Jump to content

Flow

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Flow and the translation is 64% complete.
Outdated translations are marked like this.
Hlavní článek: mw:Structured Discussions

Flow je vylepšení diskusních stránek v softwaru MediaWiki. Flow poskytuje funkce, které jsou přítomny na většině moderních webových stránek, ale které není možné implementovat ve wikitextu. Hlavní dokumentace ke službě Flow s odkazy na zdroje a aktualizace stavu se nachází na adrese Stránka Flow na MediaWiki.org.

Všimněte si, že Flow není LiquidThreads, což je podobný systém diskusí používaný na některých stránkách Wikimedia Foundation.

Koncepční cíle

At the time that Flow was conceived, the Wikimedia Foundation believed that:

Uživatelé očekávají a zaslouží si moderní a intuitivní rozhraní pro diskuse.

Diskusní stránky jsou jako diskusní technologie zastaralé a uživatelsky nepřívětivé. Zkušení redaktoři ztrácejí spoustu drahocenného času řešením problémů s lidmi, kteří nemohou přijít na to, jak odpovídat na zprávy, nebo kteří potřebují pomoc s takovými věcmi, jako je podepisování příspěvků.

Uživatel by neměl být překvapen kulturními normami komunity.

Mnoho věcí v kultuře, která se kolem diskusních stránek vytvořila (například šablony "talkback" nebo možnost měnit příspěvky jiných lidí), je matoucích nebo neefektivních.

Věříme, že moderní systém diskuse uživatel-uživatel zlepší projekty.

Lepší metody spolupráce zlepší spolupráci, což pomůže dobrým editorům být produktivnější.

Zjištěné problémy

Nadace Wikimedia zkoumala, jak redaktoři používají diskusní stránky. Tato data jsou dostupná online. Některé z hlavních rozdílů mezi očekáváním typických uživatelů a původním systémem jsou následující:

Očekávání uživatelů versus realita v diskusích
Očekávání Současná realita
Snadno rozlišitelná témata Konverzace, které vedou do nekonečné hloubky
Zřejmé a konzistentní autorství diskusních příspěvků a automatické "podepisování" Autorství se ručně přidává na konec diskusního příspěvku (podle konvence)
Tlačítko "odpovědět" Nekonzistentní systém odpovědí (na čí diskusní stránce se konverzace odehrává?)
Jednoduché pole pro diskusní příspěvek Wikitext
Upozornění na odpovědi ve všech diskusích Oznámení pouze v případě, že konverzace probíhá na vlastní diskusní stránce

Plánované vlastnosti

Srovnání starých a plánovaných diskusí na uživatelských stránkách
Co děláte nyní Co budete dělat potom
Zanechte vzkaz na něčí diskusní stránce Zanechte zprávu na něčí uživatelské nástěnce
Sledujte diskusní stránku dané osoby Přihlaste se k odběru příspěvků na nástěnce dané osoby
Zajímá vás, zda druhý redaktor odpoví na vaší nebo jeho stránce Jakákoli odpověď se automaticky zobrazí ve vašem feedu
Neustále kontrolujte diskusní stránku dané osoby, zda vám neodpověděla. Jakákoli odpověď se automaticky a okamžitě objeví ve vašem feedu
Odpovězte kliknutím na tlačítko [Upravit] Odpovězte kliknutím na tlačítko "Odpovědět"
Odsazujte konverzace zadáním řady dvojteček Nedělejte nic: odpovědi se odsadí automaticky
Podepište svůj komentář zadáním ~~~~ Nedělejte nic: vaše komentáře jsou vždy automaticky podepsány
Zanechávejte {{zpětné odkazy}}, aby druhý uživatel mohl najít vaši odpověď Nedělejte nic: vaše odpověď se automaticky zobrazí ve feedu druhého uživatele
Vyhledávejte nové zprávy na vaší diskusní stránce pomocí historie a rozdílů stránek Nechte všechny nové zprávy automaticky zobrazit ve svém feedu, bez ohledu na to, kde se původní komentář na stránce nacházel
Sledujete celou diskusní stránku uživatele, i když vás zajímá pouze jedna konverzace Sledujete pouze jednu konverzaci, pokud o to stojíte
Upravte svůj komentář kliknutím na tlačítko [Upravit] Upravte svůj komentář kliknutím na tlačítko pro úpravu

Podle současných plánů bude:

  • Žádné konflikty při úpravách, nikdy.
  • Žádné {{nepodepsané}} příspěvky v diskusích - všechny příspěvky a komentáře budou automaticky podepsány a opatřeny datem.
  • Novým uživatelům už nebude třeba říkat, jak mají podepisovat své příspěvky nebo jak mají odsazovat své komentáře.
  • Nebude třeba archivovat diskuse, staré příspěvky budou automaticky "vypadávat" ze stránky a bude možné je vyhledat rolováním dolů nebo vyhledáváním.
  • Nezkušení lidé nebudou mít možnost omylem odstranit vaše příspěvky nebo je znehodnotit.
  • Bude existovat místo pro "úvod" stránky, který může obsahovat volný text, uživatelské boxy, šablony atd.
  • Způsob, jak uzavřít nebo zakrýt stará vlákna, aby se zabránilo dalším odpovědím.
  • Způsob odkazování na předchozí diskuse nebo jednotlivé komentáře.

