Гранти:Прості/Заявки/Вікімедіа Україна/2019

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Grants:Simple/Applications/Wikimedia Ukraine/2019 and the translation is 71% complete.
Other languages:
Стан заявки або гранту: схвалено
Заявник або грантоотримувач: Вікімедіа Україна
Запитана сума: 98 500 USD + 10% на непередбачені випадки = 108 400 USD
Надана сума: 98 500 USD + 10% на непередбачені випадки = 108 400 USD
Фінансовий період: 1 січня 2019 — 31 грудня 2019
Створення заявки: вересень-жовтень 2018
Рекомендована дата подачі: 1 листопада 2018
Дата подачі проміжного звіту: 15 липня 2019
Дата подачі підсумкового звіту: 30 січня 2020

Будь ласка, вкажіть посилання або надайте тут річний програмний план і річний бюджет, а також вкажіть свої цілі у таблиці грантових метрик.

Передумови

У 2019 році ми маємо намір зосередитися на подальшому розвитку нашої організаційної стратегії, завдяки розвитку ширших партнерств та співпраць щодо наших поточних проектів, а також реорганізації нашого управління підрядниками через найм координатора проектів. Як і для інших афіліатів руху 2019 рік має стати роком переходу, коли ми не розпочинаємо нових великих проектів і зосередимося на переосмисленні наших зусиль і управління у світлі нової стратегії руху. Ми продовжимо зусилля 2018 року, упродовж якого ми працювали над збільшенням контенту українською та мовами меншин і контенту про Україну в проектах Вікімедіа, залученням нових учасників, зокрема через освітні заходи, підтримкою ініціатив від членів спільноти і роботою щодо розвитку спільноти, а також здійсненням аутрічу щодо проектів Вікімедіа.

На момент публікації метрик нашої організації за 2018 рік усі вони, окрім «кількості використаних медіафайлів», мають або перевищують очікувані значення (щодо останньої ще треба вжити заходів), а більшість програмних метрик відповідають очікуванням. Очікувані показники 2019 року мають той же порядок величини, що й у 2018 році, з невеликими змінами, що відповідають програмним змінам.

Заявка містить чотири програми, як і в 2018 році, з невеликими зсувами в межах програм. Деяка нова діяльність і та, яку ми планували розширити у 2018 році, не виділені в окремі напрямки на 2019 рік, але все одно залишаються у наших планах:

 • * Вікітабір не було проведено внаслідок спільного рішення на користь ґрунтовнішої підготовки і, що важливо, навчання в рамках Міжнародного WikiCamp'у у Вірменії цього року. Ми плануємо провести табір у 2020.
 • * Проект, пов'язаний з кримськотатарською Вікіпедією, треба переосмислити, зважаючи на те, що нам ще не вдалося отримати живу спільноту в цій вікі. Ми й далі будемо підтримувати резонні ініціативи спільноти, що стосуватимуться цього проекту.
 • * Віківишколи на вимогу були поділені і стали частинами більш відповідних проектів: тематичні віківишколи стали Викликами редагування, ті, що пов'язані з БоГеМА та освітніми установами, було переміщено у відповідні програми, а ті, що проводяться для загальної популяризації проектів Вікімедіа, розглядаються в Популяризаційних заходах.

Загальні збори 2019 року, включно з сесією щодо стратегії регіонального відділення, будуть проведені у першій частині року, і ми також плануємо провести другу стратегічну сесію (можливо, ближче до 10-річчя нашої організації у травні).

Річний план

Обговорення спільнотою планів на 2019 рік (українською)

Бюджет

Загальна сума, яку ВМУА просить в рамках SAPG на 2019 рік, така ж сама, що й на 2018 SAPG.

Бюджет Вікімедіа Україна на 2019 з аналізом працівників

План працівників

Програми

Збагачення контенту

Ця програма зосереджена на збагаченні вмісту проектів Вікімедіа у різні способи, включаючи конкурси статей та іншими викликами, конкурси і кампанії медіафайлів та партнерський аутріч. Цілі цієї програми включають заповнення тематичних прогалин, наповнення новим контентом та покращення наявного вмісту українською та мовами меншин і про Україну. Ми вважаємо, що конкурси є гарною моделлю зростання вільних і відкритих знань у проектах українською мовою і у Вікісховищі.

Конкурси статей та інші виклики

Для чого ми це робимо?

Конкурси статей — це потужний спосіб збагачувати контент. З нашого досвіду, конкурси мотивують користувачів, які інакше не створювали б статей послідовно на певну тему. Наприклад, у 2018 році, серед іншого, Вікімедіа Україна підтримала створення вмісту про Скандинавію, інформаційну безпеку та місцеву культурну спадщину — теми, що не є особливо популярними серед редакторів, але становлять певний інтерес для читачів. З цієї точки зору, конкурси особливо ефективні для посилення розвитку сестринських проектів. Наприклад, статті, створені упродовж місячного конкурсу у Вікімандрах все ще становлять понад 15 відсотків від загальної кількості статей, що існують в українських Вікімандрах. Окрім головної мети заповнення прогалин знань, конкурси статей допомагають підвищувати участь, залучаючи нових користувачів до Вікіпедії та інших вікіпроектів.

Передумови

Вікімедіа Україна організовує конкурси статей уже сім років. Загалом, ми провели 21 конкурс статей з початку 2011 року. У 2018 році Вікімедіа Україна провела рекордну кількість конкурсів за рік. Шість конкурсів статей тривали місяць чи більше, але, як зазвичай, окрім самого конкурсного періоду, знадобився місяць чи більше до і після конкурсу, щоб зібрати команду, набрати журі, налагодити координацію конкурсу та його промоцію і зібрати результати та нагородити учасників. Не вдаючись в деталі, конкурси є багатоступеневими проектами, що вимагають зусиль, і кожен дає нам як організаторам нові уроки і результати, щоразу винагороджуючи нас результативністю в плані контенту: 4354 нові та покращені статті в українській Вікіпедії, а також 155 нових і покращених статей в українських Вікімандрах за 2018 рік. Ми плануємо використати цей досвід, щоб розширити нашу роботу над конкурсами статей.

Плани на 2019 рік

У 2019 році Вікімедіа Україна продовжить організовувати конкурси статей. Ми вже маємо волонтерів, які пообіцяли організовувати такі визнані конкурси як CEE Spring чи Вікі любить Землю/пам'ятки. Ми плануємо розвинути ці наявні конкурси, зосередившись на вужчих прогалинах знань та шукаючи партнерства. Ми також маємо інші ідеї до обговорення, включно з конкурсом біографій жінок чи конкурсом статей на наукові теми, який можна поєднати з наявним Конкурсом наукових фотографій.

Ми переосмислимо концепцію конкурсів у сестринських проектах. Ми організовували конкурс у Вікімандрах у лютому 2018, а зараз триває конкурсоподібна ініціатива у Вікіджерелах. У той час як конкурси є дієвою моделлю створення контенту у сестринських проектах, нам треба подумати над тим, як їх інтегрувати в розвиток живої спільноти проекти. У нас є запит на подібні конкурси від спільноти, зокрема у Вікіцитатах.

Ми плануємо провести від 4 до 6 конкурсів у 2019, залежно від зацікавленості спільноти та наявності партнерів. Серед нових тем для конкурсів статей — Конкурс статей про науку, конкурс Вікіхарківщина для бібліотек, конкурс статей Біографії жінок. Також ми проводитимемо невеликі і короткострокові тематичні виклики редагування на зразок цьогорічного WikiGap.

Нагородження від Вікімедіа Україна у 2018

Конкурси фотографій

Для чого ми це робимо?

Україна має розмаїту історію, природу та спадщину, які варті бути задокументованими у Вікісховищі. Конкурси фотографій є формою внеску, що має дуже низький бар'єр входу, вони були успішними у нашій спільноті. За останні роки Вікімедіа Україна підтримала конкурси, що принесли понад 750 000 зображень у Вікісховище, що відповідає 1,5% усіх медіафайлів у Сховищі (національні проекти та міжнародний WLE, що мають здоровий рівень використання близько 12%). Окрім цього, наші тематичні фотоконкурси допомагають нам розвивати цінні партнерства з організаціями у цих галузях. Зважаючи на цей потенціал та ентузіазм, ми маємо намір продовжувати організовувати конкурси фотографій у 2019 році.

Передумови

Базова мета конкурсів Вікі любить… — отримати фото усіх пам'яток природної і культурної спадщини, що охороняються державою в Україні. Згідно з Законом України «Про охорону культурної спадщини», культурна спадщина має бути зареєстрована у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України у категорії пам'яток національного чи місцевого значення та згідно з її археологічною, естетичною, етнологічною, історичною, мистецькою та науковою цінністю. Але в процесі реєстрації не спостерігається значного використання сучасних інформаційних технологій. Чимало інформації про культурну спадщину все ще зберігається у паперовому вигляді, а онлайн списки неповні і не оновлюються. Тому на цей момент списки, підготовані та оновлені у Вікіпедії для конкурсів Вікімедіа Україна найбільш грамотні і надійні і посилаються на галереї, якщо проілюстровані учасниками конкурсу. Кількість проілюстрованих пам'яток все ще не становить і половини від того, що є у списках, ось чому ми маємо причину продовжувати конкурси.

Плани на 2019 рік

У 2019 році Вікімедіа Україна продовжить довготривалі конкурси фотографій: Вікі любить пам'ятки, Вікі любить Землю та Конкурс наукових фотографій. На етапі обговорення знаходяться конкурси «Освітлимо міста і села України» та Вікі любить людей. Знаючи, що волонтери й учасники можуть втратити зацікавленість у конкурсах Вікі любить… з різних причин, конкурсні команди 2018 року впровадили деякі зміни, засновані на тому, що ми дізналися з попередніх конкурсів, на зразок додаткових балів за нефотографовані пам'ятки або спецпризів. У 2019 році будуть впродоваджені також і нові концепції залучення нових учасників й утримання наявних учасників, що зацікавлені в участі.

Ми плануємо продовжувати організовувати міжнародну частину Вікі любить Землю. Цей конкурс важливий для документування природної спадщини у всьому світі і також допомагає місцевим спільнотам у різних країнах здобувати більше відомості і досвіду. Наша середньотермінова ціль — зробити цей конкурс більш незалежним від Вікімедіа Україна, з більш міжнародним складом команди організаторів. У 2019 році, разом з міжнародною командою, ми продовжимо надавати підтримку та міжнародну промоцію Wiki Loves Earth.

GLAM (БоГеМА)

External video
Відкриття фотовиставки ВЛЗ/ВЛП у Херсоні

Для чого ми це робимо?

Бібліотеки, галереї, музеї та архіви — потужні потенційні партнери для спільноти Вікімедіа. Професіонали бібліотек та музеїв належать до тих, хто зацікавлений в отриманні навичок редагування як частині свого професійного розвитку. Наші зусилля також були спрямовані на заохочення GLAM-інституцій робити внесок у проекти Вікімедіа в рамках своєї роботи.

Передумови

За останні три роки волонтери проробили велетенську роботу, інформуючи БоГеМників про силу вікіпроектів як платформ для поширення знань у світі. Відбулися десятки презентацій та вишколів. Особливо міцні зв'язки налагоджено з публічними та університетськими бібліотеками.

Плани на 2019 рік

У 2019 ми плануємо зосередитися на розробці посібників та популяризаційних матеріалів за прикладами інших спільнот Вікімедіа. А також продовжувати популяризаційні та освітні події: брати участь у професійних конференціях, навчати працівників і покровителів організацій, організовувати виклики редагування.

Ця підпрограма також включатиме короткотерміновий конкурс, що перетинається з програмами GLAM та освіти, подібний до того, що ми мали у 2018 році (див. нашу програмну розповідь). Це конкурс статей і фото для бібліотекарів і покровителів бібліотек в одній області.

