Jump to content

Стратегія/Рух Вікімедіа/2018-20/Робочі групи/Розвиток спроможностей/Рекомендації/Скорочено

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Iteration 1/Capacity Building/Nutshell and the translation is 98% complete.
Outdated translations are marked like this.

Розвиваємо спроможність до розвитку спроможностей

Ми рекомендуємо розвивати кваліфікацію, інструментарій методів та процесів для кореневих спроможностей, які треба розвинути у всьому русі.

У нас буде класифікація кореневих спроможностей, потрібних у русі, і

інструментарій методів для їх розвитку, навчені і натхнені люди, що надаватимуть можливість розвитку спроможностей своїм колегам, і шляхи до перекладу/інтерпретації/адаптації

Ми започаткуємо спільну мову щодо фундаментальних спроможностей і їх розвитку, що уможливить комунікацію та оцінку, щоб ми могли продемонструвати, як просувається зростання руху, справедливість знань та знання як послуга.

Усі зацікавлені сторони руху Вікімедіа залучені у надання або отримання знань та послуг щодо розвитку спроможностей.

Співвідносимо людські активи та онлайн-ресурси знань із потребами розвитку спроможностей

Ми рекомендуємо започаткування системи та процесу, що співвідносить вікімедійців

  1. з їхніми колегами та
  2. з ресурсами знань всередині та поза рухом, що співпадають з їхніми потребами розвитку спроможностей.

У старому світі ФВМ та деякі найбільші афіліати надавали тренінги, а волонтери могли представити щось на конференціях. Цей підхід, у результаті, не сприяє розвитку спроможностей.

Цією рекомендацією ми сподіваємося змінити наявний стан речей на більш розподілену мережу спільнот, що підтримують колег із досвідом і високоякісними ресурсами, тестованими багатьма людьми у різних середовищах.

Новим елементом буде збір «активів» у русі (тобто людей чи організацій з певними навичками, досвідом чи інструментами) на основі спільної класифікації, щоб їх можна було співставити із запитами. Цю роботу пізніше можна буде розвинути на основі мапи спроможностей, започаткованої Асафом.

Це дозволяє колегам підтримувати одне одного у тематичних чи географічних контекстах, дозволяє знаходити ресурси, заточені під їхні потреби, та започаткувати пошуковну базу ресурсів, що може зрости з часом.

Завдяки базі знань та спеціалістам інформації, зацікавлені сторони зекономлять час і матимуть доступ до більш відповідних джерел знань, тоді як раніше їм треба було досліджувати багато неорганізованих, органічно зібраних ресурсів сумнівної якості. Зацікавлені сторони у русі знатимуть, де вони можуть знайти потрібні їм ресурси для розвитку спроможностей, що відповідатимуть потребам їхніх афіліатів чи інших зацікавлених сторін, і використовувати їх на практиці, адаптуючи за потреби.

Розвиток спроможностей має відбуватися у контексті

Ми рекомендуємо доступні і тривалі, прозорофінансовані заходи з розвитку спроможностей, такі як регіональні конференції наживо, тематичні зустрічі, досвід занурення, менторство, навчання у когортах та інші співпраці щодо розвитку спроможностей, що розміщені у контексті учасників.

Як ця рекомендація змінить структури для уможливлення більшої ефективності програмної роботи над створенням системи підтримки для руху вільних знань?

Тренінги перейдуть від підходу «один розмір підходить всім» до більш підігнаного підходу

Обмін та комунікація можуть бути легшим у просторах зі спільною мовою

Можна вибудувати нові зв'язки спільноти

Такі позатренінгові формати/методи як менторство/коучинг, технічна допомога на місці та окружні наставники, легше впровадити у локальному/регіональному контексті.

Поточна модель, де центром проведення подій із розвитку спроможностей є Фонд і WMDE, може зміститися, так, що ключовими підтримувачами розвитку спільноти стануть афіліати з найбільшими ресурсами у певному регіоні.

Ключові прямі цільові групи — отримувачі та надавачі розвитку спроможності, перш за все лідери спільноти та організатори, а також афіліати, котрі здатні на зв'язок у контексті. Непрямими бенефіціарами стануть редактори та інші члени спільноти, які отримають вигоди від покращених навичок та ресурсів у і для своїх спільнот.

Також це зачепить працівників ФВМ, яким більше не треба буде бути головними надавачами тренувань.

Надавати розвиток спроможностей спільнотам для організаційного розвитку/підтримки досягнення ними їхніх цілей організаційного розвитку

Розвиток спроможностей у нашому русі повинен брати до уваги різні контексти та способи роботи, і ефективні формальні організації продовжуватимуть бути необхідними для деяких спільнот у їхніх контекстах роботи. Розвиток ефективних організацій, що служать спільнотам і рухові, вимагатиме цільової підтримки, що відрізняється від того, що ми пропонуємо особам та неформальним об'єднанням. Ми повинні мати спосіб звернути увагу на цю цільову потребу, щоб розбудувати міцну спільноту організацій по всьому світу, що виконуватимуть роль хребта нашої спільноти.

