Don't delete redirects/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Noto Emoji Pie 1f4c4.svg (polski) Ten artykuł jest esejem. Wyrażone są w nim opinie i pomysły niektórych wikimedian lub użytkowników Meta-Wiki, ale niekoniecznie mają szersze poparcie. Nie jest to zasada obowiązująca na Meta-Wiki, ale może to być zasada lub zalecenie na innych projektach Wikimediów. Możesz aktualizować tę stronę w razie potrzeby lub skorzystaj ze strony dyskusji artykułu aby zaproponować większe zmiany.
Translate

Nie kasuj przekierowań. Tak zwyczajnie, nie rób tego. Jeśli uważasz, że koniecznie musisz, przeczytaj dlaczego to zły pomysł.

Inspiracją dla tego tekstu był esej "Nooit redirects verwijderen" w holenderskiej Wikipedii autorstwa Jelte. Został napisany z myślą o Wikipedii, ale zasady w nim zawarte można zastosować też do innych stron opartych na technologii MediaWiki.

Dlaczego?[edit]

 1. Nigdy nie wiadomo, czy przekierowanie nie jest wciąż w użyciu.
  • Zewnętrzni użytkownicy mogą wciąż korzystać z odnośnika do przekierowania (książki, blogi, artykuły prasowe, archiwa, fora, emaile, strony na social media, i tak dalej)
  • Przekierowania mogą być istotne dla zrozumienia opisów zmian i logów historii edycji, tak na lokalnej wiki jak i na zewnętrznych.
  • Wyniki wyszukiwania obejmują przekierowania. Dzięki przekierowaniom można uniknąć duplikowania artykułów przez różnych użytkowników. W zasadzie sam fakt istnienia przekierowania lub przeniesienia artykułu pod inny adres jest dowodem na to, że ktoś już szukał tych treści pod inną nazwą.
  • Ktoś mógł utworzyć zakładkę do przekierowania w swojej przeglądarce, w sieciach społecznościowych czy na liście odnośników.
  • W przypadku szablonów, przekierowanie często jest wykorzystywane z parametrem subst:, więc nie widać jego wykorzystania na liście stron linkujących do szablonu.
  • Przekierowania mogą być wykorzystywane w starszych wersjach artykułu (zachowanie kompatybilności jest szczególnie ważne w przypadku szablonów).
 2. Usuwanie przekierowań nie daje praktycznie żadnych oszczędności jeśli chodzi o miejsce na serwerze czy prędkość jego działania.
  • Usunięte przekierowanie jest archiwizowane, nie usuwane z serwera. Nadal zajmuje tyle samo miejsca, można je też przywrócić.
  • Zobacz też artykuł Don't worry about performance (Nie martw się o wydajność serwera) na angielskojęzycznej Wikipedii.
 3. Szerokie stosowanie przekierowań dodaje trochę prac administracyjnych, ale większość z nich i tak wykonują boty.
 4. Przekierowania z błędnych nazw (błędy pisowni, ortograficzne itd) są same w sobie dowodem na to, że są potrzebne: ktoś przynajmniej raz popełnił ten błąd w przeszłości.
 5. Przekierowania chronią wiki przed tworzeniem duplikatów artykułów. Zobacz też: Prawo Ellywa (język holenderski).
 6. Cool URIs don't change ("Fajne linki URL się nie zmieniają").
 7. Dla plików:
  1. Użycie poza publicznymi wiki Wikimedia Foundation. Choć użycie pliku na publicznych stronach wiki powiązanych z WMF można śledzić za pomocą strony Special:GlobalUsage, nie działa to we wszystkich przypadkach:

Wyjątki[edit]

W niektórych przypadkach przekierowanie faktycznie zasługuje na skasowanie:

 1. Jeśli przekierowanie jest błędnie skonstruowane od strony technicznej, na przykład…
 2. Jeśli przekierowanie wprowadza w błąd (na przykład przekierowanie z Mleko do artykułu Niebo).
 3. Jeśli celem jest strona w innej przestrzeni nazw, szczególnie przekierowania z przestrzeni głównej do plików lub kategorii.
 4. Jeśli przekierowanie powstało w wyniku wandalizmu (na przykład Jasio jest gupi do Jan).