapewni Polskiej Wikipedii możliwość indeksowania przez polskie wyszukiwarki i w efekcie zaistnienie w polskim Internecie i zyskanie nowych wikipedystów.

Każdy z chętnych zostanie obciążony w jednakowym stopniu, tzn. całkowita kwota zostanie podzielona na równe części między wszystkimi wpisanymi. Jeśli chcesz się dołączyć wpisz się na powyższą listę.

Chętni do poniesienia kosztów rejestracji domeny to:

Koszty na osobę na rok :

 • ok. 21 PLN

Kto ma być formalnym właścicielem domeny
Zgłoszone propozycje :

 • losowanie wśród płacących
 • ktoś z sysopów
 • Beno
 • Ptj
 • Kpjas


Czekamy też na propozycje: U kogo zarejestrować domenę.


Jaki dać tytuł tej stronie?

 • Nasza domena
 • wikipedia.pl

Czy prosić o podanie e-maila?

Kto będzie zbierał pieniądze? Przyszły właściciel, chyba?

Ustaliliśmy, żeby przeprowadzić wybory na właściciela strony. Oto tekst "ordynacji" wyborczej i wyniki głosowania:

Ordynacja:

Każdy podaje w mailu jeden nick swojego kandydata, lub stwierdza, że woli aby wybrać go przez losowanie z osób, które zadeklarowały udział finansowy w zakupie domeny.

Kandydat na którego głosujemy musi być osobą która się zadeklarowała z udziałem finansowym, oprócz Polimerka, który się właśnie samozwańczo mianuje jednoosobową komisją wyborczą i dlatego nie może kandydować w wyborach :-)

Głosowac mogą _wyłącznie_ osoby które zadeklarowały udział finansowy wdomenie. Od tej pory, aż do końca głosowania panuje "cisza wyborcza" - nie wolno w mailiach zachwalać ani krytykować kandydatów.

Głosujemy, wysyłając pusty mail z tematem: "GŁOSOWANIE Nick kandydata", lub "GŁOSOWANIE Losujmy" - co będzie rozumiane jako głos za losowaniem.

Wygrywa ten kandydat który dostanie więcej głosów, niezależnie od tego ile ich będzie. Jeśli żaden kandydat nie uzyska więcej głosów niż będzie ich na losowanie, wybierzemy właściciela domeny przez losowanie. Początek głosowania: od momentu gdy ten mail dotarł do Ciebie

Koniec głosowania: środa (04.12.2002) godzina 24.00 (CET). Ogłoszenie wyników: czwartek (05.12.2002) godzina 09.00 (CET).

Wyniki wyborów

 1. Osób uprawnionych do głosowania było:11 (wg. tego co jest napisane na tej stronie). Głosów oddano 9, z czego wszystkie ważne, czyli frekwencja wyborcza wyniosła 81.(81)%
 2. Głosy oddano tylko na Kpjasa i Ptj-ota. Kpjas otrzymał 7 głosów, a Ptj 2 głosy, a zatem na właściela domeny został wybrany Kpjas większością 77.(77) % ważnych głosów.

Podpisano: User:Polimerek, (samozwańcza, jednoosobowa komisja wyborcza)

No to mamy już wybranego właściciel domeny. Teraz pytanie co dalej? Wydaje się, że właściciel domeny powinien teraz podać nr. swojego konta, ustalić ostatecznie po ile mamy mu wpłacać, po czym poczekać na wpłynięcie całej kwoty i uruchomić załatwianie domeny w NASKU. 05.12.2002, 9.05 CET Polimerek

Załatwianie formalności z domeną - Kpjas

 • czw gru 5 22:25:47 CET 2002
  • zacznę załatwiać od razu, ale czekam na dane potrzebne do parkowania domeny

Hej? I jak to jest z tą domeną? Do kiedy jest zarejestrowana? Bo widzę, że była rok temu dyskusja ponad... a nie ma żadnych update'ów i w ogóle... Tak z ciekawości pytam.... Blueshade

Zakupiona na następny rok. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapisz się na listę dyskusyjną http://mail.wikipedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l Kpjas 23:54, 29 Jan 2004 (UTC)

Wiadomość z listy http://mail.wikipedia.org/mailman/listinfo/wikipl-l - Paweł Jochym (zajmuje się sprawami tech-org z upowaznienia Kpjas) po kontakcie z Marcinem Sochackim (Wanted) zlecił wyprostowanie dns-owych wpisów dla wikipedia.pl tak aby były przekierowania na pl.wikipedia.org co nie działało

J"E"D (Ency) 12:04, 2004 Sep 16 (UTC)


Warto chyba zaznaczyć, że wpisanie adresu www.wikipedia.pl powoduje przekierowanie na pl.wikipedia.org. Działa to, nie wiem od kiedy, ale działa. [Pawvic] 83.16.134.34 17:45, 24 November 2005 (UTC)


UWAGA!! OBECNIE DOMENA WIKIPEDIA.PL NIE DZIAŁA (PRZYNAJMNIEJ U MNIE)

u mnie też (kiedyś działała)A:-)Brunuś 13:02, 27 June 2009 (UTC)
wikipedia.pl nie działa, ale działa www.wikipedia.pl Levyznin 21:27, 24 September 2009 (UTC)Nie możemy jej kupić.Kaceper2001 15:18, 23 October 2009 (UTC)