Licensing update/Vote-header/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Translators: When updating the vote header, please also update its status at Licensing update/Header tracking so the updated content will be properly copied to the vote server.
Lisans güncellemesi
Kısayol:
LU

Vikimedya Vakfının Mütevelli Heyeti], Vikimedya materyalinin GNU Özgür Belgeleme Lisansının (GFDL veya GÖBL) hala devam ettirilerek Creative Commons Attribution-ShareAlike lisansı (CC-BY-SA) ile çift lisans içermesini öneren bu oylamaya katılması için tüm Vikimedya topluluğunu davet etmektedir.

Heyet, mümkün olan tüm lisans seçeneklerini değerlendirdi ve ortak amacımızı gerçekleştirmeye, eğitim materyallerini geliştirmeye ve dağıtmaya ve bu materyalleri tüm insanlara her dakika ücretsiz erişilebilir hale getirmeye giden en iyi yolun bu olduğuna karar verdi.

Vikimedya Vakfının önerisinin asıl amacı, tüm projeler için site-geneli lisans koşullarının ve kullanım koşullarının aşağıda belirtilenler doğrultusunda değiştirmektir:

  1. şu an GNU Özgür Belgeleme Lisansıyla lisanslanmış mevcut olan tüm içeriği ek ("sonraki versiyon" ) olarak, GFDL'nin en son sürümünün izin verdiği kadar, CC-BY-SA 3.0 lisansıyla da kullanılabilir yapmak,
  2. bu şekilde yeni topluluk değişikliklerinin devamlı çift-lisanslanmasını; ancak üçüncü parti kaynaklardan sağlanan içeriğin sadece CC-BY-SA lisansı altında sunulmasını zorunlu kılmak;
  3. yeniden kullanım yapanlara, lisansı sadece CC-BY-SA olan içeriğin, GFDL altında kullanılamadığını bildirmek.

Yayınlanan politika ve uygulamayla uyumlu olması ve CC-BY-SA lisans modeliyle uyumlu olması açısından, yazar ve editörler,yeniden kullanan kullanıcılar tarafından kendilerine atıfta bulunulmasını -en azından katkıda bulundukları sayfaya giden bir hiperlink veya URL aracılığıyla yapılabilir- kabul etmelidirler.

Kendi dilinizde detaylar ve önerilen yeni telif hakları için, lütfen Lisans Güncellemesi sayfasına bakın.

Lütfen öneri sıkça sorulan sorular için Sorular ve Cevaplar sayfasına bakın.

Mütevelli heyeti oylamanın sonuçlarını değerlendirdikten sonra bu öneri hakkınaki final kararını verecek. Uygulamaya geçmesi için 50%'den daha fazla kişinin destek oyu vermiş olması gerekir. Eğer oylama yapanların 50%'den azı destek oyu vermişse Heyet alternatif seçenekleri değerlendirecek ve ek toplulukdanışması devam edecektir.