Jump to content

Türk Dilleri Wikimedia Konferansı 2023

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Turkic Wikimedia Conference 2023 and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.Farklı Wikimedia etkinliklerinde Türk topluluklarından temsilciler

Türk Dilleri Wikimedia Konferansı, Wikimedyanların ve Wikimedia projelerinin Türk dillerindeki destekçilerinin yıllık bir toplantısıdır. Konferans, Wikimedia projelerinde çalışan ve projelerin gelişimini ve Wikimedia Hareketini yerel ve küresel düzeyde destekleyen tüm insanları bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bugün 200 milyondan fazla insan Türk dillerini konuşmaktadır ve konuşanların coğrafyası Türkiye, Azerbaycan, İran, Orta Asya, Çin ve Rusya'yı bir araya getirmektedir. Bu temelde, Türkçe konuşan Wikimedia toplulukların gelişimi ve desteklenmesi için kritik öneme sahiptir.

İlk Türk Dilleri Wikimedia Konferansı 2012 yılında Kazakistan'da düzenlendi. 2022'de ise Wikimedia Topluluğu Türk Dilleri Kullanıcı Grubu, Türk toplulukları için ilk Wikidata eğitimi düzenledi ve orada Wikimedia'nın Türk toplumu için yıllık konferansın geleneksel olarak devam edilmesine karar verildi.

İkinci Türk Dilleri Wikimedia Konferansı, Wikimedia Topluluğu Türk Dilleri Kullanıcı Grubu ile Wikimedia Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR)'nin ev sahipliğinde 20-22 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul, Türkiye'de gerçekleşecektir.