Стратегія/Рух Вікімедіа/2018-20/Робочі групи/Продукт і технологія/Рекомендації/Скорочено

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Iteration 1/Product & Technology/Nutshell and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Децентралізувати

Наразі більшість рішень приймаються і розробка програмного забезпечення виконується Фондом Вікімедіа. Ця рекомендація полягає в тому, щоб працювати в напрямку децентралізації розвитку програмного забезпечення. Щоб це було можливо, потрібні деякі відмінні активності. Перш за все, треба визначити, яке саме програмне забезпечення буде розроблятися, далі — хто буде розробляти програмне забезпечення, і наостанок — як.

Децентралізувати розробку та інфраструктуру, аж до аутсорсингу окремих проектів командам, що не є частиною ФВМ, але які стають підрядниками/грантоотримувачами Фонду. Ми рекомендуємо, щоб ФВМ зберігав власність над і зосередження на розробці ядра, але інші проекти варто оцінити щодо того, чи не краще буде, щоб їх розробляли інші організації та групи членів спільноти.

Налаштування поточної стратегічної консультації, у якій довготермінові цілі та візії можна визначати разом. Цей процес має вести до громадського плану, в якому будуть окреслені залежності проекту.

Згідно з планом, афіліати та волонтери можуть висувати пропозиції зі створення компонентів плану. Ці пропозиції має розглянути «Технологічна рада» згідно їхніми технічними достоїнствами, пов'язаністю з технологічною архітектурою.

Після розробки проектів програмного забезпечення, вони будуть розглянуті для визначення успішності проекту. Цей розгляд використовуватиметься як база для подальших обговорень щодо задоволення майбутніх пропозицій цієї групи.

Підтримувати прийняття рішень спільнотою

Рух має інверстувати в інструменти, що підтримують обговорення спільноти, прийняття рішень та самоуправління. Має існувати визначена команда, відділ чи суб'єкт руху, що займається наданням членам спільноти платформ для обговорень/урядування, що є підігнані для конструктивних та інклюзивних обговорень та досягнення консенсусу, як технічно (наприклад, легкий для використання інтерфейс, інструменти перекладу, підсумовування, голосування, функції модерації, скарг…), так і соціально (наприклад, правила поведінки чи норми конструктивної критики).

Відкрите урядування проектів

Зробити керування пропозиціями продуктів Вікімедіа інклюзивним, спільним та передбачуваним через підготовку відкритого і прозорого процесу подання пропозицій проектів, у якому можуть брати участь ФВМ, афіліати та члени спільноти, а влада над прийняттям рішень певною мірою поділена зі спільнотами, які по черзі схвалюють рішення, у яких залучені.

Рада впровадження

Зробити керування у програмному забезпеченні, що використовується проектами Вікімедіа, більш інклюзивним, партисипативним та передбачуваним, через заснування «Ради впровадження», котра визначатиме вимоги для впровадження нового функціоналу у вікі, у вигляді спільного процесу прийняття рішень між організацією, що розробляє функцію, та спільнотою редакторів.

Тех'євангелізм

Створити команду євангелізму — поширення знань, — завданням якої буде переконатися, що ключові члени спільноти розуміють фактичні засади поточних проектів та стратегічних рішень і необхідного часу. Команда забезпечуватиме наявність необхідної для розуміння та оцінки стратегії продукту базової інформації, її доступність середньому читачу та поширеність у спільнотах.

Нові моделі залучення розробників

Нові моделі залучення розробників допоможуть залучати, утримувати та підтримувати розробників у спільноті Вікімедіа. Зростання залучення та рівнів утримання, у свою чергу, призведуть до більш вагомої та різноманітної розробницької спільноти, яка звертає увагу на програмні потреби руху. Також нові моделі зроблять Вікімедіа дружнім і гостинним місцем, де розробники могтимуть навчатися, рости та вводити новації; таким чином спричиняючи зростання проектів Вікімедіа.

Вирощування екосистеми третіх сторін

Ми думаємо, що існує великий потенціал бази третіх користувачів, який наразі не реалізується; це припущення треба перевірити. Успішні проекти з відкритим кодом мають властивість отримувати ресурси (гроші, час працівників та волонтерів, бренд та маркетинг тощо) від різних установ, що мають різні цілі, але працюють разом над покращенням інструменту, який їм усім потрібен. MediaWiki, з іншого боку, це монокультура, майже повністю залежна від Вікімедіа, навіть якщо наче б є набагато ширший запит на функціонал, який вона надає. Фонд Вікімедіа (або інша установа руху з достатньою здатністю) має дослідити, що ж блокує розвиток такої екосистеми у випадку MediaWiki.

(MediaWiki використовується тут у широкому значенні, включаючи усі технології, побудовані довкола неї, такі як Wikibase чи Parsoid).

Дорадча група з етики нових технологій

Створити Групу з етики нових технологій, яку адмініструватиме Фонд Вікімедіа і яка складатиметься з представників оплачуваних працівників, афіліатів та зовнішніх експертів, для розгляду нових галузей технології та визначення і публікації рекомендацій та настанов щодо потенційних соціальних чи етичних проблем, які можуть постати перед технологією. Це можна публікувати щорічно у вигляді окремих розвідок та пов'язаних рекомендацій усім розробникам Вікімедіа (працівникам, волонтерам та третім сторонам) про те, як взаємодіяти з новим технологіями так, щоб це відповідало цінностям руху, і визначати нові технологічні ризики для наших користувачів чи платформ.

Моніторинг продуктів та соціальних впливів

Спрямувати Фонд чи інший орган руху на розгляд поточних соціальних та політичних впливів Вікімедіа і визначити, чи (або як) рекомендовані чи плановані зміни до політик, технологічний вибір та продуктні досвід і маркетинг є або не є «нейтральними» і які потенційні ризики чи можливості можуть постати для Вікімедіа як споживача продукту, якщо Фонд чи інші органи руху зроблять значні змінити у цих сферах. Цей розгляд має відбуватися на тій же стадії, що й загальнорухове планування щодо Технологій та продукту, наприклад, кожні три роки, коли Фонд Вікімедіа публікує середньостроковий план.