Jump to content

Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Źródła/Salon Strategiczny Wikimedia Israel - 17 lipca,2017

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Informacje ogólne

Restauracja "Lilliot"

17 lipca 2017 r. Wikimedia Israel (WMIL) zebrała grupę ekspertów komunikacji i edukacji, aby dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami ich zdaniem musi zmierzyć się Wikimedia w ciągu najbliższych 15 lat i jak możemy, jako ruch, zająć się tymi wyzwaniami. Rozmowa trwała 2,5 godziny, w trakcie których zajmowano się dwoma pytaniami: "Jak możemy pozostać w centrum uwagi w ciągu najbliższych 15 lat?" i "Jakim nowym potrzebom Wikimedia będzie w stanie sprostać w ciągu najbliższych 15 lat?"

Kolacja odbyła się w restauracji "Lilliot" w Tel Awiwie, od 19:00 do 21:30 i brało w niej udział 12 uczestników (nie licząc organizatorów).

Lista uczestników i najważniejszych wniosków jest poniżej.

Uczestnicy:

  1. Oren Hellman - Emerytowany wiceprezes - marketing i regulacje w IEC - Israel Electric Corporation
  2. dr Esther Zechanisky - dyrektor zarządzający Horowitz Foundation
  3. Yiftach Aloni - izraelski pisarz, poeta i architekt: założyciel i edytor "The Short Story Project"
  4. dr Eli Eisenberg - dyrektor zarządzająca i szefowa działu badań, rozwoju i edukacji ORT Israel
  5.  Dalia Ping - wiceprzewodnicząca sekretariatu pedagogiki Ministerstwa Edukacji
  6. Avner Stepak - Filantrop i dyrektor zarządzający Meitav DS
  7. Nurit Gazit - dyrektor administracyjny The Museum of the Jewish People w Beit Hatfutsot
  8. Liran Dan - kierownik strategii i rozwoju biznesu w Partner Communications Company Ltd
  9. Yael Apter - konsultant PR
  10. Pro. Karin Nehon - prezes Israel Internet Association i członek Zarządu Wikimedia Israel
  11. Inbal Orpaz - dziennikarz zajmujących się technologią i internetem, The Marker
  12. Yoel Rothschild - Kierownik R&D Center and International Cooperations w ORT Israel

Organizatorzy:

  1. Itzik Edri - Prezes Wikimedia Israel
  2. Dana Dekel - Członek Zarządu Wikimedia Israel
  3. Michal Lester - Dyrektor Wykonawczy Wikimedia Israel
  4. Ran Li-On - Koordynator społeczności Wikimedia Israel

Kluczowe spostrzeżenia: 

w czasie spotkania

Jak możemy pozostać w centrum uwagi w ciągu najbliższych 15 lat?