Якщо ми надаватимемо ресурси та підтримку формальним організаціям, та якщо корені цього підходу до ресурсів і підтримки лежатимуть у потребах, цілях та контекстах організації, то ми отримаємо (1) міцні низові організації, що є двигуном локального і національного зростання, та (2) міцну мережу організацій, що є двигуном глобального зростання.

Організації можуть бути засобом досягнення справедливості серед спільнот у різних частинах світу. Вони будуть займати вигідне місце для адвокації інтересів своїх спільнот або у вигляді групи спільнот, що розвиваються, у русі Вікімедіа. Надання підтримки організаціям на розвиток та підтримку себе у спільнотах, що розвиваються, може бути критично необхідним для забезпечення того, щоб глобальне керівництво Вікімедіа було справедливим у майбутньому.

  • Організатори-волонтери
  • Формальні організації (включно з поточними регіональними відділеннями, тематичними організаціями та групами користувачів)
  • Рада Фонду Вікімедіа + Комітет афіліації
  • Структури руху, розроблені для підтримки глобального розвитку спроможностей

Ресурси для розвитку спроможностей

Ми рекомендуємо, щоб розвиток спроможностей став інституціоналізованою функцією руху, що підтримуватиметься до 2030 року солідним вичерпним щорічним бюджетом, що фінансуватиме як централізовані, так і децентралізовані елементи, згадані у рекомендаціях щодо розвитку спроможностей. Незалежна одиниця/організація руху, своїм власним керівним органом забезпечить нагляд та звітність за фінансування.

За 1—5 років значні ресурси будуть розподілені конкретно під Одиницю цілей розвитку спроможностей згідно з довготерміновим планом, а зацікавлені сторони у цьому просторі нарешті відчуватимуть підтримку та довіру на організацію та залучення до роботи з розвитку спроможностей. У деяких випадках ми одразу побачимо негайні результати (за 5 років), особливо у регіонах, де раніше організації не існували або з усіх сил старалися згенерувати залучення чи ресурси.

Послідовна система розвитку спроможностей мусить бути доповнена довготерміновим планом забезпечення ресурсами цих зусиль. Якщо так буде, то ми впевнені, що зможемо побачити й оцінити зростання індивідуальної та організаційної ефективності у русі на горизонті 5—10 років.

За 10—20 років це матиме хвильовий ефект по всьому рухові, коли люди й організації ділитимуться з іншими тим, що набули. Це може стати тим двигуном, що рухає наш колективний вплив у таких комплексних і складних галузях як справедливість знань та знання як послуга.

Рада повірених Фонду Вікімедіа робить найзначніші рішення щодо розподілу ресурсів у русі Вікімедіа, оскільки контролює більшість фінансування, яке отримується від кампаній збору коштів у Вікіпедії по всьому світу та від великих подарунків і міжнародних співпраць.

Якщо наші рекомендації буде впроваджено, ми сподіваємося й віримо, що розвиток спроможностей нарешті матиме вплив на наших окремих дописувачів у проектах Вікімедіа, які також мають отримати вигоди від цієї системи.

Оцінювання розвитку спроможностей

На основі нашої одночасної рекомендації, щоб структури розвитку спроможностей були підтримані і забезпечені ресурсами на довгий термін, ми рекомендуємо комплексну систему оцінки задля навчання, поширення і покращення. Це дозволить нам зрозуміти вплив зусиль щодо розвитку спроможностей на підтримку стратегії руху.

До сьогодні зусилля з мапування та розвитку спроможностей зацікавлених сторін руху були спонтанними та непослідовними. Завдяки послідовній, документованій та оцінюваній у довготривалій перспективі структурі розвитку спроможностей та програмам ми зможемо розбудувати базу перспективних та гарних практик з досвіду.

Раніше оцінка фокусувалася здебільшого на програмах грантоотримувачів — натомість новим завданням, що вимагає нового мислення і знань, будуть оціночні зусилля, спрямовані на укріплення людей та організацій і оцінку їхнього впливу у Стратегічному напрямку.

Усі зацікавлені сторони маються на увазі у визначенні розвитку спроможностей: волонтери, працівники, організації, партнери — вони матимуть доступ до нарощуваної маси знань про практики та інструменти.

Онлайн-тренування

Ми рекомендуємо онлайн-платформу тренування всього руху (поєднану з базою знань із рекомендації #2) для підтримки як записаних навчальних відео, так і живих змішаних можливостей для людиноорієнтованого навчання, що дозволяє живі запитання, дискусії, створення мережі і поширення. Система онлайн-навчання чи наш рух мають залучати найперше людиноорієнтовані навчальні потреби, тож це не технологічноорієнтована рекомендація, а радше така, що використовує технологію як платформу для культурно- та різноманітнісноорієнтованих навчальних потреб. Як записані, так і змішані можливості онлайн-тренування можуть допомогти зосередити поширення та розвиток кореневих спроможностей, необхідних зацікавленим сторонам у русі, забезпечуючи як розвиток знань, так і збереження/посилання людських зв'язків, від яких прямо залежить, як наш рух буде розширюватися.