Збагачення контенту: цілі програми

 • * покращити розкриття у Вікіпедії тем, вибраних спільнотою (цільовий показник: за 12 місяців створено чи покращено принаймні 3000 статей у Вікіпедії на теми, визначені спільнотою)
 • * підвищити кількість та якість зображень підохоронних природних пам'яток, пам'яток культурної спадщини та іншого медіаконтенту, що допомагає пізнавати науку (цільові показники: упродовж періодів фотоконкурсів завантажено принаймні 113 000 зображень, що є фотографіями підохоронних природних пам'яток, пам'яток культурної спадщини та іншим медіаконтентом, що допомагає пізнавати науку; також за 12 місяців принаймні 0,5% вищезгаданих фото- та медіафайлів отримали статус якісних)
 • * забезпечити використання контенту з фотоконкурсів для ілюстрування проектів Вікімедіа через організацію онлайн-співпраці (конкурсів) (цільовий показник: на кінець 12-місячного періоду щонайменше 12 000 зображень з вищезгаданого контенту використано для ілюстрування проектів Вікімедіа)
 • * покращити вміст проектів Вікімедіа через зростання участі установ GLAM та участі спільноти у ВМУА-GLAM заходах (цільові показники: за 12 місяців у проектах Вікімедіа створено щонайменше 500 контентових сторінок завдяки участі установ GLAM та участі спільноту у заходах ВМУА-GLAM; також за 12 місяців принаймні 25 інституцій беруть участь у заходах ВМУА-GLAM, пов'язаних з покращенням вмісту проектів Вікімедіа)
 • * покращити контент проектів Вікімедіа через збільшення кількості контенту на місцево-орієнтовані теми (цільові показники: за 12 у проектах Вікімедіа створено принаймні 500 контентових сторінок на місцево-орієнтовані теми)
Діяльність
 • * 21 березня — 31 травня: конкурс статей CEE Spring
 • * 1—31 травня: фотоконкурс Вікі любить Землю
 • * 1 травня — 30 червня: міжнародний фотоконкурс Вікі любить Землю
 • * червень—серпень: можливий фотоконкурс «Освітлимо міста і села України»
 • * 1—30 вересня: фотоконкурс Вікі любить пам'ятки
 • * 1—31 жовтня: конкурс статей Вікі любить пам'ятки
 • * 1—30 листопада: Конкурс науковий фотографії (можливо, також статей)
 • * осінь: можливий конкурс статей біографій жінок
 • * листопад: конкурс для бібліотек Вікіхарківщина


Підвищення участі

Розділяючи пріоритет зростання як ключа до майбутнього руху Вікімедіа, Вікімедіа Україна працює над розширенням когорти редакторів, які вчаться разом з вікіпедистами/медійцями або беручи участь у викликах редагування. Ця програма означає підтримку й організацію тренінгів, спрямованих на зростання участі у вікіпроектах, а також роботу з цільовими групами: спільнотами поза великими містами (оскільки ми прагнемо географічного різноманіття) та поза світом освіти (оскільки студенти становлять значну частку редакторів Вікіпедії). Ця діяльність має паралельні цілі покращення контенту і залучення цільових груп.

Вікімарафон і святкування 15-ої річниці Української Вікіпедії

Карта вікізустрічей під час Вікімарафону 2018

Для чого ми це робимо?

Річниці мають значення. Вони дають змогу оцінити ситуацію і нагадати собі, що те, що ми бачимо зараз, народилося колись у минулому. Майже ювілей (15 років!) — це навіть краща можливість привернути увагу громадськості до Вікіпедії. Люди люблять дні народження і подарунки, тому народ добре сприймає запрошення до написання статті у Вікіпедію, щоб посвяткувати день народження Вікіпедії.

Передумови

Ідея заохочувати щонайбільше людей писати у Вікіпедію певного дня уперше озвучена у 2013 році, й вікіпедист Ігор Костенко, убитий на Майдані 20 лютого 2014, пропагував її одним з перших. Перша подія була запланована на 10-річчя Вікіпедії у січні 2014-го, але через національну жалобу була відкладена і відбулася лише у квітні 2014 року, й була присвячена пам'яті Ігоря.

З 2015 року ми організовуємо Вікімарафон (у минулому Вікіфлешмоб) під час святкування дня народження Вікіпедії. Проект виріс із 3 до 50 заходів у всій Україні і отримав широку онлайн- і офлайн-підтримку від спільноти.

Плани на 2019 рік

Заходи, пов'язані з днем народження Вікіпедії, виявилися гарним способом залучити нове покоління ентузіастів. 6-й Вікімарафон, присвячений 15-й річниці української Вікіпедії, запланований на 26—30 січня. Ідея та ж сама, що й описана в нашій програмній історії: Вікімедіа Україна запрошує всіх і кожного зробити внесок у Вікіпедію й таким чином привітати її і подякувати за знання, які вона надає. Ми також плануємо серію подій по всій Україні, де учасники навчаться редагувати, напишуть свою першу статтю і разом скуштують святковий торт.

Вікіпедія в освіті

Презентація Вікіпедії в університеті імені Драгоманова
Зустріч вчителів-вікіпедистів у Львові

Для чого ми це робимо?

Заохочення шкіл та університетів є гарним способом підвищити обізнаність про Вікіпедію, допомогти студентам і вчителям зрозуміти принципи Вікіпедії і, у довготривалій перспективі, покращити участь у Вікіпедії. Шкільні вчителі та викладачі університетів зацікавлені в тому, щоб включити Вікіпедію у навчальні плани, але обізнаність про можливості, які несе Вікіпедія, все ще мала. Тому наша мета — пропагувати загальну ідею корисності Вікіпедії в освіті в академічному й освітньому середовищі і допомагати навчати студентів редагувати Вікіпедію.

Передумови

Вікімедіа Україна запустила освітні програми з 2011 року.

Спочатку ми зосередилися на роботі зі студентами університетів, застосувавши як підхід згори-донизу, почавши з адміністрації, так і знизу-догори, працюючи з уже зацікавленими лекторами. Це зазвичай давало якийсь контент, але значною проблемою був плагіат: українські студенти зазвичай приходять у вищі навчальні заклади, не маючи уявлення, як писати статтю, не копіюючи чиєїсь роботи, і багато з них навіть не намагаються уникати плагіату. Тому ми перемкнулися на роботу насамперед з університетами, де є зацікавлені викладачі, допомагаючи їм з практичними заняттями для студентів, і така робота дала кращі результати.

З 2016 року ми активно працюємо з вчителями старшої школи, і ця співпраця приносить добрі результати. Ми натренували декілька десятків вчителів по всій країні (завдяки ще трьом тренінгам у Києві та Ніжині у 2018 році), які знають про проекти Вікімедіа і готові використовувати їх у класі. Ми впевнені, що ці вчителі можуть пояснити своїм учням, як працювати з джерелами і бути обачними щодо плагіату до того, як вони до нього звикнуть. Деякі з цих вчителів уже влаштовували уроки з Вікіпедією у своїх школах і навчали своїх студентів, інші ще будуть робити це у майбутньому. Зараз ми маємо мережу вчителів, що використовують Вікіпедію і маю змогу поширювати знання про неї й працювати на впровадження Вікіпедії в освіті.

Плани на 2019 рік

У 2019 році Вікімедіа Україна продовжить розповідати про користь Вікіпедії в освіті. 2018 став роком прориву для EdCamp'ів, професійних неформальних освітніх конференцій по всій країні. Освітяни, які є членами організації, бажають пропагувати Вікіпедію та її сестринські проекти як викладацький і навчальний інструмент на цих конференціях. Ми також сподіваємося на розширення співпраці з Міністерством освіти і науки України, університетами та школами, щоб наша освітня програма стала відомішою для освітян.

У школах при продовжимо зосереджуватися на тренуванні й підтримці вчителів, зацікавлених у використанні Вікіпедії в освіті. Ви знову використовуватимемо поточну модель дводенних вікітренінгів для шкільних вчителів, що допомагають їм дізнаватися про Вікіпедію, отримувати перший досвід редагування й досліджувати способи використання Вікіпедії у навчанні, оскільки вона приносить гарні результати. Треновані нами вчителі мають намір напрацювати педагогічні матеріали, що допоможуть їхнім колегам організовувати «вікіуроки» для предметів старшої школи. Уже є досвід успішного навчання вчителями учнів редагуванню Вікіпедії (особливо успішний у Кременчуці), і ми плануємо тренувати більше старшокласників у 2019 році, можливо, під час тренінгів, які проводитимуть вчителі разом з досвідченими вікіпедистами.

Дві нові ініціативи, що прийшли з вчительської когорти, це конкурс статей на теми зі шкільної програми для вчителів (оскільки учні все одно читають їх у Вікіпедії) та онлайн-курс з редагування Вікіпедії для покращення нашої присутності в онлайн-освіті. Є інтерес щодо організації Вікітабору для старшокласників у 2020-му році, і тому ми плануємо провести тренінги для тренерів Вікітабору у 2019-му році.

В університетах наша ціль — продовжувати партнерства з освітніми установами з метою інтегрувати використання Вікіпедії та інших проектів в університетські курси. Ми організуємо вишколи як для викладацького складу, зацікавленого у використанні Вікіпедії в освіті, так і для студентів, які хочуть навчитися редагувати. Віківишколи для студентів в університетах зазвичай проводять досвідчені вікіпедисти, але добре навчити студентів, маючи лише одну пару, досить складно, тому для успіху необхідні також мотивація і залученість викладача. У нас є нові заклади, зацікавлені у впровадженні редагування статей як завдання для студентів, останньою висловила інтерес програма єврейських студій Києво-Могилянської академії.


Підвищення участі: цілі програми

 • * організувати віківишколи в рамках Вікімарафону в більшості областей України (цільовий показник: за період Вікімарафону у січні-лютому принаймні в 14 регіонів України відбулися віківишколи)
 • * заохотити людей писати статті у день народження Вікіпедії з допомогою онлайн-кампаній (цільовий показник: за період дня народження Вікіпедії у січні-лютому принаймні 500 учасників написали статті в онлайн-кампанії)
 • * залучити більше освітян завдяки організації щонайменше 5 тренінгів (цільовий показник: за 12 місяців натреновано щонайменше 50 освітян)
 • * залучити більше студентів, організувавши щонайменше 5 презентацій/тренінгів (цільовий показник: за 12 місяців принаймні 100 студентів відвідали презентацію чи тренінг в рамках заходів «Вікіпедія в освіті»)
 • * продовжити приділяти особливу увагу недопредставленим областям, таким як південна та східна Україна, організувавши там принаймні один тренінг (цільовий показник: за 12 місяців організовано принаймні 1 освітній тренінг у недопредставлених регіонах, як-то південна і східна Україна)
 • * продовжувати пропагувати Вікіпедію в освіті, даючи презетації про передове використання Вікіпедії та пов'язаних проектів на освітніх конференціях і ярмарках (цільовий показник: за 12 місяців дано принаймні 3 презентації про передове використання Вікіпедії та пов'язаних проектів та освітніх конференціях і ярмарках з метою промоції Вікіпедії в освіті)
Діяльність
 • * 26–30 січня: Вікімарафон до дня народження Вікіпедії, національний марафон редагування
 • * лютий: конкурс статей для вчителів на теми зі шкільної програми
 • * весна: перший вікісемінар для вчителів/викладачів з регіонів
 • * липень: тренінг для організаторів Вікітабору 2020
 • * осінь: другий вікісемінар для вчителів/викладачів з регіонів
 • * увесь рік: співпраця з університетами і школами
 • * увесь рік: підготовка педагогічних матеріалів та онлайн-курсу
 • * увесь рік: участь в освітніх заходах та конференціях


Підтримка і розвиток спільноти

Участь в міжнародних заходах, обмін досвіду і навчання є невід'ємною частиною заходів регіонального відділення. Ресурси, які виділяються на підтримку ініціатив окремих членів допомагають там підтримувати і розширювати участь спільноти. Ця програма включає логістичну, адміністративну та фінансову підтримку заходів спільноти, надання мікрогрантів та невеличкі подарунки на зразок Згущівки поштою. Підтримка спільноти також включає отримання прес-акредитації, участь окремих членів у певних заходах чи зустрічах, надання сувенірів для тематичних тижнів, допомога членам спільноти, що мають бажання організувати вікіекспедиції, та допомога членам спільноти в отриманні підтримки від різних інституцій та організацій.

Заходи спільноти

Учасники Вікіманії діляться своїми враженнями під час української Вікіконференції

Для чого ми це робимо?

Організація очних зустрічей важлива як для членів ВМУА, так і для цілої вікіспільноти в України. Вони дозволяють покращувати онлайн-співпрацю, налагоджувати корисні зв'язки між волонтерами і фасилітувати обмін знаннями у форматі презентацій, обговорень та особистих зустрічей. Збирати волонтерів разом особливо важливо для розвитку спільноти в Україні — через географічну неозорість нашої країни. Організація конференцій та інших подій в регіонах також допомагає розвивати і збільшувати місцеві спільноти.

Передумови

Українська Вікіконференція та щорічні загальні збори — дві основні щорічні події спільноти. Останніми ВМУА провела Вікіконференцію 2018 у Києві та щорічні загальні збори в грудні 2017-го. Окрім цих великих подій, ми організовуємо та/або підтримуємо різноманітні менші події, такі як марафони редагування та місцеві зустрічі. Близько половини членів ВМУА брали участь або співорганізовували захід упродовж 2018 року.

Плани на 2019 рік

Святкування 10-ї річниці Вікімедіа Україна, Вікіконференція та річні загальні збори у 2019 році — найбільші і найбільш очікувані спільнотою події 2019 року. Вікіконференція уже на етапі планування і вибору місця, і вірогідно, що вона відбудеться у східній частині України, лише вдруге за нашу історію. Окрім цього, ми проведемо дві стратегічні планувальні сесії для місцевої спільноти, одна, вірогідно, буде пов'язана із загальними зборами, інша, можливо, на 10-ту річницю Вікімедіа Україна. Ми також продовжимо підтримувати менші події.

Загальні збори Вікімедіа Україна у 2017

Тренінги для волонтерів

Для чого ми це робимо?

Тренінги для волонтерів призначені розвивати деякі специфічні навички, такі як технічні інструменти чи вирішення конфліктів. Організація тренінгів або фінансування участі волонтерів у тренінгових сесіях допомагає розвивати навички спільноти, і таким чином покращує якість нашого внеску та заходом щодо важливих проблем всередині спільноти.