  • Wyzwaniem dzisiejszej Wikipedii jest przełamanie świata autoryzacji. Nowy gracz musi zostać wprowadzony w świat szkoleń, aby obejść ograniczenia uniwersytetów - aby każdy mógł uzyskać stopień naukowy. Wikipedia stała się świątynią informacji. Musimy stworzyć Wikidegree - program nauczania i certyfikat oparty na Wikipedii. Uczyni to Wikipedię jeszcze bardziej istotną dla tysięcy osób i może mieć również wpływ na środowisko akademickie.
  • Wikipedia jest dziś marką. Sugerowano utworzenie projektu "Wikitextbook" - podręczników, które zostaną napisane przez nauczycieli we współpracy z Ministerstwem Edukacji.
  • Videopedia - Videopedia będzie atrakcyjna dla młodych odbiorców. Film wideo to świetny sposób na przekazanie wielu informacji bardzo wielu osobom w bardzo prosty sposób.
  • Głównym atutem serwisu jest wiarygodność informacji. To coś, co musicie utrzymać. W świecie, w którym kończy się model biznesowy dziennikarstwa drukowanego, i wzrasta trend fałszywych wiadomości, Wikipedia będzie podstawą wiarygodnych informacji, biorąc pod uwagę obecny stan internetu. Tendencja ta działa na Waszą korzyść, a wraz z upływem czasu względna wiarygodność Wikipedii będzie wzrastała, zakładając, że utrzymacie swoje obecne skupienie na neutralności.
  • Świat idzie w kierunku audio i wideo. Wikipedia musi również podążyć za tym trendem. Musicie pomyśleć, jak dostosować się do tej zmiany, nie trywializując Waszej zawartości. W ciągu najbliższych trzech lat ruch związany z pobieraniem wideo w sieciach komórkowych ma wzrosnąć 11-krotnie. Takie założenia przyjmują firmy na całym świecie. Im młodszy internauta, tym wyraźniejszy jest ten trend.
  • W kontekście poprzedniego punktu rozwinęła się dyskusja na temat tego, czy wraz ze wzrostem znaczenia obrazu i dźwięku tekst zacznie zanikać. Niektórzy sądzili, że tekst nadal zostanie, a jedna rzecz nie pojawia się kosztem drugiej.
  • Zakładając, że Wikimedia będzie szła w tym kierunku, filmy w niej zamieszczane muszą być krótkie.
  • Jeśli chodzi o osoby starsze, istnieje potrzeba większej dostępności poprzez większe czcionki, ilości tekstu i rodzaju obrazu. Aktualna zawartość jest niedostępna dla tej populacji. Oprócz młodych ludzi, trzeba też przyjrzeć się populacji osób starszych.
  • Istnieje duże zapotrzebowanie na szkolenia w hebrajskiej Wikipedii - musicie pomyśleć o tym, jak to zrobić.
  • Krytyczne myślenie należy do najważniejszych umiejętności, jakie student potrzebuje szczególnie w stanie niepewności. Ta umiejętność jest bardzo związana z Wikipedią.
  • Wikiwand - sprawia, że ​​artykuły z Wikipedii wyglądają lepiej i przyjemniej.
  • Musicie zainwestować w narzędzia, które umożliwią ludziom inteligentne komunikowanie się z Wikipedią. Dzięki temu Wikipedia może zaspokoić różne potrzeby (na przykład odpowiadać na konkretne pytania).
  • O dostępności Wikipedii. Istnieje poczucie, że obecnie mniej osób wchodzi do Wikipedii - Google już odpowiada na pytania. Treść Wikipedii jest dziś widoczna w inny sposób - na stronach Facebooka, Google i innych witryn. Musimy zbadać inne sposoby udostępnienia treści.
  • Jeśli chodzi o tworzenie treści: jak można wykorzystać sztuczną inteligencję? Na przykład automatyczne narzędzia, które podsumowują treść.
  • Musicie także zintegrować narzędzia do sprawdzania faktów w obrębie Wikipedii. Można to uwzględnić już w fazie tworzenia treści. Warto myśleć o jeszcze większej współpracy - także w dziedzinie sprawdzania faktów.
  • Ważne jest, aby znaleźć nowe sposoby włączania populacji, których dotąd nie wysłuchiwano, z różnych środowisk. Artykuły w Wikipedii często odzwierciedlają poglądy tych, którzy je napisali. Ważne jest, aby różne głosy wyrażały swoją opinię w Wikipedii, zwłaszcza w artykułach na tematy kontrowersyjne.
  • Wikipedia nie zezwala na korzystanie ze źródeł pierwotnych - w jaki sposób wiedzę z tych źródeł można zawrzeć w Wikipedii? Zezwolenie na korzystanie z tych źródeł może przyczynić się do rozwoju treści.
  • Zintegrować w Wikipedii narzędzia do sprawdzania faktów.
  • Jeśli chodzi o autentyczną/lokalną treść - nie musicie zmieniać zasad Wikipedii - można utworzyć oddzielną przestrzeń, która umożliwi zamieszczanie lokalnych/autentycznych treści.Pozwoli to ludziom poznać ich historię. Jeden uczestnik sprzeciwił się naciskom na dostępność - wiarygodność jest najważniejsza, a bardzo niebezpieczna jest ekspansja. Pamiętajcie, że zawsze będą lepsi gracze na rynku treści i dlatego musicie skupić się na wiarygodności.
  • Inna opinia na temat dostępności i różnorodności - osobista historia nie jest źródłem dla Wikipedii, Wikipedia straci swoją wiarygodność. Istnieją inne platformy do pisania swoich osobistych opowieści.
  • Musicie myśleć o dostępności Wikipedii na inne sposoby - dla ludzi, którzy niekoniecznie wiedzą, jak dobrze korzystać ze stron internetowych. Chodzi o to, czy Wikipedia może dotrzeć do takich populacji. Czy będzie w stanie umożliwić tym ludziom zająć głos?
  • Oryginalna treść zawiera również dobre rzeczy, wyzwaniem jest, w jaki sposób uczynić ją wiarygodną.

Jakim nowym potrzebom Wikimedia będzie w stanie sprostać w ciągu najbliższych 15 lat?

  • Dzisiejsza Wikipedia rejestruje przeszłość. Być może Wikipedia może mieć również artykuły o trendach i przyszłości.
  • Warto rozważyć skupienie się na zdrowiu i medycynie - w świetle zapotrzebowania publicznego i faktu, że dokładność jest tutaj bardzo ważna. Utworzyć solidną bazę danych - koordynować całą zawartość.
  • Należy stworzyć synergię między automatyzacją a sztuczną inteligencją.
  • Trzeba więcej robić na rzecz dostępności i analizy informacji - istnieją narzędzia, które tworzą firmy technologiczne, umożliwiające łączenie się z bazami wiedzy, a następnie ich wykorzystanie.
  • Umieścić Wikipedię na innych platformy (aplikacja waze itp.).
  • Stwórzcie listy czasowe - co dzieje się w określonym czasie w różnych miejscach na świecie.
  • Współpraca z muzeami i bibliotekami krajowymi w zakresie dostępności i prezentacji treści.
  • Musicie pomyśleć o tym, jak przejść od Wikipedii, do której użytkownicy surfują, do Wikipedii, która sama dociera do surferów. Jak docieramy do konsumentów aby przekazać im wiedzę, a nie odwrotnie?
  • W celu doprecyzowania informacji - zrozumieć, czego konsumenci szukają i dać im proste odpowiedzi.
  • Musicie pomyśleć o dostępie użytkownika do Wikipedii w różnych sytuacjach, np. na ulicy lub w biurze - interfejs powinien być inny.