Help:Page history/uk
Дана сторінка має справу з контролем версій.
Всі редаговані сторінки у проектах Вікімедіа мають пов'язану історію змін, яка складається зі старих версій вікі-тексту, а також запису дати й часу (в UTC) кожного редагування, імені чи IP-адреси користувача, котрий написав його, та їхніх описів редагувань. Доступ до історії змін отримується натисканням на вкладці «історія» нагорі сторінки. Вона також може називатися історією версій або історією редагувань.
Резюме
[edit]- Всі зміни, зроблені на сторінці, перелічені у зворотному хронологічному порядку.
- Для перегляду конкретної версії натисніть дату.
- Для порівняння старої версії з поточною натисніть поточн.
- Для порівняння версії з її попередницею натисніть попер.
- Для порівняння двох конкретних версій натисніть ліву радіокнопку старішої версії та праву — новішої, а потім натисніть кнопку «Порівняти вибрані версії».
- Незначні редагування позначаються як м.
Пошук
[edit]Наразі доступний пошук історією змін.
Використання сторінки історії
[edit]Нижче наведено приклад історії змін із використанням оформлення за замовчуванням. Розмір вікі-тексту в байтах показано тільки для редагувань із 19 квітня 2007 року.
Редагування показано від найновішого до найстарішого. Кожне редагування займає один рядок, у якому показується: час і дата, ім'я чи IP учасника й опис редагування, а також інша діагностична інформація. Погляньмо на деякі функції цієї сторінки:
- Назва сторінки залишається такою ж, але вкладку «історія» підсвічено.
- Ці посилання ведуть до найнещодавніших редагувань (найновіші), найстаріших редагувань (найдавніші), або на наступну чи попередню сторінку редагувань (новіших n / старіших n). Зверніть увагу, що чорний текст у дужках ставатиме посиланнями за застосовності.
- Сині числа перелічують кількість редагувань, які відображаються на сторінці — 20, 50, 100, 250 або 500. Вище число збільшує довжину сторінки та зменшує кількість сторінок. Вибране число замінює n у посиланнях на попередні чи наступні сторінки, наприклад, (новіших 100 / старіших 100).
- (поточн.) веде на сторінку різниці, показуючи відмінність між цим редагуванням і поточною версією. Поточна версія з'являється під змінами, тому можна бачити, як сторінка зараз відображається.
- (попер.) веде на сторінку різниці, показуючи зміни між цим редагуванням і попередньою версією. Найнещодавніша версія (на тому ж рядку, на якому ви натиснули «востаннє») з'являється під змінами, тому можна бачити, як сторінка відображалася.
- Дві колонки радіокнопок можуть використовуватися для вибору будь-яких двох версій на сторінці. Скажімо, ви хочете порівняти версії, відповідні числам 10 і 11 на малюнку. Спочатку натисніть ліву радіокнопку поряд із числом 11. Права колонка кнопок заповниться до числа 11. Потім натисніть праву радіокнопку поряд із числом 10. Нарешті, натисніть Порівняти вибрані версії. Це приведе вас на сторінку змін, показуєючи зміни між двома версіями. Найнещодавніша версія (в даному випадку номер 10) з'являється під змінами, тому можна бачити, як сторінка відображалася.
- Це дає час і дату редагування, виражену в місцевому часі відповідно до налаштувань. Дата й час посилаються на версію цих дати й часу. Таким чином, перший рядок посилається на версію, що була поточною на час завантаження даної історії версій, і тому результат може відрізнятися від переходу за посиланням на полях сторінки на поточну версію. Навіть, якщо сторінка не змінилася тим часом, з'явиться message with id 'Revision-info' (talk).
- Ім'я чи IP учасника з'являється тут.
- Це опис редагування. Це текст, який користувач пише в полі опису редагування (під полем редагування).
- Цей опис редагування починається зі стрілки-посилання та сірого тексту. Це означає, що користувач редагував лише розділ сторінки (названий сірим текстом). Цей текст автоматично додається при редагуванні розділу. Стандартний опис редагування може додаватися користувачем. Він з'являється чорним текстом.
- м означає незначні зміни (малі поправки до сторінки). Вони допомагають розуміти тип змін, які було зроблено.