Передумови

Ми фасилітуємо тренінги для волонтерів, організовуючи тренінги через використання ресурсів ВМУА (як у 2016 році, коли Асаф Бартов провів тренінг з вирішення конфліктів) та надаючи мікрогранти на тренінги, що не організовують ВМУА: у 2018 році ми фінансували участь у фототренінгу для волонтера, що регулярно подається на акредитацію на заходи і прагне покращити свої навички репортажної фотографії.

Плани на 2019 рік

У 2019 році ми продовжимо організовувати тренінги для волонтерів. Окрім повторення заходів, які ми робити у минулому, наші волонтери зацікавлені в організації для української спільноти в 2019 році технічних тренінгів (можливо, з фокусом на навчанні досвідчених користувачів використанню інструментів на зразок PetScan або Quarry) та тренінгів з публічних виступів (особливо для тих, хто залучений в організації подій та пропагуванні Вікіпедії для громадськості).

Стипендії

Марафон Wikipedia for Peace Stockholm Europride за участі Сергія Чемкаєва

Для чого ми це робимо?

Надання стипендій на участь у міжнародних заходах є важливою частиною розвитку спільноти та промоції поширення знань. Відвідання конференцій та інших подій надає членам місцевої спільноти можливість налагодити і зміцнити зв'язки, здобути нові знання і поділитися ними з іншими через свої звіти, нотатки, статті, фото та дописи у соцмережах. Оскільки для більшості українців складно дозволити собі дорогу поїздку закордон, стипендії ВМУА особливо цінні для спільноти.

Передумови

Подібно до минулих років, у 2018 році ми надавали стипендії членам української спільноти на відвідання Конференції Вікімедіа у Берліні, Вікіманії у Кейптауні та CEE Meeting у Львові, підтримуючи також нові події як Wikipedia for Peace Stockholm Europride. Як і минулого року, ми збирали стипендійний комітет для розподілу стипендій на Вікіманію, посилюючи свій досвід у цій сфері. Цей процес координував член правління, відповідальний за схвалення інших заявок на події, разом з менеджером проектів.

Плани на 2019 рік

У 2019 році ми продовжимо надавати стипендії і на великі міжнародні події, такі як Вікіманія 2019 у Стокгольмі чи CEE Meeting 2019 у Белграді, і на тематичні події, такі як міжнародний WikiCamp у Єревані, Хакатон чи освітні й GLAM події. Ми плануємо продовжувати і розвивати обмін знаннями, вимагаючи від стипендіатів обов'язкового опису того, як їхні стипендії допомогли їм краще робити внесок у рух Вікімедіа.

Мікрогранти

Параолімпійці перед вильотом на Параолімпійські ігри до Кореї

Для чого ми це робимо?

Підпрограма мікрогрантів розроблена для того, щоб підтримувати ініціативи спільноти, робити життя волонтерів легшим і надавати їм фінансування на індивідуальні заходи та проекти, що матимуть вплив на проекти Вікімедіа.

Передумови

У 2017-18 роках Вікімедіа Україна багато працювала над тим, як покращити підтримку спільноти і її дописувачів до різних проектів Вікімедіа. Щоб забезпечити прозору систему розподілу мікрогрантів, ми започаткували комітет з мікрогрантів і намагаємося висвітлювати систему надання мікрогрантів, розповідаючи про певні події, які можуть бути профінансовані ВМУА, та про програму загалом. Вона описана на ВМУА-вікі, там же відбувають обговорення і голосування.

Серед моделей мікрогрантів для членів нашої спільноти є такі: придбання квитків або отримання прес-акредитації на відвідання подій, купівля книжок (волонтери можуть створювати і розширювати статті у Вікіпедії та інших проектах Вікімедіа), фінансування вікіекспедицій (волонтери завантажують фото, створюють та розширюють статті у Вікіпедії, Вікімандрах та інших проектах). Ми також підтримуємо тематичні тижні і місяці, надаючи сувеніри та невеликі подарунки найактивнішим дописувачам.

Плани на 2019 рік

Ми продовжимо працювати з тими моделями, які ми використовували у попередні роки, з особливою увагою на промоцію програми серед членів української вікіспільноти. Заявки на вікіекспедиції, нагорода Згущівка поштою найактивнішим новим та наявним дописувачам та підтримка тематичних тижнів/місяців також будуть включені у систему мікрогрантів.

Підтримка і розвиток спільноти: цілі програми

 • * підвищити участь спільноти, розвиваючи в користувачах техніки і навички, необхідні для проектів Вікімедіа (цільовий показник: за 12 місяців принаймні 50 учасників взяли участь у тренінгах, спрямованих на розвиток у користувачів технік та навичок, необхідних для проектів Вікімедіа)
 • * віддавати ініціативу спільноті, підтримуючи широкий діапазон починань волонтерів фінансовими ресурсами, матеріалами та сувенірами, які вони можуть використати (цільовий показник: за 12 місяців принаймні 120 членів спільноти отримали фінансову підтримку своїх волонтерських ініціатив або сувеніри на визнання їхньої волонтерської праці)
 • * забезпечити участь і зацікавленість членів організації та волонтерів через підтримку/організацію онлайн- та офлайн-подій (цільовий показник: за 12 місяців принаймні 150 учасників взяли участь в офлайн- та онлайн-подіях для членів спільноти)
 • * надавати міжнародні стипендії на відвідання міжнародних подій Вікімедіа (цільовий показник: за 12 місяців надано принаймні 15 стипендій на міжнародні події Вікімедіа)
Діяльність
 • * TechWorkshop
 • * Вікіконференція
 • * річні загальні збори ВМУА та стратегічна сесія
 • * 10-та річниця Вікімедіа Україна
 • * увесь рік: участь у міжнародних заходах
 • * увесь рік: вікіекспедиції, фотоакредитації та інші заходи мікрогрантів


Обізнаність про Вікімедіа та вільні знання

External video
Жінки в бізнесі: вебінар, співорганізований ВМУА та ShePro
Wikimedia Ukraine на фестивалі Atlas Weekend у Києві

Наші заходи у цій програмі мають на меті формування профілю Вікімедіа Україна, а також інформування про проекти Вікімедіа Україна у публічному секторі та інших середовищах за потреби. Успіх нашої роботи багато в чому залежить від обізнаності громадськості про неї. Таким чином, робота з прес-релізами, коментарями, видимість у соціальних мережах — ключові галузі діяльності менеджерів проектів. Уже кілька років важливою частиною цієї програми і нашою самостійною діяльністю є адвокація «свободи панорами», одна з життєвоважливих цілей забезпечення вільного поширення знань в Україні.

Медіа публічність та промоційна діяльність

Передумови

З 2011 року блог ВМУА регулярно оновлюється розповідями про волонтерів і роботу. Ми керуємо кількома сторінками у соцмережах (з фокусом на Facebook), що є гарними платформами для надання й отримання відгуків на різноманітні питання, демонстрування важливих результатів нашої роботи і звернень до публічних осіб; ці сторінки виступають посередниками між громадськістю та спільнотою Вікімедіа. У 2018 році до пакету соцмереж ВМУА, які ведуться волонтерами, додався профіль в Instagram. Обліковий запис має близько 300 читачів. У 2018 році ми отримати новий цікавий досвід участь у соціальних ярмарках і хочемо продовжити відвідувати заходи, де ми можемо пропагувати рух або окремий проект (як-то алея громадських організацій на Atlas Weekend, iForum тощо).

Плани на 2019 рік

У 2019 році ми плануємо посилити видимість у соцмережах, надавати легкочитну й точну інформацію про Вікімедіа. Ми також продовжимо брати участь у різноманітних ярмарках, форумах і конференціях задля пропагування проектів Вікімедіа громадськості та спеціалізованим аудиторіям.

Віківишколи для громадськості також будуть частиною цієї підпрограми. Кожного року є запит на навчальні вишколи з редагування проектів Вікімедіа, як він партнерів, так і волонтерів. І хоча ми також організовуємо подібні віківишколи в рамках тематичних (наприклад, конкурси статей) або спеціалізованих (наприклад, БоГеМА) програм, ми також плануємо робити деякі вишколи на вимогу, щоб пропагувати редагування Вікіпедії (наприклад, у містах, де немає активних спільнот), як і в попередні роки.

Адвокація свободи панорами

Інфографіка про недоліки некомерційної «свободи панорами», що вводиться проектом закону №7539

Для чого ми це робимо?

В Україні немає «свободи панорами» взагалі, навіть в обмежених цілях. Це означає, що велика частина української спадщини, що так чи інакше відповідає усім будівлям і пам'яткам, спорудженим після Другої світової війни, включно з усім, що збудоване за час незалежності (після 1991), не може бути сфотографована під вільною ліцензією. Це значна перепона нашій роботі з поширення вільних знань і вільної інформації про людську спадщину і основна причина розчарування українських фотографів, що роблять внесок у Вікісховище. Тому адвокація свободи панорами в Україні є важливою нашою ціллю.

Передумови

Ми почали кампанії на підтримку свободи панорами в Україні у 2014 році. На розгляд парламентом було внесено проект закону, підтримуваний Вікімедіа Україна, і він пройшов комітет, але не голосувався на парламентській сесії. Ми працювали з журналістами, політиками, активістами та партнерами, поширюючи інформацію, розробляючи інфографіку, організовуючи публічні заходи та дискусії.

Плани на 2019 рік

Оскільки уряд зараз розпочинає велику реформу в галузі авторських прав, ми хочемо приєднатися до цього обговорення. Більше того, Вікімедіа Україна зараз розробляє план адвокації свободи панорами, що має бути готовим у листопаді 2018. Цей план включатиме організацію подій, запуск кампанії(й) та підготовку матеріалів про свободу панорами і також, можливо, вільних ліцензій. Коли цей план буде визначено, ми слідуватимемо йому у 2019 році.

Обізнаність про Вікімедіа та вільні знання: цілі програми

 • * підтримати регуляторні та законодавчі зміни, що будуть корисні проектам Вікімедіа через впровадження свободи панорами в Україні (цільовий показник: за 12 місяців організовано принаймні 1 прес-конференцію, 1 відео та 5 круглих столів чи зустрічей з партнерами задля підтримки регуляторних та законодавчих змін, що будуть корисні проектам Вікімедіа через впровадження свободи панорами в Україні)
 • * підвищити обізнаність про проекти Вікімедіа та повагу до ліцензій (авторський прав) (цільовий показник: за 12 місяців організовано або взято участь у принаймні 5 онлайн- чи офлайн-подіях, спрямованих на підвищення обізнаності про проекти Вікімедіа та поваги до ліцензій чи авторських прав)
 • * поширювати історії про проекти ВМУА та від волонтерів (цільовий показник: за 12 місяців принаймні 50 історій про проекти ВМУА та від волонтерів поширено у блогах та соціальних мережах)
 • * отримати національне висвітлення в пресі (цільовий показник: за 12 місяців отримано національне висвітлення в пресі у хоча б 12 різних новинних публікаціях)
 • * підтримувати і радити щодо переліцензування контенту під вільною ліцензією Creative Commons (цільовий показник: за 12 місяців підтримано чи надано поради принаймні 5 партнерам, які переліцензували контент під відкритою ліцензією Creative Commons)

Звітування про глобальні метрики

Будь ласка, вкажіть посилання або надайте тут річний програмний план і річний бюджет, а також вкажіть свої цілі у таблиці грантових метрик.

Річний план: Обговорення спільнотою планів на 2019 рік (українською)

Річний бюджет: Бюджет Вікімедіа Україна на 2019 з аналізом працівників

Midpoint report

This is a brief report on the grantee's progress during the midpoint reporting period: 1 January – 30 June 2019.

Program story

Please link to one program story that showcases your organization's achievements during the reporting period.

Efforts towards closing the gender content gap on Ukrainian Wikipedia

Progress

Please add text or a link to a page with details on your program progress. This should including reporting against each of the SMART objectives form your proposal.

Content Enrichment

Article Contests

WikiGap 2019, Kyiv
Logo of Women in STEM. This image won the challenge for the best logo among the proposed draft logos
 • In March, we joined the WikiGap initiative. In partnership with the Swedish Embassy in Ukraine and the UNFPA Office in Ukraine, Wikimedia Ukraine held three simultaneous offline events across Ukraine (in the capital city of Kyiv, Lviv in Western Ukraine and Kharkiv in Eastern Ukraine) on March 1st. The online part was running for three days, on March 1st-3rd. As a result, 91 users created or significantly expanded 186 articles, with 86 persons attending the three events.
  • We helped promote WikiGap Challenge among Ukrainian Wikipedians. Partly due to Wikimedia Ukraine’s participation in the promotion, Ukrainians showed a strong participation in the challenge: out of ten winners, seven came from Ukrainian Wikipedia, including the 1st place holder Andrii Hrytsenko.
 • From March to May we held the fifth edition of the “CEE Spring” article contest. This time it ran under a new name, “Європейська весна” (Ukrainian for “European Spring”), in an attempt to avoid ambiguous abbreviation in the title. The results of the contest (almost two thousand articles were created or expanded, 83 participants made eligible contributions) met our expectations. Article evaluation is still in progress; the project will be concluded later this year.
 • In June, Wikimedia Ukraine held the article contest “Women in STEM” devoted to biographies of women in the STEM fields. Organized in partnership with the UNFPA Office in Ukraine, this contest has brought around 500 articles to Ukrainian Wikipedia (exact results are still being counted as the jury evaluates the articles) from more than 40 participants.
  As promotional activities, we run a logo challenge for the contest and held one dedicated training session in the UNFPA headquarters in Kyiv (for the training session, 18 people participated and 120 people watched a part of it online). The project got good media attention, with both major Ukrainian media outlets and some local authorities spreading information about the contest. The award ceremony is planned for early September.

