Jump to content

User:Steven (WMF)/Соопштение за ПотврдаНаИзмени

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Post-edit feedback and the translation is 78% complete.
Outdated translations are marked like this.

Соопштение за нова функција

Екранска снимка (англиска Википедија)

Здраво!

Со ова би сакал да ве известам за една мала нова функција, од неодамна пуштена на англиската и германската Википедија. Откако ќе ја испробаме и ќе извршиме поправки, подготвени сме да ја примениме и на други проекти за кои функцијата е веќе преведена, вклучувајќи го овој.

Функцијата се состои од порака за потврда (на екранската снимка) што се појавува откако ќе зачувате уредување. Пораката ве известува дека „Вашето уредување е зачувано“ и автоматски ја снемува по две секунди. Можете да ја отстраните и веднаш (копче „x“). Нејзин автор е екипата „Опити за придобивање на уредници“ (Editor Engagement Experiments), и истата се испробува со нови корисници на англиската Википедија. Забележавме навистина позитивни резултати: уредувањата на нови учесници се зголемија за 23% со ваквата потврда, а без пад во квалитетот на уредувањата.

Испратено преку Глобалниот разглас. (Погрешна страница? Направете исправка.)

Доколку воопшто не сакате да ја гледате оваа функција, можете да ја скриете во вашата лична CSS-страница. Едноставно ставете го долунаведениот код во Special:MyPage/common.css:

.postedit {
	display: none;
}

Ви благодарам, и ми ве замолил да пишете тука доколку имате прашања или забележите некакви грешки.

Steven Walling (Wikimedia Foundation)