Pozadí

Procesní diagram

Flow je kódové označení plánovaného projektu nadace Wikimedia. Na první pohled je Flow diskusní systém nové generace - ale to je jen jedna jeho část. Flow je ve skutečnosti přehodnocením způsobu, jakým v projektech spolupracujeme. Zpočátku budou mezi klíčové součásti Flow pravděpodobně patřit:

  • Modul Feed. Jedná se o účinný způsob, jak uživatelé mohou získat přehled o svých diskusích a zájmech, a zavádí několik moderních softwarových vymožeností (například odběry a tagování).
  • Modul Diskuze uživatelů. Začínáme se soustředit pouze na to, co nazýváme Diskuse mezi uživateli, protože tyto typy diskusí nejsou příliš složité. Jakmile se naučíme více, můžeme technologii rozšířit o další případy
  • Modul Workflow Description Language. Ten umožní wikipedistům vytvářet jednoduché i složité softwarové pracovní postupy, které budou pracovat ve službě Flow. Mezi příklady nápadů na pracovní postupy patří např:
    • Blokový Modul. Jedná se o příklad specifického případu použití uživatelů-diskutérů, který je nejlépe řešit softwarově.
    • Uvítací Modul. Toto je příklad specifického případu užití, který je nejlépe řešen v softwaru, nikoli v šablonách (představte si: uvítací šablony, které jsou interaktivní a učí nové uživatele, jak editovat dříve, než udělají chyby).

Other less concrete ideas included:

  • Modul Sledované stránky
  • Modul WikiProjekty
  • Další moduly Diskuse pro pokrytí dalších případů použití (jako je !hlasování, nástěnky, čajovna, referenční stoly, diskuze k článkům atd.)

In the end, none of the modules other than "Feed" (via Echo notifications) and "User discussion" were ever built.

Případy primárního použití

Hlavní problémy, které se systém Flow pro diskuse mezi uživateli snaží řešit, jsou:

Snadné použití
Systém odpovědí v uživatelské diskusi ve Wikitextu je uživatelsky nepřívětivý.
Roztříštěné diskuse
Je obtížné určit, kde se má diskuse odehrávat.
Určení toho, co je nové
Neexistuje snadný způsob, jak zjistit, co se v diskusi změnilo, aniž by bylo nutné uchýlit se ke složitému chování power-userů (jako je zobrazení rozdílu mezi aktuální revizí a poslední zobrazenou revizí).
Kontextový zájem
Uživatelé musí sledovat všechna diskusní témata, nejen ta, do kterých jsou zapojeni.

Jednoduchost užití

Používání wikitextu jako diskusního systému je zastaralé, nepřehledné a upřímně řečeno trapné svou obtížností. Nové uživatele často odradí prohlížení diskusních stránek. Často se bojí, že je "rozbijí", a jakmile se dostanou dovnitř kódu, nemají ani ponětí, jak reagovat. Neexistuje tlačítko pro odpověď. Jak dáte najevo, že odpovídáte někomu konkrétnímu? Co znamenají všechny ty kudrnaté závorky?

Na světě neexistují diskusní systémy, které by vyžadovaly, aby uživatelé podepisovali své vlastní příspěvky.

Dokonce i "čtení" diskusních stránek je problematické. Uživatelé se mohou rychle ztratit v hlubokých diskusích. Vzpomeňte si na každý jiný druh konverzace, do které se zapojíte - osobně, prostřednictvím fyzických dopisů, e-mailem, prostřednictvím softwaru fóra, chatovacích systémů, komentářů na blogu - "vždy" víte, kdo mluví, ještě než si přečtete (nebo uslyšíte) jeho slova. Vždy. Pouze na diskusních stránkách nevíte, kdo mluví, dokud se to nestane.

Roztříštěné diskuse

Když zanecháte vzkaz na mých diskusních stránkách, odpovím vám na své nebo na vaší diskusní stránce? Co se stane, když odpovím? Jak dostanete upozornění, pokud na mé stránce dojde k odpovědi? Když vám zanechám vzkaz na vaší diskusní stránce a vy na něj odpovíte, jak jsem na to upozorněn?

Pro mnoho zkušených uživatelů je používání seznamu sledování ke sledování konverzací zbytečné. Některé diskusní stránky mají tak vysokou aktivitu, že se na nich "denně" objeví stovky odpovědí na nerelevantní témata. Někteří uživatelé si zpětně procházejí své příspěvky, aby našli změny (což je opět trik power-userů a stejně se nezobrazí, zda došlo k nové aktivitě).

Zjištění, co je nového

Seznamy sledovaných stránek nám mohou říct, zda na stránce došlo k nějaké změně, ale k určení toho, co se změnilo, je třeba nahlédnout do historie. Typický způsob, jakým se čtou diskusní stránky v MediaWiki, je vybrat různé revize a přečíst si rozdíly. To je, upřímně řečeno, šílené.

Novinky by měly být zřejmé. Neměli byste se uchylovat k černé magii a dalším trikům, abyste udrželi krok s konverzací. Tak to pojďme napravit.

Kontextový zájem

Když na něčí diskusní stránku napíšu novou zprávu, zajímá mě opravdu jen ta zpráva. Nezajímají mě desítky dalších témat, která se tam odehrávají. A přesto, pokud chci sledovat odpovědi v mém tématu, musím vidět odpovědi všech ostatních. Na některých diskusních stránkách s velkým počtem odpovědí se může stát, že mé téma (a nepřečtené odpovědi) bude docela dobře archivováno pryč, než se k jejich čtení vrátím!