Photography Contests

Ukrainian WLE 2019 Banner
 • In May, we held the Ukrainian edition of Wiki Loves Earth 2019. As a result of the contest, 307 participants uploaded 9929 photos of Ukrainian natural heritage sites. 1648 nature objects were pictured; among them, 326 sites did not have photos on Wikimedia Commons before the contest. Overall, this marks a small decrease as compared to the previous year’s contest but is still relatively high given that the contest was held for the seventh time in Ukraine.
  As planned, we implemented higher incentives for illustrating underrepresented areas. Besides, the organizational team worked to improve the system of categorization on Wikimedia Commons and update lists of nature protected areas. Apart from that, we relied on the existing patterns of the contest’s design and approaches to its promotion.
  We have already announced the results of the “quantitative” nomination, and the jury is currently evaluating photos to choose highest-quality photos. The results will be passed to the international organizing team by the end of July, and the Ukrainian award ceremony is tentatively planned for late September.
 • As well as in previous years, Wikimedia Ukraine volunteers, along with staff support, played a key role in organizing the international part of Wiki Loves Earth. According to the preliminary statistics, this year’s contest has seen 37 countries participating (the highest number since the contest was founded) and more than 85,000 photos uploaded to Wikimedia Commons by over 8700 participants.
  As part of the preparation for the contest, the international organizing team run a feedback form for local organizing teams. The key problem of the previous year’s contest, as identified by local organizers, was insufficient communication from the international team. For this year’s edition, we worked to improve that, keeping in touch with local organizing team through social media, mailing lists, blog posts, updating guides for local organizers, and, of course, through private communication.
  Local organizing teams are determining national winners throughout July, and the international jury will start evaluating photos in mid-August. The results of the international part are planned to be announced in September.
 • We continue to collaborate with GLAMs to host our “traveling photo exhibition” of the best pictures of Wiki Loves Monuments. In January-June the best photos from years 2017 and 2018 were exhibited in libraries and a museum in 6 cities. We see it as an achievement that this exhibition came, in particular, to Luhansk, Kherson, and Mykolaiv Oblasts, these being Eastern and Southern regions of Ukraine, that are relatively undercovered by Wikimedia events.

Potential contests “Towns and Villages of Ukraine” and “Wiki Loves People”, which were at the early discussion stage at the time we submitted the grant application, have not been organized and are not likely to be held in the second half of the year due to the lack of devoted volunteers, but we will check the situation at the end of summer/beginning of autumn.

GLAM (БоГеМА)

Wikimarathon 2019, Kherson
Wikitraining for librarians, Vinnytsia
 • In June, Lviv local government opened the “Wiki Library”, a local library inspired by the ideas of Wikipedia. Its employees attended our previous Wikipedia training events. Wikimedia Ukraine signed a memorandum with the library (see our Facebook post about this) and held two Wikipedia-related events. We are planning to expand this cooperation throughout the following months, making it a hub for the promotion of Wikimedia projects and for Wikimedia-related events in Lviv. For example, our Lviv volunteers continued informal collaboration with First Lviv Media Library, an innovative library in Lviv, and held events there.
 • A notable project for our GLAM direction is WikiKharkivshchyna, which is an article and photo contest for libraries in the Kharkiv Oblast (due to its nature, we categorize this project as GLAM rather than a part of the Contests direction). Over the first six months of 2019, we held an award ceremony for WikiKharkivshchyna 2018, and our Kharkiv volunteers started active preparations for this year’s edition, holding training events around the region, particularly in Kharkiv and Krasnohrad. The contest itself will be held in the fall.
 • We continue building partnerships with GLAM institutions, with a lot of our events being held in libraries. For example, our Lviv volunteers continued informal collaboration with First Lviv Media Library, an innovative library in Lviv, and held events there. Our photo exhibitions have also been held in libraries and museums.
  • As a particular example, GLAM institutions, mostly libraries, showed strong participation in Wikimarathon. Over the five days of Wikimarathon, 32 libraries around Ukraine hosted wikitrainings.

Our volunteers held several on-demand wikiworkshops for librarians in the Kharkiv Oblast and Vinnytsia.

We have not released new promotional materials or guides for GLAM institutions in the first half of the year.

Increasing Participation

Wikimarathon and uk-Wikipedia 15

 • Dedicated to the 15th anniversary of Ukrainian Wikipedia, Wikimarathon 2019 was one of the biggest events we held over the period reported. Wikimedia Ukraine ran an online part of Wikimarathon and coordinated offline events across Ukraine. The design of Wikimarathon 2019 was similar to previous years’ Wikimarathons, including the one discussed in detail in our 2017 program story; the improvements we implemented this year are detailed below.
  Overall, 1776 articles were created specifically over five days. Around 650 users created an article during Wikimarathon. In terms of geographical diversity, Wikimarathon 2019 reached 38 cities and villages in 21 regions of Ukraine (84% regions covered) with 60 training events. Around 60 volunteers were involved in planning and executing Wikimarathon online and in the field.
  One of the key challenges of the mass events like Wikimarathon, which attracts a high number of new users, is the quality of articles created. Thus, this year, we tried to pay particular attention to the quality of content. We initiated a sub-project on patrolling articles created by inexperienced Wikimarathon participants (those without patroller rights). Over this period, 15 people checked 240 articles, marking them as patrolled and improving some of them, as well as providing feedback to authors of some articles.
  Also, in 2019 we emphasized developing the capacity of Wikimarathon events’ trainers. For the first time, we held two training sessions for Wikimarathon trainers. They were held in two major cities, Kyiv and Kharkiv, and covered 21 participants, who, according to the feedback forms, were highly satisfied with these sessions. Also, we created a typical presentation for a Wikimarathon events (event organizers could use it as is or employ as a basis for their presentation and adjust for their needs), a detailed guide for event organizers, and some new materials for participants of the events.
 • For the 15th anniversary of Ukrainian Wikipedia itself, we prepared a number of informational and promotional materials about Wikipedia. Those include a press release, mini-contest for a special logo devoted to the anniversary, a series of infographics with 15 facts about Ukrainian Wikipedia, a new version of Ukrainian Wikipe-tan, and others. Besides, Wikimedia Ukraine organized an offline celebration of the event in Kyiv on January 30th (see also the “Community Events” section of this report).

Wikipedia in Education

Wikitraining for educators, Kremenchuk
Award ceremony for high school graduates in Kremenchuk

Over the first half of the year, we traditionally focused on developing the capacity of school and university teachers, guiding specific Wikipedia courses, and supporting education program leaders’ participation in thematic events.

 • As always, we continued to provide various kinds of support to experienced Education Program activists who actively integrate Wikipedia in their curricula.
 • As one of the key directions of the Wikipedia Education Program is training school teachers to edit Wikipedia and use it in education, a major event within this programme was a two-day training session for teachers in Kremenchuk, which we held in the middle of May. It was an immersive training session which covered 10 middle and high school teachers, both those who have already been using Wikipedia in class but have wanted to solidify their Wikipedia-related skills and those without prior experience of using Wikipedia in education.
  We will be able to fully evaluate the effectiveness of this event once the new academic year starts in September. At the same time, we already have early signs of some participants who had been new to Wikipedia at the time of the event becoming active users of Wikipedia and being interested in spreading the word about Wikipedia in education.
 • We developed some new partnerships in the field of higher education, with the most notable example being the university course “Introduction to Gender Studies” in the Kyiv-Mohyla Academy. Over this semester-long course, students had an assignment to write a Wikipedia article as their course paper; our volunteer (Antanana) held a presentation with a Q&A for students, and we provided support to students throughout the assignment process. The students were given materials on how to edit Wikipedia and contact information for asking questions.
  Overall, 76 articles were created or significantly expanded, and around 100 students were involved. Notably, the majority of these articles were about famous women in the field of gender studies and feminism, which helped bring further attention to fixing the problem of the gender gap on Wikipedia (see our program story for more details)
 • Wikimedia Ukraine continued to support the promotion of Wikipedia in education through our activists' participation in conferences, most notably local EdCamps. Over the period reported, five Education Program activists (Андрій Гриценко, Olga Loboda 0806, Педагог Світлана, Еколог Світлана, Ліонкінг) presented Wikipedia at six EdCamps, holding either training sessions or presentations. Particularly, Wikimedia Ukraine was an informational partner of mini-EdCamp Chortkiv, where Педагог Світлана and Еколог Світлана held a wikitraining session for teachers.
  Vlasenko D, a university math professor and Wikipedia Education Program activist, presented his experience at the Wikimedia+Education Conference 2019.
 • Some work was done to help kick off a platform of wikilessons in Wikibooks, but this project has been frozen due to the lack of volunteers devoted to its implementation.
 • Wikimarathon 2019 was an indirect opportunity to promote Wikipedia in education. Around 15 events within Wikimarathon were held specifically for school or university students, most of them by teachers, and a few more public events were held in universities.

Community Support and Development

Community Events

Wikimarathon treats, Khmelnytskyi
Wikimarathon 2019, Kherson

The major community event at the beginning of the year was the Ukrainian Wikipedia Birthday. Celebrating with gatherings to taste a cake and join article-writing Wikimarathon already became traditional for this event. We have supported >60 wikimeetups. Metrics-wise, the progress of these events is tracked within Increasing Participation programme as most participants were also involved in an edit-a-thon or online in Wikimarathon 2019 by writing an article; Wikimarathon is discussed in detail in a separate section above.

Wikimedia Ukraine AGM 2019

This year, we managed to make the transition towards Annual General Meeting (AGM) early in the year as opposed to the late-December AGMs we had before. This was a long-discussed and generally approved idea, with the aim to reduce end-year pressure on the members, take AGM out of the holiday season (where tickets are harder to buy etc.), use the opportunity to celebrate Ukrainian Wikipedia’s birthday together and give the board time to finish their work and annual reporting (in the schedule with December meetings the board changed just before annual reporting was due). AGM was held on February 17th with all due procedures, even though it was only a month and a half after the previous general meeting. Therefore the next AGM is planned for the end of January-beginning of February 2020.

WMUA Strategy Session, June 2019 (Day 2)

Wikimedia Ukraine kicked off its strategy process in order to create a strategy for the years 2020-2022. We started with an offline one-day strategic session on February 16 which was the opportunity to present the process with our members, perform diagnostics and get inputs on organising our organisation’s work, projects and community. It was followed by online surveying of the WMUA members which had a remarkable response rate of 77%. Finally, we held the second offline strategic session on June 28-29 with a focus on the mission statement, vision, values, strategic goals, and strategic tasks. The strategy process is currently going according to the plan, and the final document is expected to be ready before the WikiConference in October so that an Extraordinary General Meeting can be held during the conference to approve the strategic plan.

10 years WMUA cake

Wikimedia Ukraine is 10 in 2019. Offline meeting in late June included a little celebration of the current members with the birthday cake and looking back at the work accomplished in the time since the creation of our chapter. Besides, we have been preparing a series of informational materials dedicated to the organizations’ anniversary.

Ukrainian WikiConference will be the main bigger event of the second half of the year for which the dates and place are chosen and the preparations are in progress.

Trainings for Volunteers

In January, we approved the procedure and criteria to the requests for trainings. Since then several requests for trainings were approved, starting with a scholarship for Ilya and Юрій Булка to attend the “School on facilitation and moderation of strategic sessions” which helped us shape our strategic process. In order to prepare better for Wikimarathon 2019, two training sessions for volunteers involved in teaching/hosting the edit-a-thons were organised in Kyiv and Kharkiv.

Three users (Aced, JTs, Tohaomg) attended “Algorithm of strategy session” training. Aced has received a scholarship to attend “SMM for non-profits” training.

In late March, we held a “Governance in an NGO” training for the most active people at WMUA: members of the board, auditing committee, strategy working group, technical committee, as well as WMUA staff and contractors (total 20 attendees). The trainers were both Wikimedians and invited experts, and the topics of the training included team communication and work, NGO legislature in Ukraine and key legal procedures that an NGO has to abide.

In June, Vlasenko D and Kharkivian held a one-day training session devoted to Wikidata and Wikimedia Commons for members of the Kharkiv Wikimedia community. This training was a first attempt to organise a training like this, so it was supported by a Wikigrant budget. By the way, Vlasenko D was among recipients of a scholarship from Wikimedia Ukraine to attend Wikidata Train the Trainers in Austria last year, so he was already trained how to do it.

