Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/Lidové kroje a zvyky

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Sloučeno do Lidová tvořivost

Garant[edit]

Garantem tématu je cs:User:Jedudedek.

Pravidla[edit]

Obecná pravidla, společná pro všechna témata mediagrantu, najdete na Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/Obecná pravidla

Při focení konkrétních věcí a činností jsou kromě celkového záběru (např. osoba v kroji) vyžadovány i detailní záběry jednotlivých částí celku (kalhoty, košile, volánek, detail výšivky), či jednotlivé kroky postupů (např. příprava slámy na zdobení kraslic), tradiční náčiní, atp. Při focení na akcích a festivalech se upřednostňuje široké spektrum rozličných témat oproti detailu. Je tedy vhodnější zaznamenat všechny učinkující, kdy každá folklórní skupina bude reprezentována rozumným množstvím fotografií, než z 15 učinkujících zaznamenat 3 velkým množstvím fotografií.

Při detailním focení konkrétního kroje na „nekonkrétním“ místě (např. u majitele doma) se souřadnice neuvádějí, je však nutné uvést oblast, ze které kroj pochází (např.: Doudlebský kroj). Při focení „nekonkrétního“ kroje na konkrétní akci je nutné uvést informace o této akci (konkrétně název, místo a čas) a jakékoliv další údaje, které pomůžou k přesné identifikaci foceného kroje (např.: Vystoupení folklórního souboru Modřenec).

Obecně lze tedy říci, že při focení konkrétní věci, činnosti (kroj, malování kraslice) se předpokládá, že mám možnost zajistit přesné informace a tudíž jsem povinen je zajistit, při focení obecné akce (folklórní festival) tato možnost může chybět a tudíž odpadá tato povinost. Jsem však povinen zajistit všechny dostupné informace o akci, které mohou usnadnit pozdější přesné určení.