Ця рекомендація орієнтуватиметься і на афіліати, і на незалежних редакторів та учасників вікіпроектів, котрі не є членами афіліатів. Таким чином, ми бачимо, як це рішення потенційно вплине на усі навчальні потреби усіх наших зацікавлених сторін. Усі, хто бажає бути пов'язаними з нашим рухом, матимуть доступ до цього інструменту, процесу та ресурсів.

Менторство та розвиток лідерства

Щоб забезпечити справедливе та різноманітне зростання руху, ми рекомендуємо розвиток та впровадження багатоступеневої системної стратегії розвитку глобального лідерства і програми менторства, що збагачує особистості і спільноти через осмислене залучення як у вікі, так і офлайн.

Наша рекомендація для розвитку лідерства — поєднати утримання талантів (зменшення втрати людей, які набули досвіду), навчання талантів (підготовка тих, хто є перспективними лідерами руху у майбутньому) та визначення талантів (оскільки систематична участь у багатоступеневій програмі тренування не лише підвищує навички учасників, але також природним чином обирає тих, хто справді відданий).

Програма лідерства та менторства матиме значний вплив на увесь рух Вікімедіа. Це можна описати таким чином:

  • сильніше лідерство для руху (ФВМ, афіліати та партнери)
  • нові ролі волонтерів (ментори)
  • професіоналізація посадових осіб у русі
  • програма лідерства та менторства створює нові контакти та співпраці.

На кого конкретно вплине ця рекомендація:

Групи користувачів, регіональні відділення та ФВМ зазнають найбільшого впливу, оскільки їхні поточні процедури управління, а також відбір лідерів, тренування та утримання є несистематичними і непоєднаними.

Визнання осіб

Примітка: Ця рекомендація ще не базується на повному консенсусі між членами робочої групи. Ми сподіваємося розглянути нюанси цієї теми на Вікіманії.

Рух Вікімедіа потребує системи визнання та підтримки організаторів та лідерів, які долучаються до розвитку спроможностей у своїх власних спільнотах або в інших спільнотах руху. Це є критичним для збільшення різноманітності та уникнення ситуації, коли лише найбільш привілейовані люди можуть віддавати свій час для таких зусиль. Визнання може відбуватися у різні способи, такі як онлайн- та офлайн-значки, унікальний символи чи грошова підтримки: гонорари та інші форми підтримки, такі як стипендії, обладнання, інтернет-доступ та інше.

Існує потреба у гарній системі відбору тих, хто бере участь в оплачуваних тренінгах, і більш вибіркова система може мати свої вигоди.

Визнання осіб дозволить більшій кількості людей брати участь і проводити онлайн- та офлайн-заходів. Грошова підтримка дозволить новим волонтерам з менш привілейованих та малозабезпечених спільнот бути більш активними в нашому русі і збільшить диверсифікацію. Нові організатори отримають доступ професійного навчання, коучингу та інших інструментів, й отримають від цього вигоди не лише у своїй вікімедійній ролі, але і в своєму професійному житті.

Усі ключові зацікавлені сторони руху надаватимуть і отримуватимуть розвиток спроможностей.

Незалежно керована «одиниця» розвитку спроможностей

Ми рекомендуємо, щоб незалежна організація чи одиниця розвитку спроможностей була під керівництвом наглядової ради.

Це забезпечить, що рекомендації розвитку спроможностей будуть впроваджені, імпульс робочої групи збережеться, а ті, що потребуватимуть коригувань, будуть адаптовані грамотно, і що програми розвитку спроможностей будуть підтримувані і послідовно впроваджувані до 2030 року.

Рада складатиметься з досвідчених та експертних членів руху Вікімедіа, що працювати над розвитком спроможностей всередині руху чи поза ним, а також тих членів робочої групи з розвитку спроможностей, які забажають приєднатися до ініціативи. Рада надаватиме постійну експертну підтримку, вказівки та залученість у тих галузях розвитку спроможностей, що окреслені у цих рекомендаціях. Також слугуватиме дорадчим органом та дослідними знаннями для афіліатів, що шукають техніки розвитку спроможностей у своїх локальних контекстах.

Одиниця розвитку спроможностей та її лідери мають бути незалежні від Фонду Вікімедіа та будь-яких інших афіліатів.

Розвиток спроможностей буде стабільно гарантованим для руху у наступні 10 років.

У нас немає структури для розвитку спроможностей, яка б наглядала за цими заходами у всьому русі. На основі цієї рекомендації у нас буде ця нова структура не лише для нагляду за впровадженням рекомендацій, але для закладання фундаменту і надання порад щодо нових інструментів та технік розвитку спроможностей, а також для моніторингу того, який внесок програми розвитку спроможностей роблять у зміну руху в Стратегічному напрямку.

Усі ключові зацікавлені сторони руху надаватимуть і отримуватимуть розвиток спроможностей.