Scholarships

Wikimedia Hackathon 2019 participants from Ukraine
Wikimedia Summit 2019

In the period covered by this report, we granted 5 scholarships:

We are granting full scholarships to fed4ev, Mcoffsky and Luda.slominska for attending Wikimania 2019 in Stockholm in August, while CEllen and Visem will receive partial scholarships. In total, this exceeds our expectations for the first half of the year, thus there may be fewer scholarships granted in its second half.

We also ran a selection process for two more scholarships (for Wikimedia Summit 2019 and Wikimedia+Education Conference 2019), which were granted not from the WMUA budget.

Microgrants

Wikiworkshop for journalists, Kyiv
Wikiexpeditions participants with a visiting permit to Pip Ivan Mountain

This year, the microgrants program covers various smaller sub-programs, namely these four directions:

Wikigrants, small grants for book purchase, participating in an event, covering entrance tickets to a museum etc.
Over the first half of 2019, we provided three grants for book purchases; all these applications are currently in the process of completion. Besides, the organization supported one volunteer with accreditation and expenses for attending an iForum event, one of the biggest IT conferences in Ukraine. We have also supported a one-day training session devoted to Wikidata and Wikimedia Commons for members of the Kharkiv Wikimedia community, which was mentioned in a section above in more detail.

 • Thematic months and weeks, providing souvenirs and small prizes for active participants of thematic weeks in Ukrainian Wikipedia.
  We helped organize three such thematic months and weeks:
  • Kharkiv Region month. Organized by our active Kharkiv volunteer community, it led to 216 articles being created and 105 articles expanded.
  • Swedish Week. Held in partnership with the Embassy of Sweden in Kyiv, it has been one of the most popular thematic weeks we ever supported as 947 articles were created and 87 expanded over the project’s three-week period.

Investigative Journalism Week. Held in partnership with the Regional Press Development Institute, it has helped bring around 110 articles on the topic to Ukrainian Wikipedia (exact results might change as the project will run until July 15th). Also, we held a training session for journalists, which was attended by 16 participants.

All three projects have not been fully completed yet, so the results presented here are preliminary.

Wikiexpedition to Velykyi Burluk Municipality in Kharkiv Oblast.

These expeditions helped illustrate nature heritage sites and cultural monuments which were not represented on Wikimedia projects. Since both of them occurred in June, the reporting process is currently underway and is expected to be completed in July.

 • Wikizghushchivka, providing small physical gifts (a can of zghushchivka, i.e. condensed milk) to the most active new and existing Wikipedia contributors.
  No progress was made in this direction in the first half of 2019.

Awareness for Wikimedia and Free Knowledge

Media Publicity and Promotion Activities

External video
Press conference devoted to Wikimarathon
TV story on the WikiGap event in Kyiv
 • As usual, media publicity remains an important part of each project we implement. The specific projects which got the highest media attention were Wikimarathon (several dozen publications in nationwide and regional media, including some 20 video and audio stories), Women in STEM (good coverage in nationwide media; see the respective section for more details), and Ukrainian Wiki Loves Earth (several dozen publications, attention from both media outlets and government sources).
 • We continued to develop our blog and social media accounts. We try to use the blog to share detailed stories and major announcements, while social media is a more day-to-day tool that provides greater flexibility.
  • In January-June, we published 35 stories on the blog; it received 21,675 views from 15,374 unique users.
  • By July 14th, the number of our Facebook page followers increased by 13% since the beginning of the year (2,857 -> 3,228). All posts published from January 1st until June 30th received 108,760 views.
  • Wikimedia Ukraine’s Instagram page had a 25% increase in followers, and the Twitter account showed a 13% increase (410 and 1305 followers, respectively).
  • Besides, we renewed the practice of monthly newsletters with the most important events and announcements. An example of a newsletter is here (in Ukrainian).
 • We used paid social media advertising to promote two projects (Wikimarathon and Ukrainian Wiki Loves Earth). Empirical results of these campaigns showed that, while social media ads are not particularly effective in promoting our offline events, they might be useful for spreading the word about online projects.
 • In June, the Cabinet of Ministers (Government) of Ukraine issued a resolution, which recommends all local and nationwide agencies of the executive branch to license the content on their sites under Creative Commons Attribution 4.0 International license. It probably happened at least partly because of the earlier activities of Wikimedia Ukraine and Creative Commons Ukraine which requested the Government to do so and held a few presentations for different branches of the Government. Individual efforts of volunteer editors, who were writing letters and requests to government agencies about switching to free licenses, are also likely to have influenced the decision.

Free panorama advocacy

Infografics that explains why commercial freedom of panorama is better than non-commercial

We have created an advocacy plan to direct our efforts in this field. The plan included: mapping of the stakeholders, decision-makers, and ideas for the information campaign, including publications, video, and events. Unfortunately, our plans were affected by a sudden political change (immediate dissolution of the parliament by the newly elected president), making us put some work on hold.

Mapping. By the end of January, we have finished mapping the members of the Ukrainian Parliament potentially interested in supporting FoP. We either contacted members of Parliament (MPs) or searched for information that would show their interest in copyright regulations and awareness in the “freedom of panorama” (FoP) issue. This information is not public and is only for our internal use. As the political situation in Ukraine has changed dramatically, and we are going to have a new Parliament this summer, we would need to do another mapping at the beginning of Autumn.

Information Campaign. One of the challenges for us is low awareness about the very concept of “freedom of panorama” in Ukraine: both among members of Parliament (MPs) and the general public. We have decided to work on developing good quality materials for publishing (articles, infographics, etc.) to enhance our chances of being published and shared by different media outlets and developing an educational video about freedom of panorama, to be shared via social media.

Video. We have found contractors for video from Severodonetsk, Eastern Ukraine, whose portfolio demonstrated their focus on social projects. The draft of the video had been completed by the end of March, less than a month from the beginning of work. We waited till the end of April for our Canadian volunteer to record audiotape: in the screenplay, the main character was a photographer from Canada. Throughout May and June, we elaborated on sound and slightly changed the video itself. The work on video lasted till the end of June due to the number of people involved (volunteers giving feedback etc). The video can be introduced to the public at any moment from now on. However, due to the drastic political shift, we will wait till new Parliament convenes, given that our main (target) audience is MPs.

State Institutions and Freedom of Panorama Research. We have also conducted research on how central and local executive institutions and a few courts complied with the copyright law with respect to images of the building where they are located. We discovered that none of the institutions, Constitutional Court of Ukraine amidst them, complied with Ukrainian copyright Law in regard to a lack of freedom of panorama. Together with Creative Commons Ukraine, we have prepared an analytical material based on this, and its publication was meant to be one of the steps of our information campaign about freedom of panorama.

Publications on Freedom of Panorama. We also elaborated on several info materials on FoP, ready to be posted on our blog. Their publication is on hold as we want to publish them when we are ready to launch a full-fledged information campaign (Autumn).

Working Directly with the Ukrainian Parliament and MPs. The main achievement of our team and allied MPs’ was the introduction of the draft law #10143 (on copyright law reform, an initiative of MPs of the committee), which has provisions for having freedom of panorama in Ukraine. This would be a great success since sanctions for taking photographs, video footage or creating images of buildings and sculptures would no longer be illegal! We wrote letters on behalf of the MPs supporting our initiative, suggesting corrections to the initial text of the draft law #7539 (government-sponsored bill on copyright law reform, contained only very limited FoP), which evolved into the draft law #10143. We updated our infographics, web site and shared the info via social media in support of having a “real” (commercial) freedom of panorama. As we have mentioned before, this drastic change in our political environment affected us: our supporting MPs informed that the draft law #10143 will not be debated before the snap election, thus we had to postpone all our activities till September/October when the new parliamentary coalition is formed and new MPs are found to support the legislative initiatives providing for freedom of panorama.

We have also started (in parallel) collecting information about potential partners in fighting for freedom of panorama, so as soon as we are ready to launch the campaign, we can invite them to our events and share information.

Spending

Please report your organization's total spending during the reporting period, or link to a financial document showing your total spending.

30739.37 USD, detailed expenses here
The weighted average exchange rate for the period January 1—June 30, 2019 was used


Final report

Program story

Please tell or link to one program story that showcases your organization's achievements during the reporting period.

Developing a multi-year strategic plan

Learning story

Please link to one learning story that shows how your organization documents lessons learned and adapts its programs accordingly.

What we have learned from organizing international Wiki Loves Earth in 2019

Results

Metrics

Metric Achieved outcome Explanation
1. Number of participants 11 852 / 5000 (Including 8,431 non-Ukrainian participants of Wiki Loves Earth)
Target significantly exceeded primarily because of the strong numbers of international Wiki Loves Earth, which attracted more countries and individual participants than in the previous year. Other reasons include more participants of thematic weeks than we expected, as well as a higher number of people who visited our promotional events, most notably Atlas Weekend.
2. Number of of newly registered users 8391 / 2800 (Including 7,332 non-Ukrainian participants of Wiki Loves Earth)
Target significantly exceeded primarily because of the strong numbers of international Wiki Loves Earth, which attracted more countries and individual participants than in the previous year. Other projects and programs proved mostly in line with targets.
3. Number of content pages 135 380 / 121 320 (Including 84,694 non-Ukrainian photos of Wiki Loves Earth)
The results are generally in line with the predictions, but slightly exceed them because of the strong numbers of international Wiki Loves Earth. The numbers for national projects have largely met expectations, though the numbers for national photography contests are a bit lower than expected.
4. Number of volunteers involved 182 / 90 Target considerably exceeded because of the higher volunteer involvement in the Content Enrichment projects, which was driven mainly by our large and diverse jury and organizing teams for article & photo contests.
5. Number of media files used 9845 / 12 660 (Including 6,553 non-Ukrainian photos of Wiki Loves Earth)
Target missed mainly because of the insufficient efforts to promote media usage for national photo contests. Since we had to postpone the Wiki Loves Monuments article challenge to February, its results will not be reflected here. (Media usage for non-Ukrainian WLE is also lower than expected, but the deviation is less than 10%).


Content Enrichment

Editing challenges and contests

In 2019, we continued to use article contests and challenges as a powerful way to enrich content on Wikimedia projects and work on bridging gaps. Contests we organized include:

Award ceremony for CEE Spring

Traditionally, CEE Spring proved to be the biggest article contest of the year in Ukrainian Wikipedia. This year, it brought 1772 articles on Central and Eastern Europe from 81 participants. Ukrainian edition gained first place by the number of articles among 25 Wikipedias which participated in the international contest.

Some of the new developments in 2019 included paying more attention to the gender gap (particularly, we held one training session in Kryvyi Rih devoted to CEE women) and integration with sister projects (see below). The high number of articles was also the biggest challenge as it required a lot of input from volunteer jury members who checked articles and slowed the process of determining winners.

Detailed results are available here (in Ukrainian).

Award ceremony for the Women in STEM contest

Articles about women, particularly women in science, is a significant content gap on Wikipedia, and that is why it was important for us to hold a separate full-fledged article contest on this topic. In 2019, we developed strong partnerships on this topic; this particular project was organized jointly with the United Nations Population Fund (UNFPA) Office in Ukraine. As a result, we brought in 48 participants who created and expanded 500 articles on STEM women biographies; particularly, 140 articles about Ukrainian women in STEM were created or improved.

As promotional activities, we ran a logo challenge for the contest and held one dedicated training session in the UNFPA headquarters in Kyiv (for the training session, 18 people participated and 150 people watched a part of it online). We also recruited a few prominent Ukrainian female scientists in the jury of the contest. The project received good media attention, with both major Ukrainian media outlets and local authorities spreading information about the contest.

Detailed results are available here (in Ukrainian).

Award ceremony for WikiScience 2019

Wikimedia Ukraine has been organizing scientific photography contests for several years (see below for more details). This year we decided to pair it with an article contest that would help both to promote scientific content on Ukrainian Wikipedia (which is typically underrepresented) and to increase usage of scientific photos uploaded due to the photography contests.

The contest ran in three different categories (Archeology, Biology, Physics) with separate expert jury teams. As a result, around 15 participants submitted 40 articles (the numbers are much lower than for other contests because of the different contest design: WikiScience Contest rewarded best individual articles, as opposed to other contests which typically determine winners by the participants’ overall contribution).


Apart from article contests, we ran several editing challenges centered on women (see our midpoint program story for more information on gender gap projects). They include WikiGap and the “She Did It” marathon (the latter is described in the “Microgrants” subsection)

WikiGap workshop in Kyiv

Within the framework of the international WikiGap initiative, we organized an online marathon devoted to articles on women in Ukrainian Wikipedia. On March 1st, we held three simultaneous offline events across Ukraine (in the capital city of Kyiv, Lviv in Western Ukraine and Kharkiv in Eastern Ukraine) together with the Swedish Embassy in Ukraine and the UNFPA office in Ukraine. The marathon brought 186 articles from 91 participants; 86 people attended offline events.

According to the Swedish Embassy in Ukraine, Ukraine was featured by the Swedish government as one of the examples of the most successful WikiGap editions.

