Biblioteka Wikipedii/1Lib1Ref/Przerwa kawowa
Appearance
Outdated translations are marked like this.
Wystarczy przerwa kawowa, by dołożyć cegiełkę do akcji #1lib1ref. Jak to zrobić?
Dowiedz się więcej na temat roli Wikipedii w ekosystemie wiedzy podczas Przerwy kawowej z #1lib1ref. Zbierz małą grupę koleżanek i kolegów i wspólnie dowiedzcie się jak wziąć udział w akcji. Budowanie Wikipedii jest łatwiejsze, gdy robi się to wspólnie.
Celem tego poradnika jest pomoc w organizacji trwającej od 45 do 90 minut "przerwy kawowej" poświęconej #1lib1ref.
Plan wydarzenia: co, gdzie, kiedy
Kilka tygodni przed spotkaniem
- Wybierz termin spotkania
- Zarezerwuj miejsce i potrzebny sprzęt (dodatkowe laptopy dla uczestników bez własnego sprzętu oraz rzutnik zawsze się przydadzą)
- Jeśli nie masz doświadczenia z Wikipedią, odezwij się do lokalnych wikipedystów. Możesz znaleźć pomoc w grupie Wikipedia and Libraries na Facebooku, lub odezwać się do Stowarzyszenia Wikimedia Polska
- Utwórz publicznie dostępne powiadomienie o imprezie i dodaj wydarzenie do tej listy
- Zaproś na spotkanie koleżanki i kolegów
Tydzień przed
- Zbierz materiały na temat edytowania i wyszukiwania źródeł
- Jeśli chcesz - zorganizuj napoje i przekąski
- Przygotuj plakat lub ulotki
- Roześlij zaproszenia i przypomnienia
- Podziel się wieścią o spotkaniu w mediach społecznościowych (z hasztagiem #1lib1ref)
- Ważne: Istnieje limit ilości kont, które można założyć w Wikipedii z jednego adresu IP (zwykle: 6). By ominąć problemy możesz:
- Poprosić uczestników o założenie kont przed spotkaniem
- Poprosić, by część założyła konta z komórek
- Zawczasu poprosić o uprawnienia do zakładania kont
- Poprosić o czasowe zdjęcie blokady
W trakcie spotkania
- Powitania (2-3 minuty)
- Podstawy edycji Wikipedii (10-20 minut)
- Wspomnij o Weryfikowalności i źródłach uznawanych za wiarygodne
- Jak tworzyć przypisy
- Pokaż jak tworzyć przypis
- Pokaż działanie narzędzia Citation Hunt
- Uwaga: Pamiętaj, by w opisie edycji podać hasztag #1lib1ref
- Uwaga: Dużo łatwiej jest, jeśli zawczasu znajdziesz artykuł z brakującym źródłem - i publikację do wykorzystania
- Wolne edytowanie (20-30 minut)
- Jeśli to możliwe, postaraj się, by na sali byli również bardziej doświadczeni wikipedyści, by odpowiedzieć na ewentualne pytania, pomóc z technikaliami itp. Jeśli nie - uczcie się wspólnie, jako grupa
- [Opcjonalne] Otwarta dyskusja (15-30 minut)
- Jak Wikipedia wpływa na zawód bibliotekarza?
- Czy wyobrażacie sobie tłumaczenie odwiedzającym bibliotekę jak działa Wikipedia? Jak można wykorzystywać ją do uczenia innych umiejętności, jak choćby kompetencji cyfrowych?
- Jakimi rodzajami wiedzy dzieli się Wikipedia?
- Jakie nieporozumienia dot. Wikipedii pojawiają się u odwiedzających biblioteki? Co mogłoby im pomóc lepiej zorientować się w temacie?
- Jakie były najłatwiejsze zadania podczas uźródławiania Wikipedii? Co było trudne? Jak można by ułatwić te trudniejsze zadania?
- Jakie tematy wydają się nie dość dobrze opisane? Jak moglibyście uzupełnić Wikipedię o tematy ważne z perspektywy waszej działalności?
- Zakończenie (2-3 minuty)
Dobre rady
- Pamiętaj o zdjęciach! Podziel się nimi w mediach społecznościowych, koniecznie z hasztagiem #1lib1ref.
- Dziel się też samym tagiem #1lib1ref i linkiem do strony 1lib1ref.org, korzystaj z nich w swoich materiałach i podczas spotkania.
Po spotkaniu
- Zapisz, najlepiej na wiki, wyniki spotkania: ile osób wzięło udział, ile artykułów udało się ulepszyć, itd. Takie podsumowania ułatwią zdobywanie funduszy na przyszłe spotkania, świetnie nadają się też do chwalenia się wynikami Waszej pracy. Ulepszyliście świat, dobra robota!
- Pochwal się wynikami w mediach społecznościowych używając hasztagu #1lib1ref, dopisz też swoje wydarzenie do tej listy. To dzięki sieciom społecznościowym i tej stronie możemy śledzić postępy akcji, odzywać się do organizatorów, pomagać organizować następne spotkania.
- Jeśli planujesz opublikować podsumowanie gdzieś na stronie instytucji, albo jakieś inne medium napisze o twojej inicjatywie - podziel się odnośnikiem na stronie wycinków prasowych #1lib1ref
- Jeśli przerwa kawowa z #1lib1ref spotkała się z zainteresowaniem koleżanek i kolegów, rozważ organizację kolejnych spotkań poświęconych Wikipedii. Może maraton edycyjny (editathon) albo warsztat pomoże otworzyć dostępne Twojej instytucji kolekcje na Wikipedię? Dowiedz się więcej o maratonach edycyjnych tutaj.