Jump to content

User:Nazif İLBEK/Detaylı açıklama

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki


You can translate this page!


Bu sayfa, Türkçe Vikipedi'de engellenmem hakkımda detaylı bir açıklama yapmak amacıyla oluşturulmuştur. Tarafsız ve açıklayıcı bir üslupla yazılmaya çalışılsa da olaya müdahil bir kişi tarafından yazılması sebebiyle taraflı olabileceği unutulmamalıdır. Siz de bu açıklamalar hakkındaki yorumlarını bu sayfayı değiştirmek yerine tartışma sayfasını kullanarak iletebilirsiniz.

Giriş[edit]

Türkçe Vikipedi'de süresiz engellenmemin haksız olduğunu düşündüğüm için ve sürecin bir çok karışık aşamadan oluştuğunu -ve neredeyse hiç kimse tarafından tam manasıyla değerlendirilemediğini- düşündüğüm için bu sayfayı oluşturuyorum. Bu sayfaki tüm metinler değerlendirildiğin topluluğun arkasından iş çevirme gibi bir olayın olmadığının ve topluluğun tatmin olacağı bir açıklama yaptığım için sürecin tekrar değerlendirileceğini düşünüyorum.

Konuya engellerden ve engel gerekçelerinden başlamak yerine en başından başlamak istedim. Çünkü sadece engel gerekçelerinin geçersizliğini yansıtmanın yeterli olmadığını düşünüyorum. Sorunun tamamen çözülebilmesi için tartışılan her konunun aşığa kavuşabilmesi adına bu yöntemi seçtim.

Tartışmaların öncesinde[edit]

Konu başlıkları[edit]

Benim etrafımda gelişen olayların konu başlıkları kronolojik sıralamayla şu şekilde saymak doğru olur diye düşünüyorum:

(yazılıyor)

Ayrıntılar[edit]

(yazılıyor)

Tartışmalar sırasında[edit]

(yazılıyor)

Tartışmalardan sonra[edit]

Engellenme[edit]

Kayıtlar şu şekilde:[1]

  • 12 Haziran 2012 11:12 "Topluluktan bilgi gizleme, bilgileri açıklamada tatmin edici olmama, Vikipedi gibi topluluk tarafından oluşturulan ve geliştirilen bir organizasyonu şahsi çıkarları doğrultusunda kullanma." gerekçesiyle Elmacenderesi tarafından engellendim.
  • Engel, yaklaşık 52 saat sonra aynı kullanıcı tarafından "Başka bir hizmetlinin durumu değerlendirmesi için engel kaldırılmıştır." gerekçesiyle kaldırıldı.
  • Engelin kaldırılmasının üzerinden henüz 1 saat bile geçmeden Mskyrider tarafından "Kişisel çıkar sağlama amacıyla Vikipediyi kötü niyetli kullanma, toplulukta gerginliğe ve şikâyete neden olma nedenleriyle süresiz olarak değişiklik yapması yasaklanmıştır." gerekçesiyle yeniden engellendim.

Buradan ilk engeldeki "Topluluktan bilgi gizleme, bilgileri açıklamada tatmin edici olmama" ifadelerinin, ikinci engelin gerekçesinde yerlerini "toplulukta gerginliğe ve şikâyete neden olma" ifadelerine bıraktığını görüyoruz. "Kişisel çıkar sağlama amacıyla Vikipediyi kötü niyetli kullanma" ise iki engelde de yer alıyor. Ben bu engellerin gerekçelerinin haklı olup olmadığını tartışmak yerine konunun ayrıntıları paylaştım. Yukarıdaki açıklamarım doğrultusunda, engelleme gerekçelerin geçerliliği konusundaki kararı verme işini topluluğa ve yetkililere bırakıyorum.

OTRS yetkilerinin askıya alınması[edit]

Engellenmelerin ardından info-tr kuyruğundaki OTRS yetkilerim, "Your capacity to be an agent at this time has been sharply cut while your relation with the Turkish language community is strained." gerekçesiyle askıya alındı.[2] Bu düşüncenin zamanla değişeceğini ve yetkilerimi tekrar geri alacağımı düşünüyorum.

Engelden sonra[edit]

İyi niyet[edit]

Engellenme tartışmam sırasında veya sonrasında Vikipedi'yi veya Vikipedi topluluğunu zor durumda bırakacak hiçbir davranışta bulunmadım. Herhangi bir kukla hesapla veya başka bir engel delme yöntemiyle hakkımı arayarak kendimi haksız duruma düşürmeyeceğimi daha önce de belirtmiştim. Zaten, tartışmalar öncesinde de herhangi bir uyarı veya engellenmem söz konusu değil. İyi niyetli davranışlarımın da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.

Wikimania 2012[edit]

Türkçe Vikipedi'deki engelenmem beni Vikipedi'den veya diğer Vikimedya projelerinden soğutmadı. Vaşington'da düzenlenen Wikimania 2012'ye katıldım. Anı ve yorumlarıma buradan ulaşabilirsiniz. Wikimania, Türkçe Vikipedi topluluğundan katılımın az olduğu bir etkinlik olduğu için bu sayfanın önemli bir boşluğu dolduracağını da düşünüyorum.

Referanslar[edit]

  1. Engelleme günlüğü
  2. Keegan tarafından bana gönderilen bilgilendirme e-postasında geçen bir ifade, çevirmeden bıraktım