Якщо можливість «перейменування сторінки» використовувалася в минулому для зміни назви сторінки, то вся історія редагувань статті, до та після перейменування, покажеться. Старий заголовок стає перенаправленням і втрачає свою історію редагувань. Після злиття двох сторінок, як правило, одна стає перенаправленням. У цьому випадку історія версій перенаправлення зберігається.
URL
[edit]Для показу редагувань тільки для даної дати UTC і старіших, і / чи показу не більше визначеної кількості редагувань, викорстовуйте URL як
або для даних дати й часу UTC і старіших
Останнє у форматі позначки часу.
Спостережувані сторінки
[edit]Переглядаючи історію спостережуваної сторінки прямо, без перегляду сторінки спочатку, редагування нагорі (найнещодавніше) може позначатися маркером оновлення «оновлено (після мого останнього перегляду)» (чи вміст MediaWiki:Updatedmarker); це застосовується, якщо редагування було зроблено кимось іншим і ви не переглянули сторінки (увійшовши до системи) після того, як його зробили. Позиціювання повідомлення, припускаючи, що це властивість редагування, а не сторінки, дещо вводить в оману, оскільки позначені не всі редагування, які ще не були переглянуті.
Веб-канал
[edit]Веб-канали (RSS і Atom) для історії сторінки отримуються призначенням «feed» (одному з параметрів index.php, доступних для історії сторінки ) значення «rss» або «atom», тобто додаванням «&feed=rss» або «&feed=atom» до URL історії сторінки. Це дає різницю останніх 10 редагувань, кожне з посиланням на звичайну, повну сторінку різниці. Залежно від браузера, можуть бути такі можливості, як сортування за автором. Див. також w:Wikipedia:Syndication .
Кількість версій
[edit]Перейдіть до найбільш ранньої сторінки в історії та натисніть «поточн.» на останньому редагуванні, щоб побачити різницю між останнім редагуванням і найнещодавнішим. Над таблицею різниць дано кількість проміжних версій — додайте 2 до цього числа й отримаєте кількість версій в історії.
Вилучення сторінки
[edit]Вилучення сторінки (як і вилучення версії) набагато радикальніше за очищення сторінки чи зміни її на перенаправлення, оскільки у випадку вилучення сторінки її історію більше не можуть отримувати звичайні користувачі. Тому, якщо будь-який вміст було перейменовано чи скопійовано в минулому на іншу сторінку, з наданням посилання на початкову сторінку в описі редагування як атрибуції, ця атрибуція втрачається при вилученні початкової сторінки.
Також, редагування вилучених сторінок не показуються на звичайних сторінках Внеску учасників. Однак, історія версій зберігається та може отримуватися адміністратором, котрий також може відновити сторінку (див. w:Wikipedia:Viewing and restoring deleted pages).
Залежно від причини вилучення сторінки, вилучення її історії може бути бажаним або ні. Якщо ні, способи зберегти історію сторінки включають:
- зміна сторінки на перенаправлення; якщо назва не є бажаною навіть для перенаправлення та є більш підхожа назва для нього, то можна перейменувати без залишення перенаправлення з початкової назви;
- за відсутності підхожої назви для перенаправлення, сторінку можна перейменувати в архівну; якщо вміст не є підхожим для «поточної версії», навіть для архівної сторінки, вміст можна замінити зауваженням, що пояснює призначення архівної сторінки.
Див. також w:wp:Merge and delete.
Складені сторінки (включення)
[edit]Розділ сторінки може бути включеною окремою сторінкою (через метод, відомий як включення), див. складені сторінки. Окрема історія редагувань надається для розділу, і за цією включеною сторінкою слід стежити окремо. Див. m:Help:A simple composite example.
Історія зображень
[edit]«Зображення» (у широкому сенсі завантаженого файлу) можна редагувати чи, загальніше, замінювати іншим зображенням завантаженням нового файлу зображення з тим самим іменем. Знову, всі версії зберігаються. Лістинг історії зображення утворює частину сторінки опису зображення, яка з'являється при натисканні на зображенні. Історія зображень складається з них і їх старих версій.