We also helped promote the international WikiGap Challenge in Ukraine (though the challenge itself was not organized by Wikimedia Ukraine). Partly due to these efforts, Ukrainian Wikipedians created over 600 additional articles on women within WikiGap Challenge, and Wikimedia Ukraine member Andrii Hrytsenko gained the first place.


We also organized two other contests, which are covered by other directions and thus are described in detail in other sections (WikiKharkivshchyna within GLAM, “Wikipedia for School” within the Education Program)

As planned, we did some work on contests for sister Wikimedia projects. As outlined in our 2019 grant application, holding contests for sister projects is great, but it requires more work with these projects’ communities to bring about more long-term development. We took that into account and, rather than organizing standalone contests, tried to support initiatives coming from the communities. In 2019, it was reflected in the CEE Spring contest. Apart from the “main” contest on Ukrainian Wikipedia, it was also held on Ukrainian Wikiquote and Ukrainian Wikivoyage; participants created and improved 39 content pages (30 in Wikiquote and 9 in Wikivoyage).

Due to the high number of projects which we had to implement by the end of the year, we had to postpone the “Wikipedia Loves Monuments” article contest, which had earlier been planned for the end of 2019. We rescheduled it to February 2020, so it is running now until the end of February.

Photography Contests

Traditionally, photography contests are what we are good at, they constitute a considerable part of Wikimedia Ukraine’s activity. In 2019, we held three photography contests in Ukraine and supported international Wiki Loves Earth.

Wiki Loves in Ukraine award ceremony

In 2019, Wiki Loves Earth was held in Ukraine for the seventh time. This contest has amassed a significant audience of participants and volunteers since 2013. Thanks to it, the number of photos uploaded throughout the contest remained high, though slightly lower than in the previous years, and we continued getting coverage of hundreds of sites that had no pictures yet (9929 photos of Ukrainian natural heritage sites from 307 participants; 1648 nature objects were pictured, including 326 sites not present on Wikimedia Commons before).

The developments of 2019 included:

 1. putting more attention to illustrating underrepresented areas through changing the contest’s rules so they incentivize picturing areas not present on Wikimedia Commons (by the end of the 2019 contest, 48.3% Ukrainian nature heritage sites are present on Commons, which is good but still way to go):
 2. working to improve the system of categorization on Wikimedia Commons and update lists of nature protected areas, which were created in previous years;
 3. developing a special nomination for aerial photos, with a separate jury team to check them;
 4. improving communication support (in 2019, Ukrainian WLE received twice as much mentions in Ukrainian media outlets than in 2018; the contest's announcement and results were covered in 41 media stories).

Apart from that, we relied on the existing patterns of the contest’s design and approaches to its promotion. As always, we determined best photos for each Ukrainian region and on the national level, as well as the winners of the “quantitative” nomination for each region and nationally (users who pictures most nature monuments).

A detailed project report is available here (in Ukrainian)

Held since 2012, Wiki Loves Monuments is the biggest national-level contest we organize. In 2019, we continued systematic work to sustain and develop this project. This year, 330 Ukrainian participants uploaded almost 32 thousand photos of 11 thousand Ukrainian cultural heritage monuments. Nearly 3,000 monuments first appeared under free licenses on Wikimedia Commons. Ukraine came first among 48 countries within the international contest by the number of photos uploaded.

Wiki Loves Monuments traveling exhibition in Kherson

Some of the highlights of 2019 include:

 1. We improved communications for the project and paid more attention to media coverage. In 2019, more than 200 stories about the contest were published in national and regional media, as well as on the websites of local authorities. Particularly, we systematically worked with regional authorities asking them to share information about the project.
 2. We continued to organize a special nomination for Jewish heritage (this year, it brought 1200 photos, which is four times higher than in 2018) and for the first time organized special nominations for mills and for video files. All special nominations had separate jury teams; “Jewish heritage” and “Mills” nominations were organized with partners, which allowed us to draw additional attention to the contest.
 3. We organized a traveling photo exhibition across Ukraine. In 2019, the exhibition of WLM 2017 and WLM 2018 winners visited 11 locations in 8 regions of Ukraine. One of its achievements is that it helped attract more attention to Wikimedia projects in Eastern and Southern regions of Ukraine, such as Luhansk, Kherson, and Mykolaiv Oblasts, which are relatively undercovered by Wikimedia events.

See the winning photos on the contest’s website (in Ukrainian)

Traditionally, Wiki Science Competition in Ukraine was a part of the international competition, which we first joined in 2015. This year, the contest brought around 300 scientific photos in seven different categories. Wikimedia Ukraine organized the photo contest in partnership with My Science portal and popular science event Days of Science, which helped to reach academic audiences and scientists. The contest jury was comprised of five experts in their fields.

As detailed above, in 2019 we combined this contest with an article contest, which was a good way to increase media usage and to promote the photo contest among the Wikipedia community. At the same time, the number of photos uploaded proved considerably lower than in the previous contest. The likely reason is the lack of volunteers devoted to promoting the contest within the academic community; we relied on the existing community of scientists interested in the contest but did not bring a lot of new ones.

See the detailed results in our blog (in Ukrainian).

A presentation on Wiki Loves Earth, which part of the international organizing team delivered at Wikimania 2019

In 2019, 37 countries participated in Wiki Loves Earth (the highest number ever), bringing almost 95,000 photos to Wikimedia Commons from almost 10,000 participants (8400 of them being newbies)

Overall, we improved the communications part of the project in 2019. We communicated more frequently with local organizers and provided greater support to them, paid more attention to social media and writing stories for the blog etc.

At the same time, we did not fix the problem of human resources, and the announcement of international results was once again delayed, largely because of the lack of devoted volunteers and the staff’s overload by other major projects in the fall. We intend to fix it in 2020 through hiring a dedicated project manager specifically for international Wiki Loves Earth.

See more analysis of international Wiki Loves Earth in our learning story.

GLAM

Wikimeetup in the Wiki Library in Lviv

While we did not have much cooperation on content in the GLAM field in 2019, cooperation with GLAM institutions ran through a lot of our projects, and we implemented several interesting projects related to libraries.

Wikimedia Ukraine’s GLAM work in 2019 includes:

 • Cooperation with the “Wiki Library”, a local library inspired by the ideas of Wikipedia, in Lviv. We had signed a memorandum for cooperation with the library just before its opening in June 2019. Since that time, we held a series of training events for the library’s employees, and our Lviv volunteers founded a monthly wiki-event there called “Writing Wikipedia” (“Пишу Вікіпедію” in Ukrainian). We are working on transforming this library into a hub for the promotion of Wikimedia projects and for Wikimedia-related events in Lviv. Major Wikimedia events, such as Wikimarathon 2020, are already being held there.
Wikitraining for librarians in Vinnytsia
 • The GLAM program is a good way to promote local content, which is one of Wikimedia Ukraine’s strategic tasks. In 2019, it manifested itself in WikiKharkivshchyna (can be translated as “Wiki Kharkiv Region”).
  WikiKharkivshchyna is primarily an article and photo contest for libraries in the Kharkiv Oblast. In 2019, it was held for the second time, on November 4th—24th. Within this timeframe, 20 libraries participated; they submitted 35 articles and facilitated uploading 150 photos.
  At the same time, WikiKharkivshchyna has evolved far beyond the scope of a time-bound contest. Wikimedia Ukraine’s Kharkiv-region volunteers were maintaining communication with local libraries for almost the whole year, holding numerous training events for them throughout the year. It is particularly important that a lot of these libraries are located in smaller cities outside of the regional center, which helps attract content that would otherwise be underrepresented on Wikimedia projects.


 • Our volunteers organized a number of standalone training sessions for librarians in the Kharkiv Oblast, Vinnytsia, and Mykolaiv.
 • We continue building partnerships with GLAM institutions within our other projects and programs; a lot of our events are held in libraries and, to a lesser extent, museums. For example, GLAM institutions, mostly libraries, showed strong participation in Wikimarathon 2019, with 32 libraries having hosted wiki-events in five days. Wiki Loves Monuments traveling exhibition was hosted exclusively by GLAM institutions (9 libraries and 2 museums).

Content Enrichment: Program Objectives

 • to improve Wikipedia's coverage of topics that were identified by the community (target: over 12 months, at least 3000 Wikipedia articles on specific topics identified by the community are created or improved)
   Partly done. We did work on improving Wikipedia's coverage of underrepresented topics. If counted with thematic weeks and challenges, the number of articles created/improved well exceeds 3000; yet, for article contests only it is at 2500.
 • to increase the quality and quantity of photographic content about protected nature sites, cultural heritage sites, photographic and other media content that help to discover science (targets: during the photo contest periods, at least 113,000 images that are photographs of protected nature sites, cultural heritage sites, photographic and other media content that help to discover science, are uploaded; and over 12 months, at least 0.5% of the above-mentioned photographic and other media content receives quality labels)
  Виконано. Our photography contests in 2019, including international Wiki Loves Earth yielded around 126 thousand photos; 620 of them received quality labels (572 in Wiki Loves Earth international, 48 in Wiki Loves Monuments in Ukraine), which is 0.49% of the whole number.
 • to ensure photo contest content is used to illustrate Wikimedia projects through organising an on-wiki collaboration (contests) (target: at the end of 12 months period, at least 12,000 images of the above-mentioned content is used to illustrate Wikimedia projects)
   Partly done. We did work to increase media usage (particularly, through spreading the word about its importance among Wiki Loves Earth local teams), but the number of images used ended up at 82% of what we targeted.
 • to improve the content of Wikimedia projects by increasing the participation of the GLAM institutions and the participation of the community in WMUA-GLAM activities (targets: over 12 months, at least 500 content pages created on Wikimedia projects owing to the participation of the GLAM institutions and the participation of the community in WMUA-GLAM activities; and over 12 months, at least 25 institutions are participating in WMUA-GLAM activities related to improvement of the content of Wikimedia projects)
  Not done. Although we widely cooperated with GLAM institutions for other purposes, no consistent work was done in GLAM activities related specifically to the improvement of the content outside of other projects, such as WikiKharkivshchyna.
 • to improve the content of Wikimedia projects by increasing content on locally-oriented topics (targets: over 12 months, at least 500 content pages on locally-oriented topics are created on Wikimedia projects)
   Partly done. We organized WikiKharkivshchyna, a contest directed at local content. Although it widened its reach as compared with the previous year, the number of content pages created is less a half of what we targeted (205, including 185 for the contest itself and 20 for training events before the contest). This number would be much higher with Wikiexpeditions, but the expeditions were covered by a different direction in 2019.

Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 9,952 \ 3,800
 • Number of newly registered users: 7,898 \ 2,355
 • Number of content pages created or improved: 129,556 \ 116,500
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 116 \ 60
 • Number of media files used: 9,548 \ 12,150

Explanation: Targets for shared metrics were considerably exceeded primarily because of the strong numbers of international Wiki Loves Earth, which attracted more countries and individual participants than in the previous year. For the number of volunteers involved, the main reason for exceeding the target was attracting large and diverse jury and organizing teams for article & photo contests. We are behind in media usage, mainly because of the insufficient efforts to promote media usage for national photo contests. Since we had to postpone the Wiki Loves Monuments article challenge to February, its results will not be reflected here.

Increasing Participation

Wikimarathon and uk-Wikipedia 15

Wikimarathon training in Mykolaiv

Dedicated to the 15th anniversary of Ukrainian Wikipedia, Wikimarathon 2019 was the biggest editing challenge in Ukrainian Wikipedia in 2019. Wikimedia Ukraine ran an online part of Wikimarathon and coordinated offline events across Ukraine.

Overall, 1776 articles were created over the five days of Wikimarathon, with around 650 users having created an article. Wikimarathon 2019 reached 38 cities and villages in 21 regions of Ukraine (which is 84% of regions except Crimea) with 60 events. Around 60 volunteers were involved in planning and conducting Wikimarathon online and in the field.

Anniversary cake cooked by one of our volunteers in Eastern Ukraine

The mechanics of Wikimarathon 2019 was similar to previous years’ Wikimarathons, including the one discussed in detail in our 2017 program story. The improvements, which we implemented in 2019, are detailed in the midpoint report. Brief recap: 1) we paid more attention to the quality of content, having initiated a sub-project on patrolling and improving articles created by newbies (15 people participated, 240 articles were checked); 2) we worked on developing the capacity of the community, having for the first time organized two training sessions for Wikimarathon trainers in two major cities (Kyiv and Kharkiv), as well as having prepared detailed instruction materials for the trainers.

We also organized a celebration of Ukrainian Wikipedia’s 15th anniversary (Wikimarathon was the biggest project for the anniversary, but not the only one). Particularly, Wikimedia Ukraine prepared a number of informational and promotional materials about Wikipedia (a press release, mini-contest for a special logo devoted to the anniversary, a series of infographics with 15 facts about Ukrainian Wikipedia, a new version of Ukrainian Wikipe-tan etc.) and held an offline celebration in Kyiv on the date of the birthday. Overall, we saw a good boost of publicity and a spark of media attention devoted to Wikipedia in the wake of the anniversary.

