Jump to content

IRC

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page IRC and the translation is 100% complete.
Komunikace
Wikimedia Social Suite
Setkání
Babel
Oznámení
Výbor pro komunikaci
Emailové konference
Přehled
Správa
Standardy
Informace
Odhlášení
Wikimedia IRC
Seznam kanálů
#wikidata-admin
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
Operátoři kanálů
#wikimedia-admin
#wikipedia-en-admins
#wikipedia a #wikipedia-en
Instrukce
Pravidla
#wikipedia
Skupinové kontakty
Nástěnka & Přihlášení
Maskování
Roboti
Často kladené dotazy
Vyhledávání
Citáty (en)
archívy
Citáty (fr)
Další chatovací sítě
Telegram
Discord
Matrix.org
Steam

Pro pokec s ostatními Wikimediány v reálném čase je možné použít řadu kanálů protokolu IRC provozovaných na síti Libera Chat. Hlavním wikipedistickým kanálem je #wikipedia a hlavním českým wikipedistickým kanálem je #wikipedia-cs (a existuje spousta dalších specializovaných kanálů). Správu těchto kanálů provádí Group Contacts.

Kanály umístěné v síti Freenode nejsou spravovány skupinou IRC Contacts.

Kanály posledních změn běží přímo na IRC síti Wikimedie (irc.wikimedia.org:6667). Je zde kanál pro každý projekt, na němž došlo od posledního restartu serveru ke změně. Jméno kanálu obvykle odpovídá doménovému jménu projektu s vynecháním závěrečného .org. Například poslední změny na české Wikipedii je možné sledovat na kanále #cs.wikipedia. Některé wiki, které nejsou Wikipediemi, však mají příponu .wikipedia (např. #mediawiki.wikipedia pro MediaWiki.org). Podrobnosti viz IRC/Channels#Raw feeds.

Pokud se s IRC setkáváte poprvé, můžete najít pomoc v instrukcích k IRC.

Přezdívky

Na stránce IRC/Nicks najdete seznam lidí, jejichž přezdívka na IRC se liší od jejich uživatelského jména na projektech Wikimedie.

Mnoho IRC klientů umí automatické přihlášení po připojení. Nejčastěji se to nastavuje zadáním uživatelského jména a hesla (a nebo jen hesla) do kolonky "serverové heslo" v nastavení klienta. Některé klienty je zapotřebí po nastavení nebo změně hesla zavřít a restartovat. Pouhé odpojení a připojení nestačí.

Místo jmen počítačů roušky

Na IRC je možné nechat v zobrazení nahradit identifikaci svého počítače řetězcem typu wikimedia/Pepa. Tyto takzvané cloaky (rouška, závoj) umožňují skrýt vaši IP adresu a jméno počítače, za účelem zachování soukromí a bezpečnosti a zároveň prokazují, že jste daným uživatelem na Wikipedii. Pro bližší informaci, jak získat IRC cloak, následujte instrukce na stránce IRC/Cloaks.

Související stránky

Externí odkazy