Не зберігаються зображення, які було вилучено (не плутати з зображеннями, що більше не використовуються у статтях), єдиними доступними записами є журнали завантажень і вилучень і, можливо, архів «голосів за вилучення». Як з історіями сторінок, всі старіші версії зображень зберігаються і пізніше можуть відновлюватися.
Посилання на конкретну версію сторінки
[edit]Час від часу корисно посилатися на конкретну версію статті (її знімок). Наприклад, хтось може переглядати Вікіпедійну статтю і хоче позначити, яку конкретну версію переглянув.
Якщо версія не є поточною, можна використати історію сторінки для перегляду її старої версії. URL цієї старої версії підхожий для викорситання як постійне посилання на цю версію, і зазвичай може бути отриманий із адресного рядка браузера.
Див. також URL старих версій сторінок.
Історію вікі-тексту не слід плутати з історією відображеної сторінки:
- Якщо сторінка містить змінну на основі часу, її відображуваний вміст відрізнятиметься з часом; наприклад, {{CURRENTTIME}} дає час перегляду сторінки; якщо на деякому етапі було розміщено тег {{subst:CURRENTTIME}}, він замінюється у вікі-тексті часом збереження тієї версії; немає змінної для часу збереження певної версії.
- Зокрема, шаблони та зображення змінюватимуться, якщо на них посилатися з розширенням, що містить змінну, залежну від часу
- Поточні версії використовуваних шаблонів і зображень — неможливо вказати певну версію, якщо старі версії не дано під різними назвами. Зверніть увагу, що шаблони, використовувані всередині інших шаблонів, також можуть версіюватися.
- Поточні використувані інтервікі-посилання, збережені на Вікіданих.
Для істинного постійного посилання завантажуйте відображену сторінку як файл HTML (якщо увімкнено системою) та посилайтеся на URL. HTML містить вміст шаблонів, тому на статтю не впливають їх вилучення чи зміни. Він додатково містить URL-посилання на зображення; не нього не впливають версії зображення, а тільки вилучення.
Для вироблення версії вікі-тексту, незалежної від шаблонів, використовуйте «subst:», за потреби рекурсивно.
Див. також Help:Downloading pages.
Спеціальна:Експорт
[edit]Special:Export виробляє файл XML, без користувацького інтерфейсу MediaWiki, з вікі-текстом поточної й опційно всіх старих версій однієї чи більше конкретних сторінок, з датою, часом, іменем користувача й описом редагування. Як він відображається, наприклад, з чи без тегів XML, і з чи без застосування нових рядків, залежить від браузера. Деякі браузери показують посилання «+» і «–» для показу чи приховання вибраних частин. Альтернативно, джерело XML можна переглянути за допомогою можливості браузера «показати код», або після збереження файлу XML локально, з програмою вибору.
Можливість також дозволяє шукати текст у всіх версіях однієї чи більше конкретних сторінок. Див. також експорт XML.
Скасування сторінки
[edit]Якщо редагування ваших нових сторінок вам не до вподоби, не панукійте; ви можете «скасувати» сторінку до будь-якої попередньої версії.
Архівування
[edit]Архівування текстів на окремих сторінках перевершує використання історії сторінки як архіву:
- «Посилання сюди» працюють для архівних сторінок, але не для старих версій.
- Тексти на архівних сторінках можна знайти пошуковими рушіями. Для вмісту, який тільки в історії версій, можливості обмежені (проте, для популярного сайту на кшталт Української Вікіпедії є кількадесят дзеркальних сайтів; з часом копії змінюються, тому деякий специфічний старий вміст пошукові рушії на деяких із них).
- Архівні сторінки можна організувати та назвати пізніше відповідним чином, тоді як, наприклад, описи редагувань не можуть постачатися пізніше. Проте, індекс старих версій сторінки з посиланнями на них можна підготувати.
Див. також
[edit]- https://tools.wmflabs.org/xtools-articleinfo/index.php — інструмент для наступного для даної сторінки:
- сортування історії змін за дописувачем
- підрахунок кількості редагувань для кожного дописувача
- Встановлена програма працює для більшості сайтів Вікімедіа; для адаптації для використання на інших сайтах MediaWiki програму також можна завантажити.
- Template:page history [ talk edit history links ] — застосовує рекурсивне перетворення вікі-тексту