Wikipedia in Education

As planned, we worked with both schools and universities in 2019 to promote the integration of Wikipedia in the educational process. Our work includes:

“Wikipedia for School” poster
 • One of our biggest education activities has been the article contest “Wikipedia for School”, which is devoted to topics included in Ukrainian secondary education curricula. The contest ran from November 20th to January 20th. This project borders with the direction of Content Enrichment, but it was primarily an education activity because it was aimed to increase participation among educators and improve their knowledge of Wikimedia projects (importantly, all participants had to use the Outreach Dashboard so they could familiarize themselves with its functionality for future educational activities).
  The contest was held in seven categories, which is for seven school subjects. It is now at the stage of the jury reviewing the articles; the preliminary results show that 75 educators participated, having created or expanded 230 articles.
Participants of the training session for teachers in Kremenchuk
Antanana presents Wikipedia for students of the Kyiv-Mohyla Academy
 • We continued to develop cooperation with universities, supporting the integration of Wikipedia in university curricula. The midpoint report highlighted the example of the university course “Introduction to Gender Studies” at the Kyiv-Mohyla Academy. Examples of other integrations by our volunteers include supporting the course on Jewish studies in the Kyiv-Mohyla Academy (Anntinomy) or integrating Wikipedia in two history courses at the Hlukhiv National Pedagogical University of Oleksandr Dovzhenko (Андрій Гриценко).
 • As always, we continued to provide other various kinds of support to Education Program activists who actively integrate Wikipedia in their curricula. For example, we organized an award ceremony for high school graduates in Kremenchuk, who have been active participants of a Wikipedia education program for three years. As another example, we supported the creation of “Educational Club WikiBar”, a group of educators in a town in Vinnytsia Oblast who consistently work on the Education Program.
 • Education Program has been benefiting from other programs and projects by Wikimedia Ukraine, most notably Wikimarathon. During Wikimarathon 2019, 18 events were held for school and university students, not counting events hosted by educational institutions but aimed at a general audience.

In 2019, we did not develop a MOOC on Wikipedia because of the lack of volunteers ready to develop course materials; we intend to do it in 2020, with more learning from online Wikipedia courses abroad. The possibilities of preparing potential WikiCamp 2020 also were not developed in 2019, and we currently do not have it in our plans.


Increasing Participation: Program Objectives

 • to organise training events for Wikimarathon in the majority of regions of Ukraine (target: over the Wikimarathon period in January-February, at least 14 regions of Ukraine have Wikimarathon training events)
  Виконано. We organized training events in the vast majority of Ukrainian regions; 21 regions were covered.
 • to encourage people to write articles on Wikipedia birthday by online campaigns (target: over the Wikipedia birthday period in January-February, at least 500 participants write articles in online campaigns)
  Виконано. We organized Wikimarathon for Ukrainian Wikipedia's birthday, and 650 users created an article.
 • to engage more educators by organising at least 5 trainings (target: over 12 months, at least 50 educators are trained)
   Partly done. We did organize and support training sessions for educators in Kremenchuk and Mykolaiv, but the number of their participants (specifically training sessions, specifically for educators) is around 30.
 • to engage more students by organising at least 5 presentations/trainings (target: over 12 months, at least 100 students attend a presentation or a training as a part of Wikipedia in Education activities)
  Виконано. We do not have the ultimate number of students who attended Wikipedia presentations/lectures since we do not have all the data; yet, this number for university and school students is well above the 100 threshold.
 • to continue the particular focus on underrepresented regions, such as Southern and Eastern Ukraine, by organising at least one such training there (target: over 12 months, at least 1 education training is organised in underrepresented regions, such as Southern and Eastern Ukraine)
  Виконано. At least 1 training specifically for educators was organized in Mykolayiv, a center of an underrepresented region in Southern Ukraine.
 • to continue promoting Wikipedia in education by giving presentations of innovative uses of Wikipedia and related projects on educational conferences and fairs (target: over 12 months, at least 3 presentations of innovative uses of Wikipedia and related projects are given on educational conferences and airs to promote Wikipedia in education)
  Виконано. We did provide support in promoting Wikipedia in education; at least 6 such presentations were given.


Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 945 \ 1000
 • Number of newly registered users: 453 \ 500
 • Number of content pages created or improved: 2477 \ 2500
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 62 \ 65
 • Number of media files used: NA

Explanation: Even though Wikimarathon showed a strong performance, which was higher than expected, the numbers are a bit lower on the Educational Program side. The key reason is that we did not develop a MOOC on Wikipedia, which was in our plans in 2019.

Community Support and Development

Community Events

In 2019, we continued the practice of organizing big events for the community to mark important milestones and advance community development.

Wikimedia Ukraine's first strategy session (February)

An important part of this program was the strategy process, which ran through the most part of the year (since January until mid-October) and took a lot of resources for both online facilitation and three offline events (two strategy sessions, one in February and one in June, as well as the Extraordinary General Assembly which approved the strategic direction). A detailed description of the strategy process can be found in the program story.

Other community events we organized include:

 • Celebration of Ukrainian Wikipedia’s 15th Anniversary (late January)

Celebrating Ukrainian Wikipedia's birthday with editathons and gatherings to taste a cake have already become traditional. In 2019, we have supported >60 wikimeetups. Metrics-wise, the progress of these events is tracked within the “Increasing Participation” program as most participants were also involved in an edit-a-thon or online in Wikimarathon 2019 by writing an article; Wikimarathon is discussed in detail in a separate section above.

Wikimedia Ukraine's General Meeting in February
Wikimedia Ukraine members at the General Meeting
 • Annual General Meeting (February 16th)

Holding an Annual General Meeting (GM) for Wikimedia Ukraine’s members is one of the organization’s responsibilities. As usual, the General Meeting elected the Board and the Audit Committee, as well as reviewed the organization’s activity and approved the plan for the next year. 2019’s development was holding the General Meeting just 1.5 months after the previous one; the goal was to make a transition of the GM’s timing towards early in the year as opposed to late December (the reasoning for that was described in the midpoint report). 29 Wikimedia Ukraine’s members participated in the GM in person, while others could join the preparatory process online.

 • Celebration of Wikimedia Ukraine’s 10th Anniversary (June 29th)

To celebrate the organization’s anniversary, we organized a small party with a cake for its members. It was also an opportunity to look back on Wikimedia Ukraine’s history (which was useful for the strategy process). For that and for logistical reasons, we combined the celebration with the second strategy session.

Overview of the Organization's achievements throughout 10 years during the second strategy session
Cake for Wikimedia Ukraine's 10th anniversary
 • WikiConference (October 12th—13th)

It is important for Wikimedia Ukraine to gather the Wikimedia community from all over the country once a year for the Wikiconference — a conference about Wikipedia, wikiprojects and free knowledge; we do it every year since 2011. This year this event was held in Kharkiv, Eastern Ukraine.

The conference featured 22 sessions within three tracks. In 2019, we paid more attention to training sessions for specific technical skills, such as Wikipedia bots, Wikidata, or SQL (there was a separate track for training events). The conference’s program was also formed by the strategy process (and the draft of the strategic plan 2020—2022, which had been prepared before the event).

The conference was attended by 60 people (except external speakers), 58 of whom received a scholarship to attend. 100% of those who received scholarships filled two post-conference surveys. 90% of respondents said the program of the conference was “useful” or “very useful”, while 93% evaluated the general organization as “good” or “very good”.

Wikiconference participants

For higher participation, we streamed as many sessions as possible to a Facebook page, which allows to automatically save recording after the streaming; the recordings received 720 views in total. Also, most sessions had slides available online. As mentioned above, during the conference, we also held the Extraordinary General Meeting of Wikimedia Ukraine to approve the strategic direction.


Also, in 2019 we organized six award ceremonies for article & photography contests and thematic weeks (WikiKharkivshchyna 2018, Wiki Loves Earth in Ukraine, Wiki Loves Monuments, WikiScience Contest, CEE Spring, Swedish Week). While they were also in fact events for the community, they are covered by their respective projects and programs.

Trainings for Volunteers

It is important for us to invest organizational and financial resources into developing capacity of the community through training its members. Our work in this direction can be divided into two parts: 1) holding training sessions ourselves and 2) supporting our volunteers’ participation in external training events.

Training sessions organized and supported by Wikimedia Ukraine include:

 • Training on NGO governance (March 23th—24th). It was a major two-day training session for some of the most active Wikimedia Ukraine members (invitations were extended to Board & Audit Committee members, the strategy team, members of the technical committee, and staff members; 20 people attended in total). The trainers were both Wikimedians and invited experts, and the topics of the training included team communication and work, NGO legislature in Ukraine and key legal procedures that an NGO has to abide.
 • Training sessions on Wikimedia Commons and Wikidata for the Kharkiv Wikimedia community. Wikimedia Ukraine’s volunteers Vlasenko D and Kharkivian organized two such events, in June and in December; around 15 people attended one of the sessions or both. Budget-wise, it was supported by Wikigrants.
Participants of Wikimarathon training for trainers, Kyiv
Participants of Wikimarathon training for trainers, Kharkiv

Training events organized by Wikimedia Ukraine but tracked in different programs/projects:

 • Two training sessions for Wikimarathon trainers in Kyiv and Kharkiv (January 19th). 21 people attended these simultaneous events.
 • Workshops during the Wikiconference. This year, Wikiconference organizers paid more attention to sessions on technical skills, so a separate track was organized; it included 7 sessions on technical skills.

Secondly, we supported Wikimedians’ participation in external training sessions. In January, we approved the procedure and criteria for the requests for training scholarships. We did not put a lot of resources into promoting this program pending outcomes of the strategy discussions but had a few approved requests, mostly connected with the strategy process that was underway.

The list of supported requests include:

Scholarships

Supporting Wikimedians’ participation in international Wikimedia events is a good way to support both community motivation and general community capacity. Our requirements for scholarship reporting include both providing onwiki notes from the event and writing a blog post as a result; some scholars also typically share their experience at Ukrainian Wikiconference.

Ukrainians at Wikimania 2019; some of that people received a scholarship from Wikimedia Ukraine
WMUA volunteers JTs and Tohaomg at Wiki Techstorm 2019

In 2019, we granted scholarships to the following international events:

We also ran the selection process for scholarships to three international Wikimedia events, which were not funded by WMUA:

Also covered by the scholarship program were smaller scholarships for trips within Ukraine:

 • Olga Loboda 0806, being an Education program leader, was granted with support to visit several regional pedagogical conferences.
 • A1, a composer and musicologist, received a scholarship to attend the conference “Choral Arts of Ukraine” to deliver a presentation on Wikipedia as an educational resource for musicians.

Microgrants

In 2019, microgrants was a big program, which served as an “umbrella” for four different sub-programs (for 2020, we moved two of them — Wikiexpeditions and Thematic weeks — to the direction of Content Enrichment, which better reflects their nature).

1) Wikigrants — small grants for book purchase, participating in an event, covering entrance tickets to a museum etc. In 2019, we supported five microgrants for book purchases. Out of those, three are already completed; in total, they helped create or improve 427 content pages in Wikipedia, Wikiquote, and Wikidata. The reporting process for the other two grants is still underway.

Wikimedia Ukraine's discussion at the 26 Book Forum in Lviv
Workshop for the “She Did It” challenge in Kyiv

2) Thematic months and weeks — providing souvenirs and small prizes for active participants of thematic weeks in Ukrainian Wikipedia (as well as promotional and informational support).

In 2019, we helped organize four such thematic months and weeks:

 • Kharkiv Region month. Organized by our active Kharkiv volunteer community, it led to 216 articles being created and 105 articles expanded.
 • Swedish Week. Held in partnership with the Embassy of Sweden in Kyiv, it has been one of the most prolific thematic weeks we ever supported as 947 articles were created and 87 expanded over the project’s three-week period.
 • Investigative Journalism Week. Held in partnership with the Regional Press Development Institute, it has helped bring 131 articles on the topic to Ukrainian Wikipedia. Also, we held a training session for journalists, which was attended by 16 participants.
 • Contemporary European Literature Week. It was held in partnership with the 26th Book Forum in Lviv, one of the biggest cultural events in Ukraine. The thematic week helped bring 187 articles to Ukrainian Wikipedia by 16 participants. Within this partnership, we also held two presentation events during the forum in September, which were attended by approximately 50 people in total.

Within this program, we also organized the “She Did It” challenge. In cooperation with the Swedish Embassy in Ukraine and the National Democratic Institute, we held an online marathon both in Ukrainian Wikipedia and internationally; it was centered specifically on Ukrainian women. With this project, we got the experience of organizing an international marathon, which was challenging but proved rewarding.

As a result, 55 people created and expanded 180 articles in Ukrainian Wikipedia. Additionally, 10 participants created or improved 180 content pages on other Wikimedia projects within the international marathon. The languages covered include English, Russian, Japanese, Bengali, Hindi, Bashkir, and Yakut.

As a promotional event for the marathon, we held a training session / editathon in Kyiv, which was visited by 35 participants.

3) Wikiexpeditions — supporting Wikimedians’ trips to visit places and sites to improve their coverage on Wikimedia projects.

