Стратегія/Рух Вікімедіа/2018-20/Робочі групи/Джерела надходжень/Рекомендації/Скорочено

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Movement Strategy/Recommendations/Iteration 1/Revenue Streams/Nutshell and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.

Припущення для рекомендацій

У 2019 році рух Вікімедіа стоїть перед зовнішніми викликами до своєї поточної моделі надходжень, яка насамперед спирається на малі пожертви від великої кількості жертводавців через банери у Вікіпедії. Водночас амбітний стратегічний напрям на 2030 вимагає зростання надходжень у русі більших, ніж просте поступове зростання. Сходження цих подій вимагає від нас перегляду можливостей надходжень у рух і вивчення різних моделей, які апробовували організації Вікімедіа.

 • Джерела надходжень, вірогідно, має більше зовнішніх факторів до врахування, ніж інші сфери чи робочі групи.
 • Поточного фінансування недостатньо, щоб досягти нашої місії. Робоча група припускає, що для 2030 нам знадобиться значно більше доходів.
 • Необхідне зростання доходів вимагає розширення та диверсифікації джерел надходжень, а для цього потрібні заходи безпеки, щоб переконатися, що новітні джерела надходжень узгоджені з принципами Вікімедіа.
 • Не розписуємо структуру ролей, але описуємо функції, необхідні для формування доходів
 • Рекомендації є сферами подальших глибших досліджень

Всерухові принципи для джерел надходжень

Рекомендація

 • незалежність від впливу
 • жодної реклами на вебсайті
 • джерела коштів відповідають баченню та цінностям
 • чітке розмежування контенту вебсайту та джерела пожертви
 • принципи, використовувані ФВМ (не всі застосовні)
 • прозорість (розголошування джерела обігу)
 • відносини, що можуть загрозити майбутні надходження (наприклад, пожертви/партнерства з контроверсійними компаніями)

Перетворити API Вікімедіа на джерело надходжень

Рекомендація

API Вікіпедії та Вікіданих належать до найширше використовуваних у світі.

Залишивши API безкоштовними для всіх, ми можемо пропонувати «багаторівневий» преміумдоступ для великих користувачів нашого API, таких як Google, Microsoft, Amazon та інших Рівневість може коштувати від тисяч доларів до мільйонів доларів, залежно від використання, і дозволить рухові виділяти час на розробку API, а також послуги, як-то виділені шлюзи API чи краще позиціонування API-регіонів, якщо про це попросять клієнти.

Натхненням для цього можуть бути послуги GNIP / Twitter, де є рівнева підтримка: базовий API безкоштовний для всіх, але доступ до «гідранта» Twitter (твітів, що генеруються в реальному часі) коштує до 100 тисяч доларів/місяць.

Надавати оплачувані послуги, пов'язані з вікі

Рекомендація

Рух може створити професійні та консультаційні сервіси, пов'язані з технологіями (наприклад, MediaWiki та Wikibase), націлені на організації, що хочуть внутрішньо їх впровадити.

Монетизувати сувенірну продукцію

Рекомендація

Дослідити торгівлю сувеніркою та використання бренду Вікімедіа як нову можливість для надходжень. (Ліцензування торгової марки, партнерства з іншими компаніями тощо. Дослідні приклади — NationalGeographic та NASA).

Розширити глобальний збір коштів

Рекомендація

Більша частина роботи руху з благодійними фондами та індивідуальними великими донорами зосереджена у Сполучених Штатах. Існують значні можливості розвивати збір коштів по всьому світу, включно з подарунками, фондами, заповітами, корпоративними пожертвами та подіями. Рух потребуватиме розвитку навичок з ефективного збору коштів у різних країнах та культурах, щоб при цьому завжди залишатися відданим цінностям та бренду Вікімедіа.

Розвивати нефінансові джерела надходжень для афіліатів

Рекомендація

Афіліати мають розвивати натуральні пожертви та партнерства, гранти від ЄС та урядів, та заробляти гроші (наприклад, надаючи консультації GLAM-установам)

Визначати ціль фінансової незалежності для усіх акторів руху

Рекомендація

Усі актори руху мають прагнути бути фінансово самодостатніми на основі доступних їм методів, і підтримувати решту руху у міру своїх можливостей

Диверсифікація каналів надходжень

Рекомендація

Розширити методи оплати, доступні користувачам по всьому світу, і постійно оновлювати методи в міру зміни технологій, щоб надавати оптимізовані, локалізовані та зручні можливості пожертв. (Приклади: мобільні методи оплати, готівка, локальні методи для окремих країн).