Jump to content

Don't delete redirects/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
(polski) Ten artykuł jest esejem. Wyrażone są w nim opinie i pomysły niektórych wikimedian lub użytkowników Meta-Wiki, ale niekoniecznie mają szersze poparcie. Nie jest to zasada obowiązująca na Meta-Wiki, ale może to być zasada lub zalecenie na innych projektach Wikimediów. Możesz aktualizować tę stronę w razie potrzeby lub skorzystaj ze strony dyskusji artykułu aby zaproponować większe zmiany.
Translate
Other languages:

Nie kasuj przekierowań. Tak zwyczajnie, nie rób tego. Jeśli uważasz, że koniecznie musisz, przeczytaj dlaczego to zły pomysł.

Inspiracją dla tego tekstu był esej "Nooit redirects verwijderen" w holenderskiej Wikipedii autorstwa Jelte. Został napisany z myślą o Wikipedii, ale zasady w nim zawarte można zastosować też do innych stron opartych na technologii MediaWiki.

Dlaczego?[edit]

 1. Nigdy nie wiadomo, czy przekierowanie nie jest wciąż w użyciu.
  • Zewnętrzni użytkownicy mogą wciąż korzystać z odnośnika do przekierowania (książki, blogi, artykuły prasowe, archiwa, fora, emaile, strony na social media, i tak dalej)
  • Przekierowania mogą być istotne dla zrozumienia opisów zmian i logów historii edycji, tak na lokalnej wiki jak i na zewnętrznych.
  • Wyniki wyszukiwania obejmują przekierowania. Dzięki przekierowaniom można uniknąć duplikowania artykułów przez różnych użytkowników. W zasadzie sam fakt istnienia przekierowania lub przeniesienia artykułu pod inny adres jest dowodem na to, że ktoś już szukał tych treści pod inną nazwą.
  • Ktoś mógł utworzyć zakładkę do przekierowania w swojej przeglądarce, w sieciach społecznościowych czy na liście odnośników.
  • W przypadku szablonów, przekierowanie często jest wykorzystywane z parametrem subst:, więc nie widać jego wykorzystania na liście stron linkujących do szablonu.
  • Przekierowania mogą być wykorzystywane w starszych wersjach artykułu (zachowanie kompatybilności jest szczególnie ważne w przypadku szablonów).
 2. Usuwanie przekierowań nie daje praktycznie żadnych oszczędności jeśli chodzi o miejsce na serwerze czy prędkość jego działania.
  • Usunięte przekierowanie jest archiwizowane, nie usuwane z serwera. Nadal zajmuje tyle samo miejsca, można je też przywrócić.
  • Zobacz też artykuł Don't worry about performance (Nie martw się o wydajność serwera) na angielskojęzycznej Wikipedii.
 3. Szerokie stosowanie przekierowań dodaje trochę prac administracyjnych, ale większość z nich i tak wykonują boty.
 4. Przekierowania z błędnych nazw (błędy pisowni, ortograficzne itd) są same w sobie dowodem na to, że są potrzebne: ktoś przynajmniej raz popełnił ten błąd w przeszłości.
 5. Przekierowania chronią wiki przed tworzeniem duplikatów artykułów. Zobacz też: Prawo Ellywa (język holenderski).
 6. Cool URIs don't change ("Fajne linki URL się nie zmieniają").
 7. Dla plików:
  1. Użycie poza publicznymi wiki Wikimedia Foundation. Choć użycie pliku na publicznych stronach wiki powiązanych z WMF można śledzić za pomocą strony Special:GlobalUsage, nie działa to we wszystkich przypadkach:

Wyjątki[edit]

W niektórych przypadkach przekierowanie faktycznie zasługuje na skasowanie:

 1. Jeśli przekierowanie jest błędnie skonstruowane od strony technicznej, na przykład…
 2. Jeśli przekierowanie wprowadza w błąd (na przykład przekierowanie z Mleko do artykułu Niebo).
 3. Jeśli celem jest strona w innej przestrzeni nazw, szczególnie przekierowania z przestrzeni głównej do plików lub kategorii.
 4. Jeśli przekierowanie powstało w wyniku wandalizmu (na przykład Jasio jest gupi do Jan).