In 2019, we supported three Wikiexpeditions:

Combined, these expeditions brought 786 new photos for Wikimedia Commons and 87 created or improved content pages on Wikipedia and Wikivoyage.

4) Wikizghushchivka — providing small physical gifts (a can of condensed milk) to the most active new and existing Wikipedia contributors.

No work was done in this direction in 2019 because of the lack of volunteers devoted to the project. We are currently reflecting on how we can rethink this project so as to revive it.


Community Support and Development: Program Objectives

 • to increase the community participation by empowering users with the techniques and skills needed for Wikimedia projects (target: over 12 months, at least 50 participants participate in trainings aimed to empower users with the techniques and skills needed for Wikimedia projects)
   Partly done. Around 40-45 unique participants were present at the training on NGO governance, training for Wikimarathon trainers, and two training sessions for the Kharkiv community.
 • to provide incentives to the community, supporting a wide range of volunteer initiatives with the financial resources, materials, and souvenirs they can use (target: over 12 months, at least 120 community members receive financial support to their volunteer initiatives or souvenirs in recognition of their volunteer engagement)
  Виконано. This was mostly achieved through supporting thematic weeks (67 unique participants received souvenirs), celebrating Wikimedia Ukraine's birthday (most organization's members received small souvenirs) and supporting wikigrants and wikiexpeditions.
 • to ensure members and volunteers engagement and committing by supporting/organizing online and offline events (target: over 12 months, at least 150 participants participate in offline and online events for community members)
   Partly done We did organize events for community members: two General Meetings, two strategy sessions, one Wikiconference, and two anniversary celebration. Yet, since a lot of people attended several or most of these events, the number of unique participants is closer to 100 (not counting participants of celebration with Wikimarathon meetups in Ukrainian regions).
 • to provide international scholarships for international Wikimedia-related events (target: over 12 months, at least 15 scholarships to international Wikimedia-related events are provided)
  Виконано. We did provide scholarships for all major internal Wikimedia-related events in 2019. The number of scholarships granted from our budget was 11, and we ran the selection process for 4 other scholarships.

Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 444 \ 242
 • Number of newly registered users: 41 \ 30
 • Number of content pages created or improved: 3320 \ 2300
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 23 \ 20
 • Number of media files used: 282 \ 500

Explanation: The targets are mostly exceeded, and the primary reason is the activeness of thematic weeks and editing challenges, which brought a lot of participants and content pages. The target is missed on the number of media files used because we did not have big photogrants in 2019.

Awareness for Wikimedia and Free Knowledge

Media Publicity and Promotion Activities

Wikimedia Ukraine's press breakfast in September

Throughout the year, media publicity played a major part in the realization of the projects. The ones that got the highest media attention were the Ukrainian part of Wiki Loves Monuments (more than a hundred publications in regional and nationwide media and approximately 80 publications in governmental media channels), Wikimarathon (several dozen publications, including some 20 video and audio stories), Women in STEM and She Did It (both of which got wide coverage in nationwide media). Good media coverage was also received by Ukrainian parts of Wiki Loves Earth (several dozen publications, attention from both media outlets and government sources).

As in the first half of the year, we continued to develop our blog and social media accounts to keep our audiences up to date with all the contests and events.

 • In 2019, we published 72 stories on the blog; it received 40,953 views from 27,532 unique users.
 • By December 31st, the number of our Facebook page followers increased by 24% since the beginning of the year (2,857 -> 3,542), with a total reach of 116,619 people.
 • Other Wikimedia Ukraine’s social media channels showed audience growth as well: in the beginning of 2020 WMUA Instagram account had 490 followers, and 1,432 people followed Wikimedia Ukraine on Twitter.
 • As mentioned in the midpoint report, we renewed the practice of monthly newsletters with the most important events and announcements. An example of a newsletter is here (in Ukrainian), as well as experimented with paid social media advertising.
 • In June, the Cabinet of Ministers (Government) of Ukraine issued a resolution that recommends all local and nationwide agencies of the executive branch to license the content on their sites under Creative Commons Attribution 4.0 International license. It happened at least partly because of the earlier activities of Wikimedia Ukraine and Creative Commons Ukraine which requested the Government to do so and held a few presentations for different branches of the Government. Individual efforts of volunteer editors, who wrote letters and requests to government agencies about switching to free licenses, are also likely to have influenced the decision. As a result, the number of free license websites increased, and now we can use thousands of free images to illustrate articles, as well as texts (such as biographies of government officials or reference information on populated places) on Ukrainian Wikipedia.
 • In July, we participated in the NGO planet at Atlas Weekend, Ukraine’s biggest musical festival. It was a great way to reach a large audience, particularly those who typically do not attend our events (the panel of several dozens different NGOs was open for all festival participants). We offered a souvenir for interacting with Wikipedia in some way (participants could pass a test on Wikipedia, download a Wikipedia app, post a photo with Wikipedia banner, listen to a mini-lecture on Wikimedia projects etc.). Overall, these interactions covered 500 people in 6 days.
 • In September, we held a press breakfast devoted to the freedom of panorama, copyright, and free licenses. It was attended by almost 15 people and generated good coverage for the topics discussed. For this event, we prepared a brochure for journalists on Wikipedia, copyright, free licenses, and freedom of panorama.
 • Our volunteers on multiple occasions participated in external events with presentations and lectures on Wikipedia. For example, Aced presented Wikipedia at the Live Histories Festival in Kyiv, while Perohanych did a presentation at the festival Reformation-Fest in Western Ukraine.

Free panorama advocacy

At the beginning of 2019, we took a more serious approach to advocacy, with a goal to prepare a big advocacy campaign.

We prepared for the first stage of the campaign by creating an advocacy plan to direct our efforts in this field. The plan included: mapping of the stakeholders, decision-makers, and ideas for the information campaign, including publications, videos, and events.

Unfortunately, our plans were affected by a major political change in Ukraine (immediate dissolution of the parliament by the newly elected president), which made create a new outline. We have completed it by the end of October. The second plan, even though similar to the first one, had numerous adjustments to the current situation. It provided for rearrangement of our contact base, a relaunch of the info-campaign, as well as the provision of new info materials.

The difference between presence and absence of Freedom of Panorama; visal material, which we frequently usedin our publications on FoP

Most important aspects of our work in 2019 include:

Mapping

By the end of January, we had finished mapping the members of the Ukrainian Parliament potentially interested in supporting the freedom of panorama (FoP). We either contacted members of Parliament (MPs) or searched for information that would show their interest in copyright regulations and awareness in the FoP issue. This information is not public and is only for our internal use.

As the political situation in Ukraine had changed dramatically after the snap election in July, we considered the option of conducting another mapping. After completion of the initial stage of mapping by the end of September, we regularly revise information about MPs due to the constantly changing state of affairs in our Parliament, as well as MP’s opinions. By the beginning of the year 2020, this work has proven its usefulness by helping us to establish connections with MPs.

Information Campaign

One of the challenges is low awareness about the very concept of freedom of panorama in Ukraine: both among members of Parliament (MPs) and the general public. We have decided to work on developing good quality materials for publishing (articles, infographics, etc.) to enhance our chances of being published and shared by different media outlets, as well as developing an educational video about freedom of panorama, to be shared via social media.

 • Cooperation with the Media. We enhanced our cooperation with the media by holding a press breakfast mentioned in the previous sub-section. After the event, several media outlets published materials which specifically addressed FoP in Ukraine and what could potentially be done in order to solve the existing problem. The brochure developed for the event contains an overview of the FoP issue and a QR code for our Freedom of Panorama site.

We also elaborated on several information materials on FoP, which have not been published yet. We arranged a partnership with Detector.Media, a renowned analytical media outlet, which agreed to provide us with the platform where we can publish these materials throughout 2020.

After our participation in 26 Book Forum in Lviv, where we discussed Freedom of Panorama among other topics, we started negotiating our participation in other book festivals, where we could deliver lectures and spread info materials. Amongst our top priorities are two biggest book festivals in Ukraine, The International Book Arsenal Festival in Kyiv and Bookforum, however, we are not limited to these options.

 • Video. We have found contractors for video from Severodonetsk, Eastern Ukraine, whose portfolio demonstrated their focus on social projects. The draft of the video has been completed by the end of March, less than a month from the beginning of our work. We waited till the end of April for our Canadian volunteer to record audiotape: in the screenplay, the main character was a photographer from Canada (Canada, unlike Ukraine, has Freedom of Panorama). Throughout May and June, we elaborated on sound and slightly changed the video itself. The work on video lasted till the end of June due to the number of people involved (volunteers giving feedback etc). The video can be introduced to the public at any moment from now on, although we postponed the public presentation planned for autumn due to the abovementioned political changes. Detector.Media agreed to spread this video upon our request.
 • State Institutions and Freedom of Panorama Research. We have also conducted research on how central and local executive institutions and a few courts complied with the copyright law with respect to images of the building where they are located. We discovered that none of the institutions, Constitutional Court of Ukraine amidst them, complied with Ukrainian copyright law in regard to a lack of freedom of panorama. Together with Creative Commons Ukraine, we prepared an analytical material based on the topic. This material was published by Detector.Media at the end of December.
Wikimedia Ukraine's new brochure, which contains information on freedom of panorama


Working Directly with the Ukrainian Parliament and MPs

In early 2019, the main achievement of our team and allied MPs was the introduction of the draft law #10143 (on copyright law reform, an initiative of MPs of the committee), which had provisions for having freedom of panorama in Ukraine. This would be a great success in advancing Freedom of Panorama. We wrote letters on behalf of the MPs supporting our initiative, suggesting corrections to the initial text of the draft law #7539 (government-sponsored bill on copyright law reform, contained only very limited FoP), which evolved into the draft law #10143. We updated our infographics, website and shared the info via social media in support of having a “real” freedom of panorama (which also allows commercial use).

However, the political shift in Ukraine negatively affected the bill. Because of the snap election and the subsequent considerable changes in the constitution of the parliament, the bill was postponed. Now that the situation is more stable, we are starting to successfully establish new connections with MPs.

As we have mentioned before, this drastic change in our political environment affected us: our supporting MPs informed that the draft law #10143 would not be debated before the snap election, thus we had to postpone all our activities till September/October when the new parliamentary coalition is formed and new MPs are found to support the legislative initiatives providing for freedom of panorama. However, we had not managed to get in touch with MPs who are able to contribute to our cause till the end of the year, being able to successfully establish connexions with MPs only in January 2020.


Awareness for Wikimedia and Free Knowledge: Program Objectives

 • to encourage regulatory and legislative changes that will benefit the Wikimedia projects, affirming freedom of panorama in Ukraine (target: over 12 months at least 1 press conference, 1 video and 5 round tables or meetings with partners are organised to encourage regulatory and legislative changes that will benefit the Wikimedia projects, affirming freedom of panorama in Ukraine)
  Виконано. We continued to work on the freedom of panorama. Particularly, we held one press conference, prepared one video (which is yet to be released), and held several meetings with stakeholders, such as MPs.
 • to increase awareness of Wikimedia projects and respect for the licenses (copyright) (target: over 12 months, we organise or participate in at least 5 online or offline events targeting increase in awareness of Wikimedia projects and respect for licenses or copyright)
  Виконано. We organized only one event targeted specifically for the awareness of Wikimedia projects and free licenses, but we participated in numerous other events (such as Atlas Weekend, Book Forum in Lviv, and presentation by our individual volunteers).
 • to share stories about WMUA's projects and from volunteers (target: over 12 months, at least 50 stories about WMUA's projects and from volunteers are shared on blogs and social media)
  Виконано. In 2019, we shared 72 stories on our blog and several hundred on social media. While the communication channels are typically overseen by WMUA staff, stories from volunteers constitute a big part of what we share.
 • to get national press coverage (target: over 12 months, we get national press coverage in at least 12 distinct news publications)
  Виконано. As shown at the beginning of the section, in 2019 Wikimedia Ukraine's projects were featured in at least several dozens of publications by national news outlets.
 • to support and advise on re-licensing of content under an open Creative Commons licence (target: over 12 months, we support or advise at least 5 partners who will re-license content under an open Creative Commons licence)
  Виконано. With the new government recommendation which promotes local licenses, our volunteers (such as Visem and Kharkivian) have been advising local government entities on re-licensing their content; these efforts were combined with typical work in this direction.

Program Metrics:

Shared metrics
 • Total participants: 100 \ 525
 • Number of newly registered users: NA
 • Number of content pages created or improved: 27 \ 20
Grantee-defined metrics
 • Number of volunteers involved: 21 \ 15
 • Number of media files used: 15 \ 10

Explanation: The numbers mostly correspond to the targets, with the only exception of the number of participants. It is significantly higher because of our successful participation in Atlas Weekend, the biggest music festival in Ukraine.

Spending

Please link to a detailed financial report for your spending during the grant period. This should be in the same format as your detailed budget from your Simple APG application.

Report can be found here (see also a copy in Google Sheets)

Please include the total amount of Simple APG funds you spent during the grant period.

98,549.87 USD (2,489,599.76 UAH according to the weighted average exchange rate)

Grant Metrics Reporting

Metrics, targets and results: grants metrics worksheet here.